Dodaj do ulubionych

Koniec OFE. Co robicie?

15.04.19, 18:58
A propos życia na emeryturze. Premier właśnie ogłosił koniec OFE. Albo kasa idzie do ZUS, albo na IKE, ale po potrąceniu 15%. Każdy z nas może wybrać jedną opcję. Ponieważ trochę mi się zebrało (sporo więcej niż przeciętne 10 tys.) mam zagwozdkę. Chyba jednak wolę stracić te 15%, ale dostać kasę pod własny zarząd.
A Wy co zrobicie?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
   • riki_i Re: Koniec OFE. Co robicie? 15.04.19, 23:36
    Raczej dam na ZUS, dużo zależy od tego czy zaksięgują to na głównym koncie czy na subkoncie (są inaczej waloryzowane).

    Prywatyzacja tych środków oznacza zabranie od razu 15% zgromadzonego salda, żeby to odrobić trzeba wypracować aż 17,6% zysku. Przy dobrych wiatrach zajęłoby mi to 3 lata - czyli trzy lata żeby wrócić do punktu wyjścia. Przez ten czas środki w ZUS nie dość , że byłyby nieuszczuplone, to jeszcze waloryzowane co roku (od ok 3-4% na subkoncie, do ok. 6-8% na głównym koncie). Ja nie jestem młodzieniaszkiem i nie mam czasu odrabiać strat. Czyli jednak ZUS.

    PS. Co prawda ja mam też polisę z opcją renty dożywotniej i mógłbym sprywatyzowane środki z OFE wpłacić w 65 roku życia na tę polisę... Ale nie wydaje mi się to korzystne , nawet pomimo b. dobrych współczynników przeliczania kapitału na emeryturę z tej polisy.
    • mlodyniedowziecia Re: Koniec OFE. Co robicie? 16.04.19, 06:51
     Dla mnie słowo-klucz brzmi "zaksięgują". Pieniądze, które pójdą do ZUS to fikcja - przyszły dług ZUS, który z łatwością państwo umorzy, albo wprowadzi takie zasady, że nigdy ich nie zobaczę. Kasę z emerytur podbierały wszystkie partie.
     IKE nie ruszą tak łatwo, o ile w ogóle będzie to możliwe. Wolę stracić 15% teraz niż 75% stopniowo. Zwłaszcza, że wyniki z inwestycji osiągam znacznie lepsze niż "waloryzacje".
     Oczywiście tzw. opłata przekształceniowa to rozbój w biały dzień. Opłata z definicji musi być "za coś" i odpowiadać wartości świadczenia państwa w przeciwieństwie do podatku. Oczywiście w moim przypadku przeniesienie środków do IKE nie będzie kosztowało państwa 7500 zł lecz może 50 zł. Więc skoro nazwą opłatą, coś co opłatą nie jest, spróbuję podjąć drogę, którą poszły tysiące w przypadku tzw. opłaty za wydanie karty pojazdu, zażądać zwrotu, wnieść skargę konstytucyjną a potem może nawet zwrócić się do sądów europejskich.
     • riki_i Re: Koniec OFE. Co robicie? 16.04.19, 14:00
      1. Kwota jest zaksięgowana na indywidualnym koncie w ZUS, którego nie można wyzerować ani w inny sposób uszczuplić.
      2. Sprawdź historyczne kwoty waloryzacji głównego konta w ZUS. Te wartości nie mają nic wspólnego z waloryzacjami wypłacanych emerytur. Wypracowujesz lepsze wyniki z inwestycji? Czyżby? Lepiej niż 8,60% netto rocznie???
      3. Jak masz w OFE grosze, no to możesz sobie dla idei je wypłacić i sądzić się o zwrot opłaty 50 zł. Ja mam w OFE ponad 50 tys. zł, prowizja 15% to konkretne pieniądze. No i przejście na emeryturę mam już bliżej niż dalej. To inna sytuacja niż Twoja.
  • bogatyzwyboru.pl Re: Koniec OFE. Co robicie? 16.04.19, 14:04
   Radzę nie podejmować decyzji póki cały pomysł nie zostanie zatwierdzony w ostatecznej formie. Póki co można "stracić te 15% ale nie będzie kasy pod własny zarząd"
   Póki co pieniądze, a raczej udziały miałyby wpłynąć na nowe konto IKE, którym zarządzałby fundusz sterujący dotychczas uprzednio OFE.

   Czyli mimo przeniesienia na IKE, nie mamy realnej kontroli nad tymi pieniędzmi (udziałami). Są nasze, ale aż do wypłaty, to fundusz ma nad nimi pełną kontrolę w zbywaniu i nabywaniu jednostek/akcji/obligacji.
    • bogatyzwyboru.pl Re: Koniec OFE. Co robicie? 16.04.19, 20:44
     Będziesz miał nowe konto lub drugi rachunek. Posiadacze kont IKE będą mieli 2 konta IKE. Pierwsze, to na którym możesz dokonywać transakcji i decydujesz co z Twoimi środkami, oraz nowe, na którym znajdą się środki z OFE-15%. To konto, nazwijmy je IKE Bis będzie zarządzane przez na 99% przez ten sam fundusz i nie bedziesz miał możliwości ruszenia kasy do emerytury.

     Podobno "rozmawiają" nad
     1: połączeniem w przyszłości obu IKE,
     2: udostępnieniem możliwości zarządzania środkami.

     Raczej nie ma szans, że będzie można środki z IKE Bis wypłacić. Boją się, że 99% ludzi od razu wzięła by kasę zamiast czekać lata.

     W białych rękawiczkach robią ludzi. Przesunięcie jednostek/akcji/obligacji/wirtualnego salda nic ich nie kosztuje + zgraną domyślnie 15%. Wypłata tych środków (a tego się obawiają) kosztowałaby budżet zbyt wiele, żeby odpuścili.

     +

     OFE - 10K PLN ŚREDNIO DLA KAŻDEGO SŁOWO KLUCZ: ŚREDNIO

     Słowem Kluczem w wypowiedzi premiera było ŚREDNIO. I tak obywatel pewnie usłyszał to co chciał usłyszeć (takie pewnie było zamierzenie tego przekazu - każdemu średnio 10k PLN) i być może już ma plany zagospodarowania tej kasy? Po 1 stycznia 2020 takich ludzi czeka rozczarowanie bo zamiast 10K dostaną może 10-100 PLN.

     Pamiętajmy że tylko 16% pozostało w OFE po 2014 roku to też ma bardzo duże znaczenie.

     P.s. Każdy może sprawdzić w swoim OFE ile ma jednostek i jaka jest ich wartość -15% = tyle dostanie w przybliżeniu na IKE w styczniu 2020. Jeśli ktoś nadal jest w OFE to składki nadal wpływają i będą wpływać do OFE do końca roku, to powinno być odrobinę więcej (o ile na GPW nie będzie krachu)


     Czekamy na rozwój sytuacji

     --
     Pozdrawiam
     Rafał
     bogatyzwyboru.pl
     • mlodyniedowziecia Re: Koniec OFE. Co robicie? 16.04.19, 23:25
      Tak, też już na to trafiłem, że to nie jest wcale IKE, bo:
      1) nie możesz sobie wybrać tych pieniędzy do emerytury,
      2) zarządzający będzie przymusowy,
      I jeszcze, tym co przekażą do ZUS najprawdopodobniej wyłączą dziedziczenie.
      Krótko mówiąc, rabunek w biały dzień. Czyli opłaci się :zwolnienie z pracy, iść na krus, robić na czarno, dostawać wszelkie świadczenia z MOPS-u.
      Ps. Ja akurat zostałem w OFE.
  • joanna_poz Re: Koniec OFE. Co robicie? 18.04.19, 09:23
   moja wiara w ZUS i pieniadze tam zgroamdzone jest prawie zerowa, więc tak jak poprzednio zadecydowałam o zostawieniu pieniędzy w OFE, tak i teraz nic nie przekażę ZUSowi.
   Choćby dlatego:

   innpoland.pl/151791,srodki-z-ofe-przekazane-do-zus-nie-beda-dziedziczone

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się