Dodaj do ulubionych

Zmiana przepisów dotyczących stypendiów naukowych

02.07.19, 13:13
Czy jest ktoś na forum z podobnym problemem, jak my?

Córka, uczennica liceum (szkoła w innym powiecie), otrzymywała przez ostatni semestr stypendium naukowe ze starostwa powiatowego. Warunkiem otrzymania stypendium było zamieszkiwanie na terenie powiatu. W zeszły piątek złożyła wniosek na kolejny semestr, a dzisiaj ze starostwa zadzwonili do niej z informacją, że teraz nie mogą jej wypłacać stypendium, bo zmieniły się przepisy (ustawa) i wszyscy będą lokalne przepisy dostosowywać. Zadzwoniłam do starostwa dowiedzieć się o szczegóły u pani (miła zresztą, twierdziła, że oni chętnie by te stypendia wypłacali, ale już nie mogą).

W mieście na prawach powiatu, w którym znajduje się szkoła z kolei stypendia są udzielane w świetle obecnych przepisów tylko uczniom, którzy w nim zamieszkują.

Jakieś sugestie? Pisać odwołanie? Aby je napisać musiałybyśmy mieć decyzję, a nie tylko informację telefoniczną.

Jest jeszcze kwestia drugiego stypendium, z gminy. I tam złożyłyśmy wniosek, a termin składania wniosków upływa 15 lipca, w starostwie 30 września, a lokalne przepisy planują przygotować w sierpniu, na razie jest tylko informacja na stronie. Mam obawę, że i tam zmienia przepisy. Łącznie córka straciłaby wtedy 2625 zł, a pracowała ciężko na te stypendia i jeszcze gdy składała wnioski, nie było tych nowych informacji.

Przepis, na który powołano się w starostwie to Ustawa o Systemie Oświaty art 90 c ust. 4. Nie widzę tam żadnego zapisu na temat podmiotu wypłacającego stypendia w art 90c, ale w 90b jest napisane:
"Art. 90b. [Zakres pomocy materialnej dla uczniów]
1. Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten
cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego."

Kto jest tą jednostką? Czy można coś zrobić? Ktoś coś wie?

Córka jest bardzo rozżalona.



--
Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się