Dodaj do ulubionych

Czy szukać nowego mieszkania?

28.06.19, 17:56
Hej,
Wiem, że osoby na tym forum potrafią trzeźwo doradzić i - jak trzeba - postawić do pionu wink

Mam mieszkanie własnościowe (kredyt spłacony) w czteropiętrowym bloku z lat 80. 3 pokoje, 54 metry. Lubię osiedle (czyste, zadbane i spokojne). Kilka zalet w bonusie (np. spółdzielnia inwestuje w miejsca parkingowe, więc - co rzadkie w moim mieście w przypadku osiedli - mimo, że nie mam własnego miejsca, to parkuję zawsze bez problemu pod samym wejściem do klatki).

Ogólnie jestem zadowolona. No ale wink

Powiększyły mi się dochody (dość znacznie od czasu gdy kupiłam i spłaciłam obecne mieszkanie). Co więcej, kredyt na obecne mieszkanie brałam jako bardzo młoda dorosła, i nawet w zasadzie nie wiedziałam, że są inne opcje (wychowałam się w podobnym bloczku, nie oglądałam nawet np. kamienic czy mieszkań deweloperskich).

No i marzą mi się cuda wianki jakich to mieszkanie NIE zapewnia wink większy metraż. Jak widzę na ofertach deweloperskich to teraz w mieszkaniach robią czasem takie okna panoramiczne na całą ścianę. Tarasy lub miniogródki. Garaże lub miejsca parkingowe podziemne (jednak auto mniej się niszczy niż trzymane pod chmurką). Żeby kupić takie jak mi się marzy, około połowę mogłabym pokryć z oszczędności, a druga połowa na kredyt z szansą na szybszą spłatę jak sprzedam obecne mieszkanie. Uprzedzam - pytałam deweloperów, nikt "starego" mieszkania nie chce brać w rozliczenie w moim mieście (czytałam że w stolicy tak się czasem da).

Waham się i chciałabym usłyszeć niezależne opinie wink Moje wątpliwości dotyczą trochę chaosu organizacyjnego (najpierw spory kredyt, potem sprzedaż starego mieszkania która może pójść szybko a może potrwać) ale także takiego zwykłego "nie ma mieszkań idealnych" - a moje jest dość fajne, i nie wiem czy nie wyszukuję cudów na kiju tongue_out bo ogólnie dobrze mi się mieszka tylko właśnie mam takie z tyłu głowy "przecież cie stać na lepszy standard".

Jak myślicie?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • annia_ko Re: Czy szukać nowego mieszkania? 28.06.19, 18:57
      Niedawno kupiłam mieszkanie w starym budownictwie z premedytacją. Osiedle zadbane, zielono, sąsiedzi, którzy się znają, infrastruktura dookoła. Nie podobało mi się żadno mieszkanie w stanie deweloperskim (brak zieleni, okno w okno itp.) Sama musisz sobie odpowiedzieć, czego potrzebujesz. Jeżeli są to 3 pokoje na 1 osobę, to czy trzeba ci więcej? Co do ogródków itp - czy jest to "ogródek" do którego każdy zagląda?, jak wygląda okolica tych nowych. Tego nikt za Ciebie nie oceni smile A co do okien do ziemi - wg mnie to akurat minus, bo pokój robi się mniej ustawny, ale co kto woli
    • jacues Re: Czy szukać nowego mieszkania? 29.06.19, 07:42
      Przykro mi, ale ja uwazam, tak jak sama napisalas wyszukujesz cudow na kiju. Ja osobiscie wolalabym zainwestowac pieniadze w dzialke rekreacyjna.Taka wieksza i zamiast patrzec z okna panoramicznego na smog w miescie to spogladac na ptaki fruwajace po drzewach.Zima zrobilabym sobie oszklony taras i tez bym sobie na nie patrzyla.My na tym forum to bardzo praktyczni jestesmy. Zycie w miastach bedzie tylko trudniejsze i bardziej uciazliwe, wiec ja osobiscie kazda wolna chwile spedzala bym poza i moje inwestycje szly by w tym kierunku.Owszem praca w miescie i ewentualnie w tygodniu, jak czas pozwoli korzystanie z urokow miasta ale weekend juz nie.Piszesz, ze obecne miejsce jest ok. wiec niech tak zostanie. Skad wiesz, ze obok nowego bloku dewelopera nie powstanie nastepny i zasloni Ci Twoj wspanialy widok z Twojego wielkiego okna. Utrzymanie czystosci takiego okna to tez pewnie kosztowna sprawa, pewnie i ogrzewania koszt wiekszy, koszt zaslon czy rolet. No niestety fajne to jest jak sie patrzy i widzi na zdjeciach. To samo z ogrodkiem, tarasem. Masz ogrodek potrzebujesz miejsca na klamoty i narzedzia ogrodkowe.Masz taras bedziesz chciala meble na ten taras, zima tez je trzeba gdzies przechowac. Ladny ogrod wymaga duzo systematycznej pracy. Nawet jak jest maly.
      Bardzo wazna jest lokalizacja mieszkania. Teraz masz w dobrym punkcie a nowe? Masz pewnosc, ze sprawnie wszedzie z niego dojedziesz itp.Powiem tak, wielu z nas pewnie stac na lepsze samochody niz mamy ale ich nie kupujemy, bo mamy inne priorytety, lub po prostu chcemy miec wieksze oszczednosci.
      • ana119 Re: Czy szukać nowego mieszkania? 29.06.19, 08:02
        Dokładnie tak. Każda sytuacja jest inna i zależy od wielu czynników. Jeden powie że ogrodek sam się utrzymuje bo nie widzi nie dzikich gałęzi a drugi będzie zastanawiać się gdzie upchnąć kolejne narzędzia to samo z czasem wolnym, inwestycjami
    • agniesia331 Re: Czy szukać nowego mieszkania? 29.06.19, 10:38
      Ja mam taras z ogródkiem na B wysokimvparterze,sporą intymność,bo plac zabaw i teren zielony są obniżone w stosunku do tarasów.niski blok,tarasy ogrodzone. I powiem:jak fajne znajdziesz to kupuj. Mimo iż moje ma ponad 10 lat. W starych osiedlach na gdy nie dojdziesz do takiego komfortu jakie daje nowe osiedle,alejki, wyposażenie klatek schodowych itd. Gdybym miała dużo kasy to musiałbym apartament pod centrum nauki Kopernik z ogromnym tarasem.Tylko na takie bym zamieniła
      • agatazieba Re: Czy szukać nowego mieszkania? 30.06.19, 15:51
        Jeśli mieszkasz sama, to rozważ czy nie lepiej rozejrzeć się za daczą. Masz miejsce na urządzonym osiedlu, wiele o nim wiadomo, z deweloperskim to loteria. Ważne jest położenie. Przez te wielkie okna potrafi grzać niemiłosiernie, mam takie, uwielbiam, a jednak to nie jest do końca takie cudo... Widok mam piękny, ale za cenę bycia daleko od wszystkiego, nawet żabki. Doskwiera, kiedy jestem chora. I pokój z dużym oknem rzeczywiście nieustawny.

Generalnie nie wiemy czy dla ciebie lepsza zmiana czy pozostanie w obecnym mieszkaniu. Łatwiej będzie doradzić, kiedy coś już będzie rozważane konkretnie.
    • moja_codziennosc Re: Czy szukać nowego mieszkania? 30.06.19, 23:22
      Ja mysle jak jacques. Sama jak kupie większe mieszkanie (ale żadne na wypasie tylko większe) to bedr zbierać na działkę rekreacyjna z domkiem. Taka baza za miastem to dla mnie priorytet.

A ty możesz jeszcze trochę oszczędzić. Kupić to luksusowe a obecne wynająć na wypadek , gdybyś się rozmyśliła. Dla mnie ma znaczenie lokalizacja . Standrad wystarczy przeciętny.

• mocno.zdziwiona Re: Czy szukać nowego mieszkania? 01.07.19, 10:46
      A ja uważam, że warto się zainteresować nowym lokum. Co więcej, nie sprzedawałabym obecnego mieszkania, przeznaczyłabym je na wynajem, bo sprzedać zawsze zdążysz. W mojej opinii działki rekreacyjne to tylko namiastka fajnego mieszkania. Tam się tylko bywa, a z mieszkania z fajnym ogródkiem i wielkimi oknami korzysta się codziennie. Oczywiście duże okna to też minusy - gorąco latem, ciężej myć itp., ale nie są to rzeczy, których nie da się przeskoczyć.
    • purchawka2017 Re: Czy szukać nowego mieszkania? 01.07.19, 11:56
      Zależy co znajdziesz. Ja bym nie zamieszkała na nowym osiedlu deweloperskim w moim mieście nawet gdyby mi dopłacali. Mieszkam nieopodal takiego osiedla i ze zgrozą je obserwuje.Bardzo gęsta zabudowa ( panoramiczne okno z widokiem na panoramiczne okno sąsiada), nie ma zieleni ( trawniki pod którymi są garaże podziemne - nic większego niż trawa tam nie urośnie). Podwórka - studnie a naich place zabaw jak klatki dla małp ( rozmiar i klatkowe ogrodzenie, nawet mini boisko do piłki nożnej jest oklatkowane)) co oznacza , że krzyki dzieci niosą sie i odbijają od ścian. Słaba infrastruktura usługowo - handlowa. Ogródki bywają - wielkości chustki do nosa. Wyobraź sobie, ze wychodzisz do takiego ogródka wypić kawę a z czterech stron obserwują cię ciekawskie oczy sąsiadów, jestes jak na patelni. Ogórdek oznacza koniecznośc posiadania kosiarki, łopaty, grabi, konewki , worka z ziemią, jakieś donice itd. - czy w bloku masz gdzie to trzymać?
      Chetnie bym zamieszkała natomiast w nowym budynku zbudowanym jako uzupłenienienie na starym PRL-owskim osiedlu z zielenią , usługami i zapewniajacym komfort odlegościami od innych budynków.
    • mama_dorota Re: Czy szukać nowego mieszkania? 02.07.19, 14:23
      A może inaczej? Puść wodze fantazji i wymyśl, jak chciałabyś zmienić obecne mieszkanie. Może masz balkon, na którym dałoby się zorganizować mini-oranżerię? Może z 2 małych pokoi da się zrobić fajny salon? Garderoba w rogu pokoju albo cokolwiek innego...
      Jak pożyjesz z tą myślą trochę czasu i nie uda się nic odpowiedniego wymyślić, to możesz wrócić do tematu zmiany lokum.

Oglądałam ostatnio serial "Most nad Sundem". Wszędzie tam były te szklane ściany i cały czas miałam uczucie, ze nie chciałabym tak mieszkać. Chyba bym się nie wyspała. Wystarczą mi podwójne drzwi tarasowe, które latem codziennie przez kilka godzin muszą być zasłonięte (mimo miłego widoku na własny ogród), bo ciężko wytrzymać. I niby 3-szybowe są trochę ciemniejsze, ale to latem nie ma znaczenia. Już myślimy o tym, żeby czymś je zasłonić od zewnątrz np. jakąś pergolą, która obrośnie bluszczem.

--
      Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
      • moja_codziennosc Re: Czy szukać nowego mieszkania? 02.07.19, 14:33
        Do mnie moda na ogromniaste szklane ściany nie trafia. Ja nie lubię dużo światła i słońca. Mam jeden pokój na południowy zachód i jedna z z rolet jest praktycznie cały czas opuszczona. Moze dlatego tak intuicyjnie czekam z utęsknieniem po lecie na jesień.
    • san_vito Re: Czy szukać nowego mieszkania? 02.07.19, 19:35
      A ja bym nie zmieszkala w starym budownictwie. Mimo, iz przed zakupem nowego M tylko takie rozpatrywalam. To maz mnie przekonal, ze musi byc nowe. I teraz jak chcemy wieksze to tylko nowe. Napisze dlaczego.
      Elektryka w nowym mieszkaniu mam kilka faz pradu. moge dowolnie odlaczac kuchnie i pokoje. Moge odlaczyc pralke, zmywarke, kuchenke. Super
      Akurat trafilam na nowe mieszkanie, ktore nie jest budwoane blok w blok wiec mam problem ze zmiana bo jak widze wiekszosc inwerstycji to jednak jest to blok w blok.
      Ja mam duze przestrzenie miedzy blokami. 10 min pieszo do parku krajobrazowego. Cud miod lokalizacja. Niestesty ciezko znalezc mieszkanie z duzymi odleglosciami miedzy blokami.
      Nie ma menelstwa. Jest to bardzo duze osiedle. I tylko mieszkancy nowych blokow. Obok sklepy, przychodnia.
      Wada jest to, ze wszystkie osiedla pozamykane i ogrodzone. Balkon ma 12m2 super.

• purchawka2017 Re: Czy szukać nowego mieszkania? 03.07.19, 10:47
        Słusznie. Mam mieszkanie w starej kamienicy ( wynajmuję ) i jest to droga przez mękę. Niestety musze poczekać jeszcze 4 lata ze sprzedażą. Żeby je w miarę normalnie uzytkować musiałam zmienić instalację wodną i elektryczną ( całkowicie) . Ogrzewanie jest elektryczne ( był piec kaflowy ). W sąsiedztwie trochę menelstwa. Wspólnota mieszkaniowe , która nie rozumie , że jak coś jest wspólne to płaci się za to tez wspólnie. Co dwa lata wyłazi grzyb ( akcja odgrzybiania , która nic nie daje bo trzeba by odgrzybić cała kamienicę a to koszty więc patrz wyżej). Zalety - lokalizacja w ścisłym centrum, mieszkanie wizualnie jest ładne i hipsterskie. Remont zwracał mi się z najmu trzy lata.
    • kaszub-ska Re: Czy szukać nowego mieszkania? 02.07.19, 20:38
      Jeśli naprawdę marzysz o ogródku/tarasie i większym metrażu, to warto. Własny teren zielony przy mieszkaniu jest nie do zastąpienia niczym i metraż do życia też ma wpływ na komfort. Natomiast pamiętaj, żeby szukać dobrej lokalizacji. Tutaj trzeba się zastanowić, na szczęście nowe bloki nie powstają tylko na odludziu.
      Mieszkałam w bloku w starym budownictwie w 2-pokojowym mieszkaniu 40 m2 z małym balkonem a teraz w szeregówce 120 m2 z ogródkiem, tarasem i balkonem i garażem. Różnica w jakości życia jest ogromna.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.