31.01.19, 20:42
startujemy!

Niestety zapowiadaja sie wydatki "okoloferyjne" uncertain Reszta powinna byc w normie - w grudniu i styczniu mialam duzo wydatkow na lekarstwa (niby nic powaznego bo leki na przeziebienie na zoladek, ale kilka stowek poszlo uncertain ) Fajnie gdyby w lutym zdrowie dopisalo... Czego Wam i sobie zycze smile
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • zonaniezona1 Re: luty 2019 31.01.19, 21:23
      Wydawać każdą złotówę rozsądnie... Zmniejszyć wydatki jedzeniowe. Kupować mniej mięsa i słodyczy. Ciuchów i butów na razie nie kupować wcale. A zdrówko...ech - złamana noga generje trochę kasy , a i zwolnienie to niemiła rzecz.....
    • liliawodna222 Re: luty 2019 31.01.19, 21:56
      Dziękuję i wzajemnie smile

My powoli zaczynamy myśleć o wakacjach i to będzie nas dodatkowo motywowało do przemyślanych zakupów. Ponieważ jestem już jako tako zaprawiona w bojach oszczędnościowych, to patrzę w przyszłość optymistycznie wink

Luty będzie bardzo miłym miesiącem, bo raz, że krótkim, dwa - feryjnym, a trzy - dostaniemy wraz z mężem 13-tki, które oczywiście nie zostaną wydane. Już ja o to zadbam big_grin

• zonaniezona1 Re: luty 2019 31.01.19, 22:04
        Dzięki...ból jak ból..ale ciężko być niedołężnym ....Ale jakoś daję radę. na pewno po stacjonarnych sklepach nie będę łazić...a i w wirtualnych się nie chce... A i oszczędność duża - bo na narty nie pojedziemy tongue_out
        • martini-7 Re: luty 2019 31.01.19, 22:22
          Oby noga szybko i ładnie się zrosła, no i żeby kontuzja nie przypominała o sobie w przyszłości wink
          Co do lutego... hmmm....
          W lutym idę zapisać się do stomatologa, miało być w styczniu ale nie wyszło, intensywniej odkładamy na wakacje, rozsądne by było w domu zostać, ale jedziemy, pobyt nad morzem owocował zdrowiem u dzieci więc warto, a i my musimy się podładować. Jest jedna impreza okolicznościowa którą robimy.
          W lutym kontynuuje założenie ze stycznia, że tylko rozsądne zakupy. Ubrań nikt nie potrzebuje, z chemii tylko parę rzeczy potrzeba kupić, a jedzeniowe mocno planować. W sumie niby jak zawsze wink l i opał trzeba będzid dokupić uncertain
          Naturalnie podpisuję się również pod życzeniami zdrowia dla wszystkich i dziękujęsmile

--
          Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
    • kropkaa17 Re: luty 2019 01.02.19, 07:08
      Luty to przede wszystkim wydatki okolozdrowotne ( moje leki bo lecze sie przewlekle i dentysta dzieci).
      Poza tym wazna wizyta lekarska syna ktora zadecyduje o wydatkach i planach na najblizszy sezon wiosenno-letni.
      • mama_dorota Re: luty 2019 01.02.19, 08:15
        Może mi się uda w końcu poczuć, że w grudniu dostałam podwyżkę i zacząć ją odkładać...

W tym roku szkolnym sporo kasy wydaliśmy na nasze nastolatki. Syn - prawo jazdy, dodatkowe lekcje do matury z matematyki rozszerzonej, droższa polisa na moje auto (zadeklarowany w OC niedoświadczony kierowca), studniówka, garnitur.
        Na córkę wydaliśmy teraz mniej, ale też ma swoje regularne zajęcia, do tego marzy o zmianie smartfona. Postarała się o taką średnią, aby dostać 2 stypendia, jedno na 125 zł/mc, drugie na 200 zł/mc, ale tego drugiego na razie nie dostanie, bo urząd zmienił zasady i dostanie dopiero, jak z takim wynikiem ukończy rok szkolny. Tak więc choć miała taki zamiar, to nie pomoże za wiele w tym zakupie. I marzy jej się latem obóz artystyczny za kwotę 3 razy wyższą, niż płaciliśmy do tej pory.
        Mąż odbył w styczniu 2 szkolenia, które też trochę kosztowały - nie tylko kursy, ale też dojazd, noclegi, no i nie zarabiał w tym czasie.

Może luty będzie już takim w miarę normalnym miesiącem... i wreszcie poczuję na koncie tę podwyżkę?

--
        Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
        • mama_dorota Re: luty 2019 01.02.19, 11:18
          No liczę na zwrot podatku w lutym. Czekam na dane męża do rocznego rozliczenia i od razu złożę PIT. Ciekawe, jak przy tej całej tegorocznej rewolucji rozliczeniowej realizowane będą zwroty. Przeznaczyliśmy go na nadpłatę kredytu.

--
          Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
        • 098qwerty Re: luty 2019 06.02.19, 21:55
          Podwyżki gratuluję, miło jest jak pracodawca docenia swoich pracowników.
          Ja też czekam tylko na PITy 11 i nas rozliczę, dostałam już informację o przekazanych darowiznach, w tym roku należy nam się ulga prorodzinna trochę wyższa bo doszedł bobas.
          Zwroty myślę że zrealizują tak jak i w poprzednim roku. Pewnie system automatycznie wystawi wszystkim pit roczny a te pity które my złożymy z ulgami i odliczeniami czy z 1% wprowadzą ręcznie jak do tej pory.
    • czekolada72 Re: luty 2019 01.02.19, 10:26
      A u nas luty bedzie miesiacem mocno przelomowym!
      Pierwszy raz bedziemy "sie rozliczac" w opcji 2+2+2 czyli 2 dorosłych ludziów + 2 dorosłe psy + 2 dorosłe autka smile
      Zobaczymy jak to bedzie... w sumie nie do koca jeszcze wszystko zobaczymy, bo np mamy do zaplaty prad z rozliczeniem za miniony sezon, wiec dopiero w marcu bedziemy wiedziec ile zuzywamy zima pradu; tak samo z woda, w tym miesiacu platnosc za minione 2,5 miesiaca, dopiero w marcu sie zorientujemy ile zuzywamy wody w dwojke. Pozostale oplaty niezmienne, niezalezne od liczby ludzi.
      Prezent na lutowe imieniny kupiony, jak w styczniu wspominalam - na sam koniec mocno zaszalalm wink , jutro tylko musze tort odebrac , zobaczymy ile doplace.
      Poza tym - standard - pod koniec miesiaca trzeba bedzie dokupic karme dla kudlatych, potankowac paliowo, mam nadzieje, ze M wyjdzie w koncu z grypy, i przestaniemy wydawac w aptece.
      Jedzenia mamy sporo, tak naprawde, to pieczywo, opakowanie kawy rozpuszczalnej, jak M ozdrowieje - jakąs wedlinę? Sery nabyłam wczoraj, na jakis czas starczy, potem jakis twarog. No i owoce i jarzyny.
      Z chemii i kosmetyków - zobaczymy ile zuzywamy papieru toaletowego smile)))
      Wczoraj nabyłam, na styk, domestos i płyn do mysia parkietu. Muszę dokupić sobie krem na noc - groszowa sprawa - krem glicerynowy z witaminą C.
      Planujemy powolutki... remont to za dużo - raczej odświezanie kolejnych pomieszczen. W lutym chcialabym sufit lazienkowy i cos zrobic z wyciagem, nie wiem co, M wie wink
      Mam nadzieje, ze tyle smile

Szybkiego powrotu do zdrowia!!

--
      Nigdy sie nie tłumacz - przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą - M. Twain
      Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się - A. Huxley
      "Ja kur.. nie wejdę? Ja?". - Artur Hajzer
      Hxx z mykozą, jak nie rozróżniasz woła od świni - by Ma.
      • zonaniezona1 Re: luty 2019 01.02.19, 12:52
        Oj to ambitny plan ...My mamy w planie .. malowanie i budynek gospodarczy na działce (mini).Jeśli chodzi o jedzenie- to mój plan to schudnięcie....i to ambitne. Owoce i jarzyny i 10 kg mniej - swoich i M. Zdecydowanie za dużo jedliśmy , a wynik jaki osiągnnęliśmy jest bliski otyłości ...więc ten rok jest rokiem oszczędzania Siebie....
        • mama_dorota Re: luty 2019 01.02.19, 12:55
          Pocztaj o chudnięciu w wątku o spodniach wiosennych:
          forum.gazeta.pl/forum/w,20012,167566105,167566105,Spodnie_wiosenne_wyjelam_i.html?p=167579095

--
          Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
      • umzak Re: luty 2019 02.02.19, 10:13
        U mnie moze nie przełomowym, ale na pewno mocno nowym . Pierwszy raz bedę robić zapiski wydatków w rodzinei 5 os. + pies. Zobaczymy jak to bedzie wygladało na koniec miesiaca , ale już nie zapowiada się dobrze. Do tej pory poszło 800 zł, a mamy dopiero 2 luty sad. Oprócz grubych wydatków okołomieszkaniowych , czeka nas powazna naprawa samochodu , która wg meża pochłonie lekko 2 tys . zł . Mieliśmy planowac wakacje, ale chyba jednak nie w tym miesiącu i widzę , ze pewnie w tym roku tylko syn pojedzie gdzieś na wakacje a my z mężem i małymi pewnie bedziemy musieli obejśc się smakiem sad . Gdyby któraś z was chciała się podzielić swoim arkuszem kalkulacyjnym do planowania i rozpisywani wydatkó byłabym wddzięczna , bo mój jest mocno stary i na pewno nie zawiera pozycji okołoniemowlęcych , wyposażenia wnetrz, zwierząt itp
      • czekolada72 Re: luty 2019 20.02.19, 12:01
        20.02 - lubię takie daty smile
        Łazienka wykończona na cacy smile Pokładane, posprzatane, przepatrzone, popozbywane sie dziadostwa; dziś musze jeszcze ułożyc reczniki, szlafroki i piżamy i ... nic tylko balować w łazience wink
        Nooo, a przed nami - kuchnia! Ale to już na marzec chciałabym przeciągnac.

--
        Nigdy sie nie tłumacz - przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą - M. Twain
        • czekolada72 Re: luty 2019 25.02.19, 07:59
          Wczoraj byliśmy na "Targach na zdrowie" targinazdrowie.pl/ Jak juz pisalam - kosmetykow tyle, ze mozna zbankrutowac smile My bardziej bylismy nastawieni na jedzenie. Mam namiary na przynajmniej dwa fajne miejsca w Kraku, znaczy - namiarow na miejsca w Kraku wiecej, ale te dwa, to takie , z ktorych na pewno skorzystam. Min stoisko litewskie na satrym Kleparzu. Fantastyczne byly przetwory z pomidorow - pasty, przeciery, pomidory w zalewie, producent z nad Morza czarnego. Podegustowqlismy syropow ziolowych - porownalismy z moimi wink Moc miodow, ale te w Maloposce to i tak nabywamy od naszego przyjaciela, ktorego wyrobow jestesmy na 1005 pewni, ktory ma tez takie oryginalki jak np "nastepca nutelli" - miod, kakao i mielone laskowe orzechy - bajka istna. Miod z syropem truskawkowym lub zurawinowym, jakos sproszkowane to jest, nie jest to dolany do miodu sok owocowy; smak owocu wyczuwalny po chwili - no bajka! Nabylismy za to dla siebie i na prezenty kajmak. Ja rozplywam sie nad kajmakiem z sola morska, M - czekoladowym. Sporo ulotek, wiec jak znajde nieco luzu - musze sobie te wszystkie strony poogladac!

--
      • czekolada72 Re: luty 2019 27.02.19, 11:33
        Podsumowałam luty. wydaliśmy o kilka tysiecy mniej niz w styczniu, ale jest to nieco zamaziany obraz, gdyż w tym miesiacu jednak nie placilismy za prad, za to bedzie ta platnosc w marcu, i to podwojna, coz, pewnie uszczkne z niewydanych w lutym.
        Na jedzenie wyszlo nam o niecala zlotowke wiecej niz w styczniu, 2/3 mniej na kudłate, auto - ze 150 zl wiecej, ale uzupelniane rozmaite plynnosci i swiatelka były. Na tzw dom wydalismy tez porownywalna ilosc. Tyle, ze insze produkty były, zupelnie inne. Wbrew rozmaitym sugestią ktore towarzyszyly watkowi o wykorzystywaniu lazienkowych zapasow my wydalismy na lazienke i kuchnie i tzw chigieniczne dla nas - 60 zł, i czesc z nich wystarczy nam na przeszlo kolejny miesiac. Do tego 85 na leki, tez na jakis przeszlo miesiac, 16,50 na nasiona (zwroci sie smile) i 80 zl na dwa wyjscia do kina; 100 to dokupienie dwoch produktow do "remontu" lazienki + 100 jeszcze na prezent. Wiec generalnie - luty byl fajnym miesiacem smile Cokolwiek bysmy jeszcze wydali przez te dwa dni - zalicza sie juz do marca, ktory niestety bedzie duzo bardziej "kosztownym" misiacem.
        PS wiemy juz ile zuzywamy miesiecznie rolek p. toaletowego smile))

--
        • umzak Re: luty 2019 27.02.19, 15:15
          Ja lutego jeszcze nie rozliczam. Jedyne co to chemii na pewno nie będę kupować, ale w tym miesiącu wydsłam na nią 205, 33 zł!!!. Częściowo związane jest to z faktem że w końcu się przrprowadzilismy i sprzątania jest co niemiara ( to niestety nie koniec, robię co mogę jak tylko dziewczyny dają mi 5 minut wolnego). Musiałam też kupić sporo worków na śmieci. Nie wiem czemu , ale tutaj śmieciarze ile worków by nie zabrali zostawiają jeden z koloru , a czarnych w ogóle. Widzę więc że wydatki na chemię wzrosną nieco. Co prawda płynu do naczyń oraz do okien, a także mydła dla nas i dziewczyn mam zapas na kolejny miesiąc. Ale jednak płyn do prania dla niemowląt jest droższy od zwykłego , no i dodaje też łapkę płynu do płukania , którego w ogóle nie używałam zanim się urodziły. Dochodzą też tabletki i sól do xmywarki( której wcześnie nie posiadalam).
          • mama_dorota Re: luty 2019 27.02.19, 15:44
            Zapytaj w urzędzie miasta/gminy o zasady wydawania tych worków. U nas obowiązuje zasada, że smieciarze ile worków wezmą, tyle mają zostawić, ale też kombinowali. Dopiero jak 2 razy ich sama przypilnowalam i jeszcze 2 razy naskarżyłam w urzędzie, odgrażając się, że będę to robić tak długo, aż przestaną mnie oszukiwać, dostałam u panów łatkę hetery i już nie kombinują.

--
            Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
            • czekolada72 Re: luty 2019 27.02.19, 16:51
              Ja niestety wydzwanialam z tzw pyskiem do mpo, bo też było, że wystawiamy kilka, dostajemy 1-2.
              Ale ja nic nie kupowałam, przecież już raz za to płacę! Wystawialam dziesiątki małych sklepowych reklamowe zek foliowych... Summaa summarum - cała uliczka dostaje z naddatkiem. Ale ciekawa jestem jak będzie od 1 kwietnia

--
                • czekolada72 Re: luty 2019 27.02.19, 18:32
                  A ja zadzwoniłam z pytaniem W CO mam zapakować śmieci, skoro panowie nie dostarczył i poinformowano mnie, że mogę w obojętnie jakie worki, byle w konkretny dzień wystawić.

--
            • umzak Re: luty 2019 27.02.19, 19:00
              W poprzednim miejscu zamieszkania też obowiązywała taka zasada. Tutaj byłam trochę zaskoczona po pierwszym odbiorze śmieci zmieszanych kiedy nie dostaliśmy ani jednego czarnego worka. Dziś był kolejny odbiór i dokładnie ta sama sytuację. Przy odbiorze śmieci segregowanych dostaliśmy po 1 worki z koloru , pomimo że stały w k8lku z koloru ( oprócz szkła, to zmieściło mi się w 1).
    • kamarow69 Re: luty 2019 01.02.19, 13:07
      U mnie w lutym wymiana podłogi, uszycie pokrowców na kanapę i nowy materac do sypialni, kolejne 30% za projektu domu pewnie, my z mężem raz biegówki, córka zjazdówki pewnie ze 2-3 razy, prawnik, zbieg med. prywatnie, opłata za semestr francuskiego, szczepienie psiaka, mpk - bilet semestralny, 2 książki (takie tyko dla przyjemności), raz kino, komplet biżuterii - chyba tyle wydatków "ruchomych". Dużo tego jakoś wyszło na luty.
        • czekolada72 Re: luty 2019 01.02.19, 15:38
          Napiszczęśliwego smile

--
      • kamarow69 Re: luty 2019 04.02.19, 20:49
        Podloga, pokrowce i materac zmieszcza sie w kwocie z ubezpieczenia mieszkania (zalanie kawalka podlogi) smile a biegowek nie bylo, bo sie snieg rozpuscil.
        • kamarow69 Re: luty 2019 18.02.19, 21:16
          Na razie nic nieprzewidzianego sie nie pojawilo. Pracuje bardzo duzo. W zasadzie od poniedzialku do piatku praca i gotowanie zajmuja mi wiekszosc czasu. W week pilnuje, zeby pojsc na dluuugi spacer i spotykac sie z przyjaciolmi. Dla rownowagi i zeby sie nie wypalic. Bardzo male wydatki mamy w kategoriach jedzenie, chemia i zdrowie.
    • moja_codziennosc Re: luty 2019 01.02.19, 15:18
      Ze stycznia jestem zadowolona. Wizyty lekarskie, większy coroczny przelew na wośp no i apteka. To glowne wydatki. Apteka to wyszło nawet 600zł. Ale juz jesteśmy zdrowi a apteczka zaopatrzona na kolejne miesiące. W tych 600zl to w sumie tez jakieś kremy w aptece gemini były. Acha i dużo poszło na kociego weterynarza. I to nie koniec wizyt naszego staruszka.
      Na samo życie - jedzenie poszło mniej. Jakieś dania świąteczne dojadalismy, tanio gotowalismy, ja odgracam szafkę z sypkimi i zamrażalnik. Jeden prezent dla koleżanki syna. ŻAdnych ubrań, pierdulek nie było.

Na luty patrzę optymistycznie. Nadal trwa tylna ścianka i denko. Ubran żadnych chyba jeszcze nie będzie. Będą prywatne wizyty, weterynarz. I odkladanie będzie na większe mieszkanie smile
    • ardiss1 Re: luty 2019 02.02.19, 10:34
      U nas pierwszy miesiąc bez mojego zwolnienia chorobowego po operacji wiec w końcu 20 %wypłaty więcej. Nie robiło to większego problemu bo to kwota która i tak była odkładana, no ale jednak oszczędności przez to nie przybywało.
      Będę musiała kupic proszek do białego, papier toaletowy na pewno. Reszta wyjdzie z czasem 😀
      Oszczedzanie weszło mi w krew w zeszłym roku choć nie pisałam o tym tutaj.
      Podliczac wydatki zaczęłam dopiero niedawno.
      Mocno się spinam by spłacić jeden kredyt do końca tego roku.
      Wczoraj zrobilam zakupy spożywcze. Takie raczej na śniadania i kolacje :67 pln, w tym opakowanie krakowskiej. Opakowanie sera zoltego. Twarog. Mozarella. Szynka +kawałek sera w kawałku na pizze bo zostaly mi jescze drozdze. Gotowe tortelini- dokupie smietane i rowniez bedzie jeden obiad. Bulki na parze do gulaszu. Mam buraczki w sloiku do tego.
      Obiadowych porcji mnóstwo w zamrażarce.
      Kupiłam ostatnio żeberka wiec jescze mam na jeden obiad. Poza tym szynkę - będzie na 4 obiady gulasz.
      Do tego mam krokiety w dalszym ciągu. Pierogi. Kupiłam tez łopatke- zmieniłam na mielone, będzie na kolejne 4 obiady.
      Do tego zamrozona cukinia i dynia na zupy. I w dalszym ciągu sos leczo w sloiku który mam jeszcze z lata.
      Zapasy suchych produktów w dalszym ciągu w szafce.
      Chce dokupić fasolę - zrobię po bretonsku.
      W tygodniu owoce i warzywa. Choc warzywa raczej na obiady,zupy kupuje, bo nie lubię teraz pomidorów czy ogórków. Kupuje je latem.
      Ostatnio z roszponki i słonecznika zrobilam pesto. Ale jest gorzkie i chyba z bólem serca je wyrzuce😕 strasznie nie lubię wyrzucać jedzenia. Nie wiem dlaczego gorzkie to pesto.. moze ktoś ma jakiś pomysł?
    • zonaniezona1 Re: luty 2019 02.02.19, 14:01
      Dzisiaj mogą wpaść goście ( do chorej tongue_out) więc szybko zakręciłam jakiś biszkopt. Na na obiad szybko zupa z soczewicy z pomidorami i i ryżem - zaczynam oszczędzać jedzenie i patrzeć co można tanim kosztem zrobić . Z jabłek ugotuję kompot i zrobię kisiel . Do tego syn będzie robił curry -na pewno poczęstuje smile . A na kolację owsianka ... D o tego popijam zieloną herbatką , której zapas mam spory!
    • tol8 Re: luty 2019 02.02.19, 21:18
      U nas brak jakichkolwiek niezapowiedzianych wydatków, wszystko pod kontrolą, oszczędności się powiększają.

--
      W weekendy ematka staje się matką.
    • czekolada72 Re: luty 2019 04.02.19, 08:59
      Wczoraj na impreze ubralam kiecke, owszem, ponadczasowa!, ale... sprzed 30 lat smile)

--
      • martini-7 Re: luty 2019 04.02.19, 12:13
        O matko Czekolada zmotywowałaś mnie! Nie ma to czy tamto, pod koniec tego roku żeby nie wiem co zmieszczę się (Mam nadzieję) w spódnicę sprzed 10 lat która bardzo lubiłam. Tylko kurczę mam nadzieję, że skóra po ciąży się też tam upchnie 🤣

--
        Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
      • liliawodna222 Re: luty 2019 04.02.19, 12:24
        czekolada72 napisała:

> Wczoraj na impreze ubralam kiecke, owszem, ponadczasowa!, ale... sprzed 30 lat
        > smile)
        >

No no no wink Masz powód do dumy smile Ja niestety nie wbiłabym się w dawne ciuchy, byłam chuda jak patyk przez dłuie lata... Chuda już raczej nie będę, ale szczuplejsza - na pewno smile
        • czekolada72 Re: luty 2019 04.02.19, 12:50
          Nigdy nie bylam patykiem, zawsze mialam nadwage....moze nie gigantyczna ale raczej taka Pulpo-Pyza bylam wink
          I wlasciwie - to moj rozmiar nie zmienil sie plus minus od 6 klasy szkoly podstawowej... Kilka lat temu - po tym jak w 2002 schudlam 10 kg w ciagu tygodnia, i po tym jak z nog przesiadlam sie na auto, o czym juz wspominalam - przytylam, i wlasnie TE kilogramy, chociaz ich polowe, chetnie bym zrzucila...
          Tez bylam zdziwiona, kiecka nie latala na mnie, raczej przylegala, ale nie bylam niczym parowka wcisnieta wink))
          Do tego - przed waznym wyjsciem - staram sie mocno ograniczyc jedzenie no i ... jest efekt smile))

--
            • czekolada72 Re: luty 2019 04.02.19, 16:29
              mama_dorota napisała:

> Czekolado! Rozbawiłaś mnie tymi jedzeniowymi porównaniami wink
              >

A konkretniej?

--
                • czekolada72 Re: luty 2019 05.02.19, 06:28
                  smile

--
        • martini-7 Re: luty 2019 05.02.19, 07:39
          Hiobowe wieści w pracy mnie wczoraj dopadły, szef zmienia mi godziny pracy w ten sposób, że jest nie mi możliwość brania dodatkowych zajęć sad niby wymiar czasu ten sam ale w takich godzinach, że ech, dziś będę próbować to odkręcić. Trzymajcie kciuki bo, słabo to widzę crying

--
    • czekolada72 ekologicznie 05.02.19, 07:47
      noizz.pl/ekologia/ekologiczna-domowa-chemia-jak-zrobic-proszek-do-prania-plyn-do-plukania/zvp5eyl

--
      • zonaniezona1 Re: ekologicznie 05.02.19, 08:44
        Bardzo dziękuję za link do artykułu. Od wielu lat stosuję zamienniki środków czystości ze sklepu. Na razie nie odważyłam się zmienić swoich nawyków związanych z praniem. Zmywarki używam od wielu lat , jest to duża pomoc w prowadzeniu normalnego domu. Ze dwa lata temu zabrakło mi na Wigilii kostek do zmywarki - co było robić ... Internet i nagle okazało się , że da się zmywać bez problemu za pomocą środków dostępnych w domu. Co prawda nie używam słowa bez chemii - bo kwasek cytrynowy, czy soda i ocet to dla mnie też chemia , ale faktycznie - jakoś życia nie spadła, a taniej się zrobiło. Co prawda do mycia mój syn nie toleruje zapachu octu , ale już w zmywarce , którym zastępuje płyn do nabłyszczania - zupełnie zmywarce nie przeszkadza.
        Po przeczytaniu artykułu może skuszę się na powolne gromadzenie chemii związanej z praniem..( aczkolwiek w głowie mam , że jednak kupione jest lepsze smile ), ale do sprzątania na pewno będę wykorzystywała środki ekologiczne. Woda z mydłem szarym doskonale myje podłogi , a soda posypana na dywan świetnie go czyści...choć moim zdaniem ortodoksem nie co być ..i czasami chemiczny środek znanej firmy potrafi zdziałać cuda....np. na zaplamionej nowej sukience za 200zł smile
      • mama_dorota Re: ekologicznie 05.02.19, 09:33
        Dzięki za link. Wypróbuję najpierw sam płyn do płukania. Jak się sprawdzi, zrobię proszek, tym bardziej że kończy się ten do białego. Do reszty używam żelu. Najbardziej obawiam się o czarne, ale jeszcze mam zapas żelu, wiec jeśli się przekonam do tych metod, to zrobię to stopniowo.

--
        Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
        • mama_dorota Re: ekologicznie 05.02.19, 09:52
          Mam tylko wątpliwości co do boraksu. Kiedyś myślałam o samodzielnym robieniu zamiennika tabletek do zmywarki. Znalazłam na jakimś blogu przepis, ale pod spodem był komentarz, dość już stary, wytykający toksyczność boraksu. Brakowało odpowiedzi blogerki, więc dałam sobie spokój z samodzielnym działaniem, kupowałam tabletki Froscha, ale potem trudno było je dostać, tanie nie są, więc dałam spokój.

Pisząc ten post oderwałam się na chwile i zaczęłam szukać. Znalazłam chyba sensowny artykuł na ten temat, który może się komuś przydać:
          ekologika.edu.pl/boraks-prawda-lezy-po-srodku/

--
          Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
          • czekolada72 Re: ekologicznie 05.02.19, 10:15
            Mamo! Chyba podrzucilas mi (byc moze w innym watku tez sie pojawil) bardzo sensowny blog smile
            Bardzo rozsadnie autorka pisze, m.in.:
            ekologika.edu.pl/granice-zero-waste/

--
            • mama_dorota Re: ekologicznie 05.02.19, 10:17
              Być może. Napotkałam go przypadkiem, ale też już go sobie zapisałam i poczytam więcej. Czy używasz do robienia proszku płatki mydła marsylskiego, czy zwykłego?

--
              Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
              • czekolada72 Re: ekologicznie 05.02.19, 10:46
                Moja jedyna "produkcja" jest plyn do mycia szyb i luster na bazie octu. Poki co pokutuje we mnie przekonanie, ze nie ma to jak niemiecki proszek do prania, a ocet do pralki to dla niej jezeli nie zabojstwo to przyczynek don... Tak, bije sie w piersi!

--
                • martini-7 Re: ekologicznie 05.02.19, 12:02
                  Jakiś czas temu moja koleżanka robiła pranie w bluszczu, a że miała nim porośnięte całe ogrodzenie to na braki nie narzekała. Pranie się dopierało. Ma dzieci więc próba testowa była konkretna. Sama jeszcze nie próbowałam.

--
                  • czekolada72 Re: ekologicznie 05.02.19, 12:20
                    W bluszczu??? Ja tez mam pelno!! smile)

--
          • martini-7 Re: ekologicznie 05.02.19, 16:02
            Z tego co wiem to ona nie robiła żadnych płynów, szła z nożem przed dom, wracała z garścią bluszczu potem jakoś go tam traktowała czymś bg naruszyć strukturę i wydostać substancje czynne, następnie taki bluszcz pakowała do pralki w woreczku. Jak będę z nią rozmawiać dopytam szczegółów.
            Ponoć świetny szsmpon domoey jest z mydlnicy którą można sobie samemu hodować, kiedyś widziałam na programie hidtorycznym jak robili szsmpon z pokrzywy ale nie pamiętam jak sad

--
            • czekolada72 Re: ekologicznie 06.02.19, 08:27
              Jezeli o mnie chodzi, to bardzo bedę Ci wdzieczna, jezeli o ten bluszcz dopytasz - dla mnie to łopatologicznie trzeba - ile (np. objetosciowo) bluszczu, ile potem do pralki na jedno pranie - do bebna, do szufladki? Jako plyn jako liscie?

--
                • czekolada72 Re: ekologicznie 06.02.19, 09:38
                  O, bardzo dziękuję!

--
                  • czekolada72 Re: ekologicznie 11.02.19, 17:23
                    O! Wypralam wczoraj w bluszczu, ciemne pranie. Poniewaz jednak nie bylo spektakularnych plan, to... Nie wiem na ile to efektywny "odplamiacz"

--
                      • czekolada72 Re: ekologicznie 12.02.19, 10:46
                        Celowo nie dodalam ani plynu do plukania, ani sugerowanego octu. Po wyjeciu z pralki pachnialo pranie... mokrym praniem.
                        Jak pisalam - nie byly to ciuch poplamione - tylko zwykle noszone , wiec nie wiem czy by "odplamilo". Po wyschnieciu - wygladalo jak po normalnym praniu z proszkiem czy plynem. Poki snieg nie zasypie mi na maxa bluszczu - moge sie "bawic" w takie pranie i zyc (w zludzeniu?), ze oszczeddzam smile
                        No i tez czekam na jakas stosowna porcje pozadnie zabrudzonych roboczych ubran M - to moze byc test prawdy smile)
                        Nie chcialabym tu pisac - polecam / nie polecam, bo wydaje moi sie, ze to kazdy musi przetestowac i ocenic sam. w kazdym razie poki co - nie mowie "nie" smile

--
                        • czekolada72 Re: ekologicznie 20.02.19, 11:57
                          Pobawiłam się kolejny raz z praniem w bluszczu. Ciuchy robocze, schalapane białą emulsją. Plamy zeszły, ale... mam taki znak zapytania - czy jakbym w tym samym programie wyprała w samej wodzie nie byloby takiego samego efektu??
                          Tak jak pisze - jest to na swój sposób zabawa, zaoszczdziłam 2 porcje proszku smile)
                          Dumam cały czas na jakich zabrudzeniach powinnam przetestować, aby sie upewnić czy to działa wink

--
                          • martini-7 Re: ekologicznie 20.02.19, 13:18
                            Kurczę wychodzi na to, że z koleżanką sprawę obgadałam, ale zapomniałam tu napisać, no widać, że Czekolada radzi sobie wink
                            Koleżanka mówi, że i białe prała ale tu odpuściła bo, szarzało, niby można sodę wtedy dodać.
                            Pytając o ilość odpowiedziała, że garść.

--
                            • czekolada72 Re: ekologicznie 20.02.19, 13:26
                              Nie przejmuj się smile Ja ładuję do woreczka tak z 2 garscie "poszatkowanych".
                              Białego bym sie nie odważyła, naweet jasnych kolorków....

--
                              • martini-7 Re: ekologicznie 20.02.19, 14:45
                                Dzięki smile mnie to po prostu starcza skleroza doganiac zaczyna wink

--
                                • czekolada72 Re: ekologicznie 27.02.19, 07:53
                                  kobieta.onet.pl/dom/porady/wrzuc-skorupki-z-jajek-do-pralki-i-wlacz-urzadzenie-nie-uwierzysz-co-sie-stanie/tmgetsj
                                  To moze teraz sprawdze te jajka? wink

--
    • 098qwerty Re: luty 2019 06.02.19, 22:36
      U mnie do tej pory jak zwykle wydatki zgodne z planem, mąż wynegocjował tańsze ubezpieczenie OC+AC w firmie w ktòrej mieliśmy ubezpieczenie w poprzednim roku, poszła na nie moja 13tka. Ja już zarezerwowałam na wakacje domek nad morzem i kwaterę w górach, zapłaciłam zaliczki. Odkładam, każdy dodatkowy grosz na wyjazdy.
    • e-ness Re: luty 2019 07.02.19, 00:59
      Maaaasaaakraaa!!! Tak mozna nazwać moj lutysad
      Wizyty u stomatologa- 5( dzieci sedacja, moje kanały) kilka tys jak nic będę lżejsza
      Wizyty u lekarza, leki, kolejne stówki uplynnie
      Imprezy urodzinowe - 2, do tego prezenty duże 3, i mniejszych 7. Tu tez już w tys mogę liczyć, chocmam nadziejenze same imprezy przesuniemy na marzec
      Zaliczka na majówkę i święta
      Wydatki zwierzowe - badania przed stomatologiem, ( sama wizyta na szczęście w marcu) żarełko, żwirek, kolejne kulka stowek sad
      Wszystko w zasadzie było przewidziane ale taka kumulacja mocno mnie zestresowała.
      Dobre ze zapas jedzenia pozwala na ograniczenie wydatków spożywczych.
      Z chemia tez damy rade.
      Jakoś przetrwamy, byle już niespodzianek więcej nie było.
      • zonaniezona1 Re: luty 2019 07.02.19, 09:22
        Moze i kasy wydasz, ale za to się wybawisz. Lubię imprezy rodzinne, ale poziom wydatków czasami mnie przeraża. Wydatki na zdrowie są dużą częścią naszego życia, ale wyjścia nie ma...
          • mama_dorota Re: luty 2019 07.02.19, 12:15
            mama_dorota napisała:

> U nas też na zdrowie idzie sporo kasy, ostatnio około 1000 zł poszło w lutym.
            >

W listopadzie, nie w lutym.

--
            Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
        • e-ness Re: luty 2019 07.02.19, 16:14
          Imprezy dzieciowe- ja organizator , już jestem zmęczona na sama myśl 😄
          Zdrowotnie to taka wielka niewiadoma.
          Ale dziś po pierwszej wizycie z dziećmi jestem szczesliwa ( choc zostawiłam 570 zł) bo udało się uniknąć sedacji( była maseczka i znieczulenie) i od razu dwa zeby wyleczone. Jeszcze dwIe wizyty i jesteśmy na prostej. A u drugiego pacjenta jest tylko jeden ubytek plus czyszczenie. Tu bardzo się obawiałam bo zeby ma fatalnie zmineralizowane i sypia się okrutnie. Już jedno leczenie w ogólnym zaliczyliśmy sad
          W przyszłym tygodniu moj maraton stomatologiczny

• czekolada72 Re: luty 2019 08.02.19, 06:45
      Wykorzystalam punkty na benzynowej karcie, ktore mialy przepasc niedlugo i wymienilam na slodycze, beda na walentynki smile

--
      • czekolada72 Re: luty 2019 26.02.19, 18:08
        Nie podliczylam jeszcze wszystkich wydatków, ale wiem a czym totalnie poleglam. Ambitnie chciałam w tym miesiącu przeliczyć ile na jaką grupę spożywcza wydajemy, rozpisywał rachunki na poszczególne pozycje, i... Tak w połowie miesiąca się podałam. Zresztą, toi tak miała być raczej ciekawostka ornitologiczna, bo i tak by to nic nie zmieniło.

--
    • austenka Re: luty 2019 08.02.19, 19:20
      Ja luty zaczynam dziś. Rachunki opłacone. Budżet zrobiony na styk niemalże do złotówki. Jeśli nie będzie nieprzewidzianych wydatków a będzie żelazna dyscyplina to się uda. Może nawet w marcu znajdą się fundusze na długo odkladana kosmetyczkesmile Wątek czystkowy działa motywująco.
    • marcelina4 Re: luty 2019 08.02.19, 20:37
      u mnie luty będzie raczej wydatkowy, muszę zrobić odkładany do tej pory aparat ortodontyczny dla córki, dalsze wydatki związane z naszym mieszkaniem na wynajem, czyli zakup mebli, bo stare poszły w dalszy obieg, planuję wersję ekonomiczną, już zrobiła listę zakupową na Ikei, ale i tak trochę kasy pójdzie, za tydzień mam planowany od dawna zabieg med. estetycznej, do tego fryzjer
      mąż potrzebuje pary ciuchów, trzeba kupić karmę dla psa, no i najważniejsze w tym miesiącu urodziny córki, prezent oraz zabawa urodzinowa dla koleżanek
      na szczęście w lutym mam wypłatę dwa i pół raza wyższą, bo jest wypłacany bonus roczny, więc oszczędności na pewno będą pomimo tych planowanych wydatków, ale na wszelki wypadek mocno pilnuję codziennych wydatków
    • tol8 Re: luty 2019 11.02.19, 20:20
      Na dzień dzisiejszy luzik, nadal spokój i cisza. W tym tygodniu składam PIT, więc w marcu wpadnie ponad 5000zł smile. Rachunki popłacone, oszczędności powiększone.

--
      W weekendy ematka staje się matką.
      • chocolate-cakes Re: luty 2019 12.02.19, 08:48
        tol8 napisała:

> Na dzień dzisiejszy luzik, nadal spokój i cisza. W tym tygodniu składam PIT, wi
        > ęc w marcu wpadnie ponad 5000zł smile. Rachunki popłacone, oszczędności powiększon
        > e.
        >

Jakie masz odliczenia?
        • martini-7 Re: luty 2019 18.02.19, 21:53
          Ogolnie luty nawet spokojnie. Jakis wirus w naszym rejonie krąży i z powodu chorób odpadło mi ponad 100€. Szkoda, ale mam nadzieję, że reszta miesiąca przejdzie ok. Impreza jaką mieliśmy w planie już za nami i finansowo mniej niż zakładaliśmy, a wszyscy zadowoleni.
          Trochę zdrowie w rodzinie siada uncertain
          Jeśli o budżet żywieniowy idzie to do końca miesiąca ok 120€ zostało, ale nie wiele trzeba kupować.

--
          • mysz1978 Re: luty 2019 18.02.19, 22:50
            u nas wciaz ferie, wiec troche szalejemy z wydatkami, umilaniem sobie zycia, jedzeniem na miescie itp... W tym miesiacu bardzo duzo poszlo na pomoc charytatywna, oszczednosci brak, tak wiec odliczam dni do pensji (odliczam - dobre sobie big_grin Jeszcze 10 dni...)
              • austenka Re: luty 2019 20.02.19, 20:08
                U mnie jeszcze 16 dni. Środki znow uszczuplone o wydatki w aptece. Na życie zostanie kilkaset zloty. Musze mocni przemyslec zakupy weeekendowe- zeby nie bylo drogo a wystarczyło na caly tydzień. Na pewno szlaban na slodycze i inne zachcianki.
    • panufoludek Re: luty 2019 21.02.19, 03:59
      mysz1978 napisała:

> startujemy!
      >
      > Niestety zapowiadaja sie wydatki "okoloferyjne" uncertain Reszta powinna byc w normie
      > - w grudniu i styczniu mialam duzo wydatkow na lekarstwa (niby nic powaznego b
      > o leki na przeziebienie na zoladek, ale kilka stowek poszlo uncertain ) Fajnie gdyby
      > w lutym zdrowie dopisalo... Czego Wam i sobie zycze smile

Kilka stówek na leki na przeziębienie i żołądek? To co Ty za leki kupujesz?

--
      CentrumAnkiet.pl - Zarabiaj na płatnych ankietach oraz udziale w panelach badawczych.
    • zonaniezona1 Re: luty 2019 21.02.19, 09:44
      Tak mi wychodzi, że do dzisiaj tyle wydałam , ile zarobiłam ! Na szczęście mam oszczędności , a i pewna część idzie z tzw. puli remontowej. Tak sobie policzyłam, że za stomatologa itd będę musiała płacić już z puli zapasowej ( czyli zaczynają się ciężkie czasy smile
    • kamarow69 Re: luty 2019 21.02.19, 10:31
      Ja jestem z poziomu wydatków w lutym bardzo zadowolona. Ale w marcu już widzę, że będę potrzebowała bardziej poluzwać sama sobie dyscypline finansową. Pewnie z córką trochę zaszalejemy z okazji wiosny. Jeszcze tylko musimy ustalić, co da nam najwięcej radości.
    • kaszub-ska Re: luty 2019 26.02.19, 22:51
      U mnie też były ferie. Byłam z córkami na zakupach ubraniowych, ale limity nie przekroczone, więc OK. W sumie z takich wydatków dodatkowych to poszłam z nimi do kawiarni kociej i na kino z koleżankami dałam dodatkowe pieniądze. Niestety w limicie na jedzenie w tym miesiącu się nie wyrobię. Jednak dzieci w domu to większe wydatkismile Za to mężowi na prezent kupiłam tylko drobiazg, więc zrównoważy się. Zdrowie jest najważniejsze. U mnie też dużo kasy schodzi na leki, lekarzy i badania, ale niestety to jest nie do przeskoczenia. Zostaje wiara, że będzie lepiejsmile
      • martini-7 Re: luty 2019 26.02.19, 23:21
        I tego właśnie życzę by było lepiej smile
        U nas ferie w marcu i tylko tydzień więc ok, ale wyjeżdżamy więc będzie trochę wydatków ale o tym i o wydatkach na zdrowie i futrzaka dopiero w marcu pisać chyba trzeba ale odkladamy juz w lutym.
        Jedzenie raczej ok, chemia też z butami dla dzieci też fajnie się udało. Miały być kupione dopiero w marcu ale tu taka wiosna, że trzeba było wersje lżejszych Ju z teraz.

--
    • kropkaa17 Re: luty 2019 27.02.19, 14:10
      Luty zamykam wydatkami nieznacznie przekraczajacymi 2 tys. Nie jest źle biorąc pod uwagę że są w tym dodatkowe wydatki szkolne ( skladki klasowe, wycieczki), niespodziewana prywatna wizyta lekarska i leki oraz feryjne wyjscia ( sala zabaw, mc donalds itp). Wyjatkowo prawie nic nie wydalam na ciuchy, musialam tylko kupic kapcie do szkoly bo corka wyrosla. W kategorii kosmetyki/chemia takze wydatki minimalne-30 zl.
      Marzec niestety bedzie gorszy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się