Dodaj do ulubionych

kot -koszt

19.07.19, 14:56
Mam 2 psy i szynszyle, tydzień temu mąż znalazł wyrzuconego kociaka około 2 miesięcznego. Wszystko wskazuje na to, że u nas zostanie. Aaaaaa!!!!!
Tak rozważam czy koszty zwierzęce nie będą już zbyt wysokie. Napiszcie ile kosztuje utrzymanie kota. Póki co małe załatwia się w drewniany żwirek (znalazłam 30 kg za 46 zł, ale nie wiem na ile to starczy) i je saszetki dla maluchów 2 szt dziennie. Dziś dostał gotowane mięso bo mąż słusznie zauważył żeby przyzwyczajać go do różnego jedzenia.
Czym karmicie swoje koty? Można surowe mięso, rybę? JAk będzie zdrowo i ekonomicznie? Nie znam się na kotach wcale.
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • kwietniowapani Re: kot -koszt 19.07.19, 19:47
      Moja zgredka je suchą karmę, szukam lepszej, miesnej bardziej, kupuje w necie - worek za około 100 zł starcza na miesiąc czy ponad nawet - trudno mi powiedzieć bo kupuję hurtem. Puszki różnie - z czasem kupię jakieś lepsze - te są też bardziej wydajne - tzn musi ich zjeść mniej niż marketowych, więc czasem droższa puszka wychodzi suma sumarum taniej niż syf z marketu. Kosztem była sterylizacja, preparat na kleszcze (wychodzi), szczepienia, chipowanie, raz miała biegunkę więc badanie pod tym kątem i odrobaczanie. Żwir kupuję w Lidlu zbrylający. Generalnie mąż narzeka, że mamy najdroższego kota świata, ale nie jest tak źle - jeśli zdrowe i nie ma kosztów weta, to luz. Ja chcę jej jeszcze zbudować wolierę w ogrodzie - żeby jednak nie łaziła za daleko i nie łapała myszy. A to już będzie pewnie konkretny koszt.
    • tol8 Re: kot -koszt 19.07.19, 20:24
      Żwirek kupuję w Carrefour, najtańszy został zaakceptowany. Worek chyba 5 kg wystarcza na 1,5 tygodnia i kosztuje to 4,95zl.
      Karma? Wątróbka z kurczaka--1zl na tydzień za 3 sztuki. Do tego smaczki Cosma (100% mięsa) 8zl paczka na miesiąc i dobra karma bezzbożowa (Dolina Noteci, Bozita, Feringa, Macs, Butchers, Vitakraft). 400g mojej karmy wychodzi po około 4zl w wielopaku. Do tego suchy Applaws za 23zl kilogram. Jeden kot je 300g mokrego, smaczka i garść suchego dziennie. Czasem wątróbka, pierś z kurczaka. Razem z wetem wychodzi 150zl na miesiąc jak nic.

--
      W weekendy ematka staje się matką.
    • kaszub-ska Re: kot -koszt 19.07.19, 21:59
      Kupuj w sklepach internetowych, często są promocje i kody rabatowe. Załóż sobie konta i mężowi też, żeby korzystać z większej ilości promocji.
      Mam dwa koty nierasowe ze schroniska. Gotowanie specjalnie dla kotów u mnie odpada plus dochodzi kwestia, że na tym trzeba się znać, żeby zbilansować dietę. Moje pokłady cierpliwości są całkowicie wykorzystane do gotowania dla czworga ludzismile Kupuje karmy w pakietach, duże puszki. Poszukaj na forach o kotach karmy z dobrym składem. Weterynarz powiedział mi, że suche karmy nie są dobre dla zębów i powinno się od nich odchodzić wraz z wiekiem kota. Kupuję tylko karmę mokrą, obecnie firmy Granata pet i Gourmet perle i jako przekąska Butchers classic (te tacki) Moje jedzą dziennie 200 g + 50 g, wg weta to wystarczająco. Na 2 koty wychodzi około 300 zł miesięcznie.
      Żwirek mam brylujący do wyrzucania do sedesu. Najmniej roznosi mi się Cats best original. Miesięcznie na 2 koty wychodzi około 100 zł. Tutaj zużycie zależy od tego jak często wymieniasz i jak dokładnie wybierasz.
    • aurinko Re: kot -koszt 20.07.19, 11:24
      Mój kot
      Żwirek 17zl miesięcznie Benek Corn
      Saszetki 60zl miesięcznie
      Sucha karma 100zl miesięcznie
      Weterynarz 100zl rocznie
      Kot nie wychodzi z domu, zdrowy, je tylko suche i jedną saszetkę dziennie dzieloną na dwie porcje, karma dobrej jakości, czasem podjada kukurydzę z puszki ale rzadko, nic innego poza swoją karmą nie chce. Wet nauczył nas podcinać kotu pazury, raz do roku przegląd i odrobaczanie ew czyszczenie uszu i to wszystko. Kot jest okazem zdrowia, ma 12 lat.
      • verdana Re: kot -koszt 20.07.19, 17:07
        Trochę zalezy od kota. Kotka mojego syna, znaleziona w kałuży bida z nędzą jadła tylko najdroższe karmy4,5 zł mała puszeczka . Inaczej głodowała, co zresztą odbiło się potem na jej zdrowiu. Była tak droga w utrzymaniu, że dofinansowywałam syna, bo miał przez pewien czas wybór wybor, czy je sam, czy da kotu.
        Jego drugi kot, arystokratyczny i rasowy, żarł co dają.

• aurinko Re: kot -koszt 21.07.19, 21:21
          Naturea Grainfree około 70-75zl za 2kg, mój kot je na miesiąc +/- 3kg suchej karmy. Jest to jego główne pożywienie, dostaje też rano i wieczorem pół saszetki ale często jej nie dojadą, wylizuje sos a reszta się marnuje. Zawsze wolał chrupki.
        • ana119 Re: kot -koszt 21.07.19, 21:22
          Też uważam że dużo bo kupuję dobrą smakowo karmę na wagę bo mam wybrednego kota i wychodzi mi z zapisków ok 40 zł miesięcznie plus jedna saszetka dziennie mokrej ale ta jest w różnej cenie od 4 do ok 2 zł za jedną sztukę. Może to zależy ile tej suchej karmy kot zjada?

Nie kupuję mokrej karmy zapakowanej w duże opakowania np Bozita bo zbyt długo jest otwarta i kot nie zjada końcówki z apatytem. Wybieram więc mniejsze opakowania. Mój kot nie lubi też pasztetów czy musów z puszek. Taki typ
            • ana119 Re: kot -koszt 21.07.19, 22:53
              Kupuje mix różnych w cienie 3,6-4,9 za 100 gram. Najtańsza jest odkłaczanie coś ok 2 zł za 100 gram. Mój kot to dachowiec europejski a mimo to nie je dużo ale trudno go zadowolić. Franca z saszetek głównie zlizuje sos ale muszą być dwa razy dziennie. Czasami zje odrobinę watrubki ale to też loteria a po surowym mięsie jedzie mu z pyska
        • aurinko Re: kot -koszt 22.07.19, 12:27
          Nie, nie 10. I nie ja jedyna płacę ok 100 miesięcznie za karmę, więc nie musisz robić z tego sensacji.
          10zl to nawet na słonecznik dla sikorek zimą nie wystarczy.
          • klementy_na1 Re: kot -koszt 25.07.19, 07:32
            Dzień dobry
            Nie pisuje tu ale poczytuje czasem, a ponieważ na kotach trochę się znam i jestem na stałe zalogowana to nie mogę nie napisać. Zwirek nie jest taki ważny, młody kot musi mieć mozliwość się wyszaleć, więc zabawki są konieczne, ale nie muszą byc kupowane: kartony z otworami, sznurki, jakiś pieniek do ostrzenia pazurkow, piłeczki, kasztanki (tylko bezpieczne, żeby nie pożarł)...
            Polecam zakupy (też dla pozostałych zwierząt) internetowe, ja akurat kupuje w zooplus od 10 lat i jestem zadowolona.
            Aktualnie panuje opinia, że kama sucha szkodzi kotom, a rzeczywiście kota w tym wieku mozna jeszcze przyzwyczaić do diety. Ja nie jestem az taka ekstremalna, moze sobie odrobinke pochrupać - np 2,5 kg Purizonu w zooplus (ok 70 zł) na kilka miesięcy. Jednak głownym pozywieniem powinno być surowe (nie gotowane) mięso (serca, wątróbki w małych ilościach, drób, wołowina, ryba i puszki - najkorzystniej cenowo wychodza puszki Animonda Carny (warto zamawiać po 200 gram bo kot jest wybredny i puszki dłuzej otwartej moze już nie jesc). Powinno mu dziennie wystarczyć to 200 gram, choc mój zżera i 300..., ale koszt takiej puszki to ok. 3 zł, więc chyba nie tak drogo. Dobre karmy w umiarkowanych cenach to też Feringa, MACs, Proszę nie dawaj kotu karm z makretow, to syf.
            I w przypadku kota a szczególnie w tym wieku bardzo ważne jest zabezpieczenie okien, przy uchylnie otwieranym powinny być kratki zabezpieczające (można tez zamówic w zooplus), są wypadki kiedy kot smiertelnie zawiesza sie na tak otwartym oknie...
            Jesli kot nie jest chorowitkiem tak jak mój to weterynarz kontrolnie i szczepienia (teraz jest już opinia, ze szczepienia na kilka lat, ok. 10 lat temu zalecano co rok, dwa, co sie okazało bzdura). Odrobaczanie i preparat na kleszcze, pchły jeśli wychodzi.
            • klementy_na1 Re: kot -koszt 25.07.19, 07:41
              www.zooplus.pl/shop/koty/karma_dla_kota_mokra/animonda_rafine_carny

12 x 200 gram wychodzi 2,75 zł za puszkę i to + np odrobina mięska (np troche tez dla kota przed przygtowaniem obiadu) powinno wystarczyc
            • an-i-ka Re: kot -koszt 26.07.19, 09:18
              Drewniany Pinio Pellet (starcza na długo, nie trzeba ciągle wymieniać, tylko dosypywać, wymiana raz na 2 tyg przy jednym kocie jest OK).

Dając suche żarcie z marketu ryzykujesz, że kot się poważnie pochoruje = wydasz mnóstwo pieniędzy na weterynarza. Polecam Animonde z zooplusa, to bardzo dobra karma w dobrej cenie, dostawa powyżej 90 zł gratis. Polecam patrzeć na promocje, kupować większe ilości. Puszka 400 gram jest tańsza, można 200 gram dać dziś, resztę przechowywać w zamknięciu w lodówce i podać na drugi dzień (przed podaniem odgrzać w ciepłej wodzie). Nie ma sensu dawać gotowanego mięsa, kup w promocji indyka, zmiel grubo i podziel na porcje.

Powtórzę - oszczędzając na jedzeniu wydasz więcej na leczenie kota (np. nerki, zgęstnienie krwi), tym bardziej, że ceny dobrej jakości puszek są porównywalne z tymi w marketach. Potwierdzam, że dobre karmy w dobrych cenach to: MAC's, Feringa, Animonda Carny.
    • an.16 Re: kot -koszt 25.07.19, 09:43
      Mam wychodzącego kota, więc z kuwety korzysta sporadycznie. Kupuję żwirek drewniany. Lekki, można wrzucić do toalety (koszty nieistotne). Je jedną saszetkę dziennie podzieloną na pół rano i wieczorem. Czasem wyżebrze dodatkowa na pół z psemwink Sucha jest dostępna cały czas. Kupuję Acana Pacific (w składzie praktycznie same suszone ryby) i z oszczędności mieszam z jakąś tańszą. Jak jest okazja to dostaje surowe mięso np. wołowinę mielona czy gotowane (z posiłku dla psa). Lubi kawałeczek masła od czasu do czasu czy odrobine twarogu. Proszę nie piszcie o karmie z marketu, że to syf. Dobre tez mają. Trzeba czytać składy. Nie miejsce zakupu się liczy tylko produkt.
        • mama_dorota Re: kot -koszt 08.08.19, 11:19
          magia napisała:

> To poproszę o nazwę karmy z marketu, która ma dobry skład.

Masz na myśli tę wypowiedź?
          Powtórzę - oszczędzając na jedzeniu wydasz więcej na leczenie kota (np. nerki, zgęstnienie krwi), tym bardziej, że ceny dobrej jakości puszek są porównywalne z tymi w marketach. Potwierdzam, że dobre karmy w dobrych cenach to: MAC's, Feringa, Animonda Carny.

--
          Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się