• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Zużycie wody Dodaj do ulubionych

• 22.02.12, 15:58
    Średnia na miesiąc (liczona z 6 miesięcy) wyszła mi
    7 m3 wody
    w tym 2,7 m3 podgrzanej
    rodzina 2+1(2lata)

Dużo to, można tu szukać oszczędności?

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/152d2773ca.png
    Zaawansowany formularz
    • 22.02.12, 16:16
      Nie wiem ile to metrow ale placimy 100-150 zł na dwa miesiące, rodzina 2+1 a co drugi weekend i swięta 2+2.
      • 22.02.12, 16:34
        w złotówkach:
        7*7,51=52,57 woda
        2,7*16,26=43,9 podgrzanie
        czyli w sumie prawie 100zł/m-c
        chyba jednak dużo...sad

--
    • 22.02.12, 16:36
      Wydaje mi się, że dużo. My mamy szambo o pojemności ok. 8m i wybieramy je raz na 3-4 tygodnie. Do tego, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych zdarza sie przeciekanie wód gruntowych do szamba sad
      Acha, rodzina 5-osobowa.
      • 22.02.12, 17:05
        Jedna osoba-zuzycie miesieczne 4 metry.A to podobno malo...
        • 22.02.12, 17:28
          Też jedna osoba, zużycie od 4,5 do 5 metrów, 42 zł miesięcznie razem ze ściekami
      • 22.02.12, 17:30
        Czyli wychodzi Wam poniżej 53 litry wody/dzień/osobę. Zajebisty wynik (jak dla mnie ekstremalny), dwukrotnie poniżej średniego zużycia wody w miastach (ok. 110l/dzień/osobę). U autorki wątku wychodzi ok. 77l/osobę/dzień, wciąż moim zdaniem bardzo oszczędnie.
        • 22.02.12, 17:35
          Z-5, C-2,5 - rodzina 2+1 (dziecko 2 lata).
        • 22.02.12, 20:44
          Moja spółdzielnia z góry zakłada zużycie 5 m3 na osobę w tym 2,5 ciepłej
          Co daje ponad 160l/osobę/dzień
          Jeżeli to jest jakieś przeciętne zużycie, to moje 77l wypada bardzo dobrze
          --
          • 23.02.12, 05:53
            > Moja spółdzielnia z góry zakłada zużycie 5 m3 na osobę w tym 2,5 ciepłej
            > Co daje ponad 160l/osobę/dzień
            > Jeżeli to jest jakieś przeciętne zużycie [...]

Może przeciętne w danym rejonie (jeśli lokatorzy danej spółdzielni bogaci i nie oszczędzają wody), a może po prostu lokatorzy kredytują spółdzielnie do najbliższego wyrównania zaliczek (tj. rozliczenia kosztu wody ze stanem faktycznym co X miesięcy) -- tzn. przeciętna osoba może mieć nadpłatę, a spółdzielnia może np. specjalnie zawyżać zaliczki aby obracać większą gotówką.

Tak, czy inaczej, na zaliczki w ogóle bym nie patrzył bo to szum informacyjny.

Przeciętne zużycie w największych miastach Polski to ok. 110l/osobę -- tzn. tak było kilka lat temu, a przeciętne zużycie powoli spada (zasługą jest m.in. oszczędniejszy sprzęt AGD).

Na szybko teraz wrzuciłem w google "zużycie wody" i znalazłem ciekawe dane, opublikowane przez GUS w 2010r.:
            www.oczyszczanie-sciekow.pl/2010/12/ilosc-sciekow-w-polsce-w-2009-roku/
            są tam w miarę aktualne (2009r.) dane z całej Polski z przeciętnym zużyciem wody (tzn. ilością ścieków, ale to na jedno, dla większości forumowiczów, wychodzi, nie?) w każdym województwie.

Cytując najistotniejsze dane z w/w strony:
            Średnie zużycie wody w miastach Polski: 94,86 l/osobę, na wsi: 69,91 l/osobę.
        • 23.02.12, 18:19
          nvv napisał:

> Czyli wychodzi Wam poniżej 53 litry wody/dzień/osobę. Zajebisty wynik (jak dla
          > mnie ekstremalny), dwukrotnie poniżej średniego zużycia wody w miastach (ok. 11
          > 0l/dzień/osobę). U autorki wątku wychodzi ok. 77l/osobę/dzień, wciąż moim zdani
          > em bardzo oszczędnie.

Uważasz, że 4,5-5m3 na osobę to jest mało. Ja uważam, że dużo za dużo, zużywam wody.
          Rodziny z dziecmi zużywają mniej wody w przeliczeniu na osobę.
          Natomiast ryczałty spółdzielni po 6m3 na osobę uważam za mocno zawyżone.
          Odkąd lokatorzy rozliczają się według wskazań wodomierzy, a nie ryczałtu - to spółdzielnią przestała się woda bilansowac tzn. stan wodomierza na bloku nie zgadza się ze stanami wodomierzy z wszystkich mieszkań tego bloku. Dlatego wszyscy dodatkowo płacimy za wodę która się nie bilansuje.
          • 23.02.12, 19:42
            stef63 napisała:

> nvv napisał:
            >
            > > Czyli wychodzi Wam poniżej 53 litry wody/dzień/osobę. Zajebisty wynik (ja
            > k dla
            > > mnie ekstremalny), dwukrotnie poniżej średniego zużycia wody w miastach (
            > ok. 11
            > > 0l/dzień/osobę). U autorki wątku wychodzi ok. 77l/osobę/dzień, wciąż moim
            > zdani
            > > em bardzo oszczędnie.
            >

>
            > Uważasz, że 4,5-5m3 na osobę to jest mało.

Nie. Nigdy nie twierdziłem że 4,5-5m3 na osobę to jest mało.

Uściślijmy: domyślam się, że pisząc 4,5-m5m3 masz na myśli zużycie miesięczne.
            1m3 = 1000 litrów.
            4,5m3/osobę/miesiąc = 4500 l/osobę/miesiąc = 150 litrów/osobę/dzień.

Jeszcze raz: nigdy nie twierdziłem, że 150 litrów/osobę/dzień to jest mało.

Po chwili refleksji, stwierdzam że może pomyślałaś, że odpisuje na Twój post, ale ja odpisywałem agni71 (8m3 i 5 os.).
            • 23.02.12, 19:47

> > Uważasz, że 4,5-5m3 na osobę to jest mało.
              >
              > Nie. Nigdy nie twierdziłem że 4,5-5m3 na osobę to jest mało.
              >
              > Uściślijmy: domyślam się, że pisząc 4,5-m5m3 masz na myśli zużycie miesięczne.
              > 1m3 = 1000 litrów.
              > 4,5m3/osobę/miesiąc = 4500 l/osobę/miesiąc = 150 litrów/osobę/dzień.
              >
              > Jeszcze raz: nigdy nie twierdziłem, że 150 litrów/osobę/dzień to jest mało.
              >
              > Po chwili refleksji, stwierdzam że może pomyślałaś, że odpisuje na Twój post, a
              > le ja odpisywałem agni71 (8m3 i 5 os.).

Zgadza się, myślałam że to było do mnie.
    • 22.02.12, 17:58
      Zimna woda 22-25m3 miesięcznie, rodzina 5os (2 dorosłych, 17l., 4,5l., 1 rok).
      --
      pomoz-amelce.pl
    • 22.02.12, 18:02
      Rodzina 2 + 2 ok 9m miesięcznie, w lecie więcej bo napełniamy dziecku basen.
      • 22.02.12, 19:07
        Przecież każdy zuzywa , zależnie od okoliczności ,jakąś ilość wody. Dla jednych to będzie mało a dla drugich dużo. Jeden kąpie sie raz na tydzień a drugi dwa razy dziennie . Ktoś siedzi cały dzień w pracy, szkole itp. a ktoś cały dzień w domku przesiaduje. Nie ma co rozpisywać się o ilości zużytej wody. Temat - rzeka.
    • 22.02.12, 19:30
      U nasz też 2+1 i mamy jakieś 4-5 m3 na miesiąc. Mnie nie ma ok 12 dni w miesiącu, często biorę przysznic po siłowni więc to też jest oszczędność.;P
      --
      ---
      Warum sind Männer wie Schokolade?
      Sie halten nicht lange und sie hinterlassen Flecken, wenn sie heiß werden! ;P
    • 22.02.12, 19:45
      A oszczędzać zawsze się opłaca smile Najłatwiej na myciu zębów, kąpielach i zmywaniu naczyń. Woda i gaz raczej tanieć nie będą więc wcześnie wyrobione nawyki będą procentować przez długie lata.
      Pozdraiwam
      --
      4 Skuteczne Sposoby Na Oszczędzanie Wody
    • 22.02.12, 21:39
      Rodzina 2+2 ok 11 m3/ 4 tygodnie, co przy koszcie szamba 250zł nieco mnie dobija.
      Zamontowałam niedawno perlatory i czekam na oszczędności.

• 04.08.12, 21:46
        A ja mieszkam z osobą, której wynajmuje pokój i mamy zużycie wody prawie 14 m3 (zimnej+ciepłej). Ona pierze prawie codziennie, a niekiedy dwa razy dziennie albo co lepsze zauważyłam, że leje wodę pod prysznicem 20 min. bez przerwy. Doprowadza mnie to już do szału. Mimo tego, że płaci mi za ta wodę to ja sama nie wiem czy 1,5 m ciepłej bym zużyła.
    • 22.02.12, 23:23
      ryczałt w mojej spółdzielni na jedną osobę/m-c , to 3 m3
      moja rodzina 2+2, prawie się mieści w takich obliczeniach
      (wodę używamy na: pranie kilka razy w tygodniu, zmywanie ręczne,prysznice zamiast kąpieli)
      rozliczenie/odczyty wodomierzy raz na pół roku, mamy zwykle koło 50 zł dopłaty , z czego ponad połowa to jakieś wyliczenia spółdzielni na ubytki z głównego wodomierza blokowego
    • 23.02.12, 08:53
      2 + 2 (wiek przedszkolny) - 7m3 na miesiąc.
      • 28.02.12, 14:28
        Dwie dorosłe osoby, 8,5 m3 miesięcznie.
    • 23.02.12, 10:48
      U nas 2+2 małych dzieci; dzieciaki codziennie kąpane w wannie, my prysznic. Pranie 4-5 razy w tyg., zmywarka co drugi dzień w użyciu. Zużycie w zimie ok. 7-8m3, latem 9m3 (podlewanie trawników i krzewów+basenik).
      • 23.02.12, 11:23
        10m3 dla 2+1, koszt 144zł
    • 24.02.12, 13:58
      Rodzin 2+2 ( 5 lat) zużycie ok 13m3 na miesiąc w domku
      • 24.02.12, 23:14
        Ja nie wiem, jak wy to robicie, nie myjecie się codziennie, nie pierzecie? bo my zużywamy średnio 20-22 m3 miesięcznie na 3 osoby (rodzina 2+1). Nie mamy wanny, mamy zmywarkę, ogródek-jesień zima nie nawadniany, z prysznica korzystamy 2x dziennie, dziecko raz, pralka 9kg - w tygodniu puszczamy ok. 5 pełnych wsadów (wiem, że to dużo przy takiej pojemności, ale raz w tyg. zmieniam pościel, ręczniki, ubrania lądują w praniu po 1 dniu chodzenia - z wyjątkiem spodni i inaczej sobie nie wyobrażam wink).
        Płacimy 300zł na 2 miesiące, plus ogrzewanie ciepłej wody ok. 80zł/mies.

Moja mama mieszka sama i zużywa ok. 7m3 miesięcznie.
        • 28.02.12, 13:28
          anyx27 napisała:

> Ja nie wiem, jak wy to robicie, nie myjecie się codziennie, nie pierzecie? bo m
          > y zużywamy średnio 20-22 m3 miesięcznie na 3 osoby (rodzina 2+1).

przecież to oczywiste, że kto zużywa poniżej 20m3 wody/m-c to się myje raz w tygodniu i raz na 2 tygodnie puszcza pralkę wink - nie wiedziałaś o tym????
          • 28.02.12, 14:19
            > przecież to oczywiste, że kto zużywa poniżej 20m3 wody/m-c to się myje raz w ty
            > godniu i raz na 2 tygodnie puszcza pralkę wink - nie wiedziałaś o tym????

no ba! wink
        • 28.02.12, 14:32
          Jak to jak? Piorę 4-5 razy w tygodniu, kąpię się codziennie (wanna), mój mąż z tego co obserwuję również wink naczynia w zmywarce, oto cała filozofia zużywania 8m3 wody. Poza tym to zdrowy rozsądek i ekologia, a nie brak prania i kąpania, za to sarkazm koleżanek na ten temat podoba mi się bardzo.
        • 28.02.12, 15:47
          Myjemy się codziennie, ba nawet czasami pozwalam sobie na kąpiel z dzieckiem,
          zmywa głównie zmywarka = 11l/cykl
          pralka 4-5razy/tydz
          --
    • 28.02.12, 23:41
      Właśnie dostałam ostatnie wyliczenia: rodzina 2+2 (przedszkolak i maluch), zmywa zmywarka, pralka 6kg ładowana 3-4 razy w tyg, zużycie nieco ponad 6m3/miesiąc (tylko zimna, ogrzewamy gazem)
      • 29.02.12, 09:04
        U nsa rodzina 2+2 przedszkolak i maluch zużycie ok 7 m3smile
        • 29.02.12, 12:39
          20-25 m na miesiąc, rodzina 2+2.
          --
          --------------
          http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/dd/qh/ddmo/KLwAqaMVGEwOdGbaIX.jpg
          • 29.02.12, 12:42
            Bardzo duzo.
            • 29.02.12, 19:21
              Nie wiem, po co te złośliwości, ja pytałam serio, ponieważ naprawdę nie wiedziałam, na czym jeszcze mogę przyoszczędzić wodę, skoro używamy jej rozsądnie - zakręcanie podczas mycia zębów, szybkie prysznice itd. Ale chyba znalazłam przyczynę... spłuczka.... nie wiedziałam,ze tyle wody pobiera sad
    • 29.02.12, 20:36
      u nas średnia za zeszły rok 7,4m3 (my + dwulatek, teraz 'doszedł' noworodek)

mamy tylko prysznic, ja pewnie moglabym swoje skrócić wink
      zmywamy ręcznie, ale staramy się ekonomicznie
      dużo pierzemy, jak to przy maluchach (teraz jeszcze więcej wink)

wiem jednak, że oboje mocno pilnujemy tematu, nie wyobrażam sobie, żeby można było tu specjalnie obniżyć, chyba że jak Johana mieszkać pół miesiąca poza domem ;p
      • 01.03.12, 10:07
        20-25 m3/mc 2 osoby, 3-4 prania, zmywanie ręczne, wanna i 2 x prysznic/dz - mam świadomość, że to koszmarnie dużo, bo w mieszkaniu 'ryczałtowym', gdzie mamy 7 m3/os zawsze zużycie było mniejsze i były nadpłaty

muszę sprawdzić te swoje liczniki koniecznie..
    • 01.03.12, 11:00
      Sprawdzcie liczniki: warto wyrobic w sobie ten nawyk.
      • 01.03.12, 11:03
        ... wszystkie liczniki oczywiscie.
      • 01.03.12, 11:12
        > Sprawdzcie liczniki: warto wyrobic w sobie ten nawyk.

w jakim celu?
        • 01.03.12, 11:45
          Po to, aby miec pod kontrola zuzycie. Zadnych niespodzianek, dziwnych rachunkow itp. O tym, ze zuzywa sie 20 m szesc. wody na miesiac lepiej wiedziec dzis niz za rok. Mozna sie zastanowic dlaczego tak sie dzieje i czy mozna to zmienic.
          • 01.03.12, 11:50
            O tym, ze zuzywa sie 20 m szesc. wody na miesiac lepiej wiedziec dzis niz
            > za rok.

aha, to chyba tylko ma sens jak sie dostaje rachunki raz na rok.
            przy rachunkach - jak u mnie - co 2 miesiace sensu nie widze zadnego.
            • 01.03.12, 12:22
              2+1 na codzień,w łykendy często 2+2. Zużywamy ok.10-11 m. Nie jest to dużo,ale mamy wodę najdroższą na świecie: za m wody /ze ściekami/ płacimy prawie 13 zł.Tylko zimna,bo grzejemy gazem.
              • 01.03.12, 12:50
                dolmadakia napisała:

> 2+1 na codzień,w łykendy często 2+2. Zużywamy ok.10-11 m. Nie jest to dużo,ale
                > mamy wodę najdroższą na świecie: za m wody /ze ściekami/ płacimy prawie 13 zł.T
                > ylko zimna,bo grzejemy gazem

Jesteś z okolic Rybnika? Mam takie same rachunki za wodęsad
                • 01.03.12, 13:30
                  linn_linn dobrze pisze..

ja rachunki dostaję co pół roku, zużycie mam duże, mimo że staram się oszczędzać wodę i pilnuję młodego, żeby nie lał bez sensu jak myje np zęby..

kontrola rachunków ma sens - jeśli chciałoby się zaoszczędzić lub nie przekraczać miesięcznego zużycia można np zamiast myć pod kranem, zmyć w komorze zlewu/misce itp..

takie mówienie, że robienie czegoś nie ma sensu, jest właśnie bez sensu..
              • 05.03.12, 09:18
                dolmadakia napisała:
                ...,ale mamy wodę najdroższą na świecie: za m wody /ze ściekami/ płacimy prawie 13 zł.Tylko zimna,bo grzejemy gazem.

i tu się mylisz: 14,40 (woda+ścieki) uncertain
              • 05.03.12, 12:13
                w ząbkach pod warszawa 1m wody ze sciekami to ponad 15plnsad
            • 01.03.12, 12:34
              Skoro tak jest, to skad co jakis czas budzi sie ktos na forum z wysokim rachunkiem, ktorego nie ma z czym porownac? Najwieksza uwage zwracam na zuzycie gazu zima. Kiedys oogrzewalam metoda na zywiol i mialam rachunki astronomiczne.
              Wyciag z banku tez mam raz w miesiacu, a stan konta sprawdzam czesciej. Oczywiscie kazdy robi tak, jak uwaza.
              • 01.03.12, 12:47
                > Skoro tak jest, to skad co jakis czas budzi sie ktos na forum z wysokim rachunk
                > iem, ktorego nie ma z czym porownac?

a wiesz, że mnie to wlasnie dziwismile
                bo ja od lat rachunki mam constans - wiem mniej wiecej, jaki rachunek dostanę za wodę latem, a jaki zimą, kiedy nie ma podlewania ogrodka, jaki za gaz w sezonie grzewczym, a jaki latem kiedy tylko jest podgrzewana woda.

Najwieksza uwage zwracam na zuzycie gazu z
                > ima.

ok.
                i co robisz widząc kolo 15-ego że rachunek jest już wysoki? nie używasz juz gazu do konca miesiąca?

sa przewidywalne, bo i nie zmieniamy jakos radykalnie swoich zachowan/ przyzwyczajen.
                • 05.03.12, 14:11
                  Oczywiscie, ze uzywam, ale jesli moge skrocic czas ogrzewania mieszkania, to to robie czesciej niz zwykle. Poza tym mozna cos zmienic: dluzej mniej czy krocej bardziej / ocenic co bardziej sie oplaca: mozeliwosci jest wiele /. Czasem ogrzewanie leci "na zywiol" bardziej niz potrzeba. Uzywajac gaz do dotowania w ogole nie ma to znaczenia: zuzycie jest minimalne.
                  Moim zdaniem swiadomosc "ile pieniedzy wycieka nam na dany cel" / tak to ujal ktos w jednym watkow / sklania do racjonalnosci.
            • 03.03.12, 14:45
              Ja nie sprawdzam liczników, co dwa miesiące podaję stan licznika i dostaję rachunek; wysokość zużycia nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem, bo szambo 6 m opróżniamy do 10-12 dni, a więc mniej więcej trzy razy w miesiącu. Reszta to woda, która do szamba nie idzie ok. 1-2 m w sumie, np. na podlewanie, gotowanie, sprzątanie itp.

I tak bez złośliwości, ale naprawdę nie rozumiem, jak ktoś, kto zużywa wannę wody dziennie (200 l x 15), puszcza pranie co drugi dzień (czyli zużycie 15 x 40 litrów co najmniej) może zużywać 7 -8 m miesięcznie - sama kąpiel i pranie to już prawie 4 m, a gdzie gotowanie, spłukiwanie kibelka, mycie zębów, zmywanie? Jakieś dziwne te kalkulacje i mało prawdopodobne.
              --
              --------------
              • 03.03.12, 14:48
                Przeliczyłam wszystko dokładnie i wyszło mi jednak, że zużywamy mniej, niż wyliczyłam, bo tylko 17 m miesięcznie na 4 osoby. Ale faktycznie przez pewien czas mniej zużywaliśmy, bo szambo opróżnialiśmy do 14 dni, a nie co 10-12.
                --
                --------------
              • 05.03.12, 10:35
                > I tak bez złośliwości, ale naprawdę nie rozumiem, jak ktoś, kto zużywa wannę wo
                > dy dziennie (200 l x 15), puszcza pranie co drugi dzień (czyli zużycie 15 x 40
                > litrów co najmniej) może zużywać 7 -8 m miesięcznie - sama kąpiel i pranie to j
                > uż prawie 4 m, a gdzie gotowanie, spłukiwanie kibelka, mycie zębów, zmywanie? J
                > akieś dziwne te kalkulacje i mało prawdopodobne.

Jak zmywasz naczynia? Ktoś tu pisał jak spadło zużycie po zamontowaniu zmywarki.
                Myślę też, że kluczowe jest to jak ustawiona jest spłuczka- ile litrów pobiera oraz ile się tak naprawdę przebywa w domu.
                --
                • 05.03.12, 10:41
                  aż z ciekawości sprawdzilam jak jest u mnie.
                  ostatnie 3 rachunki to 13-14 litrów na miesiąc na rodzinę 3-osobową.

mamy zmywarkę, nie myję naczyń pod bieżącą wodą.
                  kąpiemy się w wannie.
                  pierzemy 3-5 razy tygodniowo.
                  • 05.03.12, 10:46
                    > ostatnie 3 rachunki to 13-14 litrów na miesiąc

rany, metrów szesciennych, nie litrówsmile
                • 05.03.12, 12:44
                  Też mam zmywarkę i nasze zużycie jest właśnie ze zmywarką (jakieś 200 l miesięcznie wychodzi mniej więcej, zależy jak często ktoś włącza i ile zużywa zmywarka - nasza 12 l na cykl, włączam co dwa dni mniej więcej). Ale sama spłuczka na tym oszczędniejszym (mniejszym) spłukiwaniu to ponoć 3 l. W rodzinie 4-osobowej niech każdy raz spłucze rano i raz wieczorem (moim zdaniem to harcore, no ale załóżmy takie minimum) i powiedzmy dwa razy dziennie dłuższe spłukiwanie (6l) to daje już 1,1 m miesięcznie. No a co z myciem rano? Wanna dziennie na cztery osoby - też jakoś poniżej granicy komfortu, bo powiedzmy po dzieciach mogę się wykąpać, ale czwarta osoba w takiej wodzie to już ekhm... słabo.

Zresztą chyba się pomyliłam w tych obliczeniach wannowych - wanna to ok. 200 l wody, raz dziennie to 6 m. Liczyłam co drugi dzień wannę wody.

czyli wanna wody dziennie, plus pranie, zmywarka, spłukiwanie w kibelku itp - nijak nie da 7-8 m.

Daje to (wg moich szacunków)
                  Kąpiel (wanna wody dziennie): 5-6 m
                  Spłukiwanie w kibelku: (każdy z 4-os. po dwa razy 3 l plus dwa spłukiwania po 6 l) ok. 1 m
                  Zmywarka (z założeniem, że zużywa ok. 12-15 l wody i nie jest włączana codziennie): ok. 0,3 m
                  Pranie: (z założeniem, że co drugi dzień): ok. 1,2 m

To już daje 7,5-8,5 m. A gdzie reszta? Sprzątanie, mycie rąk, mycie zębów, gotowanie...
                  Liczyłam dla 4 osób.
                  --
                  --------------
                  • 05.03.12, 14:13
                    "Spłukiwanie w kibelku: (każdy z 4-os. po dwa razy 3 l plus dwa spłukiwania po 6 l) ok. 1 m"
                    To jest chyba zanizone...
                  • 05.03.12, 15:49
                    chciałam to podobnie rozpisać, ale zabrakło mi czasu (i motywacji)
                    ale dziś zrobię test:
                    zobaczę ile zużywamy na samą wieczorną kąpiel. Mężowi nic nie mówię, żeby nie było że specjalnie oszczędza. On kąpie też dziecko.
                    Wanna wody wydaje mi się, że to dużo.
                    --
                    • 05.03.12, 23:30
                      Wieczorna toaleta zamknęła się w niecałych 40l
                      >> dziecko kąpane w wanience
                      >> ja prysznic
                      >> mąż prysznic z myciem głowy
                      co daje niecałe 1,5 metra miesięcznie
                      --
    • 03.03.12, 08:26
      Czego to ludzie nie wymysla...
      technow.pl/water-pebble-pomaga-oszczedzac-wode
      Tak wyglada:
      www.uncommongoods.com/product/water-pebble
    • 03.03.12, 14:58
      Chyba wasze zużycie jest raczej normalne.

U nas 2+2 - 7-8m3 na miesiąc. Ale teraz mamy zmywarkę i prysznic.
      W czasach wanny i ręcznego mycia talerzy (ale dzieci mniejsze) - 12 m3
    • 05.03.12, 13:17
      Wg mnie to 7 to niewiele, chciałabym tyle zużywać. U nas (też 2+1) ok. 11 m3. Płacimy za wodę ok. 250zł (podgrzanie ok. 5-5,5m3 to blisko 200zł...).
    • 05.03.12, 14:14
      U nas wychodzi 5-7m / mc. Dwoje dorosłych + dwoje dzieci (jedno duże, jedno małe).
      Mamy zmywarkę, oszczędną pralkę, prysznic, ale z głębokim brodzikiem, więc dzieciakom często służy za wannę. Najwięcej muszę pilnować starszej, bo lubi się moczyć. Zmywarka idzie raz dziennie, prania 4-5 / tydzień. I sporo czasu spędzamy w domu, bo od 15 codziennie już są wszyscy.
      --
      http://www.suwaczki.com/tickers/km5sk6nln1kg2qge.png
      http://www.suwaczki.com/tickers/iv09iei3saymoqyy.png
      www.swedzamniepalce.blogspot.com
    • 05.03.12, 16:18
      no właśnie, jakie macie metody?
      Codzienne zrzędzenie 'zakręć' jest irytujące dla obu stron.
      Dajecie limit, np: w wannie tylko raz /tydz, reszta prysznic? (będzie stać pod prysznicem pół godziny, jeszcze gorzej).
      Mam pomysl, zeby pisała ile zużywa przez tydzień (spisanie przed i po każdorazowo) i obciążenie różnicą w stosunku do średniej domowej.
      Rozsądne rozmowy o kosztach i ekologii nie pomagają.
    • 05.03.12, 20:52
      U mnie wychodzi ok. 3m3 wody na 1 os. (2 w gospodarstwie). Woda tylko zimna - mam podgrzewacz gazowy przepływowy, pralka (chodzi różnie, 2-4 cykle/tydzień), zmywarki brak, prysznic z płytkim brodzikiem.

Moje sposoby na oszczędność wody:

1. pranie - jak najmniej - pralka wypełniona na maksa (w granicach rozsądku)
      2. zmywanie - zaczynam od naczyń najmniej brudnych, a kończę na najbardziej, płuczę na samym końcu - dlaczego: oszczędność czasu i płynu do naczyń smile
      3. prysznic - w zasadzie lekki deszczyk (dobra słuchawka natryskowa), za to dłużej; średnio wychodzi ok. 16-20 litrów na 5 minut
      --
      Kupować należy jak najtaniej, ale nie taniej, niż to konieczne.
    • 05.03.12, 21:48
      U nas 5 kubików miesięcznie (2+1).
      3 kubiki zimnej i 2 ciepłej.
      Wstyd się przyznać ale jeszcze w zeszłym roku myłam naczynia pod bieżącą wodą.
      Od stycznia myję zazwyczaj raz dziennie w misce. Za dwa miesiące zaoszczędziłam jeden kubik wody.
      • 05.03.12, 22:21
        Cały miesiac myc gary w misce zeby zaoszczedzic 2,50 zł to naprawdę jestes zdeterminowana smile
        Powaznie zastanawiam sie czy za czesto sie myję czy o co chodzi ale u mnie zuzycie waha sie miedzy 3 a 4 m3/ os i nijak nie wyobrazam sobie obnizenia zuzycia wody o polowę zeby dorównac sredniej forumowej...

exellence napisała:

> U nas 5 kubików miesięcznie (2+1).
        > 3 kubiki zimnej i 2 ciepłej.
        > Wstyd się przyznać ale jeszcze w zeszłym roku myłam naczynia pod bieżącą wodą.
        > Od stycznia myję zazwyczaj raz dziennie w misce. Za dwa miesiące zaoszczędziłam
        > jeden kubik wody.
        • 06.03.12, 16:49
          Nie wiem, skąd to 2,50. U mnie metr zimnej ze ściekami kosztuje 8,16. Metr ciepłej 28,20. Jest o co walczyć.
          --
          http://www.suwaczki.com/tickers/km5sk6nln1kg2qge.png
          http://www.suwaczki.com/tickers/iv09iei3saymoqyy.png
          www.swedzamniepalce.blogspot.com
          • 06.03.12, 19:08
            Ja za kubik ciepłej wody płacę 36,56 zł. Nie wiem skąd się wzięło 2,50?!
            • 06.03.12, 22:12
              no dobrze, wziełam pod uwagę koszt kubika zimnej wody u mnie to ok 5,00 zł, ale z drugiej strony nie myjesz tylko ciepłą wodą a zapewne mieszasz ja z zimną - tak czy inaczej dla mnie uciażliwosc mycia w zlewie duza a oszczednosc miesiecznie stosunkowo niewielka nawet jesli jest to 18 zł miesiecznie. Rozumiem ze mozesz miec inne zdanie smile
              • 06.03.12, 23:13
                > no dobrze, wziełam pod uwagę koszt kubika zimnej wody u mnie to ok 5,00 zł, [...]

U mnie, mniej więcej, też tyle. Plus drugie tyle za odprowadzenie ścieków. A jak ktoś ma szambo, to (jak ostatnio zgrubnie liczyłem) "trzecie tyle" (15zł) za odprowadzenie każdego m3.

Ciężko mi uwierzyć, że ktokolwiek w Polsce ma faktycznie 5zł za m3 wody (razem z odprowadzeniem ścieków), pomijając takie przypadki jak własna studnia czy odprowadzanie ścieków w pole (nielegalne).
                • 06.03.12, 23:48

nvv napisał:

>
                  > Ciężko mi uwierzyć, że ktokolwiek w Polsce ma faktycznie 5zł za m3 wody (razem
                  > z odprowadzeniem ścieków), pomijając takie przypadki jak własna studnia czy odp
                  > rowadzanie ścieków w pole (nielegalne).

Pamietaj czlowiek całe życie sie uczy i głupi umiera tongue_out
                  Zeby cie pocieszyc od marca bedzie/jest 5,90 zł woda+scieki uncertain
                • 17.03.12, 22:09
                  www.cena-wody.pl/
                  pozdr
                  • 18.03.12, 11:04
                    Nie są to ceny aktualne, przynajmniej w Krakowie. Podano cenę 7,9, a obecnie jest to 8,53 zł.
                    --
                    Jestem jak trzcina, zawsze wracam do pionu.
                    • 18.03.12, 11:05
                      Miało być 7,90
                      --
                    • 18.03.12, 16:06
                      > Nie są to ceny aktualne, przynajmniej w Krakowie. Podano cenę 7,9, a obecnie je
                      > st to 8,53 zł.

Na stronie jest informacja, że to są ceny netto. Po dodaniu podatku VAT (8%) do 7,90 wychodzi 8,53.
              • 10.03.12, 21:01
                u mnie kubik zimnej wody to ponad 13 zl, ciepłą mam jak ją sobie zgrzeje smile
                • 01.05.12, 11:33
                  U mnie też 13zł za zimną wodę. Paranoja.
                  --
                  "No i dążysz do czegoś tam, po prostu se dążysz, normalnie bezczelnie se dążysz!"
    • 07.03.12, 09:23
      Rodzina 2+2 zużycie wody 10-12m3 miesięcznie.
    • 10.03.12, 19:13
      gosia_i_lenka napisała:

> Średnia na miesiąc (liczona z 6 miesięcy) wyszła mi
      > 7 m3 wody
      > rodzina 2+1(2lata)
      >
      Tak mnie to zaintrygowało, że sam sprawdziłem. U nas 3 m3 na osobę.

--
      Pinio
      --------
      Blog o ulicy Świętojańskiej w Gdyni
      --------
      • 10.03.12, 19:16
        Te 3 m. szesc to maksymalne zużycie narzucone przez administracje, z reguły wychodzi mnie, bo mamy zwroty zaliczki, Dużo dała wymiana spłuczki w WC, na ekonomiczniejsza.
        --
        Pinio
        --------
        Blog o ulicy Świętojańskiej w Gdyni
        --------
    • 18.03.12, 10:54
      Płacę ryczałtem, za 10 m3 zimnej + ciepła- łącznie miesięcznie ok 190 zł. Mieszkanie 1 os. Do tego od przeszło 2 lat płacę z wodomierz 10 zł/mc- którego jeszcze nie mam, mają kiedyś zakładać , ale kiedy nie wiadomo, coś im się przedłuża. Chyba muszę znowu przypomnieć się w spółdzielni.

• 18.03.12, 11:08
        No nieźle nabijają cię w butelkę. 10 zł miesięcznie za wodomierz, którego nie masz? Nam właśnie spółdzielnia wymieniała liczniki za 1 licznik zapłaciliśmy 60 zł.
        --
        • 18.03.12, 11:30
          A płacisz comiesięcznie za te liczniki jakąś opłatę eksploatacyjną? Mi kiedyś powiedzieli, ze i tak mi beda sciągać po załozenia comiesięczną opłatą a konto przyszłej wymiany. Ale rozumiem, że nie będę już dodatkowo płacić w momencie zakładania.
          Osobno są liczniki do ciepłej i do zimnej wody?
          • 18.03.12, 11:37
            My mamy osobno licznik do zimnej, i ciepłej wody. Liczniki wymieniają co 5 lat. Opata za licznik jest jednorazowa, 60 zł za sztukę, nie ma żadnych opłat miesięcznych za licznik. Cena licznika zawiera również opłatę dla firmy za wymianę, bo robi to firma z zewnątrz. Nieźle płacisz za te liczniki 600 zł za 5 lat. Te liczniki których nie masz to będą ze złota?
            --
            • 18.03.12, 11:50
              Dzięki. Narazie jak liczę zapłaciłam ok 250 zł a konto tych liczników, bedzie ich chyba 5 (2xkuchnia, 2xłazienka, wc), muszę się znowu pofatygować do spółdzielni i dopytać dokładnie co i jak, i jak często i KIEDY.
              Jest jakaś z góry ustalona częstotliwosć wymiany liczników? 5 lat to ustawowo czy zależy od spółdzielni/wodociągów?
              • 18.03.12, 21:01
                shy33 napisała:

> Dzięki. Narazie jak liczę zapłaciłam ok 250 zł a konto tych liczników, bedzie i
                > ch chyba 5 (2xkuchnia, 2xłazienka, wc),
                muszę się znowu pofatygować do spółdzie
                > lni i dopytać dokładnie co i jak, i jak często i KIEDY.
                > Jest jakaś z góry ustalona częstotliwosć wymiany liczników? 5 lat to ustawowo c
                > zy zależy od spółdzielni/wodociągów?

Ja mam jeden licznik założony pod zlewem. Mam wodę tylko zimną (ciepła przez junkers).
                Jakieś 2 lata temu spółdzielnia wymieniała nam na liczniki radiowe, i nie pamiętam żebyśmy za to płacili. Te liczniki radiowe to dają tyle, że już nikt nie musi chodzic na odczyt, bo ma spółdzielnia u siebie odczyt.
                • 18.03.12, 22:12
                  Ale i tak co 5 lat mają być liczniki legalizowane. Legalizacja się nie opłaca, bo kosztuje prawie tyle co nowy licznik. U nas pierwszy raz też nie płaciliśmy za nowe, i wymianę, bo spółdzielnia pokryła te koszty z eksploatacji, ale teraz nie ma na to pieniędzy, bo eksploatacja to małe pieniądze, dlatego płacimy. W innych spółdzielniach też tak jest, ale za 1 licznik wszyscy płacą 60 zł. Ilość liczników zależy od tego jak masz poprowadzoną wodę. Ja mam liczniki na klatce i dwa, jeden na zimną wodę, drugi na ciepłą. Jak ktoś ma dwa punkty wodne, jeden w łazience, a drugi w kuchni, to już są wtedy 4 liczniki. Tak ma np. moja bratowa, i kolega.
                  --
      • 18.03.12, 21:04
        shy33 napisała:

> Płacę ryczałtem, za 10 m3 zimnej + ciepła- łącznie miesięcznie ok 190 zł. Miesz
        > kanie 1 os. Do tego od przeszło 2 lat płacę z wodomierz 10 zł/mc- którego jeszc
        > ze nie mam, mają kiedyś zakładać , ale kiedy nie wiadomo, coś im się przedłuża.
        > Chyba muszę znowu przypomnieć się w spółdzielni.
        >

190 zł miesięcznie za wodę na jedną osobę, to strasznie dużo.
        Ja sama zużywam ok 5 m3 na miesiąc i uważam, że to dużo.
        Płacę za miesiąc ok 42 zł woda zimna (ciepła przez junkers) + koszty gazu do ogrzania tej ciepłej wody.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.