Dodaj do ulubionych

Klimatyzacja ON/OFF

08.10.19, 09:30
Przy okazji tematu o czynniku do klimy naszło mnie inne pytanie.
Jezdzicie cały czas z włączona klmatyzacją?
Czy tylko w okresie letnim?
A moze włączacie tylko gdy faktycznie jest gorąca i w lecie tez nie zawsze z klimą?

U mnie jest zawsze ON/AUTO i jedyne co czasem zmieniam to poziom temperatury.
--
Pozdrawiam,
galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • bywalec.hoteli Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 09:51
      Tylko w 3 sytuacjach włączam klimę:
      - gorąco
      - deszcz, zaparowane szyby
      - zimno, że zamarznięte szyby
      Poza tym jeżdżę na nawiewie lub ogrzewaniu.
      Klima jest niezdrowa i nie widzę powodu, żeby cały rok jeździć w tych mikrobach.
      W biurze nie mam.

--
      Kiedy kobiety zakładają koce na górną część ciała, to znak, że już nie lato, a jesień.
    • gzesiolek Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 10:35
      Ja jeżdżę sam to jeżdżę na AUTO ECO i bez specjalnego ziębienia...
      Jak jeżdżę z dziewczynami, które dość szybko przy klimie łapią wysuszenie, podrażnienie, katar i kaszel to tylko w b. duże upały...
      Generalnie unikam klimy, a nawet jak działa to w upały nie ustawiam niższej temperatury w automacie niż 24'C...
    • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 10:49
      Podobno najbardziej na uszkodzenia ukladu klimatyzacji wplywa jej nieuzywanie- pewnie w nowych autach to bez znaczenia, ale moze nie wszyscy tu maja nowki, sztuki...

Zgadzacie sie z tym?

--
      Pozdrawiam,
      galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
    • liczbynieklamia Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 11:48
      Cały czas włączona. Sprężarki klimatyzacji nie lubią długich przestojów, a jak się sprężarka posypie, to zazwyczaj - oprócz sprężarki oczywiście - trzeba przynajmniej skraplacz wymienić i przepłukać albo wymienić resztę, a to spore koszty.
      • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 12:28
        W VW, Subaru, dodżach, citroenach, saabach chyba lubią. Albo nie mówią ze nie lubią.

--
        Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
          • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 09.10.19, 10:02
            Nigdy w żadnym aucie nie miałem z tym problemu. Saab miał 18 lat jak sprzedawałem a Subaru 17. W subaru w ogóle inaczej działa Klima bo (i tak ma być) włącza się na 10-15 s i wyłącza, i znów włącza itd. I tak w starym subaru działa poprawnie kompresor.
            Teraz w dodgu dalej słucham i słucham i nic się nie dzieje.
            W służbowych (żadnym od 20 lat) nie miałem problemów z klima. Od zera do 150-200 tys przebiegu.
            Wiec pozwól ze pozostanę przy opinii ze wyłączanie niczemu nie szkodzi.

--
            Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
            • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 09.10.19, 14:13
              Jak widac w BMW tez pada - patrz post Engine nizej:

"W obu jest auto ale żona jeździ E53 X5 i nie lubi klimy więc włączamy tylko jak potrzeba.
              Samochodowi to nie przeszkadza. Ale wymienilismy kompresor i inne organy bo przestało chlodzic ."

--
              Pozdrawiam,
              galtom

• trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 09.10.19, 14:18
                W Subaru teścia po 4 latach jedyna awaria to kompresor klimy. Tylko ze on nigdy klimy nie wyłączał.

--
              • engine8 Re: Klimatyzacja ON/OFF 09.10.19, 18:17
                Ha, w 15 letnim BMW wszytko pada tak ze klima nie jests czyms specjalnym.
                A wiadomo ze nie uzywane zanika - nieuzywznie wysusza uszczelki... to tez nie sekret..
                Tak ze uzywana klima wysiada po 10 latach ze wzgledu na zuzycie a nieuzywane po 15 ze wzgludu na nieuzywanie.
              • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 10:06
                wszystkie prywatne mamy 2-3 lata.
                Sluzbowe 150-200 tys km.
                3-5 lat
                Sugerujesz ze każdy który sprzedawałem był na granicy awarii?
                Subaru sprzedałem koledze. Jego teściowa do dzisiaj nim jeździ.
                Citroena sprzedałem 5 lat temu mechanikowi. Jego łaska jeździ nim do tej pory.
                Nic się nie dzieje.
                Nie widzę sensu jeżdżenia z włączona klima

--
                • liczbynieklamia Re: Klimatyzacja ON/OFF 13.10.19, 07:39
                  > wszystkie prywatne mamy 2-3 lata
                  O tym mówię. "Paliłem przez 5 lat i żadnego raka płuc nie dostałem, ergo palenie nie szkodzi"

> Nie widzę sensu jeżdżenia z włączona klima
                  A ja nie widzę sensu jej wyłączania - i tak nie chłodzi, bo jest sterowanie automatyczne, osusza powietrze (mniej zaparowanych szyb i wilgoci w samochodzie).
                  • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 13.10.19, 19:04
                    Sam włączony nawiew świetnie osusza. Klima pomaga jak jest naprawdę mokro. A osuszając powietrze osusza tez spojówki, gardło itd.
                    A pierwszy przykład to raczej taki odwrotny bo ja noe nadużywam ani klimy ani papierosów

--
      • samspade Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 10:22
        liczbynieklamia napisał:

> Cały czas włączona. Sprężarki klimatyzacji nie lubią długich przestojów,

A w okresie zimowym? W astrze miałem w instrukcji że sprężarka nie działa w temperaturach poniżej 3 czy 4 stopni.
            • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 10:55
              W zimie trzeba często korzystać z ogrzewanych garaży i tam włączać klime.

--
            • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 11:34
              A cala zime masz -5?
              Specjalista nie jest, ale moze pod maska bywa i w zimie cieplej? ;-)

Zakldam, ze jak mam caly czas wlaczone na "AUTO" - to producent przewidzial kiedy (w warunkach granicznych) ma sie wylaczc...
              Byc moze zreszta jest tak, ze AUTO nie oznacza, ze wszystko wukladzie dziala non stop ale wlacza sie co troche i na tyle ile potrzeba...

Ni wiem - stad tez troche ten temat.

Tak czy siak to pewnie czesciej niz gdy sie recznie raz na kilka dni/tygodnie na chwile odpala...

--
              Pozdrawiam,
              galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
                • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:08
                  Nie znam na nie odpowiedzi, sam jestem ciekaw.

--
                  Pozdrawiam,
                  galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
                • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:08
                  Klemensa spytajmy - on i nazimno zawsze wiedza wszystko ale naziego od dawna nie czytuje i nie widuje.

--
                  Pozdrawiam,
                  galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
    • tbernard Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 12:05
      Ja wyłączam czasem, gdy pogoda jest ładna ale bez upału i wystarczy sam nawiew. Jak jest wilgotno, to bez klimy szyby szybciej lubią zaparować, dlatego w zimie często klima u mnie włączona na AUTO.
    • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 12:26
      Włączam tylko jak potrzebuje czyli upał albo deszcz. W czasie mrozu nie włączam bo nigdy nie widziałem żadnych tego efektów.
      Żona nie włącza w ogóle (ok może 3-4 razy w roku) bo ma od dwóch aut odsuwany dach i jej to starcza.
      Nic się nie psuje i nie rozszczelnia

--
    • kanna13 Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 13:46
      AUTO i tylko zmiana temperatury.
      Ewentualnie modyfikacja profilu pracy czyli agresywności nawiewu w sensie minimalnej szybkości wentylatora.
      Jak nie wieje nawet delikatnie z kratek to się duszę.

• qqbek Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 20:07
      Przy ręcznej w Oplach - według potrzeb.
      Przy automatach - włączam raz po zakupie samochodu najczęściej (no i jak mi mechanik przy przeglądzie/naprawie wyłączy przypadkiem, to też włączam).
      Zawsze jednak temperaturę dostosowuję do wskazań termometru temperatury zewnętrznej (góra 3 niżej, w poważne upały i przy dłuższej trasie 4- stopni niżej, z tym że w tym drugim przypadku podnoszę temperaturę przed postojem/dojechaniem na miejsce).

--
      Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
    • engine8 Re: Klimatyzacja ON/OFF 08.10.19, 20:34
      W obu jest auto ale żona jeździ E53 X5 i nie lubi klimy więc włączamy tylko jak potrzeba.
      Samochodowi to nie przeszkadza. Ale wymienilismy kompresor i inne organy bo przestało chlodzic .
      W E90 335 ja mam włączona cały czas bo mi nie przeszkadza i auto nie lubi zmian - jak wyłącze to przez jakiś czas czuć że coś sie doregulowuje, inaczej zachowuje się skrzynia i obroty. Potem się uspokaja i jak włączę to znów to samo więc mu nie przeszkadzam
      • galtomone Dobre :-) 09.10.19, 14:13
        engine8 napisał(a):

> Samochodowi to nie przeszkadza. Ale wymienilismy kompresor i inne organy bo prz
        > estało chlodzic .

Samochod to nie osoba, zeby mu cos moglo przeszkadzac.
        Ale jednak potwierdza sie, ze przy sporadycznym uzywaniu caly uklad lubi szlag trafic.

--
        Pozdrawiam,
        galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
        • gzesiolek Re: Dobre :-) 09.10.19, 15:52
          Takie potwierdzenie jak to, ze ja przy sporadycznym używaniu jeszcze nigdy klimy nie musiałem naprawiać, a ojcu dwa razy sprzegielko od klimy padło, a klima na auto non stop...
        • engine8 Re: Dobre :-) 09.10.19, 18:21
          Akurat w nowszych autach komputer przestawia sie na wieksze obciazenie i optymalizuje swoje funkcje...
          Kiedys wlaczajc klime czulo sie ze obroty i moc spadaly - teraz to nie ejst wyczuwalne..
    • waga160 Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 10:38
      > Jezdzicie cały czas z włączona klmatyzacją?
      > Czy tylko w okresie letnim?
      Nie zebym sie wymundrzal, ale klimatyzacja "caly czas" czyli i w zimie, to by chyba nie zadzialala.
      Ja tylko latem daje chlodzenie dupy w siedzeniu, a jak w "kabinie" jest za cieplo to otwieram okna.
      • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:09
        Mowisz... znaczy szyby w ziemie odparowuja natychmiast po wlaczeniu klimy w magiczny sposob.
        WOW :-) - nie wiedzialem, ze mam i mialem magiczne auta.

--
        Pozdrawiam,
        galtom

• trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:39
          U mnie nie
          Chyba ze są zaparowane ale jest cieplej niż pare stopni
          Jak zaparuja na mrozie to włączenie klimy nic nie zmienia

--
          • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 16:14
            Nie wiem jak zimno.... ale bylo zimno ;-)

--
            Pozdrawiam,
            galtom

• engine8 Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 18:26
        Klimatyzacja w moim e90 to ponc pracuje tak ze zawsze chlodzi i suszy a jak trzeba to potem podgrzewa.... To sie nazywa klimatyzacja.. Bo to co tylko chlodzi to chlodziarka.
    • grzek Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 12:08
      Wydaje mi się, że włączenie i wyłączenie klimatyzacji w samochodzie jest trochę błędnie interpretowane. Klimatyzacja ma na celu utrzymanie stałej temperatury i zawsze zimne powietrze jest mieszane z ciepłym żeby utrzymać np 18 stopni. W ujemnych temperaturach zimne powietrze jest chłodniejsze, niż gdyby schłodziło się na parowniku. Nie jest konieczny kompresor, parownik i skraplacz. Jeżeli ktoś mówi, że w zimie wyłącza klimatyzację a włącza ciepły nawiew, to jest to samo, co włączona klimatyzacja ale bez regulacji temperatury. W przypadku trybu AUTO mamy stabilizację nastawionej temperatury a po wyłączeniu trzeba robić to ręcznie.
      • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 12:14
        Eeeee?
        Mam wyłączona klimatyzacje ale ustawiona temperaturę i zawsze korzystam z trybu auto.
        Chyba się pogubiłem

--
          • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 12:36
            No oczywiście ze nie uzyskam bo klimatyzacja jest wyłączona. Ale nie rozumiem tego dopisku o braku regulacji temperatury.

--
      • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:11
        grzek napisał:

> Wydaje mi się, że włączenie i wyłączenie klimatyzacji w samochodzie jest trochę
        > błędnie interpretowane. Klimatyzacja ma na celu utrzymanie stałej temperatury
        > i zawsze zimne powietrze jest mieszane z ciepłym żeby utrzymać np 18 stopni. W
        > ujemnych temperaturach zimne powietrze jest chłodniejsze, niż gdyby schłodziło
        > się na parowniku. Nie jest konieczny kompresor, parownik i skraplacz. Jeżeli kt
        > oś mówi, że w zimie wyłącza klimatyzację a włącza ciepły nawiew, to jest to sam
        > o, co włączona klimatyzacja ale bez regulacji temperatury. W przypadku trybu AU
        > TO mamy stabilizację nastawionej temperatury a po wyłączeniu trzeba robić to rę
        > cznie.

A co ze smarowniem ukladu?

--
        Pozdrawiam,
        galtom

• grzek Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:31
          Nie wiem, może być różnie w zależności od modelu. Ja akurat w zimie wyjeżdżam z ciepłego garażu. Nawet jak kompresor wyłączy się, z uwagi na temperaturę, to parę minut popracuje.
          • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:36
            Myśle ze w Norwegii albo innej Finlandii awarie klimatyzacji powinny być plaga. Tam przez pol roku klima nie ma okazji się włączyć .

--
            • qqbek Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 13:52
              Średnia roczna temperatura w Bergen - 8,4
              w Warszawie - 7,7
              w Goteborgu - 7,6

Tylko Oslo odstaje :)

--
              Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
              • bywalec.hoteli Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 14:32
                Hmmm nie wiem jak w Warszawie, ale w Polsce jednak nie jest tak źle jak w Bergen czy Goteborgu:
                2018 r. – średnia temp. 9,46°C
                2015 r. – średnia temp. 9,43°C
                2014 r. – średnia temp. 9,3°C
                2017 r. – średnia temp. 9,1°C
                2016 r. – średnia temp. 8,9°C
                Źródło:
                dobrapogoda24.pl/artykul/najcieplejszy-rok-w-polsce
                --
                Kiedy kobiety zakładają koce na górną część ciała, to znak, że już nie lato, a jesień.
              • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 14:42
                Podałeś wybrzeże. Popatrz w głębi kraju. W zimie lądujesz w Helsinkach i rzadko jest zimniej niż -5 czy -10. Jedziesz 200 km wgłąb i masz -25. I tak do marca :)

--
                • qqbek Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 14:46
                  Zgoda panie dzieju, ale 80% Norwegów mieszka nie dalej niż 10 kilometrów od wybrzeża :)
                  Serio :)

--
                  • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 14:55
                    No to weźmy Finlandię :)

--
                        • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 15:12
                          Ostatnio w zimie w Finlandii tym się złojilismy
                          sklep-domwhisky.pl/product-pol-13071-Valhalla-Herb-Liqueur-by-Koskenkorva-35-0-5l.html
                          Świństwo straszne ale pasowało do koncepcji - sauna, przerębel i valhalla

--
                          • bywalec.hoteli Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 15:18
                            Słyszałem, że wódka Finlandia zeszła na chemiczne psy. Potwierdzacie? Bo mam akurat dużą na stanie :)

--
                            • qqbek Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 15:20
                              bywalec.hoteli napisał:

> Słyszałem, że wódka Finlandia zeszła na chemiczne psy. Potwierdzacie? Bo mam ak
                              > urat dużą na stanie :)

Nie wiem, jak sponsoruje wiedeńskich spadkobierców lwowskiej rodziny Baczewskich jak już mam okazję wódkę pić.

--
                              • hukers Re: Klimatyzacja ON/OFF 11.10.19, 01:20
                                qqbek napisał:

> bywalec.hoteli napisał:
                                >
                                > > Słyszałem, że wódka Finlandia zeszła na chemiczne psy. Potwierdzacie? Bo
                                > mam akurat dużą na stanie :)

Potwierdzamy. Lepszy absolut, czarny smirnoff, baczewski a nawet luksusowa.
                            • galtomone Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 16:16
                              Nie wiem jak Finlandia, ale wiem od czego JEDYNIE zalezy smak wodki.
                              I w chemie tez nie ma za bardzo co wierzyć.

--
                              Pozdrawiam,
                              galtom

• qqbek Re: Klimatyzacja ON/OFF 11.10.19, 01:14
                                  Pod wódkę wolę tatara... choć też z ogóreczkiem, to jednak nie jest on w tym wypadku "clou" programu :D

A smak wódki zależy w głównej mierze od towarzystwa (no i w wypadku podlejszych jej gatunków też od stopnia jej schłodzenia - dobrą wódkę da się, tak jak dobrą whisky, pić ciepłą).

--
      • kanna13 Re: Klimatyzacja ON/OFF 10.10.19, 16:54
        jak masz AUTO to system mierzy temperatury na zewnątrz i wewnątrz i w zależności od tego steruję włączeniem sprężarki i mieszaniem powietrza ciepłego z zimnym.
        Jak temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż minimalna dopuszczalna do włączenia sprężarki to spreżarka się nie wlączy.
    • hukers Re: Klimatyzacja ON/OFF 11.10.19, 01:00
      Ja klimę włączam tylko wtedy, gdy jest za ciepło w samochodzie, czyli lato z przyległościami. Włączałbym również gdyby mi szyby parowaly, ale mi nie parują. Jazda z klimą cały rok jest bez sensu, niepotrzebnie zwiększa spalanie.
      • trypel Re: Klimatyzacja ON/OFF 13.10.19, 19:05
        O to to
        Szyby nie parują jak po prostu nie wyłącza się nigdy nawiewu
        Pod reszta się podpisuje

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się