Ulga na dziecko - PIT Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Hej mam do was pytanie. W październiku 2012 urodzilam dziecko. Dostalam juz PIT z pracy. Chcialabym skorzystac z ulgi na dziecko. Czy dobrze mysle ze moglabym odliczyc 3 x 92,67 zł ?czy pazdziernik proporcjonalnie sie liczy od urodzin ?
    • liczy się cały październik
      --
      http://www.suwaczki.com/tickers/rolo8iikggpu8sue.png
    • Liczysz od dnia urodzenia się dziecka.
      Jeśli dziecko urodziło się np. 5 października to liczysz za 25 dni października oraz 2 miesiące.
      za każdy dzień października liczysz 1/30 kwoty 92,67.
      Jest to 3,09 zł
      --
      Uwielbiam Linuxa. Mój faworyt: Debian 6.0 smile
      GG - Ablims
      • " Ulga z tytułu wychowywania dzieci (art. 27f ustawy).
        Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych,
        uzyskującemu dochody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali
        podatkowej.
        Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej
        w pierwszym przedziale skali, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik w stosunku
        do małoletniego dziecka:
        1) wykonywał władzę rodzicielską,
        2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
        3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu
        lub umowy zawartej ze starostą.
        Kwota odliczenia wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko.
        Jeżeli w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana była władza rodzicielska,
        pełniona funkcja opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej, to za ten miesiąc każdy
        z podatników może odliczyć 1/30 kwoty 92,67 zł za każdy dzień sprawowania pieczy nad
        dzieckiem.
        Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców
        zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku
        w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej."

        Według mnie liczysz cały miesiąc.
      • ablims, tak to się liczy jak nad dzieckiem sprawują władzę rodzicielską rozwiedzeni rodzice
        autorka wątku może odliczyć CAŁY październik
    • tak, caly miesiac, nawet jak dziecko urodzilo sie w ostatnim dniu miesiaca
      --
    • potwierdzam że cały miesiąc, moja średnia urodziła sie 30 listopada wink
      • A kiedy mama jest panna a ojciec nie ma odebranych praw? Mały urodził się w sierpniu to jeżeli dobrze rozumiem może odliczyć 5 miesięcy? Wolę zapytać zanim rozliczę siostrze Pit. I czy może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
        • Samotna matka to jesli ojciec jest NN (na akcie urodzenia) albo zmarł. Jeśli oboje rodziców ma prawa rodzicielskie to nie mam mowy o samotnym rodzicielstwie, nawet jeśli nie mieszkają ze sobą
          --
          1% dla ZUZI- wystarczy wpisać w PIT: nr KRS-0000037904 oraz cel szczegółowy- 19309 Kaszak Zuzanna
          • No to już sama nie wiem, mam różne informacje.

            • Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci


              Prawo do rozliczenia swoich dochodów na preferencyjnych zasadach przysługuje tzw. osobom samotnie wychowującym dziecko, czyli jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. W przypadku osób rozwiedzionych decyduje orzeczenie sądowe o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
              Tym się sugerowałam.
          • zuzu-and-more napisała:

            > Samotna matka to jesli ojciec jest NN (na akcie urodzenia) albo zmarł. Jeśli ob
            > oje rodziców ma prawa rodzicielskie to nie mam mowy o samotnym rodzicielstwie,
            > nawet jeśli nie mieszkają ze sobą

            Nie masz racji.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.