Dodaj do ulubionych

Ekoniańka - po co to coś?

29.08.19, 21:28
Czyli ten tzw. system rekomendacji zmiany biegów czy jak to tam się fachowo nazywa.
Z tego co widzę ma to niemal każdy współczesny samochód i niemal każdy pokazuje strzałkę w górę przy absurdalnie niskich obrotach, dodatkowo niezależnie od innych warunków (np. jazdy na wzniesieniu).
Pewnie chodzi o to, żeby użytkownik stosując się do tego notował niezłe wartości zużycia paliwa, zbliżone do wartości katalogowych. Ale czy przypadkiem od tego silnik nie rozsypie się jakoś krótko po gwarancji? A może naiwnie jednak wypada założyć, że producenci wiedzą co robią i wypada grzecznie się do tego stosować?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • liczbynieklamia Re: Ekoniańka - po co to coś? 31.08.19, 11:53
      Komputer ma pełną wiedzę o zużyciu paliwa przez silnik w zależności od obciążenia i obrotów. Dodatkowo, znając przełożenia potrafi wyliczyć, jakie będzie w danej chwili zużycie paliwa na każdym z biegów. Dokładnie na tej zasadzie dobierają biegi współczesne automaty. Zasadniczo silniki są efektywniejsze przy wysokich obciążeniach niż przy niskich, więc preferowane są wysokie biegi. Niestety, już przy niewielkim wzroście obciążenia wymagana jest wtedy redukcja. System pokazuje więc dobrze - nie każdemu tylko chce się mielić biegami w tę i we w tę przy każdej minimalnej zmianie nachylenia drogi czy prędkości.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się