Dodaj do ulubionych

[OT] chronpesel.pl - rili?

05.11.19, 11:12
W ww. miejscu można wykupić abonament, dzięki któremu ... dowiemy się, czy ktoś nie pytał w bazie BIK o naszą kondycję kredytową. Jest to alert, jeżeli ktoś, ukradłszy dane tożsamości, próbuje wyłudzić na nasze konto kredyt, abonament z telefonem za 1 PLN itp.

Tylko że to i tak gówno daje, bo ostrzeżenie może przyjść po czasie.
Jest prostsze rozwiązanie - dlaczego się go nie stosuje?
Skoro i tak KAŻDY kredyt czy umowę na telefon czy cokolwiek innego ratalnego poprzedza zapytanie do BIK, to dlaczego nie mogę samodzielnie ZABLOKOWAĆ kredytu w tymże BIK, logując się np. profilem zaufanym?

Ranking BIK pozostałby bez zmian, ale byłaby flaga "kredyty zablokowane". Jak chcę wziąć kredyt, to muszę odblokować na ten czas - i po kłopocie.
Coś podobnego jest w Revolut - gdy płacę kartą podając dane karty (do takich płatności używam wirtualnej), odblokowuję ją tylko na kilka sekund na czas płatności. Ew. mogę też na chwilę ustawić limit dzienny - co mi pomogło przy oszustwie GoldCara, ale to osobna historia.

Szerszym rozwiązaniem jest white-lista, to której mogę dodać np. jakiś bank, bo wiem, że zaraz będę tam brał kredyt. Lista ta mogłaby mieć dodatkowo nr referencyjny wniosku unikalny w skali wszechświata (UUID), który byłby znany przy składaniu wniosku. Wtedy odblokowuję kredyt na taki nr a reszta wniosków może ssać przysłowiową pałę - nikt nieupoważniony kredytu nie weźmie.

Dlaczego nie wdraża się tego prymitywnie prostego rozwiązania?

Obserwuj wątek
      • klemens1 Re: [OT] chronpesel.pl - rili? 05.11.19, 12:15
        bigzaganiacz napisał(a):

> ka sekund na czas płatności. Ew. mogę też na chwilę ustawić limit dzienny - co
        > mi pomogło przy oszustwie GoldCara, ale to osobna historia.
        >
        >
        >
        > rozwin temat

Wyklikałem termin, jaki typ auta, miejsce odbioru, wyskoczyła cena. Jako że GoldCar to raczej naciągacze, więc wziąłem full ubezpieczenie bez udziału własnego. Wyskoczyła jakaś cena - coś ok. 500 PLN w przeliczeniu.
        Płatność z góry, więc podaję dane karty. Coś mnie tknęło i oprócz odblokowania w Revolut ustawiłem limit na 600 PLN. Próbowali ściągnąć coś ok. 800-900.
        Teraz nie ustaw limitu i próbuj odzyskiwać.
        Co ciekawe, to nie pierwsze moje wypożyczenie i drugie (oraz ostatnie) w GoldCar - i żadnych problemów tego typu wcześniej nie było.

• klemens1 Re: [OT] chronpesel.pl - rili? 07.11.19, 14:25
        bywalec.hoteli napisał:

> Dobre pytanie, dobry pomysl. Pisales do Ministerstwa Cyfryzacji.

Kiedyś do banku pisałem w sprawie prostego rozszerzenia i to olali.
        Tam oleją tym bardziej.

> BTW, czy BIK nie jest prywatna spolka?

Jest niestety. Tu by się przydało rozwiązanie systemowe, czyli np. blokada możliwości pobrania kredytu skojarzona z peselem. Logowanie przez ePuap i dostęp do odczytu dla odpowiednich instytucji. Aż tak dużo roboty z tym nie ma.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka