IP: *.pkobp.pl 18.05.02, 09:41
Czy ktoś z szanownych kolegów ma zainstalowane takie urządzenie?

Proszę podzielcie się uwagami.

zibi
Obserwuj wątek
    • Gość: Michal Re: CB Radio IP: *.telia.com 18.05.02, 12:04
      Kiedys to mialem ,ale to bylo na poczatku lat 80-tych.Trzeba bylo miec licencje
      wykupiona dostawalo sie swoj numer itp.Pamietam moj to byl EB-821.Byly
      ograniczenia jesli idzie o moc w antenie do 5W.Zasieg normalnie na szosie do
      5km w specyficznych warunkach 8km..Antena tzw cwiartka fali a pozniej byla pol
      cwiartki z cewka ta miala dlugosc okolo 45cm i zasieg tez 5km.Pracowalo sie w
      modulacji AM pozniej weszla FM.Dzisiaj juz nie wolno tych urzadzen sprzedawac
      nowych te co sa stare wolno uzywac az do wykonczenia.Cala te lacznosc zastaplia
      telefonia komorkowa.Pamietam posiadalem taki instrument do pomiaru fali
      wypromieniowanej jak ustawic na dachu aby uzyskac najlepsza propagacje
      itp.Dzisiaj ludzie jeszcze uzywaja w ciezarowkach ale musi to byc modulacja FM
      chodzi aby nie zaklocac innych pasm.Maja jeszcze ludzie w lodkach na
      wodzie.Posiadace malych lodek chca miec kontakt z domem oraz jest jeszcze
      funkcjonujacy kanal 11A ratowniczy.Nadaje sie May day . Stacje brzegowe
      natychmiast cie zlokalizuja i otrzyma sie pomoc.Na wiekszych lodziach jest
      uzywane radio VHF na ktore trzeba nmiec licencje w bita do ksiazki
      uprawniajacej do prowadzenia jednostki po wodzie,na morzu.Te radio jest
      obwarowane duza iloscia administracyjnych zarzadzen.Jest uzywane przez wszystko
      co plywa na wodzie.
      Samo CB radio wspominam z wielka lezka.Do dzisiaj mam duza stacje taka do
      zainstalowania w domu na 220V zasilanie z masztem polfalowym i chyba z piec
      normalnych samochodowych i przenosnych tez 5W.I male po pare set miliwatow.Mam
      jeszcze FM 49MHz ktore sie charakteryzuje bardzo wysokiej jakosci
      dzwiekiem.Zawsze zonie mowie wysiadzie telefonia komorkowa to sie odkurzy i
      jeszcze posluzy.Pzdr.Michal
      P.S jak masz jakies problemy to mow posluze rada,to bylo moje hobby.
      • Gość: zibi Re: CB Radio IP: *.pkobp.pl 18.05.02, 14:43
        Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Tak sobie pomyślałem o instalacji tego urządzenia w samochodzie.Trochę
        podróżuję po Polsce.Telefon komórkowy nie wszędzie ma zasięg a różne rzeczy
        mogą się przytrafić. Kiedyś jechałem jakimś busem i kierowiec komunikował się
        przez CB z ludźmi na trasie, którzy jechali gdzieś przed nim, bo pytał o
        sytuację na trasie a także informowali go o patrolach co skutecznie pomagało.
        Właśnie wtedy wydało mi się to lepsze niż np. autoradar.
        Mam w związku z tym pytanie: czy opłaca się zainstalować CB w samochodzie, ile
        to kosztuje i jaką markę Byś mi polecił.

Serdecznie dziękuję za odzew. Pozdrawiam

zibi
        • Gość: Michal Re: CB Radio IP: *.telia.com 18.05.02, 15:02
          Wiesz Zibi!
          Nie znam w tym zakresie rynku polskiego.W Szwecji juz jest zabroniona sprzedaz
          nowych urzadzen CB w pasmie 27MHz.Dzisiaj amatorstwo dostalo pasmo 300MHz i cos
          ponad 1GHz.Postep jest w tej dziedzinie znaczny.Nie mam czasu na zabawe dalsza
          w zwiazku z tym nie orientuje sie.Widze ze kierowcy ruchu ciezarowego dalej
          korzystaja z tej lacznosci.Na zachodzie kanal drogowy to Nr-18.Jeszcze na
          poczatku lat 90-tych kiedys kolo Poznania zapytalem na 18 po szwedzku czy ktos
          mnie slyszy to sie zglosila ciezarowka.W razie wypadku na autobahnie to w
          niemczech mozna sie cos dowiedziec od zawodowcow co sie znajduja blizej wypadku.
          Pzdr.Michal
          P.S Instalacja jest prosta.Najwazniejsze uzywac filtry przy podlaczaniu
          zasilania.Antena musi miec dobre uziemnienie do nadwozia.Sam odbiornik rowniez
          musi byc dobrze uziemniony do nadwiozia.
          Radio wybierz oczywiscie pracujace w dwoch modulacjach AM i FM. Z mozliwoscia
          pracy na krotkie odleglosci z moca 0.4W i na dluzsze 5W.Dobre sa ktore maja
          sterowanie digital,wygodniejsze w obsludze.
          Pamietaj ze Polska POlicja rowniez posiada radio CB w swoich autach pracujace
          na kanale drogowym.Jako ciekawostke podam Tobie taka informacje.Tutaj w Szwecji
          policja kiedy uprawia lapanie za predkosc na drodze to wtedy maja swoj kanal
          tylko do tej operacji.Nie wolno im pracowac na innym.Wiem ze ludzie posiadaja
          polis-radio w aucie ktore pracuje jako scaner i wylapuje te kanaly gdzie
          aktualnie jest rozmowa,albo scanner ustawiony jest na kanal lapania za
          predkosc.Wtedy jak radio sie odzywa to wiadomo ze w promieniu 5-ciu kilometrow
          na drodze moze byc misio z patelnia lapiaca muchy.
    • Gość: Michal Re: CB Radio IP: *.telia.com 19.05.02, 19:51
      Zibi jak juz bedziesz posiadal i mial zamontowane w aucie,to pamietaj abys
      nigdy nie uruchomil nadajnika bez wlaczonej anteny,odrazu palisz caly stopien
      mocy..Mialem taki piekny zestaw dunski,jako drugi w aucie uzywalem go w bardzo
      specyficznych warunkach,tak ze byl odlaczony od anteny i nie uzywany.Kiedys
      bedac w Polsce dzieci ktore mialem w aucie zaczely sie bawic i odrazu swajczyly
      cale radio.Pytalem sie w naprawie to nikt sie niechial podjac
      reperacji.Rozebralem a tam wszystko zalane zywica i bez bardzo duzego szkla
      powiekszajacego niebylo co robic.Szkoda bylo ,ale wyrzucilem.Radio bylo klasa .
      Pzdr.Michal
      P.S Dobre marki to amerykanski Lafayette.Mialem taki i mam dalej zestaw
      morski.STACJA domowa jest 7.5W z antena polfalowa plus do zamontowania do lodzi
      tez Lafayette 5W w modulacji tylko AM.Kiedys mialem go na wakacjach w
      Jastarni .antena zamontowana byla dosc wysoko, to na lodzi byla lacznosc
      praktycznie w zatoce Gdanskiej i Puckiej a w aucie to az do Pucka.Kiedys
      oplywalem Hel to lacznosc byla po drugiej stronie tez.Ta antena z aparatami
      przenosnymi kieszonkowymi ktore mialy moc 200mW czyli 0.2W to zasieg byl
      praktycznie w calej Jastarni az do Juraty.Zawsze dzieci mialy w kieszeniach jak
      szly sie bawic z kolegami.Mielismy wieksze poczucie bezpieczenstwa to byly
      poczatki lat dziewiedziasiatych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka