Dodaj do ulubionych

oświetlenie led...

29.07.10, 16:18
cześć,
tak się chciałem dowiedzieć czy macie jakieś doświadczenia z
oświetleniem mieszkania w postaci żarówek led`owych.
osobiście dłuższy czas nad tym rozmyślam przeglądając net itp. w końcu
postanowiłem zakupić dwie takowe żarówki do przedpokoju na test - ku
mojemu zdziwieniu (po wcześniejszych lekturach różnych for) oświetlenie
okazało się duuużo przyjemniejsze od dotychczasowych dwóch "halogenków".
"watowy" uzysk w moim przypadku: wcześniej 2x50wat, teraz 2x2,7 wat -
czyli duuuży, ale jest jedno "ale" - cena. dobre ledy (przynajmniej po
długich lekturach) kosztowały mnie w sumie 78 PLN - czyli strasznie
dużo (kupowałem patrząc na jakość oświetlenia - wyszło mi żarówka 54
led, kąt świecenia 120 stopni, 220 lumenów, barwa ciepła). z założenia
powinna mi jedna żarówka świecić ok 50 tyś godzin, czyli ładnych parę
lat gdyby się paliła non stop - jak będzie w praktyce zobaczymy.
na chwilę obecną - wpływ zmiany oświetlenia na zmysł wzrokowy - duży
plus, wpływ zmiany na jednorazowy wydatek - duży minus, licząc zużycie
prądu vs cena żarówki vs cena prądu vs prognozowany czas użycia - duży
plus.
zastanawiam się teraz nad powolną (np comiesięczną) wymianą żarówek w
mieszkaniu właśnie na led`owe - w sposób - jeden miesiąc = jedno
pomieszczenie ma zmienione oświetlenie - jakoś bym zniósł te
jednorazowe większe wydatki w myśl późniejszych oszczędności.
P.S. test na ledówkach za ok 15 złotych wypadł bardzo negatywnie u
mojego kolegi, jego zdaniem mój zakup droższych (lepszych?) był lepszym
wydatkiem i sam zamierza w nie zainwestować.
P.S. 2 - przy zakupie ledówek kierowałem się: barwą dawanego światła,
kątem świecenia (im większy tym lepszy - oprawki gu10) i ilością
lumenów oraz gwarancją - 2 lata pisemna iż będzie z nimi wszystko OK,
ewentualnie wymiana na nowe.
jakie są Wasze doświadczenia?
zdrówka
paweł.
Edytor zaawansowany
  • nvv 29.07.10, 21:51
    Było. forum.gazeta.pl/forum/w,20012,107792560,108832386,Re_Oswietlenie_LED.html
  • obiekt.uporczywy 30.07.10, 02:05
    ledy to jaśniej, przyjemniejsza barwa światła, mniej pobieranego prądu - w stosunku do świetlówek, ale niestety jeszcze wysoka cena.
    Są "żarówki" które mają nawet 80 - 100 albo i więcej diod, po zastąpieniu czymś takim świetlówki widać różnicę, jest dużo jaśniej.
  • krzysztofsf 30.07.10, 09:43
    obiekt.uporczywy napisał:

> ledy to jaśniej, przyjemniejsza barwa światła, mniej pobieranego prądu - w stos
    > unku do świetlówek, ale niestety jeszcze wysoka cena.
    > Są "żarówki" które mają nawet 80 - 100 albo i więcej diod, po zastąpieniu czymś
    > takim świetlówki widać różnicę, jest dużo jaśniej.

To sprawdz teraz ile pradu pobiera taka 100 ledowa zarowka, ile daje swiatla i
    porownaj zuzycie energii swietlowki dajacej tyle samo swiatla..........
    --
    Petycja
    - stop cenzurze internetu

Polecam Linuxeducd - uruchamiasz z plyty bez
    szkody dla ukochanego Windowsa
  • obiekt.uporczywy 30.07.10, 18:37
    Ja juz ledy mam grubo ponad rok, bo kupilem w Rosji cale pudlo tego (chinskie).
    Wymienilem w calym domu, wszystkie zrodla swiatla (nawet w kiblu wink ). I tak najwiekszy z ledow - 128 diod swieci jak dwie swietlowki 20W a pobiera pradu 19W, czyli ponad 50% mniej.
    W mniejszych oprawach mam mniejsze ledy z duzym albo malym gwintem. Spadek oplat za prad byl wyrazny, a to ze ledy z czasem traca jasnosc to bujda na resorach.
    Jedyny problem poza cena zakupu to ze ledy do niektorych opraw sie nie zmieszcza - trzeba stosowc te mniejsze o mniejszej ilosci diod.
  • krzysztofsf 31.07.10, 09:26
    Traca na jasnosci mniej wiecej od polowy swojego okresu zywotnosci - tak wiec
    jeszcze pare tysiecy godzin eksploatacji przed nimi.

Owszem, 128 led ma 1700 lm w porownaniu do 1200 lm w zarowkach energooszczednych
    o tej samej mocy. Tyle, ze kosztuje prawie 250 zl i jest bardzo wrazliwa na
    skoki napiecia - zalecaja stosowanie ze stabilizatorami tam, gdzie prad "nie
    trzyma parametrow".
    Ja np mieszkam w starej dzielnicy miasta i dosyc czesto (widze tak raz na dwa-
    trzy miesiace osobiscie)zdaza sie, ze spada napiecie w sposob widoczy poprzez
    nagly spadek jasnosci oswietlenia na kilka sekund. Z tego co czytalem o led -
    musialbym juz wymieniac, jesli akurat by sie palily, bo sa bardzo wrazliwe.
    Naturalnie, jesli masz nowoczesne urzadzenia w miescie to nie mesz tego problemu.

Przechodzac ze zwyklych zarowek na energooszczedne, jest oszczednosc
    pieciokrotna - jesli chodzi o spadek zuzycia pradu.

Przy led 128, albo nie mamy zadnej oszczednosci (korzystam z energooszczednych
    20 W, podobnie jak ta led), albo przy trzech punktach swietlnych, zakladajac
    nieco wyzsza jasnosc tej led, zmieniajac na led 128 "palimy" dwie "zarowki" i
    zaoszczedzamy cale 20 W. Tyle, czy dwa punkty wystarcza tam, gdzie korzystamy z
    trzech?

Owszem, jak masz jakis listwy halogenowe itp, to moze zastapienie ich malymi led
    da ci oszczednosc. Ja przy obecnych relacjach cen do mozliwej oszczednosc w wat,
    uwzgledniajac do tego cene, nie widze sensu takiej inwestycji - to juz nie jest
    oszczednosc taka jak przy zejsciu z korzystania ze zwyklych zarowek.

--
    Petycja

• obiekt.uporczywy 31.07.10, 15:38
    Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales.
    2x 20W swietlowka = 1x 19W LED
    czyli
    40W swietlowka = 19W LED
  • krzysztofsf 01.08.10, 09:09
    obiekt.uporczywy napisał:

> Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales.
    > 2x 20W swietlowka = 1x 19W LED
    > czyli
    > 40W swietlowka = 19W LED

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiales.
    Zarowka energooszczedna 20 W = 1200 lumenow - 40 zl (cena zarowki z wysokiej polki)
    Zarowka Led 128 19,5 W - 1700 lumenow - 250 zl (cena ze sklepu internetowego)

Nawet zakladajac, ze zamiast 3 zarowek 1200 lm, dam 2 x 1700, to mam ciemniej w
    pomieszczeniu o 1000 lumenow a oszczedzam 20 W. Wkrecajac trzecia
    energooszczedna mam jasniej o 700 lumenow, ale zuzycie pradu to samo.
    --
    Petycja

• nvv 01.08.10, 16:57
    Nie chce mi się już wdawać w obliczenia...
    Ale chciałbym zwrócić na fakt, że świetlówki mają większą sprawność przy większej mocy, więc ekonomiczniej zamiast 3 świetlówek (po 20W każda) kupić jedną mocniejszą (choć ciężko o tak duże świetlówki kompaktowe do gwintu E27), lub chociaż dwie mocniejsze zamiast trzech po 20W będą miały większą sprawność.

20W CFL daje ok. 1200 lm (60 lm/W), ale już
    24W CFL daje ok. 1550 lm (64 lm/W).

Natomiast diody... pokaże mi ktoś w końcu (dostępną w Polsce) konkretną "żarówkę" diodową (jakiejś uznanej firmy aby podane przez producenta parametry można uznać za wiarygodne) o mocy co najmniej 20W mającą większą sprawność niż 64lm/W? smile

Jeśli jest gdzieś 19,5W LED pracująca min. 30tyś. h i dająca 1700 lm (to 87 lm/W, całkiem niezły wynik) np. firmy OSRAM lub Philips, za 250zł, to ja jestem zainteresowany.

Te takie "bez firmy" lub marki "JDR" i inne podobne dziwnie brzmiące, których nikt nie zna (czy ogólnie: chińszczyzna) mnie nie interesują: temat już przerabiałem (parametry zawyżone; duża awaryjność).
  • kowalaj 14.01.19, 15:12
    Hej. Nie zawsze należy patrzeć na samą oszczędność lampy. Warto zapoznać się z ilością lumenów na żarówce. To informacja, która powie ci jak mocno dana lampa świeci. Do tego ważna jest też liczba kelwinów czyli temperatura barwowa światła.
    ardant.pl/ile-lumenow-na-metr-kwadratowy-potrzeba-by-dobrze-oswietlic-pokoj/
    Raczej takim względami warto się kierować podczas wyboru żarówek energooszczędnych - nie tylko moc i oszczędność.
    Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.