wspolwlasciciel auta, jak to zrobic? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Jak mam skonstruowac umowe kupna-sprzedazy samochodu, ktory kupuje na
    współwłasność z moim ojcem, tak, żeby nie było problemu z Wydz. Komunik. i
    Urz. Skarbowym?

1. wymieniam nas dwóch jako "kupującego"?
    2. Wpisuje tam już słowo "współwłaściciel"?
    3. Musze określić procentowy udział w wartości samochodu współwłascicieli?
    • Gość: bar-tech IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 08.07.03, 16:15
      Witam!

Wystarczy w umowie k-s wpisać jako kupującego (-cych) 2 osoby i to wystarczy,
      pierwsza osoba to właściciel "główny", druga to współwłaściciel.
      pozdrawiam
    • Gość: karol IP: 80.51.246.* 08.07.03, 16:18
      a ja proponuję dodatkowo określić procentowo współwłasność tak, aby jedna osoba
      była właścicielem co najmniej 51% auta. Pozwoli to później osobie z większością
      własności dokonywać bez problemów wszelkich czynności z autem (ubezpieczenia,
      przerejestrowania itp.)

pozdrawiam

k
      • Gość: okee IP: *.nowa-wies.sdi.tpnet.pl 08.07.03, 16:35
        czyli po porstu klonuję rubryczkę "kupujący"? i mam kupujący (imię nazwisko,
        adres itepe) 51% wartosci i po raz drugi kupujacy - dane, a na koniec dopisuje
        49 % wartosci?
      • Gość: Michu IP: *.plock.sdi.tpnet.pl 08.07.03, 16:45
        do umowy kupna sprzedaży, jako kupujących wpisać dwie osoby w pierwszej
        kolejności właściciela, kolejno współwłaściciela. Nie ma potrzeby okraślania
        udziału własności w procentach i tak do zarajejestrowania pojazdu w WK
        potrzebne będą dwie osoby. Może być tez jedna osoba ale wtedy wymagane jest
        upoważnienie do załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją
        pojazdu(dodatkowo znaczki na upoważnienie 15PLN).
    • Gość: zenon77 IP: 192.79.245.* 08.07.03, 16:32
      Umowa na pewno na dwie osoby kupujące. Nie zapomnij o wypełnieniu przy okazji
      druków PCC1 i PCC1A. Musi sie na nich podpisać sprzedający, a niezbędne są do
      załatwienia formalności w US. Druki w formacie .pdf oczywiście do ściągnięcia
      w sieci...
      • Gość: sebma IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 08.07.03, 17:38
        A jak "zrobić" kogoś współwłaścicielem, ale nie w momencie kupna samochodu?

• Gość: wujek Władek IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 09.07.03, 08:55
          Gość portalu: sebma napisał(a):

> A jak "zrobić" kogoś współwłaścicielem, ale nie w momencie kupna samochodu?

darowizna części auta. ale od tego juz trzeba jakieś pieprzone opłaty (podatek
          od czynności w US) wnosić. ja tak zrobiłem i darowałem ojcu częśc samochodu. w
          sumie sie opłaciło, bo nie płacę stawek warszawskich, lecz prowincjonalne, a
          dodatkowo tatko ma 65% znizki za OC. i ja oczywiście równiez z biegiem czasu
          nabywam prawa do zniżek
        • Nie tylko darowizna - każda forma przeniesienia własności
          części rzeczy: sprzedaż, zamiana,....
          Sprzedaż często będzie korzystniejsza od darowizny - przy
          sprzedaży jest podatek od czynności cywilnoprawnych, a
          przy darowiźnie podatek od spadków i darowizn.
          • Gość: Karol IP: 80.51.246.* 09.07.03, 12:06
            Darowizna się czasem bardziej opłaca - nie płacisz od niej podatku od czynności
            cywilno prawnych, jeśli jest poniżej pewnej sumy (bodajże 9.000), a osoba jest
            Twoim krewnym (a Tata z reguły jest krewnym) to darowizna nie wlicza się do
            dochodu Taty więc nie ma podatku dochodowego. Tam są chyba jeszcze jakieś
            obwarowania, ale dobrze już tego nie pamiętam. Zdaje się, że umowe o darowiznie
            będziesz musiał wpierw zarejestrować w US a potem uderzyć do Wydz. Komunikacji.

Praktykowałem tą zabawę 2 lata temu więc mogło się coś zmienić. Jednak
            pamiętam, że do dopisania do dowodu rejestracyjnego drugiego właściciela nie
            była potrzebna jego obecność.

pozdrawiam

Karol

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.