Dodaj do ulubionych

O/T kto rozpocal WWII?

01.09.19, 23:26
Pierwszy wpad
Spisz

I to sa smutne rzeczy, o ktorych nie wiele ludzi pamieta.

Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • engine8 Re: O/T kto rozpocal WWII? 01.09.19, 23:33
      K najpierw Szwaby dogadaly sie z Zydami (za kase oczywiscie) i zaczely uzywac Nazi a nie Niemcy jak sprawcow calej tragedi a potem powoli zaczeto zwalac wine na Polakow bo teraz ich kolej na placenie....
      Jak piszesz o WWI to podejrzewam ze nasz na mysli -II WS a to zaczela sie kilka dni po napsci na Polske - tzn wtedy kiedy inne panstwa swaita sie do niej wlaczyly.... A to co bylo przed nie bylo jeszcze na skale swiatowa...
      Teraz czsami nie prbujesz poakzac ze to zaczelo sie wczesniej i nie Szwaby tylko sots inny zaczal?
    • qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 00:08
      Skośnoocy imperialiści.
      Każde dziecko w ChRL tobie powie.

Co do naszych krótkowzrocznych, bieda-Hitlerków, to niestety 80 lat minęło i nic się nie zmieniło.
      To, żeśmy wspólnie z Hitlerem poszarpali Czechosłowację poszło w niepamięć.

To, że Hitler miał wcale poważne plany pójść z Polską "na Moskala" i właściwie tylko osobiste ambicje ministra Becka sprawiły, że zdziwieni "zwrotem o 180 stopni" Niemcy postanowili wpierw podbić Polskę, a dopiero potem zabrać się za Francuzów a na koniec Rosjan, też umyka naszej uwadze.

--
      Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
        • qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 00:39
          Takie plany mieli w odniesieniu jedynie do narodu Mojżeszowego.
          Ale to osobisty wkurw Hitlera sprawił, że potraktowano tak też Polaków - zobacz przykładowo co zrobili z pędzącą w ich objęcia Ukrainą, czy republikami bałtyckimi.
          I chuj z obozami - zaczęli jeszcze przed ich powstaniem od akcji AB przecież, ze ściśle określonym celem.
          Śmiem twierdzić, że wojenny los Polski jest, bez dwóch zdań, zasługą przedwojennych sukcesów jej dyplomacji.

Gdybyśmy mniej kurwili się z Hitlerem w sprawie Czechosłowacji, to może zachodnie mocarstwa potraktowałyby nas trochę poważniej we wrześniu 1939 roku, kiedy to mogły one jeszcze Hitlera zgnieść jak pluskwę.

Szukasz racjonalności w obłędzie.
          Cały ten system był sterowany przez chorego psychicznie faceta, któremu "afront" ze strony planowanego sojusznika tak uderzył do głowy, że postanowił zrobić z Polaków tępe woły robocze, do służenia Germańskim panom. Gdybyśmy poszli z wariatem, tobyśmy skończyli jak Węgry, ale bez rzezi. Gdybyśmy z wariatem nie szli na początku, to byśmy może poważniej zostali przez Francję i Anglię potraktowani.

A takiego gówna, co to się miota od włażenia w dupę Hitlerowi (Goering regularnie polował z Mościckim w Białowieży, nawet mu wypaśną terenówkę swego czasu sprezentował) po skamlenie o pomoc nikt nie chciał i nie musiał chyba za bardzo poważnie traktować. Ja wiem, że to dramat tego kraju... ale zawiniony przez sanację i Becka wybitnie.

--
          Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
          • only_the_godfather Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 10:06
            Nawet jakby sytuacja była inna to guzik by nam pomogli sojusznicy. w 38 jak zajmowaliśmy z Hitlerem zaolzie, Czesi nie stawiali oporu bo tak im doradzili Anglicy. Dyby wojna wtedy wybuchła to fakt my bylibyśmy na straconej pozycji ale III Rzesza nie była na tyle silna by wygrać starcie.
          • tbernard Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 10:21
            > Gdybyśmy mniej kurwili się z Hitlerem w sprawie Czechosłowacji, to może zachodn
            > ie mocarstwa potraktowałyby nas trochę poważniej we wrześniu 1939 roku, kiedy t
            > o mogły one jeszcze Hitlera zgnieść jak pluskwę.

Kurwili to się ci co w Monachium dali Hitlerowi Czechosłowację na pożarcie.

> Gdybyśmy z wariatem nie szli na początku, to byśmy może poważniej zostali przez Francję i Anglię potraktowani.

Pokazali to w Monachium, jak by nam pomogli.

Wejście do Zaolzia w tamtym momencie oczywiście do chwalebnych nie należy, ale w Monachium potężniejsi pokazali jakimi są kurwami. Ponadto wyolbrzymianie tego faktu i podnoszenie niemal do rangi układu Ribbentrop-Mołotow i wejścia sowietów do Polski to nieporozumienie, jeśli weźmie się pod uwagę co z jednego wynikło a co z drugiego w szczególności skalę bandyctwa. Zresztą najskuteczniejszym pilotem w dywizjonie 303 był Czech, który miał możliwość dołączenia do pilotów czeskich, ale z Polakami wolał latać. Gdyby wejście do Zaolzia było traktowane przez Czechów jako wspólna napaść Polski i Niemiec, to by raczej do swoich się przyłączył traktując Polaków jako okupantów.

Ale agenci moskiewscy będą to zajęcie Zaolzia w nieskończoność podnosić do rangi mordu w Katyniu.
            • only_the_godfather Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 10:43
              Otóż o tym pisałem wyżej, nawet jakbyśmy zaolzia nie zajęli to i tak by nam nie pomogli. Hitler zaatakował pierw Polskę bo wiedział, że jak uderzy na Francję to Polska wywiąże się z układu i uderzy na Rzesze. Natomiast spodziewał się, że Francja z układy się nie wywiąże i będzie sobie mógł spokojnie podbijać Polskę.
            • qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 11:23
              Frantiśek to rozumiem dowód anegdotyczny?
              Po pierwsze nie tylko Zaolzie (o czym piszą w podlinkowanych przez MarkaG artykułach), po drugie Czechom raczej nie można zarzucić braku ochoczej kolaboracji.
              Pod koniec wojny nie tylko formowano całkowicie czeskie oddziały SS (inna sprawa, że na wstępnym szkoleniu się skończyło), ale i całkiem sporo ich służyło w niesławnej 14 dywizji grenadierów pancernych.

--
              • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 13:57
                Frantisek jest mniej anegdotycznym dowodem niż wspomniana próba stworzenia czeskiego oddziału SS...
                Frantisek był jednym z ponad 100 lotników którzy uciekli z Czech do II RP po 1938, ale też jednym z ok. 13 którzy pozostali w Polsce i trafili do Dęblina i nawet wg różnych źródeł latali rozpoznawczo we wrześniu 1939...
                ok.90 z nich przed wybuchem II WŚ trafiło do Francji gdzie po przejściu przez Legie Cudzoziemską po wybuchu wojny stworzyły czeskie dywizjony w wojsku francuskim...
                Czesi w większości nie uważali nas wtedy za okupanta równego Niemcom... bo inaczej raczej nie bylibyśmy ich pierwszym krokiem w ucieczce...
                Co do wojsk SS to nie udało im się zebrać ludzi na kompanie i nici z tej inicjatywy (Legion SS św. Wacława) wyszły...
                No i napisz coś więcej o wspomnianej 14 dywizji grenadierów, bo jak można w niej znaleźć dużo etnicznych Ukraińców z II RP i Słowacji, tak o czeskich Ukraińcach, jak i samych Czechach w jej szeregach jeszcze nic nigdy nie słyszałem... Ale człowiek całe życie się uczy...

• qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 14:52
                  Poszukaj sobie "smaczków".
                  Tutaj: historia.uwazamrze.pl/artykul/972306/dobry-wojak-szwejk-podczas-ii-wojny-swiatowej masz na temat udziału sił zbrojnych protektoratu w kampanii włoskiej.
                  Co prawda strona "wraża", ale Pawłowski to nie hejter z MS, tylko historyk znający dobrze zagadnienia drugiej wojny światowej.

Co do 14. PG to nie chce mi się szukać :)
                  Gdzieś czytałem :)

--
                  • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 15:55
                    Nie brakuje Ci w tym artykule rzetelności?
                    Czytając wprost można by pomyśleć, że Niemcy wysłali do Włoch siły czeskie o sile prawie 2 Korpusu Polskiego...
                    A tak naprawdę to było 10-11 oddziałów wartowniczych, na wyrost zwanych batalionami z tego co, wiem łącznie ok 5k żołnierzy... Czyli mniej niż 10% stanu wojsk 2 Korpusu Andersa w 1944...
                    No i w artykule brakuje zestawienia ilu Czechów walczylo po stronie aliantów vs ilu po stronie Niemiec (a raczej było w strukturach bo o większych walkach oddziałów czeskich nie słyszałem)... Z tego co wiem, stosunek jest ten b.podobny do pewnego zwycięstwa naszych pisowskich dyplomatów w sprawie Tuska...
                    Dla mnie artykuł miał z góry założoną tezę... tzn. Czesi byli znacznie gorsi od nas... A tutaj czepianie się w IIWŚ zarówno Czechów jak i Polaków to wg mnie próba odwracania historii... W tym konflikcie i jedni i drudzy byli po tej właściwej stronie... Od początku do końca... Tym smutniej mi, że przed wojną przez te kilkadziesiąt km kwadratowych nie potrafiliśmy się dogadać...
                    • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 16:00
                      Dokladnie

Tak samo uwazam

Czechow po stronie aliantow walczyly tysiace, po stronie Adolda nawet nie setka

Co innego Niemcy z Czech, ci byli czasem bardziej hitlerowscy od Hitlera
                      Ale przeszlo 90% Czechow bylo nastawionach wrogo wobec okupanta, a 9% pozostalych tak samo bylo wrogo nastawionych, ale jednoczesnie ze strachu i korzysci materialnych udawalo kolaboracje ( najlepszy przyklad Hacha )
                      Pozostaje 1% prawdziwych kolaborantow
                  • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 15:55
                    Nic tam nie ma o tym, ze Czesi licznie popierali Hitlera, wrecz przeciwnie

Z tekstu jasno wynika, ze tak NIE BYLO

O czesiej dywizji SS to bajki, chyba ze 77 osob to dywizja

Jeszcze wieksze bajki to liczny udzial Czechow winnych oddzialach SS

A szczyt bajek to budy na resorach o tym, ze winna klesce 1939 byla sanacja i ze nalezalo pojsc razem z Adolfem na Moskwe

• qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 16:44
                      Gdzie ja coś takiego napisałem?
                      Marsz z nazistowskimi mordercami na Moskwę skonczyłby się dla nas gorzej niż dla Węgier.
                      Za to gdybyśmy mieli normalną politykę zagraniczną, zamiast mocarstwowych mrzonek, to może ktoś by nam pomógł we wrześniu, albo wcześniej (polecam przykładowo książkę niejakiego Leszka Moczulskiego dotyczącą wojny prewencyjnej).
                      A tak wyruchaliśmy na południowym wschodzie Ukraińców, na północy podstępem zajęliśmy Wilno, a potem wyrwaliśmy (że sporymi "odsetkami") Czechom kawał terytorium.

--
                      • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 17:07
                        Hmmm... a czy Węgrzy wyszli gorzej na tym marszu niż Polska na stawianiu się Hitlerowi? Jestem przeciw brataniu się z mordercami, ale trzymając się faktów i podejściu zdroworozsądkowemu, chyba Węgrzy i Rumunii tak źle na tym nie wyszli...
                        Jakbyśmy dostali jakiekolwiek wsparcie od Ententy w 1920 to byśmy mieli szanse na Państwo federacyjne... Niestety nadal byliśmy praktycznie sami vs potęga ilościowa i terytorialna sowietów... Samobójstwem było się nie dogadać i nie ustalić granic... Można mieć jedynie żal o brak dogadania się z Białymi Rosjanami Denikina, ale tutaj obie strony traktowały się z dużą nieufnością... No i Rosjanie byli przeciw Państwu federacyjnemu ze stolicą gdziekolwiek indziej niż w Moskwie...
                        • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 17:30
                          Realnie nie bylo mozliwosci dogadania sie z Adolfem, bo Adolf wszystkie umowy wobec slabszych natychmiast lamal
                          I wedlug zasady:daj zegarek, to stracisz reke, to sojusz z Adolfem oznczal po prostu utrate ziem przylaczonych po 1918 na Zachodzie,
                          Adolf wone by oczywisciei tak przegral, Polska by stracila Kresy Wschodnie i nic by nie zyskala na Zachodzie, a dodatkowo brala by aktywny udzial w zgladzie Zydow

Rumunia i Wegry to inna sprawa, bo nie lezaly miedzy Rosja a Niemcami
                          Generalnie na calej wojnie Polska nie wyszla az tal zle, Kresy byly w wiekszosci nie zamieszkane przez Polakow, za zacofane Kresy zdobyto baaaaaaaaaardzo rozwiniete tereny na Zachodzie
                            • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 21:20
                              Tych problemów było więcej niż sam Lwów, czy Wilno, bo i lata szczucia i prowokacji Ochrany zupełnie zniszczyły jakąkolwiek próbę odrodzenia Rzeczypospolitej wielu narodów i solidarności Polaków, Litwinów, Rusinów w dążeniu do Państwa federacyjnego w opozycji do Moskali... Piłsudski zrozumiał to podczas wojny z bolszewikami, że ten nowy byt Polska, który musi krwią i żelazem walczyć o status niekwestionowanego przez wszystkich państwa niepodległego nie ma nic do zaoferowania w stosunku do sowietów... Oni choć mieli ideologie, walkę klasową, władzę rad, coś co rzeczywiście można było uznać za zjednoczenie ponad granicami, narodami, religiami... Piłsudski w swym marzeniu o Państwie federacyjnym nie miał do zaoferowania nic, poza marzeniami i ciągłymi tarciami narodowościowymi... Więc wybrał drogę budowy Państwa jednolitego... Niestety efektem tych lat sączenia i prowokacji Ochrany, szczucia Czeki i tego zdradzenia Petlury był później wybuch antypolskich nastrojów pod okupacją niemiecką i skończyło się rzezią wołyńską... A będąc pomiędzy Prusakami i Moskalami naturalnym jest sojusz między wszystkimi narodami i państwami... Zwłaszcza tak historycznie i mentalnie związanych nacji...
                              • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 03.09.19, 18:09
                                Lwow byl realnym problemem

W Galicji Wschodniej nie dalo sie ustalic granicy polsko-ukrainskiej,bo Polacy iZydzi dominowali w miastach, a Ukraincy to byli raczej wioskowi

Lwow byl doslownie OTOCZONY ukrainskimi wioskami jako polsko-zydowska enklawa

Ciekawe, jak by to wygladalo, gdyby nie doszlo do wojny w1939

Zapewne Lwow i takby sie stal w wiekszosci ukrainski w wyniku urbanizacji w nastepnych hatach

• gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 04.09.19, 09:42
                                  Nie napisałem, że nie był, tylko, że sprawa była szersza... Bo problemem, nie było to, że na danym terenie było więcej etnicznych Polaków, na innym Ukraińców, na innym Żydów, gdzie indziej Litwinów, a nawet gdzieniegdzie Niemców...
                                  Problem w tym, że w XXw. większość z nich nie potrafiło zaakceptować niepodległego Państwa gdzie będą żyli obok siebie jako jego obywatele... tendencje nacjonalistyczne, lata działań Ochrany i świeżo wywalczona lub jeszcze niepodległość powodowała podejście alby My albo Oni... miast i My i Oni i wszyscy w jednej Rzeczypospolitej...(bez dodatku słowa "Polskiej")
                      • misiaczek1281 Re: O/T kto rozpocal WWII? 04.09.19, 16:55
                        qqbek napisał:

> Gdzie ja coś takiego napisałem?
                        > Marsz z nazistowskimi mordercami na Moskwę skonczyłby się dla nas gorzej niż dl
                        > a Węgier.
                        > Za to gdybyśmy mieli normalną politykę zagraniczną, zamiast mocarstwowych mrzon
                        > ek, to może ktoś by nam pomógł we wrześniu,

kto by nam pomógł we wrześniu? co za bzdury pleciesz:) We wrześniu zostaliśmy kompletnie sami! Francja i Anglia obiecywały i figę pomogły olały nas....a dla historyków radzieckich wojna zaczęła się 22 czerwca 1941. a nie we wrześniu 1939. Wcześniej to była dla nich wojna imperialistyczna nie dotycząca ich....to ruskie nas napadły....więc kto miał nam wtedy pomóc?

zanim zaczniesz krytykować naszą dyplomację obejrzyj film Defilada Zwycięzców to Ci rozjaśni w głowie

www.youtube.com/watch?v=IRqmYNsJ_mc&list=PLoXDJTTdw5CXUgaxtibtIW8fdO0DiLJAe
          • misiaczek1281 Re: O/T kto rozpocal WWII? 04.09.19, 16:29
            qqbek napisał:

> Śmiem twierdzić, że wojenny los Polski jest, bez dwóch zdań, zasługą przedwojen
            > nych sukcesów jej dyplomacji.

[b]śmiem twierdzić że gadasz waćpan bzdury:)
            Adolf chciał podbić całą Europę a później świat… żadna dyplomacja by go nie powstrzymała bo miał manię zabijania i podbojów i stworzył machinę wojenną i zbrodniczą w tym celu ! dyplomację to można uprawiać i rozmawiać z kimś kto uznaje kompromis,kto szanuje inne kraje, inne kultury, innych ludzi a nie z kimś kto dąży do podbicia świata siłą bez względu na koszty i skutki...on nawet własnych żołnierzy nie szanował każąc im walczyć do końca, nie zgadzając się na poddanie lub odwrót, mieli ginąć w mrozach rosyjskich z mrozu i głodu pod Stalinigradem gdy losy bitwy i wojny były już przesądzone...czy uważasz że skoro nie szanował swoich żołnierzy uszanowałby obcych poprzez dyplomację i rozmowy?
      • hukers Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 00:27
        qqbek napisał:

> Skośnoocy imperialiści.
        > Każde dziecko w ChRL tobie powie.

Nie żebym był jakimś przesadnym purystą językowym, ale: "tobie sie wydaje", "wydaje ci się". Na początku zdania "tobie", W środku zdania "ci".
            • qqbek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 01:16
              hukers napisał:

> Lubię cię, ciebie lubię.

Powiem więc ci, że ja jakoś za tobą nie przepadam aż tak bardzo ;)
              Paniał?

Wiem, że przesadzam z tym "tobie", nie jesteś pierwszą osobą, która mi to tutaj wytyka... ot mam takie skrzywienie językowe, które często "wychodzi".
              Dasz radę z tym żyć?

--
              • hukers Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 01:38
                qqbek napisał:

> hukers napisał:
                >
                > > Lubię cię, ciebie lubię.
                >
                > Powiem więc ci, że ja jakoś za tobą nie przepadam aż tak bardzo ;)
                > Paniał?
                >
                > Wiem, że przesadzam z tym "tobie", nie jesteś pierwszą osobą, która mi to tutaj
                > wytyka... ot mam takie skrzywienie językowe, które często "wychodzi".
                > Dasz radę z tym żyć?

Jako człek wychowany na Miodku, czuję pewien dyskomfort, ale myślę, że "wytrzymie".
                .
    • bimota Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 09:11
      A HA... CZYLI NIEMCU NAPADLI N NAS Z POWODU TEGO, ZE POMOGLISMY IM ZALATWIC CZECHOW... ;) DOROSLI LUDZIE I WIERZA W TAKIE BREDNIE...

JA SLYSZALEM, ZE WOLNE MIASTO GDANSK JAKO PIERWESZE ZAATAKOWALO POLSKE...

--
      NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
    • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 13:39
      Ale wiesz, że ograniczanie tematu Zaolzia do 1938 jest mocno wyrwane z kontekstu...
      Bo w 1919 Czesi zbrojnie i krwawo zagarnęli je dla siebie.
      Wtedy w związku zagrożeniem ze wschodu do odzyskania tych ziem nie doszło, zwłaszcza, ze przegraliśmy politycznie tą rozgrywkę u aliantów...
      Zresztą dość ogólnikowo ale rzetelnie:
      historion.pl/stosunki-polsko-czechoslowackie-1918-1938/
      • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 17:55
        W 1919 sprwe pozostawiono plebiscytowi, a potem z powodu odwolania pebiscytu arbitrazowi aliantow
        Za arbitrazem byla Polska, co potem ukrywano
        Bo Francja poparla Czechow, a Francji nie wolno bylo krytykowac, wiec oberwalo sie tylko Czechom
        Obie strony PL i CZ stosowaly dosc brzydkie metody, np. bojowki obu stron zastraszaly ludnosc
        Ale faktem jest, ze w wyniku arbitrazu Czesi zdobyli tereny, gdzie byli czesto zdecyowana mniejszoscia i bylo to niesprawiedliwe
        No, ale na Kresach wiele terenow zobyla PL ,a Polacy byli tam zdecydowana mniejszoscia...

PO I wojnie WSZYSCY mieli swoje za uszami

Problemem bylo to, ze PL i CSR nie byly w stanie powiedziec jasno, ze granica jest ustalona, instynkt dyktuje sojusz obu panstw
        • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 19:37
          Czyli w styczniu lutym 1919 ponad 20tys żołnierzy czeskich nie zaanektowalo terenów zamieszkałych przez Polaków. Krwawo nie stlumilo oporu nielicznych sił polskich? Polacy nie byli święci ale akurat w tym wypadku bardziej siłowa akcja była po stronie czeskiej... Znacznie bardziej siłowa i krwawa niż 1938...
          • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 03.09.19, 17:31
            Oczywiscie, ze NIE zaanektowalo

OBURZAJACY atak czeski skonczyl sie tak, ze odparto ich pod Skoczowem, a potem grzecznie pod NACISKIEM Francji musieli wycofac sie na nowa linie demarkacyjna
            ( jednak lepsza od tej z 5 listopada 1918)

Potem ustalono plebiscyt i wojska CSR i PL musialy opuscic Slask Cieszynski
            Przybyli alianci nie byli w stanie kontrolowac bojowek, ktore silowo chcialy przekonac do glosowania na CSR lub PL

W koncu FRANCUSKIE intrygi doprowadzily do tego, ze wynik arbitrazu byl korzystny dla CSR, za to ci sami Francuzi popierali na Gornym Slasku Polakow

( calkowicie NIEprzypadkowo huta w Trzyncu i sporo kopaln kolo Karwiny przeszl w rece francuskich firm po 1920 roku )
            • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 03.09.19, 17:43
              W 1938 roku nie bylo zadnych krwawych starc, zapewne nie zabito ani jednego Czecha...
              Ale jednoczesnie wladze sanacyjne stosowaly polityke, ktora z konstytucja nie miala nic wspolnego...
              Konfiskata majatku wszystkich czeskich organizacji, wysiedlenia wszystkich Czechow, ktorzy przybyli po 1920 roku, likwidacja wszystkich czeskich szkol
              spotkalysie z protestem......POLAKOW z Cieszynskiego, ktorzy wiedzieli, ze w Boguminie, Orlowej i wioskach w poblizu mieszkalo juz przed 1918 sporo Czechow
              Otrzezwienie przyszlo w marcu 1939, po utworzeniu Protetoratu CzechiMoraw
              Wtedy Czesi NAGLE stali sie sojusznikami

Sanacja popelnila po zajeciu Zaolzia sporo bledow, za ktore zaplacili Polacy z CIeszynskiego po 1945
              Ludzie dla swietego spokoju woleli deklarowac sie jako Czesi, co automatycznie ich czynilo bezpiecznymi
              Polacy musieli przechodzic weryfikacje, czy aby w czasie wojny nie popierali Hitlera
              Weryfikacje badzo czesto przeprowadzali wysiedleni w 1938 Czesi
              Volkslista byla sila narzucana przez hitlerowcow WSZYSTKIM Polakom i Czechom mieszkajacym przed 1918, ale tylko Polacy musieli sie gesto tlumaczyc
              • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 03.09.19, 17:58
                Czesi po 1945 mscili sie na Niemcach Sudeckich, co specjalnie nie dziwi, ale tez od razu stworzyli mnostwo wyjatkow od tej zemsty

W poblizu Ostrawy jest maly region Hlucin, po polsku Hulczyn ( 2 miasta, kilkanascie wiosek )
                Nalezal on do Niemiec do 1918,potem przylaczono go do Czechoslowacji, bo miejscowa ludnosc mowila po czesku, choc politycznie byli w 90% zdecydowanie za Niemcami ( cos jak Warmiacy i Mazurzy z mowieniem po polsku i popieraniem Niemiec )
                W 1938 Hlucin i okolice przylaczono do Rzeszy
                W 1945 Czesi w 100% ODPUSCILI miesjcowym Czechom popieranie Niemcow i jesli tylko sie
                zadeklarowali jako Czesi, to nikt ich tak jak Warmiakow i Mazurow nie przesladowal, dyskryminowal,
                po prostu dali im czysta karte......
                MOwisz po czesku, jestes Czechem, reszte mieli gleboko w d....

A komunisci wPL przez swoja idiotyczna polityke sami wyganiali Slazakow,Warmiakow,Kaszubow, Slowincow i Mazurow do Niemiec
            • gzesiolek Re: O/T kto rozpocal WWII? 04.09.19, 10:02
              Całego nie, ale połowę wcześniej etnicznie przypisanej Polsce części.
              pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-czechos%C5%82owacka#/media/Plik:Polish-Czechoslovak_war_of_1919.png
              Popatrz gdzie była linia podziału (ta z ustaleń z 5.11.1918) w chwili rozpoczęcia ataku wojsk czeskich, a gdzie Skoczów...
              Nawet po odparciu i wycofaniu się na linie demarkacyjną Czesi zajmowali ponad 1/3 terenów zamieszkałych w większości przez Polaków...
              No i wspominasz o twardym postępowaniu sanacji w 1938, a jakoś zapominasz o zbrodniach czeskich 1919...o mordzie na jeńcach trąbiło się w wielu miejscach...
              A tam też kilka tysięcy Polaków uciekło z terenów zajętych przez Czechów ze względu na prześladowania rodzin polskich działaczy narodowościowych i członków milicji polskiej...

Nie udawajmy, że 1919 nic wielkiego się nie wydarzyło, a w 1938 a owszem... Obydwa zdarzenia były równie karygodne, ale nie byłoby tego drugiego bez tego pierwszego...
              • wislok1 Re: O/T kto rozpocal WWII? 04.09.19, 15:41
                Niczego nie zapominam
                Nie pisze tu ksiazki
                Sprawa w Stonawie jest ogolnie znana, 7 zamordowanych zolnierzy jest oficjalnie wspominanych w roku 2019, odbywaja sie na ich czesc polskie uroczystosci panstwowe i Czesi nie maja pretensji, do tego w potyczce zginelo kilkunastu Polakow
                Jak juz to byla 1 zbrodnia, zreszta nikt nikogo oficjalnie po zakonczeniu walk nie oskarzyl, nikt na 100% nie wydal rozkazu dobicia rannych, bo by to juz 100 razy wyszlo na jaw
                Niestety takie rzeczy sie zdarzaja, ze zolnierze po zwycieskiej bitwie NA WLASNA REKE dobijaja rannych przeciwnikow i jesli oficer udaje, ze nie widzi, to sa bezkarni

Polacy uciekali przed arbitrazem w wyniku dzialalnosci czeskich bojowek, Czesi i ich zwolennicy polskich,
                tu bilans wychodzi na zero

Ja NIE POTEPIAM odebrania Zaolzia w1938, byl to rewanz za rok 1919
                Potepiam METODY dzialania sanacji po odzyskaniu Zaolzia

Skoro PL nie pomogla CSR, to realnie zostalo odzyskanie Zaolzia

A nie pomogla, bo Francja i Anglia mialy CSR w d...

Pomoc PL mialaby sens, gdyby Francja i WIelka Brytania nie szly na kapitulacje przed Hitlerem juz od poczatku wrzesnia 38
                A szly

W tej sytuacji wladze PL trafnie ocenily, ze Francja i Anglia CSR nie pomoga, wiecczasodbrac Zaolzie
    • vogon.jeltz Re: O/T kto rozpocal WWII? 02.09.19, 18:06
      Cofając się w ten sposób poza ustaloną datę 1. września 1939 dojdziemy do tego, że WWII tak naprawdę zaczeła się w 1937 roku wraz z wybuchem wojny chińsko-japońskiej. Co byłoby nawet dosyć logiczne, jako że WWII zakończyła się 2. września 1945 kapitulacją Cesarstwa Japonii.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się