Dodaj do ulubionych

Ile kosztuje budowa domu?

08.06.17, 11:51
Wiem, pytanie trochę od czapy ale może da się to jakoś uśrednić.

Chodzi o mniej więcej coś takiego:
z500.pl/projekt/717/Z177,maly-wygodny-i-praktyczny-dom-na-waska-dzialke.html
Zakładając, że jest działka, a niewielką część prac uda się wykonać samemu czy 350tys to realna kwota na postawienie domu pod klucz?

Pytam, bo każdy budujący z którym rozmawiam mówi coś innego. Kosztorysy podane na stronach projektów zachęcają ale obawiam się, że są mocno zaniżone.

Podzielicie się swoimi doświadczeniami budowlanymi? smile
Obserwuj wątek
    • karolinaaa79 Re: Ile kosztuje budowa domu? 08.06.17, 12:36
      mysle ze za tak mały dom 350 tys jest realne,
      ale
      to duzo zalezy od ceny robocizny (na pewno są inne w duzym i malym miescie), od tego czy wszystko będą robić fachowcy czy coś we własnym zakresie. No i wykonczeniówka-mozna wziąc płytki czy panele za 50 zł a i za 150 zł. I tak ze wszystkim.

Ja ze swojej strony powiem ze 120 m pod klucz zmieściłam sie w 380 tys. Ale sporo robił mąż.
    • mama_dorota Re: Ile kosztuje budowa domu? 08.06.17, 13:06
      Zbudowaliśmy niedawno dom 115 m2, też z dwuspadowym dachem, ale w konstrukcji szkieletowej (to akurat nie oznacza niższych kosztów, czasem wyższe) za około 300.000-310.000 zł, ale dużo, około połowę prac wykonując samodzielnie (np. wszystkie instalacje zrobił mąż). Wliczyłam też koszty, które jeszcze poniesiemy, bo na razie mieszkamy i jeszcze trochę wykańczamy i wyposażamy.
      www.extradom.pl/projekt-domu-promyk-WRY1005

Wasz projekt powinien być niedrogi w budowie pod względem konstrukcji, choćby z uwagi na zwykły dwuspadowy dach, nieskomplikowaną bryłę, rozmieszczenie łazienek, ale dużo też zależy od standardu wykończenia. Niedaleko mnie stoi także dom w podobnym kształcie, mąż był tam z usługą,więc mamy informacje z pierwszej ręki. Ludzie zamówili projekt na miarę, a projektant wymyślił takie belki (też dom szkieletowy), że budowa kosztowała dużo więcej, niż powinna i jeszcze dom wygląda dość dziwnie, jest jakiś taki niezgrabny.

Można mieć różne priorytety. My się zdecydowaliśmy na prosto urządzone łazienki (płytki tylko na podłodze i w "mokrych" miejscach, w pozostałych tapeta), ale drogą podłogę na parterze (deska olejowana). Co do elewacji, to nie szkoda nam było 2.000 zł na fikuśne ramki wokół okien i drzwi wink.

Zasugeruję ci to, do czego przekonali nas przyjaciele, którzy zbudowali sobie już 2 domy. Zrezygnujcie z balkonu. Więcej korzyści odniesiecie z wykrojenia gdzieś wewnątrz domu pralni choćby 2 m2, niż z balkonu, którego budowa jest droga, a później jest to miejsce, w którym najczęściej trzeba coś poprawić. Nie ma materiałów nieprzemakalnych do uszczelnienia. Każdy kiedyś zacznie przeciekać. Mając własny ogród nie potrzebujecie balkonu. Służy on potem małolatom do popalania albo do ... odśnieżania zimą. Taras wystarczy. Tylko trzeba coś wymyślić, aby czy dom nie stracił na urodzie. Nasz projekt miał balkon z tyłu, więc zwyczajnie zastąpiliśmy go oknem.

Zaraz odezwą się głosy, ze pranie suszone na dworze jest przyjemniejsze ... Pewnie tak, ale na balkonie suszarka się przewraca, na dwór trzeba biegać z tym wszystkim tam i z powrotem (chyba że pralnię zrobicie sobie w tym pomieszczeniu na dole przy wejściu), ale warto zrobić w domu 2 łazienki, szczególnie jak miewacie gości, samo wc na dole to będzie za mało. Znajomy mi powiedział, że za cenę wykonania balkonu mogę sobie kupić suszarkę kondensacyjną i jeszcze zaoszczędzić na prąd, aby suszyć w niej przez przynajmniej 10 lat.

--
      inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
      • mama_dorota Re: Ile kosztuje budowa domu? 08.06.17, 13:10
        I jeszcze ogrodzenie. To jest często pomijany element budowy, bo można go zostawić na koniec, ale zależnie od tego, ile i jak musisz ogrodzić wydatki mogą być bardzo różne. MY mieliśmy tylko 15 m płotu od strony drogi, bo reszta stoi. Stara, ale stoi. Nadejdzie czas, że trzeba będzie to zmienić, a na razie zasłoniliśmy co trzeba tylko matami wiklinowymi.

--
        inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
    • agni71 Re: Ile kosztuje budowa domu? 12.06.17, 11:48
      Równiez doradzę rezygnację z balkonu. Jego budowa znacznie podwyższa koszt, jak się ma taras i ogród, to z balkonu sie raczej nie korzysta (czasem mam wrażenie, ze te balkony w domach projektuja projektanci, którzy nie maja pojęcia o mieszkaniu w domu), często później widzi się latami niewykończone balkony, które tylko straszą, zamiast zdobić. Tylko w przypadku tego projektu trzeba by pomysleć, jak rozwiązać elewację bez balkonu.
    • agni71 Re: Ile kosztuje budowa domu? 12.06.17, 11:49
      I w tym projekcie pokombinowałabym, żeby na dole zrobić pełnowymiarową łazienkę, a z kolei na górze chyba jednak zrezygnowałabym z dwóch łazienek na rzecz pralni z suszarnią (suszarka elektryczna i zwykła) lub garderoby.
      • mama_dorota Re: Ile kosztuje budowa domu? 14.07.17, 13:28
        Wygoda to sprawa indywidualna. Niektórym bardziej zależy na liczbie pokoi, niż na powierzchni salonu. Nasz salon miał w projekcie 34 m2, a kuchnia była oddzielnie, jednak z uwagi na mieszkających daleko rodziców chciałam mieć koniecznie pokój na dole. Działka jest wąska, mąż musi mieć garaż (firma usługowa budowlana), więc po obejrzeniu ponad 100 projektów i próbie z projektem indywidualnym wybraliśmy swój obecny, ale kuchnię przenieśliśmy do salonu. Aneks jest w pełni otwarty na salon, który zrobił się przez to mniejszy, ale jest ok, a dodatkowy pokoik na dole cały czas się przydaje, choć rodzice jeszcze mieszkają u siebie.

W 115 m2 też może być wygodnie. Dla nas (2+2) to optymalna powierzchnia, a na śmieci zbudujemy sobie szopę za trochę mniejsze pieniądze.

--
        inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka