Dodaj do ulubionych

Jak sie zabrac za oszczedzanie

06.09.19, 09:17
Moje zarobki to okolo 5500zl netto, 1600zl kredyt plus czynsz 200zl komorka 200zl kurs jezykowy 130zl karta sportowa tyle mam wydatkow jedzenie kosztuje mnie roznie czesto rodzice mi przywoza jedzenie mimo to zapizyczam sie u nich miesiac w miesiac. Jak oszczedzac?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • jakubfm Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 06.09.19, 10:48
      Wydawać mniej niż się zarabia wink A tak bardziej na serio. Warto poznać na co wydawane są pozostałe pieniądze. Ile idzie na wyżywienie, ubrania, rozrywki, hobby itd. Bo to właśnie w tych kategoriach ucieka Ci kasa z portfela.

Otwórz sobie też jakieś konto oszczędnościowe a w swoim banku zdefiniuj zlecenie stałe. Niech z Twojego konta - miesiąc w miesiąc - w dniu wypłaty będzie przelewane jakieś 5-10% jej wartości. Zobaczysz wtedy czy to co Ci zostanie pozwoli Ci przeżyć cały miesiąc. Jeśli tak to zawsze można zwiększyć kwotę przelewu. Jednocześnie nie zapominając o próbie ograniczenia swoich wydatków wink

To tak na dobry początek smile

--
      finansemlodych.pl/
    • martini-7 Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 06.09.19, 12:22
      Najlepiej zacząć od zaraz wink
      Zgadzsm się ze wcześniejszym postem, dodatkowo proponuję zrewidować abonamenty, karty itp, porównać z innymi ofertami i wybrać najkorzystniej.

--
      Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
    • banowanyzaprawde1 Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 06.09.19, 19:01
      To dowód na to że pieniądze odbierają rozum.

--
      Mieszkańcy Europy stanowią na Świecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym „domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
      • francaisise Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 09.09.19, 19:34
        nie odbierają rozumu ale zyje po prostu na luzie codziennie kupuje kawę na mieście to wydatek dzienny około 5-10zł bo lubię kawę z expressu, latte, to mój jedyny nałóg, tak to remontowałam ostatnio mieszkanie więc sama nie wiem gdzie się podziały pieniadze ale tak to bywa przy remoncie, teraz chce zaczac oszczedniej zyc, kawa jedyny nałóg i chyba bedzie ciezko mi z niej zrezygnowac
        • tapatik Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 09.09.19, 22:02
          francaisise napisała:

> Tak pozyczam od rodziców bo ciagle cos wyskakuje, a to musialam garderobe
          > zrobic, a to kupic szafkę do sypialni, caly czas u mnie pojawiaja sie jakies wydatki,
          > byc moze dlatego, ze remontuje mieszkanie

Musiałaś zrobić garderobę teraz, natychmiast?
          Nie mogłaś zaczekać?

--
          Pieniądze nie zmieniają człowieka.
          Pieniądze pozwalają mu być sobą.
    • tapatik Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 09.09.19, 20:36
      Po pierwsze ustal na co wydajesz pieniądze.
      Spisuj codziennie swoje wydatki i zrób ich analizę po miesiącu.

Możesz zacząć robić taki spis już od dziś.

--
      Pieniądze nie zmieniają człowieka.
      Pieniądze pozwalają mu być sobą.
    • agniesia331 Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 09.09.19, 20:42
      2150 zł + jedzenie i chemia np. =3000 + fryzjer,ciuchy 500=3500 zł czyli 2000 oszczędzać powinnaś .Po pensji polać opłaty i przelej na lokatę 1000 zł i rządź dzieląc gotówkę pozostałe 850 + 500 na dni miesiąca.żyjąc tak jakby tego 1000 tyś w rezerwie nie było.. Kartę schodowaj. Po miesiącu przelej 1500 zł.Ograniczając się możesz powoli dojść do 2 tyś. W miesiące przesuwających zostaw sobie np te 2 tyś na wakacje.
    • bolo2002 Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 14.09.19, 18:39
      Odpowiedz jest prosta-wyjechać z tego durnego kraju i zarabiac inne pieniadze i co jais czas przyjechac do Polskim i za nie kupowac i odkładać! Zrobiłem tak i powiem krótko-zarabiałem ca 8 pensji srednich polskich, zyłem jak biały człowiek. Zwykły kurier -dostawca z kategoria B- zarabia w Germanii 2500-3000 E brutto/mc. Nie musisz nawet miec zawodu- troche jezyka i tyle! Popracuj tak 10 lat i masz wszystko po powrocie do Polski i dodatkowo dostaniesz na emeryturze - drugą emeryture unijna w euro! Tak jak ja !!! Dzis mam 2 emerytury, a 25 lat temu w Niemczech zarabiałem.....25800 zł netto do kieszeni/mc ! A ty dzis raptem 5500! Nie ma na co czekać !
    • polski_dusigrosz Re: Jak sie zabrac za oszczedzanie 14.09.19, 22:05
      Przy tych zarobkach spokojnie możesz odłożyć. Prawdopodobnie karta płatnicza sprawia, że nie masz kontroli nad wydawaniem pieniędzy. Jeśli trzymasz pieniądze na koncie, to najlepiej wypłatę trzymać na dodatkowym koncie oszczędnościowym, większość banków proponuje je wraz z podstawowym kontem.
      W pierwszej kolejności po wypłacie musisz oddać dług rodzicom, odłożyć kwotę stałych opłat i w wówczas to co Ci zostanie dzielisz na 30 lub 31dni. Kwota, która wyjdzie jest twoim dziennym limitem, którego w żadnym wypadku nie wolno Ci przekroczyć. Wyliczoną dzienną kwotę przelewasz na konto w danym dniu i jeśli nie wydasz wszystkiego przelej pozostała kwotę z powrotem na konto oszczędnościowe. Jeśli okaże się, że w którymś dniu będziesz zmuszona przekroczyć dzienny limit, kwotę przekroczenia limitu podziel na pozostałe do wypłaty dni i o tyle zmniejsz ustalony wcześniej dzienny limit aż do wypłaty. Jeśli ściśle przestrzegasz reguł na koniec miesiąca na koncie powinny być pieniążki z niedziel, bo sklepy są zamknięte. W najgorszym wypadku nie ma nic na koncie jeśli wydajesz kasę w niedzielę. Jedno jest pewne nie masz długu.
      W kolejnym miesiącu ponownie odejmujesz opłaty stałe, ale tym razem również kwotę, którą planujesz zaoszczędzić - zaczynaj od małych kwot. To co Ci zostało znów dzielisz na dni pozostałe do wypłaty i ustalasz limit dzienny ściśle przestrzegając reguł.
      Jeśli okaże się, że brakuje Ci pieniędzy bo robisz zakupy co drugi dzień ustalasz limit dla 15 dni ale wydajesz pieniążki tylko w ustalone dni.
      Jest wiele sprawdzonych posobów na oszczędzanie. Niektóre kobiety mają kilka portfeli, np:
      1. Na wakacje i prezenty (masz tylko11m-cy na odłożenie na wakacje - ile będą kosztowały określasz szacunkowo 10% więcej niż poprzednie. Do tego prezenty świąteczne czy okolicznościowe - dla określonej liczby osób- też trzeba ustalić max limit na prezent dla 1 osoby)
      2. Na środki higieniczne i środki czystości - trzeba poszukać, gdzie można kupić w niższych cenach,
      3. Na jedzenie, leki
      4. Na ciuchy i kosmetyki, itp.
      Zasada jest taka, że nie pożyczasz z żadnego portfela na rzecz innego portfela, a przede wszystkim na rzecz portfela na ciuchy i kosmetyki - skoro nie ma w nim na tyle pieniędzy to znaczy, że Cię zwyczajnie nie stać w tym miesiącu na nowy ciuch czy kosmetyk.
      Jeśli mimo podjętych przez Ciebie prób oszczędzania nadal pożyczasz pieniądze, oznacza to, że musisz zmienić pracę na lepiej płatną lub poszukać dobrego dostarczyciela gotówki. smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się