Dodaj do ulubionych

Wyprzedzanie kolumny policyjnej

IP: *.eranet.pl 17.01.02, 04:24
Dwa dni temu wracałem katowicką do Warszawy. Po drodze dogoniłem konwój
pojazdów bankowych z asystą policji używajacych sygnałów świetlnych (bez
wyjki). Sześć aut cały czas jechało lewym pasem te 100km/h nawet, gdy prawy był
wolny na dystansie 3 kilometrów. I teraz pytanko, czy można wyprzedzać prawą
stroną konwój pojazdów uprzywilejowanych. Z tego co wiem w terenie
niezabudowanym można wyprzedzać prawą o ile są co najmniej 2 pasy ruchu. Ale
czy ktoś wie co w przypadku kolumny używających sygnałów świetlnych?

Artur

Obserwuj wątek
      • Gość: Niknejm Re: Wyprzedzanie kolumny policyjnej IP: *.pg.com 17.01.02, 09:25
        Gość portalu: Nb napisał(a):

        > Poza terenem zabudowanym można wyprzedzić każdy uprzywilejowany samochód, tylko
        > na terenie zabudowanym nie wolno wyprzedzać. Tak więc mogłeś wyprzedzić.

        Tego akurat nie wiedziałem. Dzięki za info.
        Natomiast z prawej poza terenem zabudowanym można wyprzedzać tylko jeśli są min.
        3 pasy w jednym kierunku (w mieście wystarczą 2). Wygląda więc na to, że jeśli
        nie ma dodatkowych uregulowań n/t tego, czy kolumna może jechać lewym pasem non-
        stop, to:
        1. Policja łamała przepisy waląc lewym pasem cały czas.
        2. Ty złamałbyś przepisy (w tym przypadku) wyprzedzając z prawej.

        A siebie Polismeni raczej by manadatem karnym się nie ukarali :-))

        Pozdrawiam,
        Niknejm

    • Gość: 8799612 galimatias IP: *.shell.nl 17.01.02, 16:16
      z mojej (pobieżnej) lektury kodeksu wynika że:

      jeśli znajdowałeś się akurat na odcinku gierkówki oznaczonym jako autostrada
      lub droga ekspresowa miałeś pełne prawo wyprzedzać, bo: 1) pojazd wysyłający
      tylko sygnały świetlne NIE JEST pojazdem uprzywilejowanym, chyba że jest to
      pojazd w kolumnie wysyłający światło czerwone (art 2 pkt 38) - ale przecież
      policja nie błyska na czerwono tylko na niebiesko; 2) kodeks zezwala na
      wyprzedzania z prawej na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, a
      taka właśnie jest gierkówka (art. 24 par 10; tu niknejm się myli) ;

      jeśli znajdowałeś się na "zwykłym" odcinku gierkówki nie miałeś prawa
      wyprzedzać, ale nie z powodu prawej strony i nie z powodu uprzywilejowania
      kolumny, ale ponieważ kolumna jechała 100 km/h, czyli z maksymalną szybkością
      dozwoloną przez prawo w tym miejscu (jak napisał darkg). Oczywiście policja
      sama łamała przepisy, bo kodeks nakłada na wszystkich obowiązek jazdy "możliwie
      blisko prawej krawędzi jezdni" (jak napisał niknejm)

      A gdyby policja jednocześnie wysyłała sygnały swietlne i dzwiękowe (czyli miała
      status pojazdu przywilejowanego) to niczego to nie zmienia, ponieważ kodeks nie
      zabrania wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych poza terenem zabudowanym
      niezależnie od tego którym pasem jada (art. 24 par 11, nb ma rację, natomiast
      nie wiem skąd szatan wziął informacje o zakazie wyprzedzania pojazdów
      uprzywilejowanych poza terenem zabudowanym jeśli jadą one lewym pasem; ja
      niczego takiego w kodeksie nie znalazłem i uważam że szatan się myli).

      nie jestem pewien czy trafnie to wyinterpretowałem, bo powyższe przepisy
      wyglądają mi na niezły burdel, zwłaszcza z tymi kolorami sygnałów błyskowych
      • Gość: Niknejm Re: galimatias IP: *.pg.com 17.01.02, 16:30
        Gość portalu: 8799612 napisał(a):

        > z mojej (pobieżnej) lektury kodeksu wynika że:
        >
        > jeśli znajdowałeś się akurat na odcinku gierkówki oznaczonym jako autostrada
        > lub droga ekspresowa miałeś pełne prawo wyprzedzać, [...] 2) kodeks zezwala
        > na wyprzedzania z prawej na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami
        > ruchu, a taka właśnie jest gierkówka (art. 24 par 10; tu niknejm się myli) ;

        Nie myli się ;-) Przytaczam cytat z KD:

        "10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi
        pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

        1) na jezdni jednokierunkowej,

        2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze
        zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do
        jazdy w tym samym kierunku."

        To tylko tak dla uściślenia... ;-)

        Pozdrawiam,
        Niknejm
        • Gość: Klemens Re: galimatias IP: 192.168.0.* 17.01.02, 20:13
          > Nie myli się ;-) Przytaczam cytat z KD:
          > "10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi
          > pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
          > 1) na jezdni jednokierunkowej,
          > 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze
          > zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do
          > jazdy w tym samym kierunku."

          Otóż jednak mylisz się. Twój błąd polega na tym że nie odróżniasz jezdni
          jednokierunkowej od dwukierunkowej. Gierkówka nie jest jezdnią dwukierunkową,
          lecz zbudowana jest z dwóch jezdni JEDNOKIERUNKOWYCH. Dlatego stosuje się tam
          podpunkt 1) - nie ma tam nic o liczbie pasów ani o zabudowaniu terenu - wystarczy
          że pasy są wyznaczone.
      • Gość: szatan Re: galimatias IP: 10.133.131.* 17.01.02, 22:05

        > niczego takiego w kodeksie nie znalazłem i uważam że szatan się myli).
        byćmoże....powiem tylko że już nie pierwszy raz :))

        swoją drogą pamiętam jak kolumna(chyba na siódemce) mało mnie nie rozjechała(poza
        obszarem zabudowanym)
        chociaż się zatrzymałem by ułatwić przejazd to akurat jelcze wychodząc z wirażu
        mało mnie nie wzięły na zderzaki(wjeżdżały na drogę z pierwszeństwem na której
        szatan czekał:)))

        zachowywali się wtedy jakby na pokładzie mieli złoto i ważna była każda sekunda...
        ...a z tego co zaobserwowałem kolesie jechali zgrają na ćwiczenia...

        ciekawi mnie kto byłby posądzony o spowodowanie wypadku w razie jakiejkolwiek
        stłuczki...

        pozdrawiam

      • Gość: Artur Re: galimatias IP: *.eranet.pl 18.01.02, 05:44
        Gość portalu: 8799612 napisał(a):

        > z mojej (pobieżnej) lektury kodeksu wynika że:
        >
        > jeśli znajdowałeś się akurat na odcinku gierkówki oznaczonym jako autostrada
        > lub droga ekspresowa miałeś pełne prawo wyprzedzać, bo: 1) pojazd wysyłający
        > tylko sygnały świetlne NIE JEST pojazdem uprzywilejowanym, chyba że jest to
        > pojazd w kolumnie wysyłający światło czerwone (art 2 pkt 38) - ale przecież
        > policja nie błyska na czerwono tylko na niebiesko;

        Akurat panowie w Passacie MOP 6643 numer boczny G 703 zamykający stawkę byli
        wyposażeni (i używali)także w czerwone światło:-((((. Podobnie było z przodu.
        Myślę że należą się wszystkim informację jak to się skończyło. Po kilkunastu km
        stworzył się za konwojem całkiem spory korek. Jeden z korkowiczów - białe Mondeo
        2001 poprzebijał się między samochodami i gdy znajdował się jako pierwszy za
        wyżej wymienionym Passatem, przeskoczył na prawy i przyspieszając do około 160
        km/h wyprzedził kolumnę. Po 10 sekundach nie widząć oznak reakcji ze strony
        policji tj. przestrzelonych opon poszedłem w jego ślady.
        Przy okazji pozdrawiam kierowcę Mondeo i dziękuję za odpowiedzi
        • Gość: Artur Re: galimatias IP: *.eranet.pl 18.01.02, 05:51
          Acha i jeszcze jedno.
          Na tylnej szybie Passata był znak, którego nigdy w życiu nie widziałem.
          Trzy czarne kwadraty znajdujące się jeden za drugim (może to ma symbolizować
          konwój?????), po obu ich stronach 2 duże czarne strzałki z grotami w górę
          (można wyprzedzać z obu stron??????), a wszystko to na ciemnopomarańczowym tle.
          Ha i co wy na to?
          • Gość: ffmarkus Re: galimatias ze znakiem IP: *.icpnet.pl 18.01.02, 11:12
            Gość portalu: Artur napisał(a):

            > Acha i jeszcze jedno.
            > Na tylnej szybie Passata był znak, którego nigdy w życiu nie widziałem.
            > Trzy czarne kwadraty znajdujące się jeden za drugim (może to ma symbolizować
            > konwój?????), po obu ich stronach 2 duże czarne strzałki z grotami w górę
            > (można wyprzedzać z obu stron??????), a wszystko to na ciemnopomarańczowym tle.
            > Ha i co wy na to?

            Może to być tak jak myślisz. Nigdzie nie ma wzmianki o w/w znaku. A jechali lewym
            pasem, aby im się mamona nie pomieszała na koleinach i dziurkach:) PZDR

        • Gość: darkg Re: galimatias IP: 212.76.35.* 18.01.02, 08:41
          Podobna sytuacje, mozna bardzo czesto spotkac na ulicy Pulawskiej w Warszawie
          (dla nie wtajemniczonych: ta droga jezdza policjanci do siedziby jednostki
          prewencji, ktora znajduje sie w Piasecznie pod Warszawa). Caly czas jest tam
          obszar zabudowany, a miejscami nawet ograniczenie do 50 km/h, ale policjantom
          to zupelnie nie przeszkadza. Pojedynczymi samochodami czy tez w konwoju (ale
          bez sygnalow swietlnych i dzwiekowych), jada po Pulawskiej z szybkoscia
          dochodzaca do 100 km/h (oczywiscie jezeli jest to wieczor lub dzien wolny), a
          inni kierowcy wyprzedzaja ich calymi 'chmarami' z prawej i lewej strony. Nie
          musze chyba dodawac ze jeszcze nikt nie zostal za to ukarany mandatem :-)
          PZDR darkg.
    • Gość: Ico Re: Wyprzedzanie kolumny policyjnej IP: *.eltur.com.pl 18.01.02, 08:55
      Art.24.
      10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi
      pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
      1) na jezdni jednokierunkowej,
      2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze
      zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do
      jazdy w tym samym kierunku.
      11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze
      zabudowanym.
      Art. 32.
      4. Jazda w kolumnie nie zwalnia kierującego pojazdem od przestrzegania
      obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka