Dodaj do ulubionych

Kieszonkowe

11.10.19, 13:18
Witam. Zastanawiam się czy w ramach oszczędzania chciałabym dawać dzieciom ( 10 i 12 lat) kieszonkowe, żeby nie wyciągały ciągle pieniędzy. Może naucza się oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi. Czy to dobry pomysł?
Obserwuj wątek
    • verdana Re: Kieszonkowe 12.10.19, 14:08
      Najwyższa pora, aby dzieci miały swoje pieniądze. Trudno mówić o "wyciąganiu" od rodziców, gdy dziecko nie ma ani grosza, a chce sobie coś kupić. Warto jednak ustalić, co dziecko musi finansować z kieszonkowego (własne zachcianki), a co finansują rodzice. Aby się nie okazało, ze dziecko dostaje 20 złotych i ma już nigdy rodzica nie poprosić o książkę, pisemko, zabawkę czy lody. Poza tym te pieniądze muszą być rzeczywiście dziecka, czyli kupuje za nie nawet to, co rodzic uznaje za "bzdurę".
      • agniesia331 Re: Kieszonkowe 14.10.19, 20:48
        Podobnie większość ludzi daje tyle ile lat ma dziecko co tydzień.tak radzili gdzieś psycholodzy.Dziecko ma obiady w szkole, dostaje kanapki i Picie i bilety na dojazd od rodziców.A to jest tzw.na gume0paczka w sklepiku ,cole ,młoda jak wraca ze szkoły z kolegamismile
    • mama_dorota Re: Kieszonkowe 14.10.19, 22:32
      Tak. Dobry pomysł. Moi rodzice nie dawali nam kieszonkowego i kiedy zamieszkałam w internacie w wieku 14 lat zupełnie nie umiałam gospodarować tym, co dostałam. Moje dzieci dostają kieszonkowe od przedszkola i choć początkowo przypuszczali na głupstwa, to stopniowo się nauczyli wydawać rozsądniej oraz oszczędzać.

Dodatkowo oprócz stałej ustalonej kwoty kieszonkowego warto dawać dzieciom okazję do zarabiania. My wykorzystywaliśmy do tego takie zadania, które trzeba wykonywać tylko czasem np. mycie auta na myjni albo sprzątnięcie go wewnatrz, mycie okien, kopanie w ogródku. Za codzienne obowiązki nie płaciliśmy.

Dzieci uczą się wtedy, że warto wykorzystywać okazję do zarabiania, można popracować i mieć coś za to.

--
      Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
    • mocno.zdziwiona Re: Kieszonkowe 23.10.19, 23:10
      Moja siostra daje kieszonkowe (5 zł) swojej 4-letniej córce. I fajnie to działa, córeczka bardzo czeka na te pieniądze, planuje sobie co za nie kupi, a potem jest wyprawa po wybrany przedmiot, np. do sklepu z naklejkami. Mała planuje też, że na przykład w tym tygodniu nie wyda na naklejki, a w następnym kupi sobie opaskę, ale póki co na planowaniu się kończy. Pokusa jest na razie za silna, ale uważam, że sam odruch planowania u 4-latki jest już dużym postępem.
      • mama_dorota Re: Kieszonkowe 24.10.19, 14:15
        mocno.zdziwiona napisała:

> Pokusa jest na razie za silna, al
        > e uważam, że sam odruch planowania u 4-latki jest już dużym postępem.

Pewnie, że tak. W końcu to zrealizuje.

--
        Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
    • enigma81 Re: Kieszonkowe 25.10.19, 10:51
      Dobry. Nie chodzi o wyciąganie kasy czy oszczędności ale o to, że to najwyższy czas żeby dziecko zaczęło się uczyć gospodarować pieniędzmi.
      Mój 12-latek dostaje 30 zł tygodniowo tylko na swoje drobne przyjemności. To wyda zawsze. Większe kwoty (od babci, na urodziny etc) potrafi długo chomikować, żeby kpić coś droższego, np do komputera.
    • kanna Re: Kieszonkowe 02.11.19, 13:30
      Pamiętaj tylko o zróżnicowaniu sumy - 12 powinien dostać więcej, bo jest starszy.

--
      Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
      Pół wieku poezji
    • wroclawskidworek Re: Kieszonkowe 08.11.19, 08:44
      Kieszonkowe sprawi, że w wieku dorosłym Twoje dzieci trafią do grupy osób, które nie radzą sobie z finansami. Poczytaj mojego bloga.

--
      Blog o FINANSACH, RYNKU NIERUCHOMOŚCI - wroclawskidworek.pl/
        • mama_dorota Re: Kieszonkowe 08.11.19, 20:58
          Ostatnio na innym forum toczyła się burzliwa dyskusja na temat, który wiąże się z tutejszym. Jeśli ktoś ma ochotę, warto zajrzeć, pomyśleć trochę. Polecam ten wątek:
          forum.gazeta.pl/forum/w,46,168860267,168860267,Problem_z_synem_gry_pieniadze_.html?so=1
          --
          Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
          • mysz1978 Re: Kieszonkowe 09.11.19, 11:19
            moi synowie kieszonkowego jako takiego nie dostaja do reki, ale co miesiac przelew na swoje konto od babci, a z jakiejs okazji tez od innych osob (ale to wieksze sumy jednorazowo - 100zl). Jak cos chca sobie kupic, to biora z konta, ale to sie zdarza bardzo rzadko - jakies doladowanie do gry na konsoli (na spolke) ostatnio kupili i tyle. A tak to pieniadze maja jako kieszonkowe na wyjazd na wycieczke, na wakacje itp

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka