Dodaj do ulubionych

Kupno mieszkania na wynajem

17.07.19, 15:19
Czy opłaca się brać kredyt żeby kupić jw.mieszkanie na wynajem? Chodzi mi o mieszkanie ok 40 m2, wkład własny 30 %, miasto 180 tys?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
  • purchawka2017 Re: Kupno mieszkania na wynajem 18.07.19, 09:40
   W mieście 180 tys. mieszkańców nie weźmiesz za to mieszkanie dużo (chyba, że jest to np. Gdynia).
   Podam Ci przykład na moim mieszkaniu , które wynajmuję - miasto 350 tys, , dużo studentów, mieszkanie w blokowisku o średnim standardzie ( generalny remont był tak z 10 lat temu - podłogi, glazura , kuchnia itd.). Wynajmuje je za 1300 zł ( to jest jakieś 200 zł taniej nież podobne mieszkania w mojej lokalizacji - za to nie mam przestojów i mam wynajmujących, którym zależy, żeby tu mieszkać i nie zawracają gitary).
   Od kwoty za które wynajmiesz mieszkanie odlicz:
   czynsz ( u mnie 300- 400 zł),
   ubezpieczenie ( u mnie ok. 30 zł/miesiać) ,
   podatek ( 8,5% - u mnie około 100 zł).
   Nie licze drobnych napraw i malowania po każdym wynajmującym i wymiany baterii, łóżek itp.
   Mam z tego jakieś 750 zł czystego zysku.
   Czy to wystarczy na ratę kredytu?
   Jeśli kupisz mieszkanie nowe, wyposażysz je lub jest w artakcyjnej lokalizacji - to jest szansa , że przez kilka lat mozesz wynajmować je drożej ale też koszty zakupu będziesz miał wyższe .
   Kolejny przykład: mieszkanie po ciotce, wymagało generalnego patroszenia i remontu. Remont zwracał się z najmu trzy lata.
   Musisz to sobie przekalkulować i dostosować do rynku najmu w Twoim mieście.

   Wniosek mam taki:
   - żeby na nim "zarabiać" - nie opłaca się , nic nie zarobisz a zszarpiesz nerwy.
   - żeby kupic i mieć , np. za 20 lat dla dzieci albo jak nie masz co z kasą robić - można o tym pomyśleć.
   - jeśli nie masz co z kasą robić i chcesz kupić wyeksploatować i za jakiś czas sprzedać - nie wiem, bańka nieruchomościowa rośnie i może w końcu walnąć. A może nie.
  • kaszub-ska Re: Kupno mieszkania na wynajem 18.07.19, 21:30
   Jeśli to nie jest nowe mieszkanie, to nie warto.
   W przypadku starego budownictwa, zastanów się, czy za 15-20-30 lat to mieszkanie będzie stanowiło wartość dla dziecka, Czy w ogóle będzie chciało w takim starym mieszkaniu mieszkać, czy będzie ono wtedy sprzedawalne. Szczególnie że jest zlokalizowane w małym raczej mieście.
   Rynek nowych mieszkań intensywnie się rozwija, a wiele osób buduje domy. Myślę że za kilkadziesiąt lat ludzie nie będą w ogóle zainteresowani kupnem mieszkań z lat 70, 80 czy 90. Po co dziecku majątek, którego nie będzie w stanie spieniężyć.
   Jeśli to nowe mieszkanie, zastanów się, czy kredyt zwróci Ci się po odliczeniu wszystkich kosztów, wliczając
   czas i energię potrzebne na ogarnianie wynajmu.
   Zastanowiłabym się, czy nie lepiej pieniądze na wkład własny zainwestować w ziemię, jeśli wolisz mieć coś namacalnego a nie np. obligacje. Osobiście wolę mieć dostępną w każdej chwili gotówkę na koncie, w razie różnych przeciwności losu oraz jak najmniej zobowiązań.
    • kaszub-ska Re: Kupno mieszkania na wynajem 19.07.19, 22:03
     Jeśli to nowe mieszkanie, to będzie fajnym prezentem dla dziecka. Jeśli stare budownictwo, to pomyśl, czy za 10-20-30-40 lat dziecko będzie w stanie to mieszkanie sprzedać, np. żeby kupić sobie większe albo gdy zamieszka w innym mieście, kraju. Wątpię, że będzie popyt na takie mieszkania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się