Dodaj do ulubionych

pierwszeństwo na mikro rondzie

06.11.19, 13:16
ostatnio w Polsce mamy modę na tworzenie mikro rond, czyli takich, gdzie praktycznie nie da się objechać środkowego kółeczka z kostki i ludzie najczęściej przecinają je bez ceregieli. Ale to nie problem, z którym tutaj się znalazłem. Tego typu mikro ronda generują w moim odczuciu problem związany z określeniem pierwszeństwa. Wiadomo, że auto, które znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo, ale co w sytuacji, gdy do takiego mikro ronda podjadą równocześnie 2 samochody. Załóżmy, że prowadzę jeden z nich, a po mojej prawej dojeżdża w takim samym tempie drugi. Obaj w tym samym momencie możemy wjechać na rondo, co skończyć się może stłuczką, więc ktoś musi ustąpić. Podświadomie czuje, że skoro mam auto z prawej, to powinienem ja sekundę odczekać, ale przecież to ja "pierwszy", przynajmniej z mojej perspektywy, wjeżdżam na rondo, więc powinien ustąpić samochód po mojej prawej.

powiedzcie proszę, jak radzicie sobie w podobnych sytuacjach.
Obserwuj wątek
    • galtomone Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 06.11.19, 13:27
      b0rderline napisał:

> Wiadomo, że auto, które znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo,

Wiadomo albo nie wiadomo - zależy od znaków, prawda?
      Generalnie raczej jest odwrotnie i ten co jest na rondzie pierwszeństwa nie ma.
      Chyba, ze przed wjzdem na rondo jest dodatkowo znak ustap pierwszenstwa. Ale to jakby osobna kwestia od samego ronda- moze byc, nie musi.

> al
      > e co w sytuacji, gdy do takiego mikro ronda podjadą równocześnie 2 samochody. Z
      > ałóżmy, że prowadzę jeden z nich, a po mojej prawej dojeżdża w takim samym temp
      > ie drugi.

Jedziesz zgodnie ze znakami i zdrowym rozsadkiem. A ten (takze w zakresie zasady ograniczonego zaufania) mowi, ze jak nie masz 100% pewnosci, to lepiej sie nie pchac. Od prrzeczekania 3 s czy puszczenia kogos pierwszego sie raczej nie umiera?

> Obaj w tym samym momencie możemy wjechać na rondo, co skończyć się mo
      > że stłuczką, więc ktoś musi ustąpić.

Owszem, fizyki sie nie oszuka.

> Podświadomie czuje, że skoro mam auto z pr
      > awej, to powinienem ja sekundę odczekać,

Podswiadomosc dobrze ci sluzy.

> ale przecież to ja "pierwszy", przynaj
      > mniej z mojej perspektywy, wjeżdżam na rondo, więc powinien ustąpić samochód po
      > mojej prawej.

Ni co ztego, ze racja bedzie po twojej stornie jak auto bedziesz miec w naprawie?
      Ja tam wole zalozyc, ze ten obok nie wie, ze ja mam pierwszenstwo w takich nie penwych sytuacjach - a na mirko rondzie raczej nie jedzie sie 100km/h zeby zwlanianie/zatrzymanie bylo faktycznie upierdliwe... i puszczam albo upewniam sie, ze jestem puszczany.

> powiedzcie proszę, jak radzicie sobie w podobnych sytuacjach.

jw.

--
      Pozdrawiam,
      galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
    • kos52 Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 06.11.19, 22:51
      Znak A-7(Ustąp) łącznie ze znakiem C-12(ruch okrężny) zmienia ogólny przepis ustępowania z prawej na ustępowanie pierwszeństwa pojazdom zbliżającym się z lewej strony.
      Wtedy ten zbliżający się z prawej powinien tak to czynić aby nie spowodować u tego z lewej istotnej zmiany prędkości, zmiany pasa bądź kierunku jazdy, czyli powinien pozostać 5 m przed torem ruchu pojazdu z lewej.
      Wtedy ten zbliżający się z lewej pilnie obserwuje zachowanie tego z prawej. Gdy ten z prawej czytelnie nie zwalnia celem ustąpienia pierwszeństwa - musi zaniechać dalszego poruszania się.
      Tak przy okazji, proszę zauważyć naszą praktykę zastępowania linii krawędziowych liniami warunkowego zatrzymania. To śmiercionośna oszczędność farby.
      TO NIE JEST MIEJSCE UNIERUCHOMIENIA POJAZDU W PRZYPADKU RÓWNOCZESNEGO zbliżania się do punktu kolizji.

• liczbynieklamia Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 07.11.19, 09:48
      Przepisy są jasne - winny jest ten, kto wjechał jako drugi. I nic więcej. Jeżeli dwóch gości będzie na tyle durnych, że będzie leciało na pałę, żeby tylko być pierwszymi, zderzą się i nie da się ustalić, kto był pierwszy (bo dzieliły ich nanosekundy), to obaj sobie sami naprawią samochody za własne pieniądze, co moim skromnym zdaniem jest rozwiązaniem najlepszym, bo posiadającym spory walor edukacyjny.
    • vogon.jeltz Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 07.11.19, 10:34
      > Wiadomo, że auto, które znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo,

Nie wiadomo. Tak było kiedyś, ale to się zmieniło lata temu. Teraz domyślnie (tzn. jeśli nie ma żadnych znaków) jest tak, że auto znajdujące się na rondzie NIE MA pierwszeństwa, tylko obowiązuje standardowa reguła pierwszeństwa z prawej, czyli pierwszeństwo będzie miał ktoś wjeżdżający na rondo. W praktyce na co najmniej 95% rond stoi znak "ustąp pierwszeństwa" przy każdej z dochodzących do niego dróg.

> co w sytuacji, gdy do takiego mikro ronda podjadą równocześnie 2 samochody.
      > Załóżmy, że prowadzę jeden z nich, a po mojej prawej dojeżdża w takim samym tempie drugi

Formalnie rzecz biorąc, jeśli do ronda dojedziesz jednocześnie ty i drugi samochód na drodze po twojej prawej stronie, to... nie jest on po twojej prawej, ponieważ droga, którą jedziesz w tym momencie (jeśli jeszcze nie wjechałeś na rondo) nie przecina się z drogą, po której jedzie ten drugi wóz. Jednak jeśli nie nie ma żadnych znaków regulujących pierwszeństwo, to i tak po wjeździe na rondo musiałbyś mu ustąpić. W praktyce lepiej ustąpić nawet jeśli znaki są, bo ten drugi kierowca też może nie do końca wiedzieć, jak się zachować, a mieć słuszną rację i jednocześnie samochód do wyklepania - to jednak kiepski deal.
    • klemens1 Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 07.11.19, 12:30
      b0rderline napisał:

> Obaj w tym samym momencie możemy wjechać na rondo, co skończyć się mo
      > że stłuczką, więc ktoś musi ustąpić.

Jeżeli milisekundę wcześniej to on wjedzie pierwszy, to ma pierwszeństwo.

Dobry temat poruszyłeś - niektóre zjeby nie rozumieją, że jak wjeżdżam z ich prawej, to ja mam pierwszeństwo, jeżeli byłem na rondzie pierwszy.

• dr.hayd Re: pierwszeństwo na mikro rondzie 07.11.19, 12:35
        dr.hayd napisał:

> Środkowoeuropejscy fornala uznają jedną zasadę pierwszeństwa: pierwszeństwo ma
        > większy pojazd.
        Oczywiście "fornale"
        Wstyd mi za literówkę.
        A miała być taka celna i dowcipna złota myśl... ;-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka