Dodaj do ulubionych

Mercedes A klasa czy Passat sedan?

30.07.07, 13:34
Mam dylemat co wybrać. W zasadzie to auta całkowicie odmienne, ale oba brałam
pod uwagę od jakiegoś czasu i teraz się muszę zdecydować.

A klasa wersja long i passat sedan.
- diesel
- cena ok 30 tyś
- rocznik 2000/2001

W zasadzie oba mają podobne wyposażenie.

Mam dwoje dzieci, które będą ze mną tym samochodem jeździć. Córka używa
jeszcze wózka (parasolka), ale myślę że już niedługo. Poza tym ma być to auto
raczej miejskie, podwiezienie dzieci do przedszkola, na zakupy, do parku.
Auto rodzinne (na dłuższe wyjazdy) mamy.

Moje dylematy
1.
- a klasa nie zachwyca mnie swoim wyglądem, tzn jest ok, ale nie zachwyca
- passat za to bardzo (może dlatego, że passatów jest dużo)

2.
- passata ciężko jest mi znaleźć z w miarę dobrym przebiegiem i nie
zniszczonym wnętrzu (wciąż szukam)
- mercedesy mają jakoś mniejsze przebiegi i nawet już sobie upatrzyłam jednego

3.
- którym dłużej pojeżdżę(wiadomo, że nie chcę ich zajeździć do końca tylko,
żeby jeszcze dało się je za jakiś czas np 7 lat sprzedać) bo nie lubię
zmieniać aut często

4.
- jak z blachami, w których szybciej rdzewieją (tak generalnie bo wiadomo
zależy na jaki samochód trafię)

5.
- który silnik oszczędniejszy?

6.
- który będzie mniej awaryjny?

7. No i jeszcze takie dodatkowe pytanie. Czy A klasa Wam sie w ogóle podoba?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Obserwuj wątek
    • mir11 Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 30.07.07, 14:22
      Jeżeli do miasta i dla dzieci to a klasa ale tylko w wersji long czyli długiej.
      Długa wersja oferuje bardzo dużo miejsca z tyłu ze dwa razy wiecej niż w
      passacie. dzieci beda mogły sobie urzadzic plac zabaw miedzy siedzeniami ;-)
      • habudzik Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 30.07.07, 14:28
        mir11 napisał:

> Długa wersja oferuje bardzo dużo miejsca z tyłu ze dwa razy wiecej niż w
        > passacie. dzieci beda mogły sobie urzadzic plac zabaw miedzy siedzeniami ;-)

No przecież Passat jest o dwie trzy klasy wiekszy
        --
        How much Wood Would a Woodchuck Chuck (1976)
    • mir11 Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 30.07.07, 14:30
      Odnośnie innych pytań.
      Wg mnie a klasa jest idealna jako drugie auto. Nie wiem czy jest sens brac do
      miasta drugie duże mało poręczne auto. A klasa w wersji long oferuje bardzo
      dużo mejsca wewnatrz. Ja posiadam dużego sedana z duzym bagaznikiem a jednak na
      wyjazd na wakacje z dziecmi wybralismy a klase zony ze wzgledu ze to auto jest
      bardziej funkcjonalne i łatwiej w nim przewozić dzieci.
      Mie się a klasa podoba ale to kwestia gustu.
      Obydwa diesle są oszczędne.
    • karakalla Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 30.07.07, 14:38
      Rzeczywiście dość dziwna para. Mnie się ogólnie A-Klasse po prostu nie podoba, ani koncepcyjnie, ani wizualnie, ani pod względem wrażeń z jazdy (chociaż to było dawno i nieprawda). Normalnie tylko Pasek, szczególnie jeżeli w grę wchodzi B5 po liftingu. No ale znowu jako auto miejskie/zakupowe, to raczej ten nieszczęsny mały Mercedes - z silnikiem 1,7 powinien być oszczędniejszy w eksploatacji niż większy i cięższy Passat z 1,9, ponadto chyba nie czychają na niego złodzieje, faktycznie - znalezienie VW po rozsądnej cenie w dobrym stanie jest trudne, to są chodliwe auta, a wydaje mi się, że A-Klasse trudniej sprzedać, można więcej ugrać u sprzedającego. W sumie konkurencją dla A-Klasse jest raczej Golf, jeżeli nie Polo...

Jeżeli chodzi o awaryjność trudno coś powiedzieć poza wynikami raportów, tu Mercedes wygląda duuuużo lepiej pod względem miejsc niż VW (przewaga w % jest oczywiście dużo mniejsza), ale znów są to samochody inaczej eksploatowane, inne przebiegi itp. Passat jest znany z upierdliwych wad, jak sypiące się na polskich drogach zawieszenie.
      • al9 Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 30.07.07, 14:47
        karakala pisze:
        W sumie konkurencją dla A-Klasse jest raczej Golf, jeżeli nie Polo...
        ------------
        może fox?
        jako pewnie jeden z nielicznych mam osobiste doswiadczenia z jazd obu autami..
        passatem b5 dieslem zrobiłem ponad 100 tys km. To dobre auto i wcale sie nie
        sypie jak niektórzy mówią, zwłaszcza jesli znajdziesz auto z udokumentowanym
        przebiegiem. Warto poszukac wersji z silnikiem 130KM i 6 biegową skrzynią.
        Raczej kombi, jest bardziej funkcjonalne od sedana.
        A klasa to przyjemny samochód, ma sporo zalet ale jest ZDECYDOWANIE mniejszy.
        Konkurent golfa i przedstawiciel kompaktów. Małe diesle w A klasie są takie
        sobie, za to benzyna 1,5 jest cicha i umiarkowanie pali...
        jako drugie auto - chyba passat za duży...
        al
    • magdapik Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 31.07.07, 14:25
      Jeśli chodzi o wnętrze to chodziło mi o to, że wiele już passatów widziałam
      ostatnio i wygląd tapicerki mnie nie zadowala (przetarcia, dziury). Być może na
      takie szczególnie trafiam, ale wiadomo przebieg się do tego dokłada zwłaszcza
      nie udokumentowany a passatów z małym przebiegiem w tym roczniku ciężko znaleźć.

Po przemyśleniach chyba jednak zrezygnuję z tej A klasy. Będę szukać passatów,
      może nawet kombi bo ich więcej. Jakoś osobiście mam takie przekonanie, że chyba
      lepiej będzie mi się jeździć większym autem. Z jazdą po mieście nie będzie
      problemów bo to nieduże miasteczko i nie ma problemów z parkowaniem.

Zresztą znajomy, z którym będę kupować wczoraj poszedł obejrzeć tą a klasę i mi
      odradza. On z kolei poleca golfa. Cena ta sama co passat, ale patrzyłam trochę
      na ogłoszenia i rzeczywiście golfów IV trochę jest z udokumentowanym
      przebiegiem i to nie takim dużym co passaty. Będę się jeszcze zastanawiać
      chociaż jakoś golf IV z wyglądu mnie nie przekonuje co innego V, ale to już
      inny przedział niestety

• delfinek_wannowy Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 03.08.07, 12:38
      ja kupiłem A 190 benzyna 99r elegance. zrobiłem nim w 3 miesiące 30000 km.
      serwisuje. automat bez problemowo działa. wszyscy mi odradzali a tu ups auto po
      przeliczeniu paliwa i kilometrów spaliło mi w lipcu 7,04 litra benzyny na 100
      km i nie prawda jest ze to były ciągle trasy.
      aż jestem w szoku ze auto nie chce sie psuc.
      --
      delfinek_wannowy
    • chris62 Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 03.08.07, 14:20
      A klasse czy Passat?
      To kwestia potrzeb i podejścia.
      Jak chcesz ładnie wyglądać szpanować bryką to jasne potrzebujesz sedana typu Passat.
      Jak masz coś wozić auto ma służyć jako wszechstronnie użytkowe to Passat
      jużprzestanie być wygodny.

Ogólnie porównujesz minivana i segment D tyle ze nie do końca trafnie dla passat
      czyli segmentu D odpowiednią konkurencjąjest minivan na bazie auta z segmentu C.
      Na przykładzei renault (bo tym ja jeżdżę) to jak porównać Lagunę i Scenica.
      Z mercedesa więc powinieneś wziąć pod uwagę B-klasse.
      To względnie nowy model i trudno będzie o używkę.

A jeżeli o używanym aucie mowa to sorry ale nie marki szukaj tylko dobrego stanu
      technicznego przede wszystkim - np. lepsze dobre Renault niż zajechany Passat.
      O wyborze marki to sobie można pomarzyć kupując nówkę w salonie a i to nie
      zawsze bo szybko spostrzeżesz że a chcę Passata 150 KM a okazuje się, że stać
      Cię na 100 KM bez klimy za to jest Citroen 170 KM z klimą i masz dylemat :)
    • magdapik Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 03.08.07, 15:23
      Szukam auta już jakiś czas i nie mogę się zdecydować. Biorę pod uwagę naprawdę
      wiele różnych marek. I to nie jest tak, że szukam marki. Chcę tylko nie żałować
      potem swojej decyzji. Wiem tylko jaką kwotą dysponuję a tak naprawdę nie znam
      się na autach i dlatego wciąż szukam i pytam.
      A klase wzięłam pod uwagę dlatego, że mam pozytywne doświadczenie z tą marką a
      za te pieniądze b klasy pewnie bym nie kupiła. Za 30 tys może jakiś okularnik,
      ale te z kolei mi się bardzo nie podobają.
      W sumie ciągle mam dylemat czy lepiej vw lub a klasa, czy może jakiś kilkuletni
      ford (fiesta, focus np.)
      Wiadomo, że samochód ma mi służyć, ale właśnie myślę, że taki sedan typu passat
      (może też avensis, audi itp.) będzie odpowiadał moim oczekiwaniom. O a klase
      pytam bo wizualnie mam wrażenie, że jest malutki, ale jeśli widzę kilka opinii,
      że wcale tak nie jest to również biorę go pod uwagę.
      A jeździł ktoś może a klasą (Dieslem)?
      Oj chciałabym już mieć ten zakup za sobą
      • chris62 Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 03.08.07, 16:02
        magdapik napisała:

> Szukam auta już jakiś czas i nie mogę się zdecydować. Biorę pod uwagę naprawdę
        > wiele różnych marek. I to nie jest tak, że szukam marki. Chcę tylko nie żałować
        >
        > potem swojej decyzji.

Dlatego nadrzędnym priorytetm powinien być STAN TECHNICZNY!!!!

>Wiem tylko jaką kwotą dysponuję a tak naprawdę nie znam
        > się na autach i dlatego wciąż szukam i pytam.

To posiłkuj się zaufanym znawcą gdyż rynek aut uzywanych to dżungla pełno
        oszustów szukających frajera na złom powypadkowy.
        Jak takiego nie masz to kup jakąś nówkę na raty albo Dacię Logan MCV mniej
        ryzykujesz.
        Możesz poszukać po salonach aut z rozliczenia - trochędrożej ale przynajmniej
        rękojmia jest.
        Najlepiej odkupić coś od znajomego, co jest Ci dobrze znane.
        > A klase wzięłam pod uwagę dlatego, że mam pozytywne doświadczenie z tą marką a
        > za te pieniądze b klasy pewnie bym nie kupiła. Za 30 tys może jakiś okularnik,
        > ale te z kolei mi się bardzo nie podobają.

Za 30 tys. ciężko Ci będzie kupić auto używane nie wymagające nakładów rzędu
        5-10 tys wkrótce po zakupie i to niższej klasy niż Mesiek w okularach więc weź
        to pod uwagę i mierz siły na zamiary.

> W sumie ciągle mam dylemat czy lepiej vw lub a klasa, czy może jakiś kilkuletni
        >
        > ford (fiesta, focus np.)

Sprecyzuj jakiej klasy auto Cię interesuje A klasse i Passat to 2 zupełnie inne
        klasy aut dla innych klientów przewidziane - ja Scenikiem wożę ostatnio
        materiały budowlane włożysz je do Passata?

> Wiadomo, że samochód ma mi służyć, ale właśnie myślę, że taki sedan typu passat
        >
        > (może też avensis, audi itp.) będzie odpowiadał moim oczekiwaniom.

Auto tego typu nie jest uniwersalne nawet paczki styropianu nie włożysz do
        bagażnika pomimo że mały nie jest.
        O a klase
        > pytam bo wizualnie mam wrażenie, że jest malutki, ale jeśli widzę kilka opinii,
        >
        > że wcale tak nie jest to również biorę go pod uwagę.

Nie wypowiem sięo A klasse ale zapewne jest podobnie jak w Scenicu - mogę wyjąć
        fotele tylne i przeistoczyć go w furgonik mogę je złożyć co pozwala zapakować do
        środka nawet rower - zrobisz tak w sedanie?

> A jeździł ktoś może a klasą (Dieslem)?
        > Oj chciałabym już mieć ten zakup za sobą

A klasse ponoć jest hałaśliwy powyżej 100 km/h sam nie sprawdzałem powtarzam
        tylko co widziałem w programie Zientarskich.
        Nie ma też pełnego koła zapasowego ale z pewnością jest ciekawszy zakupem niż np
        Golf bo jest bezpieczniejszy i bardziej uniwersalny.
        Do ruchu po mieście będzie bardziej poręczny niż auto D, będzie łatwiej parkować
        bo krótszy łatwiej teżzawrócić itp. Miejsca wewnątrz jest wystarczająco dzięki
        wyższej karoserii.
        oczywiście inaczej się siedzi niż w D bo wyżej wiec lepiej widać ale mniej
        sportowo - Ci to lubią siedzieć na podłodze bo niżej środek ciężkości :)

Pomyś jeszcze o serwisowaniu rzeczy niezbędnej - auto nie mebel wymaga zabiegów
        typu wymiana zużytych części po określonych przebiegach nawet jeśli się nie
        psuje. Jak tego nie będziesz robić to niemile się rozczarujesz gdzieś na drodze
        albo z niewiadomych przyczyn zjedziesz na przeciwny pas ruchu....
        • magdapik Re: Mercedes A klasa czy Passat sedan? 03.08.07, 16:21
          Zdaję sobie sprawę, że stan techniczny musi być w miarę bez zarzutu. Nie będę
          kupować sama, ale sama muszę się zdecydować bo doradców mam kilku i każdy
          ciągnie w swoją stronę. Dacia odpada:)) Auto musi mi się podobać. Na raty nie
          chcę kupować i wcale nie koniecznie chcę cokolwiek jeszcze po zakupie dokładać.

Chodzi o to właśnie, że ciężko mi jest sprecyzować do czego tak naprawdę będę
          to auto wykorzystywać. Na pewno będę wozić dzieci codziennie (2 foteliki),
          wózek, zakupy, wyjazdy max 50 km, praca. Oprócz tego mamy kombi więc do
          przewożenia większych rzeczy coś jest. Teraz tak się zastanawiam, że w razie
          jakbym np chciała włożyć rower to do sedana się nie zmieści choć nie wiem czy
          taka sytuacja mogłaby mieć miejsce.
          Z serwisowaniem to myślę, że nie będzie problemów bo mąż ma już prwie 20 letnie
          doświadczenie jako kierowca i zawsze sam potrafi sobie poradzić z różnymi
          rzeczami a mieliśmy już kilka awarii różnego kalibru w róznych samochodach tzn
          chcę napisać, że ma mi kto przypomnieć co kiedy, gdzie zrobić:) ewentualnie
          zrobić samodzielnie
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się