Dodaj do ulubionych

Red. Zientarski mnie zaszokował.

IP: 57.66.193.* 17.12.04, 10:31
W sobotnie poranki na Polsacie emitują program mot. Auto Świat (równolegle
Automaniak na TVN żeby było smiesznie) i ostatnio podziwiano tam Fabię 1,2
HTP 3 cylindrową moc 64 KM.
Szokiem dla mnie było zużycie paliwa po mieście 10l a w trasie 7 l/100km.
wg ich testów. Nie będę tego komentował bo nie mogę uwierzy, że takie małe
pudełko może spalać tyle co mój 2 litrowy minivan 140 konny zresztą.
Może przesadzili? co myślicie?
Obserwuj wątek
    • Gość: k mi pali inaczej !!! IP: *.mors.pl / *.mors.pl 17.12.04, 11:45
      -po mieście w korkach i to dużych nie przekroczyłem tym silnikiem więcej niż
      8,5l/100km
      -na trasie średnio 5,2-6,5l (min. to 4,6l/100km a max. to 7,4l)
      -7l spali na trasie w 4 osoby + bagaż na autostradzie (niemcy) przy prędkości
      pow. 140km/h (do 140km/h autko pali ok.6,7l - średnio)
        • Gość: k Re: mi pali inaczej !!! IP: *.mors.pl / *.mors.pl 17.12.04, 12:11
          auto pali 1070kg i uwież mi daje radę jechać w pełnym składzie (4 osoby +
          bagaż) + włączona klima 160km/h.Owszem super bolid to to nie jest ale da się
          tym wyprzedzać.Autko ma krótkie biegi przez co nie potrzeba często machać
          skrzynią ( na V biegu od 60-170km/h) przy spokojnej jeździe.Przy 170km/h jest
          już 5500obr/min co w innych autkach jest na IV biegu.
          Tiry też da radę wyprzedzać .
          Autko posiada 112Nm co jest najlepszym wynikiem w klasie do 1,2 (do 75km)
              • Gość: RF Re: mi pali inaczej !!! IP: 57.66.193.* 17.12.04, 13:21
                4,6 może by się udalo na krótkim odcinku z górki :)
                Minimum jakie uzyskałem to 6/100 na drodze dwukierunkowej przejeżdżając przez
                obszary zabudowane (światła i skrzyżowania).
                Na autostradzie tak wolno nie jeżdżę, przy 200km/h komputer wskazywał 21 l/100.
                No, ale średnia z trasy na Chorwację z obciążeniem i włączonym wszystkim co się
                da (klima, światła radio itd, oprócz ogrzewania szyby tylnej) wyniosła 7,2/100.
                W zasadzie mocy nie potrzebuję do bicia rekordów prędkości tylko do
                wyprzedzania a prędkość 110-130 km/h uważam za optymalną do jazdy po w miarę
                bezpiecznej drodze.
                Dlatego też taka informacja w TV mnie zastanowiła. (Z natury nie ufam testom
                rankingom o ile się sam nie przekonam)
                Dzięki więc za informację od użytkownika.
                Temat mnie interesuje ze względu na dyskusje ze znajomymi a wiadomo ten segment
                jest liderem rynku w Polsce i warto mieć rozeznanie co do parametrów i cen aut
                na rynku, bo wciąż ktoś coś kupuje i się radzi kolegów czy warto dać x PLN za
                dane auto.
                • Gość: k Re: mi pali inaczej !!! IP: *.mors.pl / *.mors.pl 17.12.04, 13:34
                  jeżeli chodzi o silnik 1,2 -64km to na miasto jest OK. natomiast na trasie
                  potrafi połknąć tyle co 1,8.

Mój wynik 4,6 l uzystałem na odcinku 120km (wg kompa) i jak dla mnie jest
                  bardzo dobry.Trasa Chorwacja - Włochy (5000km) miałem średnie spalanie 6,7l
                  (skład to 4 osoby dorosłe + bagaż = 420kg )za granicą cały czas w włączoną
                  klimą.

wiem też , że taki wynik jet dość duży jak na 1,2 ale nie oszczędzałam zbytnio
                  na paliwie (do Bratysławy z pomorza miałem 5,5l -jazda nocą bez klimy ), potem
                  zaczęły się autostrady (120-140km/h) i spalanie wzrosło.

P.S.
                  przy 170km/h komp. pokazuje 14-15l/100km

jeszcze raz redaktor Z. trochę przesadził z tym 10/7 l ( ale na krótkich
                  odcinkach 2-3km jeżeli nie skasuje się kompa. taki wynik może się pokazać)
                  • Gość: RF Re: mi pali inaczej !!! IP: 57.66.193.* 17.12.04, 14:11
                    W takim razie pozostaje mi się tylko cieszyć z ekonomiki mojego auta zwłaszcza,
                    że ma ono znacznie wieksze opory aerodynamiczne i toczenia ( szersze opony).
                    Wniosek mamy taki.
                    Auta nowych konstrukcji pomimo zastosowania komputerów, wtrysków nie są wcale
                    bardziej ekonomiczne od starszych konstrukcji.
                    Podobne osiągi jak Twoja Fabia uzyskiwałem na Megane 1,4 eco 70 KM z roku 1997.
                    Kiedyś przejechałem 1030 km bez tankowania wcale nie bijąc rekordów
                    oszczędności ale ten miał świetną aerodynamikę.
                    • Gość: k Re: mi pali inaczej !!! IP: *.mors.pl / *.mors.pl 17.12.04, 14:21
                      zgodzę się z tym.

Gdybym jednak więcej podróżował na trasach rocznie ( a nie tylko jedna daleka )
                      kupiłbym 1,4 75km , natomiast u mnie jazda wypada w 90% po mieście a tym
                      przypadku 1,2 pali o ponad 1l mniej od 1,4 (a średnie minimum może zejść nawet
                      do 5,8l/100km-tylko po mieście-sprawdziłem raz na pełnym baku, ale to nie jest
                      jazda dla mnie.)
                      1,2-64km ma dobrą dynamikę (jak na tą klasę silnika) ale kosztem wysokiego
                      zużycia paliwa na trasie (140km/h = 4500obr/min czyli najlepiej do 120km/h i
                      wtedy pali do 6l/100km )
        • Gość: Josif Re: mi pali inaczej !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.04, 01:21
          "Zrobiłem krótkie przeliczenia, faktycznie konie Fabii mają dużo do wożenia.
          1070/64=16,7 kg/KM
          1100/75=14,6 kg/KM
          U mnie to wygląda 1290/140=9,2 kg/KM
          Suma sumarum podobne spalanie teoretycznie jest możliwe."

U mnie jest 1540/235=6,5 kg/KM. Z Twojej logiki wynika, że powinienem spalać najmniej, a palę po
          mieście 17.
          • mati_77 Re: mi pali inaczej !!! 18.12.04, 01:41
            Cos mi tu nie pasi. Mam 2 samochody, zona jezdzi civiciem 5d z 2000 r. a ja audi
            b4 z 92. Civic 1,4 jak jechalismy na wakacje to po trasie nr 7 ciezko mi bylo
            cos wyprzedzic co jechalo szybciej niz 130. Ja+rodzina (w sumie 3 osoby) +
            bagaz. Mul nie samochod. Ale nie wiem ile to pali, nie sparwdzalem, nie jezdze
            tym to mnie to nie interesuje. Natomiast moja audica z 5 cylindrowym silnikiem
            2300, pali mi po miescie 10-11, natomiast w trasie 7 literkow, z wlaczona klima
            jakies 7,8. A komfort jazdy, moc pod pedalem jest duzo duzo lepsza.

--
            "Jest taki piękny, rosyjski zwyczaj - żeby wyjść, trzeba najpierw posiedzieć"
            • mati_77 Re: mi pali inaczej !!! 18.12.04, 01:42
              Chcialbym jeszcze dodac ze audi ma ktorys z rzedu generacji silnik a honda w
              zasadzie nowa generacja. Faktem jest to ze w niemeickich furkach konie to sa
              KONIE a nie kucyki jak w japoncach. Honda ma 90 km, natomiast audi 143ogierow!

--
              • Gość: KR$ Bredzisz mistrzu... IP: *.aster.pl 18.12.04, 04:16
                ja mam w Hondzie 240 koni z 2 litrow a przy predkosci 160 km/h spalam 12 - 13
                litrow podczas gdy kolega od trzycylindrowej szescdziesieciokonnej Corsy
                (forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=20&w=18662927&a=18668997) przy prawie
                takiej samej predkosci spala od czternastu do pietnastu... Przy czym ja nie mam
                ZADNEGO problemu z wyprzedzeniem czegokolwiek co jedzie z predkoscia do 240
                km/h. A na autostradzie zazwyczaj zarzucam 250... Spalanie wowczas dazy do okolo
                19 - 20 l/100 km.

Honda gora - GM jeszcze dluuuuugo bedzie musial testowac by osiagnac podobne wyniki.
                • Gość: Maciej Re: Bredzisz mistrzu... IP: *.gdynia.mm.pl 18.12.04, 11:30

> ja mam w Hondzie 240 koni z 2 litrow a przy predkosci 160 km/h spalam 12 - 13
                  > litrow podczas gdy kolega od trzycylindrowej szescdziesieciokonnej Corsy
                  > (forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=20&w=18662927&a=18668997)
                  przy prawie
                  > takiej samej predkosci spala od czternastu do pietnastu... Przy czym ja nie
                  mam
                  > ZADNEGO problemu z wyprzedzeniem czegokolwiek co jedzie z predkoscia do 240
                  > km/h. A na autostradzie zazwyczaj zarzucam 250... Spalanie wowczas dazy do
                  okol
                  > o
                  > 19 - 20 l/100 km.
                  >

odpowiedź jest taka:
                  te 14-15l to jest spalanie chwilowe a do utrzymania takiej prędkości wystarczy
                  średnio ok.8,5-9l (wiem coś na ten temat)
                  600km po autostradach niemieckich w 4 osoby + bagaż (420kg) autkiem 1,2 -64km-3
                  cylindry z prędkościami nie mniej niż 120 a nie więcej niż 150 i wynik mam 6,7l
                  więc średnia przy nawet 160km/h nie wyszłaby 9l, więc dalej to mioje auko
                  będzie oszczędniejsze co innego a mocą :-(
              • Gość: literka m Re: mi pali inaczej !!! IP: 217.6.80.* 18.12.04, 09:27
                > Faktem jest to ze w niemeickich furkach konie to sa
                > KONIE a nie kucyki jak w japoncach. Honda ma 90 km, natomiast audi 143ogierow!

konie w japoncach sa takie same jak w niemcach, tylko trzeba umiec nimi powozic.
                juz kilku osobom musialem pokazac co nalezy robic z silnikiem hondy, zeby bylo
                dynamicznie. niestety przyzwyczajenia z diesli albo innych benzynowcow, ktore
                przy 4000obr/min chca wyskoczyc spod maski nie sa pomocne.

niejednokrotnie juz pisano tutaj o tym: silnik hondy zrobiono tak, zeby
                umozliwic dwa typy jazdy: ekonomiczna - na niskich obrotach, kosztem osiagow,
                lub dynamiczna (nie pisze sportowa, bo mu tu zaraz ktos z jakas
                szesciocylindrowka wyskoczy) ale to trzeba krecic dobrze powyzej 4000obr.
                Silnik hondy nie boi sie obrotow rzedu 6000 a wtedy wyprzedzanie nie jest
                problemem. Problemem dla wielu jest zrozumienie, ze czasami trzeba zredukowac z
                biegu 4-tego nie na 3-jke ale do 2-ki.

• mati_77 Re: mi pali inaczej !!! 18.12.04, 13:01
                  Stary wiem jak sie jezdzi honda, problem tkwi gdzie indziej. Mowie oczywiscie o
                  civicu 5d. Zeby to auto szlo dobrze musi miec ponad 4000 o/min. A wtedy w
                  kabinie jest cholernie glosno. Natomias w moje audicy ktora jest stara jak swiat
                  (92r.) moge krecic ja na duzo ponad 5000 i dopiero wtdy slychac silnik. Inaczej
                  sie jezdzi firami z duz pojemnoscia.

--
          • Gość: RF Re: mi pali inaczej !!! IP: 57.66.193.* 20.12.04, 12:47
            > U mnie jest 1540/235=6,5 kg/KM. Z Twojej logiki wynika, że powinienem spalać
            na
            > jmniej, a palę po
            > mieście 17.

Niekoniecznie, stosunek masy do mocy masz korzystniejszy czyli 1 koń mniej
            zjada ale masz dużo więcej gęb do wyżywienia i suma sumarum zjedzą więcej.
            No ale w sytuacji np. jazdy z prędkością ok.160 km/h taka Fabia będzie musiała
            cisnąć na maksa a Twój bolid będzie pomykał na 1/2 gazu - wtedy spalanie może
            być podobne. Jak wyciśniesz z niego to co dla Fabii (1,2) jest nieosiągalne to
            musisz tym koniom dać pić.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka