Dodaj do ulubionych

Jak dzielicie oszczędności?

15.09.19, 19:29
Dobry wieczór,
Czytam forum, potrafię oszacować wydatki, wiem jaka kwotę możemy odłożyć i tu pojawia się kłopot - odkładamy na jedno konto. I trochę się motamy - czasem wydamy za duzo na wakacjach, a przydałoby sie cos zostawic np na ubezpieczenie auta/Domu czy fundusz awaryjny. Oszczędzacie na jednym koncie? Macie kilka kont? Jak to technicznie ogarna?
Pozdrawiam
D.
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
  • jakubfm Re: Jak dzielicie oszczędności? 15.09.19, 21:13
   Mniejsze oszczędności łatwiej jest trzymać na jednym koncie. Tylko warto to sobie rozpisać wcześniej, na co się odkłada itd. Fajnie się do tego sprawdza osobna tabela smile

   Natomiast większe oszczędności lepiej jest trzymać na osobnym koncie i tylko mieć je do tego jednego celu. Nie będzie kłopotu, że się wyda te pieniądze na coś innego wink

   Pozdrawiam.

   --
   finansemlodych.pl
  • ana119 Re: Jak dzielicie oszczędności? 15.09.19, 22:40
   Dobrze jest prowadzić rejestr wydatków wtedy wiadomo ile w przeszłości poszło na daną kategorię, w ten sposób pilnuje się bieżących wydatków.
   Może podziel kwotę ubezpieczenia na stałą kwotę i odkładaj co miesiąc tyle żeby pokryć wydatek, to samo z wydatki na wakacje czy innymi np prezenty z okazji ślubu, zakup nowego sprzętu. Natomiast czyste oszczędności tj. bez konkretnej kategorii są odkładane procentowo na oddzielne konto. Każdy bank pozwala zakładać po kilka kont oszczędnościowych.
     • mama_dorota Re: Jak dzielicie oszczędności? 16.09.19, 08:08
      Długość lokaty wybieram stosownie do planowanego czasu oszczędzania. Jeśli to ma być konkretny cel materialny, to określona liczba miesięcy, jeśli fundusz awaryjny, to okres maksymalnie długi i automatyczne odnawianie. Ale kluczowe jest to, aby konto było oddzielne, niż używane do codziennych płatności. Gdy zakładaliśmy lokaty na tym samym koncie, bardzo szybko znajdowały się powody, by je likwidować. Każdy musi znaleźć sposób właściwy dla siebie.

      --
      Spotkanie w Małżeństwie

      kazdystudent.pl
     • mama_dorota Re: Jak dzielicie oszczędności? 18.09.19, 20:02
      aurinko napisała:

      > PKO bp korzystam z aplikacji, nie na stronie banku

      Też korzystam z IKO. Korzystasz z tych skarbonek na rachunku oszczędnościowym, nie wirtualnych? Ja z oszczędnościowym dałam sobie spokój kilka lat temu, jak zaczęli naliczać opłaty za prowadzenie.


      --
      Spotkanie w Małżeństwie

      kazdystudent.pl
      • aurinko Re: Jak dzielicie oszczędności? 18.09.19, 20:23
       Chyba coś pochrzanilam. Skarbonki do zwykłego rachunku, ale trzeba samemu przelewać tylko aplikacja przypomina że czas wpłacić. Automatycznie to chyba pobiera na oszczędnościowe jak się wybierze taką opcję ale właśnie tu jest opłata za prowadzenie rachunku i też z tego powodu zrezygnowałam. Ale skarbonki są fajne.
    • adasion Re: Jak dzielicie oszczędności? 18.09.19, 19:18
     W ING w ramach konta oszczędnościowego można zakładać cele oszczędnościowe z określeniem długości trwania okresu oszczędzania i rodzaju wpłat (automatycznie określoną kwotę co miesiąc lub wpłaty dowolne)
   • mama_dorota Re: Jak dzielicie oszczędności? 18.09.19, 11:04
    aurinko napisała:

    > W aplikacji banku zakładam skarbonki, określam kwotę docelową i termin, system
    > automatycznie mi wylicza kwotę miesięczną i pobiera z konta głównego. Każdą ska
    > rbonkę mogę po swojemu nazwać. Tak mi pasuje smile

    Czy to jest skarbonka w PKO BP?
    Ja tego nie umiem rozkminić, bo niby zakładam skarbonkę, nazywam, coś tam mi wylicza, ale pieniędzy nie blokuje. Więc jak niby działa? Za trudne to dla mnie i chętnie się dowiem.
    iko.pkobp.pl/funkcje/skarbonki/
    --
    Spotkanie w Małżeństwie

    kazdystudent.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się