Dodaj do ulubionych

Czytnik e-booków

30.01.18, 11:52
Zastanawiam się nad zakupem czytnika, ponieważ ilość książek w domu mnie już przygniata, a pewnie i e-booki tańsze niż papierowe. W związku z tym mam pytanie do posiadających: jak to się odbywa? Czy każdy czytnik czyta każdy rodzaj e-booków, jak się je kupuje? Przychodzi plik na maila? Czy jak kupię Kindla, to mogę kupować e-booki w każdym sklepie? Jak już zdecyduję się na Kindla, to jak bym kupiła jakiś starszy model to dużo tracę? A mocno awaryjny ten sprzę? Jak długo trzyma bateria? Poratujcie, bom zielona w tym temacie.
Edytor zaawansowany
  • miguelm75 30.01.18, 21:50
    1. różne czytniki czytają różne formaty e-booków, na przykład Kindle czyta .mobi
    2. kupuje się je w księgarniach elektronicznych (Publio, Virtualo, Woblin i inne), większość ma opcję wysyłki od razu na czytnik, ewentualnie można pobrać plik i przesłać kabelkiem na czytnik.
    3. jak kupisz Kindla, zasadniczo możesz kupować w każdym sklepie, pod warunkiem, że ma format .mobi - jeśli nie ma, można przekonwertować za pomocą programu Calibre.
    4. jeśli czytasz w różnym oświetleniu, kup Kindle Paperwhite, jeśli tylko przy dobrym, wystarczy normalny Kindle. w obu przypadkach możesz śmiało kupić używany, ślady użytkowania są tak naprawdę nie do stwierdzenia, a jest tańszy.
    5. jest praktycznie bezawaryjny, przynajmniej ja nie miałem żadnych problemów.
    6. jak wyłączysz wi-fi (które tak naprawdę jest potrzebne rzadko), to bateria trzyma do paru tygodni (oczywiście w zależności od ilości czytanych książek).
    7. polecam stronę swiatczynikow.pl, gdzie znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania + dużo więcej.
  • nastka1979 31.01.18, 10:03
    Dziękuję za odpowiedzi. Już zaczęłam się zastanawiać czy nie jest to niestosowne pytanie na to forum, bo oszczędni nie wydają kasy na czytnik, ponieważ to niepotrzebny zbytek. Ale choćby oszczędność miejsca to już oszczędność wink.
  • chocolate-cakes 31.01.18, 10:08
    Mój syn ma Kindle. Reszta rodziny woli książki papierowe. Zauważyłam, że książki na czytnik są też bardzo drogie. Zdarzyło mi się kupić, ale jednak nie lubię czytać z czytnika. Najtaniej jest jednak wypożyczać z biblioteki smile. Czytamy w rodzinie naprawdę sporo. Mąż trochę książek kupuje, ja większość wypożyczam.
  • nastka1979 31.01.18, 12:05
    Może faktycznie lepiej wrócić do biblioteki, ale mi ona tak strasznie nie po drodze sad...
  • chocolate-cakes 31.01.18, 12:23
    Ja mam najbliższą 7 km od domu, bo mieszkam pod miastem, gdzie nie ma żadnej biblioteki. Na trasie do pracy jeszcze kilka innych. Jestem zapisana do kilku. Jest naprawdę sporo nowych książek, dostęp elektroniczny, można sobie zarezerwować i czekać. Oczywiście czasem coś kupuję. Nieraz chciałam kupić na Kindle ale było niewiele taniej niż książka papierowa albo i bywało drożej. Miejsca w domu mam sporo akurat, choć książek też dużo. Na niektóre książki naprawdę szkoda kasy. Bywa że czytam trzy książki miesięcznie, w czasie wakacji dużo więcej. Po co mam wydawać stówę miesięcznie na coś, co przeczytam raz? Mój mąż lubi mieć książki i on częściej kupuje.
    Co do tematu, miałam kiedyś prenumeratę codziennej gazety na Kindle za parę złotych i wtedy faktycznie czytałam codziennie. Nie mówię, że czytnik jest zły, akurat ja za nim nie przepadam.
  • kuzkov 31.01.18, 13:20
    Podpisuję się pod wszystkimi punktami miguelm75 z małym uzupełnieniem.
    Jeśli chcesz kupić Kindle, to nie ma sensu kupować najtańszego czytnika bez oświetlenia. Mój pierwszy Kindle był właśnie taki, więc mam porównanie, jeśli chodzi o komfort używania. Na Paperwhite można czytać nocą bez włączania lampki, co nierzadko czynię, aby nie przeszkadzać mężowi w spaniu. Na Black Friday w listopadzie kupiłam koleżance w Amazonie Paperwhite za 337 zł, więc to nie są jakieś wielkie pieniądze. Można kupić najtańszą wersję z reklamami i bez 3G; reklamy wyświetlają się tylko na ekranie wygaszenia i na pasku na głównej stronie (podczas czytania nie pojawiają się), a 3G to zbędny gadżet podnoszący cenę czytnika.
    Konwersja z innego formatu do mobi przez Calibre nie jest idealna (tekst się często rozłazi, co mnie mocno przeszkadza w czytaniu), ale nie ma problemu z kupnem książek w mobi. Zawsze dostępny jest multiformat, czyli kupujesz książkę od razu w kilku formatach.
    Oprócz polecanej strony swiatczytnikow.pl, poleciłabym jeszcze upolujebooka.pl, która zbiera dane z wielu księgarni internetowych. Można ustawić alert na interesującą książkę i gdy ta będzie miała satysfakcjonującą cenę, to dostaje się powiadomienie.

Czytnik to przede wszystkim wygoda. Moja wiekowa ciotka ma chore nadgarstki i ma problem z trzymaniem grubego tomu. W jej przypadku czytnik był wybawieniem. Natomiast moje niechętne czytaniu dziecko, po otrzymaniu w prezencie Paperwhite zaczęło czytać smile
  • roseanne 31.01.18, 16:40
    wiekszosc racja
    zastrzezenia do punktu 5
    bywa, ze bateria w starszym modelu nie chce sie ladowac - kindle, 7 letni
    bywa, ze ekran odmawia wspolpracy i umiera - kindle 3 letni

sama uzywam tableta, z aplikacja kindla i z aplikacja over drive
    ta druga jest to korzystania z lokalnej biblioteki, sprawdz czy w twojej okolicy jest taka opcja. u mnie moge wyporzyczyc jednorazowo do 10 ebookow na 3 tygodnie - zarowno dostep do biblioteki, jak i aplikacja sa darmowe

--
    co bylo to bylo
    co moze byc jest
    a bedzie to co bedzie
  • joanna_poz 31.01.18, 12:39
    ja mam czytnik Pocketbooka, szosty rok, bezawaryjnie, nic mi się z nim nie dzieje, więc moge polecić też te firmę.
    baterię trzyma dlugo, po kilka tygodni.
    pliki z książkami ściagam przez kabelek USB, kupuję w kilku sklepach.

ceny e- booków bywają podobne, jak wersje papierowe, mozna czatowac na rozne promocje (np. woblink przy zakupie na okresloną wartośc daje rabaty na następne).

dla mnie czytnik to przede wszystkim WYGODA< WYGODA i jeszcze raz wygoda.
    nawet nie chcę myslec ile miejsca zajmowałyby mi ksiązki, ktore mam na dysku czytnika - w domu na polce.
    mozna na szybko ściagnac dziecku lekturę (i to za darmo, jest wiele na portalu wolnelektury).
    jadąc na wakację ładuję 3 ksiązki i ciągle wazy to iles gram, a nie kilogramysmile
    jak chcę czytac bez okularów zwiększam czcionkęsmile
    i jak od wielkiego dzwonu czytam teraz papierową ksiązkę to mi cięzko w łapiesmile
  • nastka1979 31.01.18, 14:13
    Dokładnie te plusy, które wymieniliście przychodzą mi do głowy. Mój mąż byłby przeszczęśliwy, gdybym w nocy gasiła światło i czytała z czytnika, więc pewnie ten Paperwhite wybiorę. Rozejrzę się za używanym...
  • roseanne 31.01.18, 16:42
    swiatelko z czytnika tez przeszkadza, choc owszem, mniej

--
    co bylo to bylo
    co moze byc jest
    a bedzie to co bedzie
  • nastka1979 31.01.18, 17:43
    Jest jeszcze Legimi czyli wypożyczalnia ebooków. Muszę pomyśleć czy nie pójść w tę stronę.
  • nastka1979 31.01.18, 17:45
    W naszej bibliotece niestety nie ma ebooków.
  • yoma 01.02.18, 00:54
    Idź. Płacisz 20 zeta miesięcznie i czytasz do upadłego.

--
    Tęp pisiaki: hoduj dziki!
    Chcesz mieć las - posadź Szyszkę.
  • lilyrush 02.02.18, 14:06
    moja koleżanka jest bardzo zadowolona z legimi
    poza tym ebooki tez można sobie miedzy znajomymi pożyczać i to nawet łatwiej niz papierowe książki, bo odległość nie ma znaczenia i kilka osób może czytać jednocześnie
    ja dużo podróżuje, glownie służbowo, nie wyobrażam sobie życia bez Kundla wink mam juz drugiego, Paperwhite, bo nie napisali w instrukcji pierwszego, ze nie można na nim usiąść wink

--
    Nie dyskutuje z trolami wszelakiej maści.
  • kuzkov 07.02.18, 12:05
    Na niemieckim Amazonie znów jest promocja na Paperwhite. Czytnik bez reklam można kupić za 79,99 EUR (musisz mieć kogoś w DE, żeby wysłali na niemiecki adres), z reklamami 103,36 EUR (wysyłają do Polski). To taniej o 40 euro niż standardowa cena Paperwhite.
  • ryza_malpa1 08.02.18, 09:11
    Dodam jeszcze, ze jeżeli obracasz się w kręgu osób czytających możecie założyć "spółdzielnię". Ja składam się na pewne ebooki ( przewaznie krymianły ) z kilkoma osobmi a potem dzielimy się plikiem. Wychodzi 2-8 zł za ksiażkę. Z kolei reportaze kupuję na spółkę z kumplem - zawsze to połowa ceny. Często też się wymieniami ebookami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.