Dodaj do ulubionych

Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium?

10.10.19, 13:19
Ostatnio musiałem trochę służbowo pośmigać w Niemczech (nie polecam - jeden wielki remont autostrad, dziesiątki km zwężeń 60-80 km/h) i zauważyłem, że powszechną taksówką była tam nowa E-Klasa W213 a powszechnym radiowozem nowe BMW 5 Touring G31. Czy aby na pewno w Niemczech to jest marka premium, czy może to jest premium tylko w takich biednych zaściankach jak Polska?

O Audi i Volvo nie pytam, bo tutaj wiem, że wiele osób nie traktuje tych marek jako premium i w sumie siedząc w kilkuletniej A6 w średniej wersji w ogóle "nie czuć" luksusu, tylko po prostu doskonałą jakość i tyle.
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • galtomone Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 13:23
      Marki tak, czy każdy model to inna sprawa.
      Tylko marki super premium nie robia "tanich" modeli.

Jak popatrzysz na bogate kraje arabskie to tam w policji jezdza jeszcze bardziej "luksusowe" wozki... czy znaczy to, ze Lambo to marka nie premium?

--
      Pozdrawiam,
      galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
      • qqbek Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 14:26
        samspade napisał:

> A co to jest marka premium?

Czego nie rozumiesz w nowomowie naszego forumowego repa?
        "Premium" to jeszcze nie "luxury", ale już nie "zwykłe", czy "budget".

Coś ekstra w niewiele większej cenie.
        Posłużymy się przykładem bliskim sercu (i nie tylko sercu) pana Wagi160:
        Budget:
        Żołądkowa Czysta, Żołądkowa Biała.
        Non-premium:
        Luksusowa, Wyborowa, Ogiński.
        Premium:
        Baczewski, Absolut, Ostoya.

Misiaczkowe Polo:
        Coś pomiędzy księżycówką od pana Zdzisia z targu, a "Napoleonem bez czapeczki" (jagodzianką) ze sklepu.
        --
        Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
          • qqbek Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 21:40
            Nie rzygam po alkoholu. Nie wiem, jakim cudem, ale tak jest. Nawet jak było litr na łeb na studiach (a na koniec sesji zawsze gruba biba była) to rzygali prawie wszyscy, tylko nie ja. Ja zawsze byłem w ostatniej grupie idącej nad ranem na stację po więcej.

--
            Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
            • nazimno Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 22:30
              Twoj organizm sie nie broni.
              Paw to odruch obronny.

Wg mojego kumpla lekarza - paw
              jest skuteczny wielorako.

"Po primo" - trucizna opuszcza organizm.

"Po secundo" - paw zniecheca do
              "spozycia" na dlugie godziny.

"Po tertio" - pauza w konsumpcji
              umozliwia regeneracje organow
              wewnetrznych.

Krotko mowiac - paw jest przyjacielem czlowieka i powinien
              byc pod ochrona.
              • qqbek Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 23:15
                nazimno napisał:

> Twoj organizm sie nie broni.
                > Paw to odruch obronny.

Gówno prawda.

> Wg mojego kumpla lekarza - paw
                > jest skuteczny wielorako.

Zmień lekarza, jeżeli jest nim kumpel.

> "Po primo" - trucizna opuszcza organizm.

Gówno prawda.
                Ponad 50% spożytego alkoholu wchłania się z przełyku w pierwszych 10 minutach od spożycia. Musiałbyś sobie zrobić transfuzję, żeby "trucizna opuściła organizm".

> "Po secundo" - paw zniecheca do
                > "spozycia" na dlugie godziny.

Znam takich, co dobrze mordy nie wytarli i już do dalszych zawodów siadali.
                Tak więc wątpliwy to argument.

> "Po tertio" - pauza w konsumpcji
                > umozliwia regeneracje organow
                > wewnetrznych.

Jak wyżej.

> Krotko mowiac - paw jest przyjacielem czlowieka i powinien
                > byc pod ochrona.

Paw przyjacielem... co najwyżej twojego dentysty :)

--
                • waga160 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 19:23
                  > Znam takich, co dobrze mordy nie wytarli i już do dalszych zawodów siadali.
                  > Tak więc wątpliwy to argument.

Ja raz widzialem jak klient przy sasiednim stoliku pil wodke ze szklanki, "tresc" mu sie cofnela do szklanki, wiec to lyknal i postawil na stole pusta szklanke. Jak sie zorientowal ze to zauwazylem, powiedzial "cofke mialem". Ja tez nie rzygam, nie pamietam kiedy ostatnio rzygalem, pewnie w dziecinstwie, a czasem zaluje. Rozbawil mnie Nazi jego zrozumieniem dlaczego paw jest przyjacielem dentysty, Nazi bije wszelkie rekordy...
                • tbernard Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 13.10.19, 10:20
                  qqbek napisał:

> nazimno napisał:
                  >

> > Wg mojego kumpla lekarza - paw
                  > > jest skuteczny wielorako.
                  >
                  > Zmień lekarza, jeżeli jest nim kumpel.
                  >

.......

> > "Po secundo" - paw zniecheca do
                  > > "spozycia" na dlugie godziny.
                  >
                  > Znam takich, co dobrze mordy nie wytarli i już do dalszych zawodów siadali.
                  > Tak więc wątpliwy to argument.
                  >

Tu pasuje rada którą dałeś sam, a mianowicie: Zmień znajomych.
        • engine8 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 21:16
          Oczywiscie ze i Foord i Dodge moga miec auta ktore okreslaja jako premium - zalezy to od wyposazenia.

W Stanach rozroznia sie auta Luxusowe od Premium....

Luxusowe to aut ktore maja luxusowe wyposazenie jako standard czyli MB czy BMW.

Premium to grupa ktora praktycznie kazdy producent ma i sa to auta z lepszym wyposazeniem niz reszta floty.
          Np Chrysler 300 Limited to wersjas podstawowa a Chrysler 300 Platnum to premium.

Tak ze Kia zeby nie wime jak wyposazona to nie jest auto Luxusowe ale Kia Stinger moze byc uwazana za Premium - wswod modeli Kii.

A wiec mozesz miec Forda Explorer - auto nie luksusowe ale w wersji Platinum czyli wg forda - "premium trim"
          • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 21:31
            engine8 napisał(a):

> Oczywiscie ze i Foord i Dodge moga miec auta ktore okreslaja jako premium - za
            > lezy to od wyposazenia.

Jeśli nawet takie jest usańskie znaczenie (w co twierdzę, że wątpię), nie jest to znaczenie europejskie. Tutaj kategoria premium/non-premium dotyczy całej marki, a nie poszczególnych wersji wyposażenia. Tutaj taki Ford nawet jak zrobi wersję Ghia plus plus z gwiazdką, nie będzie uznany na premium. Bo marka Ford w Europie na żadnym rynku nie jest premium i już.

Nie wprowadzaj zamieszania.
            • tbernard Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 13.10.19, 10:30
              bwv1080 napisała:

> Jeśli nawet takie jest usańskie znaczenie (w co twierdzę, że wątpię), nie jest
              > to znaczenie europejskie. Tutaj kategoria premium/non-premium dotyczy całej mar
              > ki, a nie poszczególnych wersji wyposażenia. Tutaj taki Ford nawet jak zrobi we
              > rsję Ghia plus plus z gwiazdką, nie będzie uznany na premium. Bo marka Ford w E
              > uropie na żadnym rynku nie jest premium i już.
              >
              > Nie wprowadzaj zamieszania.

Chyba trochę przesadziłeś i zapomniałeś o Fordach w wersji Mądeo lub Mustang.
    • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 10.10.19, 20:40
      schweppes1 napisał:

> że powszec
      > hną taksówką była tam nowa E-Klasa W213

W Niemczech w zasadzie od zawsze praktyczną wyłączność na taksówki miały kolejne aktualne E-Klassy (ew. ich poprzedniki). Główna przyczyna: bezkonkurencyjne pakiety usług i warunki finansowania.

Od niedawna Mercedesy mają bardzo poważną konkurencję ze strony hybrydowych Toyot. W niektórych większych miastach Toyoty stanowią już większość taksówek.

> a powszechnym radiowozem nowe BMW 5 Tou
      > ring G31.

Marka i typ radiowozu ustalana jest na cały land w przetargu. Producenci uważają często za punkt honoru, aby w ich rodzinnym landzie policja jeździła ich samochodami i stają na uszach, żeby wygrać przetarg. Stąd Passaty w Dolnej Saksonii, Trójki i Piątki w Bawarii, Fordy w Nadrenii-Westfalii, czy Mercedesy w Badenii-Wirtembergii.

Radiowozy są leasingowane, a więc są to aktualne typy i modele.
            • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 14:03
              drinexile napisał:

> Przeczytaj link, który engine8 dał powyżej.

Zalinkowany tam jest marketingowy bełkot jakiegoś hamerykańskiego handlarza używanych samochodów, a nie miarodajna wykładnia w języku polskim.

> Marki mogą być "luksusowe", natomiast słowo "premium" odnosi się do wersji wypo
              > sażenia wyposażenia.

Siadaj, dwa. W Europie i w Polsce budżetowe, premium czy luksusowe są marki.
              • drinexile Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 14:55
                To może inaczej, spóbuj przeczytać I zrozumieć ten link:

en.wikipedia.org/wiki/Luxury_vehicle

W odniesieniu marek - na przykładzie: jeśli kupujesz coś z asortymentu LVMH to kupujesz towar luksusowy, ale jeśli kupujesz coś z asortymentu adidasa to kupujesz towar premium

--
                "Today is the tomorrow we worried about yesterday, and all is well"
                • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 15:14
                  drinexile napisał:

> To może inaczej, spóbuj przeczytać I zrozumieć ten link:

Mieszasz systemy i pojęcia oraz padasz ofiarą false friend. Ten artykuł w Wikipedii odnosi się do klas (segmentów) samochodów osobowych i opisuje konkretnie klasę F (Oberklasse). Ten artykuł nie odnosi się natomiast zupełnie do tematyki segmentacji marek na budżetowe, premium i luksusowe, ergo w naszej dyskusji jest nie na temat.

Może zrozumiesz ten przykład:
                  Koncern VW AG ma w swoim portfelu marek zarówno marki budżetowe (np. Skoda, Seat), marki premium (np. Audi), a także marki luksusowe (np. Bentley, Bugatti). Koncern Toyota ma swoją markę budżetową (z nieodwzajemnionymi pretensjami do premium) Toyota i markę premium Lexus.

Teraz jaśniej?
                    • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 16:08
                      samspade napisał:

> Toyota

Tak. Marka Toyota pozycjonowana jest jako konkurencja do marek w rodzaju Opel, Ford, Seat itp., a nie do Audi, Mercedes i BMW.

>i VW jako budżetowe

Po pierwsze naucz się odróżniać koncern (tu: VW AG) od marki (tu: Seat i Skoda vs. Audi).
                      Po drugie w poprzednim poście specjalnie pominąłem _markę_ Volkswagen (byt nietożsamy z koncernem VW AG), bo to taka ni pies, ni wydra. Marka już niezupełnie budżetowa, ale od premium i 1. ligi Audi, BMW, Mercedes trochę jednak odstaje.

• samspade Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 17:07
                            bwv1080 napisała:

> samspade napisał:
                            >
                            > > To Volkswagen nie jest marką?
                            >
                            > A kto tak twierdzi? A jeśli nie ja, albo czemu próbujesz podłożyć mi tezy, któr
                            > ych nie jestem autorem, albo masz problemy ze zrozumieniem prostego tekstu.

Po pierwsze naucz się odróżniać koncern (tu: VW AG) od marki.
                            Twoja odpowiedź na mój wpis o volskwagenie.
                            Możesz zmieniać nick cranmer ale ciągle jesteś bucem.
                            • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 17:27
                              samspade napisał:

> > > To Volkswagen nie jest marką?
                              > Twoja odpowiedź na mój wpis o volskwagenie.

A zaraz potem skrzętnie pominięty (bo chyba nie jesteś aż takim analfabetą, żeby go przeoczyć) mój tekst cytuję

Po drugie w poprzednim poście specjalnie pominąłem _markę_ Volkswagen (byt nietożsamy z koncernem VW AG), bo to taka ni pies, ni wydra. Marka już niezupełnie budżetowa, ale od premium i 1. ligi Audi, BMW, Mercedes trochę jednak odstaje.

W tym kontekście pisać, że nie uważam Volkswagena za markę, wymaga sporej premedytacji. Innych epitetów używać nie będę, choć kilka by się nadało.
                                • bwv1080 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 18:20
                                  samspade napisał:

> To po chusteczki pouczasz mnie żebym nauczył odróżniać się marki od koncernów g
                                  > dy napisałem o volskwagenie?

Napisałeś cytuję VW jako budżetowe? na mój tekst, w którym pisałem o koncernie VW AG posiadającym różne (w tym i budżetowe) marki. O _marce_ Volkswagen nie było u mnie do tego momentu w ogóle mowy. Mimo to wyskoczyłeś z budżetowym VW jak Filip z konopii.
                                  • samspade Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 19:33
                                    I ponieważ według ciebie wyskoczyłem jak Filip z konopi z Volkswagenem musiałeś mnie pouczać że nie rozróżniam marki od koncernu. Oczywiście możesz uważać ze golf nie jest budżetowy. Ale nie możesz tego napisać wprost?
                                    Musisz wyskakiwać ze swoim cranmerowym bucowatym pouczaniem. W tym przypadku to robisz z siebie błazna.
                                    Ale na pytania nie odpowiadasz. Pan wiem wszystko a łyka marketingowa papkę z pozycjonowaniem.
                                      • samspade Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 20:42
                                        Nie polecaj się na przyszłość. Nie wiem po co zadałem ci pytanie na które nie odpowiedziałeś. A potem poszło jak zawsze. Buc cranmer zaczął pouczać mimio że sam się pomylił. A może potrzebujesz tego. W domu nie możesz to na forum sobie odbijasz. Średnio mnie to interesuje.
                                        Jesteś cranmer. To wyjaśnia wszystko
              • bigzaganiacz Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 15:24
                wa. W Europie i w Polsce budżetowe, premium czy luksusowe są marki.

marketingowy belkot w europie tez zagoscil

m.bild.de/auto/auto-news/dacia-modelle/dacia-renault-tochter-premium-modell-plan-34217200.bildMobile.html###wt_ref=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F&wt_t=1570800196065

z drugiej strony mozesz kupic premium produkty w biedronce
              • engine8 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 11.10.19, 18:24
                Ok, wez sobie Toyote (marak nie premium ) I lexus marka Premium?
                Lexus ES350 jest prawie identycznym samochodem jak Toyota Camry - obywda sa robione na tej samej lini produkcyjnej ... i mozna Camry wyposazyc tak samo jak Lexusa... ba mozna kupic podstawa wersje Lexusa ktora bedzie ubozsza ii tansza niz dobrze wyposazona Camry.
                Czym sie wiec one roznia?
                Lexus bedzie autem Premium a Toyota nie?
                A chyba badziej wlasciwe jest okreslenie ze Lexus to luxusowa marka w wersji Standard a Camary to marka polularna w wersji Premium...
    • wislok1 Premium ? 11.10.19, 23:26
      U mnie w pracy to bmw czy merc to auto jak kazde inne...

Zalezy jeszcze jaki model i czy auto z danego modelu jest nowka...

Ale sama marka nic nie mowi

KOMPLETNIE NIC

• liczbynieklamia Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 13.10.19, 08:08
      Dla mnie marka premium to marka, która oferuje wyłącznie samochody premium. Jeszcze niedawno taką marką był np. Buick - nie dawało się kupić Buicka bez sześciu cylindrów, automatu, skóry, etc. Chciałeś bieda-buicka? Salon Chevroleta stał otworem. Skoro zaś Mercedesa czy BMW można kupić bez sześciu cylindrów, bez automatu, bez skóry, czy wręcz bez felg aluminiowych, to mamy odpowiedź, co to jest za marka premium.
    • ari Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 00:05
      Wg mnie te marki to takie premium w wymiarze PR... Bo ani jakościowo d**y nie urywają ani też nie są specjalnie elitarne (w Europie BMW3, A4 czy C-klasa sprzedają się sumarycznie lepiej niż niemal każdy "popularny" model segmentu D, tylko nieśmiertelne Passerati ma zbliżoną sprzedaż).
      • engine8 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 06:16
        Myslalem podobnie 40 lat temu kiedy milaem $500 w kieszeni i kupowanie MB, BMW czy Audi za 2x tyle za ile mozna bylo kupic Toyote nie mialo najmniejszego logicznego sensu...i wtedy ocenialem ze gdybym nawet mial kase to moje poglady by sie nie zmienily.
        5 lat poznije - kiedy juz mialem wystarczajco $, to kupilem sobie nie tak malo uzywane BMW..... i od tego czasu wiem dlaczego ludzie placa za nie 2x tyle co za Toyote..
        Hm.. moze nie wiem ..bo toyoty od tego czasu sie chyba tez zmienily i nawet z daleko nie wygladaj tak zle ale ja juz nigdy w ich strone nie spojrzalem.
        Chya i tutaj punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.
        • klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 12:50
          engine8 napisał(a):

> Myslalem podobnie 40 lat temu kiedy milaem $500 w kieszeni i kupowanie MB, BMW
          > czy Audi za 2x tyle za ile mozna bylo kupic Toyote nie mialo najmniejszego logi
          > cznego sensu...i wtedy ocenialem ze gdybym nawet mial kase to moje poglady by s
          > ie nie zmienily.
          > 5 lat poznije - kiedy juz mialem wystarczajco $, to kupilem sobie nie tak malo
          > uzywane BMW..... i od tego czasu wiem dlaczego ludzie placa za nie 2x tyle co
          > za Toyote..
          > Hm.. moze nie wiem ..bo toyoty od tego czasu sie chyba tez zmienily i nawet z
          > daleko nie wygladaj tak zle ale ja juz nigdy w ich strone nie spojrzalem.
          > Chya i tutaj punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.

Nie - to nie zależy od ilości kasy.
          Znam wielu ludzi, wliczając w to siebie, których stać na te "premiumy". Ale niewielka część z nich to kupuje. A kupuje dlatego, bo im wmówiono, że to premium.
          Czy jest to lepsze od nie-premiuma? Tak, nieco lepsze - ale niewiele. Za to 2-3 razy droższe. Kupując premiuma nie kupujesz jakości, tylko pokaz swoich możliwości finansowych i poczucie nobilitacji. Osobiście mnie to mierzi, więc premiumów kupować nie będę bez względu na posiadane zasoby finansowe.

• klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 16:24
              schweppes1 napisał:

> > Za to 2-3 razy droższe
              >
              > Bzdura. Ok. 1,5x droższe, w porównywalnym segmencie. I też ok. 1,5x lepsze. Opł
              > aca się dokładnie tak samo jak nie premium.

Już nawet nie chce mi się opierdalać cię za te idiotyzmy.

Skoro to o tyle lepsze, co droższe, to skąd te wybujałe marże i możliwość ogromnych rabatów w premiumach?
              Skoro nie czujesz, że są niewiele lepsze, to niech chociaż matematyka na poziomie podstawówki do ciebie przemówi.
                • klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 09:21
                  carnivore69 napisał:

> Na marginesie - żeby coś było 1,5 raza lepsze, nie musi być 1,5-krotnie droższe
                  > w produkcji. Więc fakt (rzekomo) większej marży w segmencie premium nie dyskwa
                  > lifikuje tezy Schweppsa.

Ale to przecież MOJA teza. To oczywiste, że przy pewnych cenach, dopłacając niewiele, otrzymuje się dużo lepszą jakość. W premiumie masz dodatkowy haracz za sam fakt, że jest to lansowane jako premium.

• schweppes1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 19:21
                Już przestań te dziadostwa znowu opowiadać, bo rzygać się chce.

Rabaty wynikają z mniejszego popytu.

Nie potrzebuję matematyki. Wysiadam ze Skody i wsiadam do Audi i jest przepaść już na wejściu. Jadę Skodą, a potem jadę BMW - przepaść. Patrzę na Skodę i patrzę na Merca obok - przepaść. Nie chcesz to nie kupuj, ale nie opowiadaj tu jakichś wieśniackich historyjek, bo każdy kto jechał dowolną bmką i dowolną skodą cię wyśmieje.
                • klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 09:25
                  schweppes1 napisał:

> Już przestań te dziadostwa znowu opowiadać, bo rzygać się chce.
                  >
                  > Rabaty wynikają z mniejszego popytu.

No bo bmw czy merc albo audi to takie niszowe marki ...
                  A wiesz, że Ferrari celowo zaniża produkcję, żeby być bardziej prestiżowe? Przyznali się już dawno.

> Nie potrzebuję matematyki. Wysiadam ze Skody i wsiadam do Audi i jest przepaść
                  > już na wejściu. Jadę Skodą, a potem jadę BMW - przepaść. Patrzę na Skodę i patr
                  > zę na Merca obok - przepaść.

Jak by ci znaczek zabrali i pokazali model, którego byś nie znał, to byś gówno zobaczył, a nie przepaść.
                  Żebym jeszcze tymi "premiumami" nie jeździł, to bym ci uwierzył.

Zresztą, wracając do tematu - wg ciebie marka premium tyle wydaje na tę jakość, że nie dopłacasz haraczu za sam fakt lansowania tego jako premium? To wszystko to są koszty produkcji + procentowo (olać, że nie kwotowo) normalna marża?
                  I piszę tu o tych niemieckich, popularnych (zwłaszcza na wsi) wynalazkach, a nie o lotusie czy koenigseggu.
                  • schweppes1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 16:45
                    > No bo bmw czy merc albo audi to takie niszowe marki ...

W Polsce, jako nowe, tak.

> Jak by ci znaczek zabrali i pokazali model, którego byś nie znał, to byś gówno zobaczył, a nie przepaść.

Już ci pisałem, że rozpoznałbym nie tylko bez znaczka, ale również z zasłoniętymi oczami - fotel, pozycja, kierownica czy deska i konsola po środku, które są wykonane wielokonturowo i z lepszych już nawet w dotyku materiałów.

A te dwie chamskie deski zbite gwoździami w Superbie i Passacie wymacam nawet w rękawicach kuchennych czy spawalniczych.

Zupełnie inna bajka jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny i wewnętrzny i przede wszystkim prowadzenie. Zwłaszcza w zestawieniu ze Skodą, która wygląda i przede wszystkim prowadzi się najgorzej w segmencie. Ostatnio znowu musiałem jeździć gównianym zastępczym Superbem z przednią szybą (odległość, wysokość, kąt nachylenia) i deską (kształt) jak w Ładzie 2107. Potanione, pragmatyczne wozidło. Dla kogoś kto ma choć pierwiastek petrolheada w sobie - okropny samochód.

PS: Jeździłem nową BMW 3. Kolejna, perfekcyjna w prowadzeniu maszynka do jeżdżenia. Jest nawet lepiej niż w Giulii, a w niej było lepiej niż w starym F30, a w nim i tak było znacznie lepiej niż w Mondeo, które jest najlepsze w prowadzeniu spośród budżetowych marek. Pewnie w dużej mierze za sprawą tylnego napędu.

Nie wiem kogo chcesz przekonywać, skoro każdy prócz ciebie tutaj potwierdza, że BMW czy Merc są pod każdym względem ZNACZNIE lepsze od budżetowego odpowiednika.

Ja piszę rzeczy z autopsji. Jeździłem większością z tych samochodów.

> Zresztą, wracając do tematu - wg ciebie marka premium tyle wydaje na tę jakość, że nie dopłacasz haraczu
                    > za sam fakt lansowania tego jako premium? To wszystko to są koszty produkcji + procentowo (olać, że nie
                    > kwotowo) normalna marża?

No przecież sam sobie odpowiedziałeś w tym pytaniu. Powszechny samochód, powszechna dostępność, normalna marża. A że marka trzyma wyższe standardy jakości i stąd cena. Towar wyższe jakości, ale nie luksusowy - przynajmniej w Niemczech, gdzie w 30 tysięcznym powiatowym, prowincjonalnym miasteczku jest salon z serwisem Merca długi na 100 m na zawalonym nowymi Mercami placu długim na 200 m. U nas taki gmach Merca to chyba tylko w Wawie widziałem, a tam to było na zadupiu porównywalnym do naszego Wałcza, gdzie nie ma ŻADNEGO salonu. Dlatego jak widzę to oraz to, że plebs, czyli policja i taxi tym jeździ w najnowszych wersjach, to poddaję w wątpliwość premiumowość tego, ale nie w sensie jakości, tylko w sensie dostępności.

Nie zdawałem sobie sprawy ze skali powszechności tych samochodów w Niemczech, bo zmyliła mnie trochę średnia krajowa (2400 EUR netto), która, jak mi się wydawało, nie pozwala za bardzo na zakup nowego Merca czy BMW, ale teraz widzę, że niby to jest aż 20 pensji, co w przeliczeniu na nasze pensje daje kwotę wystarczającą na nową Octavię, która u nas nie jest już czymś dostępnym jedynie dla zamożnych.
                    • klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 17:40
                      schweppes1 napisał:

> Ostatnio znowu musiałem jeździć gówn
                      > ianym zastępczym Superbem z przednią szybą (odległość, wysokość, kąt nachylenia
                      > ) i deską (kształt) jak w Ładzie 2107. Potanione, pragmatyczne wozidło. Dla kog
                      > oś kto ma choć pierwiastek petrolheada w sobie - okropny samochód.

Po co uzewnętrzniasz znowu swoje kompleksy?
                      Superb tak odstaje od pozostałych "normalnych" marek typu opel, ford, toyota, citroen?
                      Czy tam też nasza księżniczka na ziarnku grochu nie jest w stanie jechać?

> > Zresztą, wracając do tematu - wg ciebie marka premium tyle wydaje na tę j
                      > akość, że nie dopłacasz haraczu
                      > > za sam fakt lansowania tego jako premium? To wszystko to są koszty produk
                      > cji + procentowo (olać, że nie
                      > > kwotowo) normalna marża?
                      >
                      > No przecież sam sobie odpowiedziałeś w tym pytaniu. Powszechny samochód, powsze
                      > chna dostępność, normalna marża. A że marka trzyma wyższe standardy jakości i s
                      > tąd cena.

Ale pytam, czy ta cena wynika z samej jakości, tzn. dali coś droższego, to wiadomo, że musi być drożej, ale o tyle, o ile to coś jest droższe.
                      Czy może dorzucili jeszcze frajerowe za "prestyż"?

• schweppes1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 17:58
                        Z tych graczy co zostali na rynku w segmencie D - czyli z tych co podałeś już tylko Opel i Ford (a za rok, max dwa tylko Opel) Superb odstaje - na korzyść wielkością i praktycznością, na niekorzyść jakością i prowadzeniem. Czyli sumarycznie nie odstaje, ale dla mnie odstaje, bo prowadzenie i to jak się czuję za kierownicą (petrolhead) jest ważniejsze od wielkości czy praktyczności (brak rodziny).
          • schweppes1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 15:10
            > Kupując premiuma nie kupujesz jakości, tylko pokaz swoich możliwości finansowych i poczucie nobilitacji.

Niektórzy kupili go dla 1,5x lepszej jakości, wyglądu i prowadzenia, niektórzy pokazując swoje 1,5x większe możliwości finansowe lub/i dla 1,5x większej nobilitacji. Zależy co kto lubi.
          • engine8 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 15.10.19, 18:17
            Niestety zalezy to od ilosci kasy bo wtedy kiedy masz jej duzo zaczynasz zwracac uwage na szczegoly ktore ci co musza na cos oszczedzac pomijaj z praktycznych wzgledow - nie sa warte pieniedzy.
            Bo to ze kogos "stac" na premuim auto nie znaczy ze go kupi bo moze go stac tylko na wersje podstawowa albo jak kupi dorgie auto to nie kupi czegos innego..I wtedy po prostu kuuje auto z nizszej polki ale lepiej wyposazona wersje i dla wsalnego spokoju wmawia sobie i innym ze segnemt premium to "fake news" dla glupich i tych co sie chca pokazac.
            Gdyby Premuim nie byly premium to jaki bylby powod placenia za nie 2x wiecej? Moze znalally by sie jednostki ale tu chyba to nie jest tak.
            Ludzi bogaci zwykle sa bogaci poniewaz potrafia madrze myslec i decydowac i robia to rowniez decydujac jakie auto chca.
            widzisz ja niedawno postawilem obok siebie nowiutnieko z gearancja wypasionego po zeby nowiutkiego Subaru Outback ktory kosztowal $38k i 4 letnie BMW X3 - srednio wyposazone i juz po gwarancji.
            Przejchalem sie jednym i drugim, przejechalme si ejednym i drugim i gdybym mial decydowac to "hands down" wybralbym to X3. Zupelnie inne auto. Rozniece niekoniecznie widac po wygladzie czy wymiarach czy wyposazeniu (o kosztach utrzymania nie wsppmne) ale ta roznice po prostu "czuc".
            • klemens1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 09:19
              engine8 napisał(a):

> Niestety zalezy to od ilosci kasy bo wtedy kiedy masz jej duzo zaczynasz zwraca
              > c uwage na szczegoly ktore ci co musza na cos oszczedzac pomijaj z praktycznych
              > wzgledow - nie sa warte pieniedzy.

Nie zrozumiałeś przesłania.
              Są tacy, których stać totalnie na premium, tzn. że nie poczują tego wydatku.
              Ale oni NIE CHCĄ premium. Bo to kojarzy się z wieśniactwem, cwaniactwem, dorobkiewiczami, życiem na pokaz itd. itp.

> Przejchalem sie jednym i drugim, przejechalme si ejednym i drugim i gdybym mial
              > decydowac to "hands down" wybralbym to X3. Zupelnie inne auto.

SUVem bmw nie jeździłem, ale jeździłem serią 1, 3 i 5. Nadal jest dla mnie zagadką, co ludzie w tym widzą.

• schweppes1 Re: Czy Mercedes i BMW to na pewno marki premium? 16.10.19, 18:24
                  Są. Traktują samochód jak ja telefon, czyli mają go w dupie. Od 4 lat mam Huawei P8 lite i z miłą chęcią będę używał go kolejne 4 lata, o ile coś po prostu nie padnie albo nie przestanie poprawnie działać. Na razie wszystko co potrzebuję działa.

W USA najpopularniejszym samochodem kupowanym przez milionerów jest używany, kilkuletni Ford F150 pickup. W Polsce nie zdziwiłbym się, gdyby był to 10-letni Passat? 7-letnia Octavia? Nowy Caddy? Berlingo?

Ingvar Kamprad (założyciel IKEA) jeździł kilkunastoletnim Volvo (od nowości). Potem wymienił ją... na nową, białą Octavię Combi...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się