Dodaj do ulubionych

Listopad 2019

29.10.19, 12:03
Za kilka dni rozpoczynamy listopad. Nasze plany na ten miesiac: idziemy na chrzest, ja mam fryzjera, starszemu dziecku trzeba kupić kurtkę, jedziemy z młodsza na laser na blizny, kupimy też prezenty mikołajkowe- ale to będą drobiazgi, bo większe prezenty są u nas na 24 grudnia. To chyba tyle
Obserwuj wątek
    • lucyjkama Re: Listopad 2019 01.11.19, 08:14
      Ja mam plan do połowy listopada kupić wszystkie prezenty mikołajkowe i pod choinkę. Potem jest drożej 🤔. Tylko ja muszę kupić bardzo dużo prezentów i idzie na ten cel kilka tyś. zł.
      • mysz1978 Re: Listopad 2019 01.11.19, 19:55
        kilka tysiecy?????
        Ja sie chyba zmieszcze w 300-400zl (w tym tez drobiazgi na Mikolaja).

A tak to listopad zapowiadalby sie niezle, no ale przesuniete z pazdzierniak wizyty lekarskie i z tym zwiazane wydatki moga sie pojawic...
        • lucyjkama Re: Listopad 2019 01.11.19, 20:30
          No tak. Mam 3 dzieci i i dostają duże rezenty na Mikołaja i pod choinkę. Taka tradycja była w rodzinie męża. Zresztą ceny są straszne, jedno pudełko lego to już 300 zł. Na każde dziecko spokojnie 1000 wyjdzie na te dwie okazje. Do tego mam 3 bratanków i mąż ma siostrzenicę i bratanka więc jeszcze poza swoimi dziećmi kupujemy dla 5 z rodziny. Tutaj tylko pod choinkę ale też na jedno dziecko idzie min 200 zł. Jeszcze dla męża. Plus drobiazgi dla mamy, teściów i kwota wychodzi zawrotna mimo, że z rodzeństwem już prezentów sobie nie kupujemy.
          Ale to tylko raz w roku takie szaleństwo😋
          • ilo16338 Re: Listopad 2019 01.11.19, 21:23
            Faktycznie, ceny są okrutne. Za kawałek plastiku wołają 200 zł... Ja mam dwójkę dzieci-na każde przeznaczam 300 zł, oboje z mężem mamy chrzesniakow- na każde 150 zł, oprócz nich jeszcze trójka dzieciaków- na każde po stowce. Jeszcze my. Czyli łącznie z 1500 zł, przy dość skromnych prezentach
          • letniaburza77 Re: Listopad 2019 02.11.19, 12:32
            lucyjkama napisała:

> No tak. Mam 3 dzieci i i dostają duże rezenty na Mikołaja i pod choinkę. Taka t
            > radycja była w rodzinie męża. Zresztą ceny są straszne, jedno pudełko lego to j
            > uż 300 zł. Na każde dziecko spokojnie 1000 wyjdzie na te dwie okazje.

1000 zł na dziecko to niezależnie od pozycji finansowej rodziny gruba przesada . Takie dzieci wyrastają na zapatrzonych w siebie egoistów . Poza tym święta to coś więcej niż prezenty.
            • smiechupara Re: Listopad 2019 02.11.19, 13:06
              Co prawda u nas takich prezentów nie ma, ale to byłoby zbyt proste, aby wartość prezentów miała przełożenie na to, czy ktoś będzie egoista czy nie. Wypadkowa wielu sytuacji, cech wrodzonych, nawyków to już tak.
            • lucyjkama Re: Listopad 2019 02.11.19, 16:49
              Rozbawiłaś mnie🤣. Moje dzieci dostają prezenty 4 razy w roku. Na urodziny, dzień dziecka, Mikołaja i Wigilię. Najstarszy 17 latek nigdy nic nie chce. Nawet jak mu kupię nowe buty to się pyta "po co? stare są jeszcze dobre".
              • mysz1978 Re: Listopad 2019 02.11.19, 17:58
                u nas od zawsze Mikolaj byl symboliczny (slodycze plus ewentalnie jakis drobiazg, ksiazka itp), a na BN to okolo 100-150zl na kazde dziecko wydawalam. Od dziadkow tez cos dostawali, wiec w zupelnosci wystarczylo. Nie sa przyzwyczajeni do tak drogich prezentow. Jak chcieli cos drozszego to ewentuanie byl to prezent skladkowy.
                Teraz juz na szczescie etap "Zabawkowy" juz za nami.

Ale jakbym miala wydac tyle co Ty, to chyba przez caly rok musialabym na to odkladac po kilkaset zlotych, bo nie udzwignelabym takiego wydatku na raz..
                  • letniaburza77 Re: Listopad 2019 04.11.19, 09:32
                    ilo16338 napisał(a):

> Ja się nie dziwię, że ktoś wydaje na dziecko 1000 zł pod choinkę. Sama, gdyby m
                    > nie było na to stać zrobiłabym droższe prezenty.

A ja się dziwię i nie jest to kwestia pieniędzy.
                    • zielona.herbata4 Re: Listopad 2019 04.11.19, 10:22
                      Mnie to nie dziwi, choć sama takich drogich prezentów nie robię (chyba że składkowy - np rower na urodziny). Myślę, ze jak dziecko lubi lego to jest większa frajda dostać raz do roku zestaw za kilka set złotych niż dostać w ciąg roku kilkanaście opakowań za 30-50zł w tym też powtarzające się.

Nie mam nic przeciwko sensownym drogim prezentom. Poza tym dzieci do pewnego momentu nawet nie zdają sobie sprawy z wartości (ceny), nawet im więcej prezentów tym wartościowszy mikołaj im się wydaje. A jak starsze dziecko zdaje sobie sprawę z wartości (ceny) to i jest już gotowe na to, aby wytłumaczyć ze pieniądze to nie wszystko i w jaki sposób się je zarabia i że o wartości człowieka nie świadczą, no chyba że umie się nimi dzielić z tymi, którzy z różnych przyczyn mają ich mniej.

Nie można porównywać wartości prezentu z wartością własnego dziecka. I w jedną i w drugą strone może to spowodowac krzywdę, czyli to ze moje dziecko nie zasługuje na tak drogi prezent też.
    • martini-7 Re: Listopad 2019 03.11.19, 16:22
      Listopad to opał, coś trzeba za prezentami się rozglądać, coś odłożyć na grudzień. Hm. Stomatolog. Lada chwila zimowe buty dzieciom. Opłaty kwartalne trzeba zrobić. Koniec roku jak zawsze ciężki.

--
      Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
      • smiechupara Re: Listopad 2019 03.11.19, 19:05
        U mnie listopad mega ciężki, zero i to dosłownie czegokolwiek co się zbytkiem nazywa. Trochę smutno, bo teraz kusić będą przedświątecznie, ale nie chce oszczędności ruszać. Prezenty i wszystko okołoswiateczne muszę przesunąć na grudzień. Dobrze, że listopad w miarę krótki dzięki tym dniom wolnym.
    • czekolada72 Re: Listopad 2019 04.11.19, 08:37
      Listopad rozplanowany na grosiki, lacznie z odlozona kwota na rozpuste "wakacyjna".
      Listopadowe urodziny juz za nami. Kolejne imprezy - urodziny, imieniny, Mikolaj i Gwiazdka dopiero w grudniu, acz spora czesc prezentow juz czeka.
      U nas od zawsze byly ogromne ilosci prezentow na Mikolaja, z naciskiem na rodzinne dzieci. Przychodził prawdziwy biskup Mikolaj i rozdawal mnostwo paczuszek. co wcale nie znaczy, ze kazda paczuszka kosztowala krocie. Atrakcja był Mikołaj, wielgachny wór z prezentami, ich rozpakowywanie i zgromadzona rodzinka. A pakowalo sie prawie wszystko. Moje Dziecko malutkie dostawalo nawet opakowane pampersy czy zgrzewki gerberkow. starsze - zeszyty i inne i tak potrzebne rzeczy do szkoly.
      Na Gwiazdke dostawali juz wszyscy, były to symboliczne , pojedyncze prezenty, bardziej konkretne i nieco drozsze.
      Juz drugi rok z rzedu staramy sie by na jeden prezent przeznaczac plus minus 50 zl. Acz... na jeden prezent kupilam np w antykach flakon za... 5 zl. Tak naprawde warty ok 100. ale ja wiem co jubilat kolekcjonuje smile
      We wrzesniu tego roku zrobilam sobie orientacyjna liste duzych wydatkow w roku 2020, z uwzglednieniem wszystkich prezentow. Sume tych wydatkow podzielilam na miesiace, by mniej wiecej tyle miec w zapasie.

--
      Nigdy sie nie tłumacz - przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą - M. Twain
      Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się - A. Huxley
      "Ja kur.. nie wejdę? Ja?". - Artur Hajzer
      Hxx z mykozą, jak nie rozróżniasz woła od świni - by Ma.
      • zielona.herbata4 Re: Listopad 2019 04.11.19, 10:36
        Dobry pomysł pomyśleć, co duzego mnie czeka w 2020 roku. Na pewno uzupełnienie mojej garderoby, bo w tym roku pokonałam rekord: póki co wydałam na siebie 110zł w tym jedna sukienka i trzy topy. Chcę tez pewien kurs zrobić więc i na to potrzebuję pieniędzy.

Poza tym u mnie działa system kategorii:
        ubrania,
        zdrowie - prywatnie w tym stomatolog,
        prezenty (w tym świąteczne i kwota miesci sie mniej wiecej od kilku lat w tych samych granicach),
        wyjazdy (jeden wakacyjny i ze dwa mniejsze),
        dom - zakupy mebli, dekoracji, pościeli itp
        inne (to co nagle wypadnie w tym naprawa auta)
        i dodalam kategorię starsze dziecko (zamiast zabawek) - tu są duże prezenty urodzinowe, organizacja urodzin, zakupy dla niego - jakieś gadzety, które zastąpiły zabawki

ustalam sobie w jakich ryzach mam niektóre kategorie trzymać: np, dom, ubrania, wyjazdy, prezenty, przy opiece zdrowotnej trudniej, bo wystarczą dwie poważne wizytu u stomatologa i plan może runąć - tu raczej trudno przewidzieć więc to taka kategoria nieco z zawyżoną kwotą jak i te "inne" - musi być bufor, który uratuje plan.

Listopad, grudzień to prezenty, w tym jeden urodzinowy, buty na zimę dla starszego i kilka wizyt u fizjoterapeuty z młodszym. Ale pewnie coś wyskoczy jeszcze. Mamy sporo zapasów, ktore wyjadamy - musze o nich pamiętać i na ich bazie żywić rodzinę. Z chemii tylko to co potrzebne kupujemy. Muszę konkretną kwotę oszczędzić do konca roku - jest motywacja. A jakby się udało ciut więcej to byłoby na przyszły rok zakładka, bo bedzie trudniej z oszczędzaniem w 2020.
      • lucyjkama Re: Listopad 2019 05.11.19, 08:40
        >Moje Dziecko malutkie dostawalo nawet opakowane pampersy czy zgrzewki gerberkow.

Przypomniało i się jak moja najmłodsza dostała od cioci na urodziny nocnik-tron. Starsza sobie żarty zrobiła i zapytała ciocię czy kupi jej na urodziny sedes big_grin
        • czekolada72 Re: Listopad 2019 05.11.19, 09:00
          I kupiła?
          Ja lata temu marzylam o prezencie w postaci szczotki do WC, z nierdzewki. Lata temu wrecz nieosiagalne, nie to co teraz, wchodzisz do marketu i full-wypas.
          Ale niestety - wszyscy jak jeden maz informowali, ze owszem WŁASNIE taka WIDZIELI, no ale przecie na prezent nie wypada, wiec dostawalam n-te cos tam co juz mialam....

--
          Nigdy sie nie tłumacz - przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą - M. Twain
          Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się - A. Huxley
          "Ja kur.. nie wejdę? Ja?". - Artur Hajzer
          Hxx z mykozą, jak nie rozróżniasz woła od świni - by Ma.
          • lucyjkama Re: Listopad 2019 05.11.19, 10:01
            big_grin
            Nie , nie kupiła. To żart dziecka był i wszyscy się śmiali wink To znaczy myślę, że żart. Aż musię się zapytać czy to jednak nie marzenie. Żeby nie było jak z tą szczotką do wc big_grin
      • martini-7 Re: Listopad 2019 11.11.19, 08:34
        Średnio źle. Niby dużo pracy teraz i nie ma kiedy wydawać, ale i na większe planowanie czasu mniej więc więcej spontanicznych wydatków. Od tego tygodnia kończę z tym procederem i muszę usiąść i ogarnąć to trochę wink

--
        Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
      • salamandra71 Re: Listopad 2019 12.11.19, 19:12
        Słabo sad część prezentów kupiona, chodzę na rehabilitację i kasa przelatuje przez palce.O zakupach żywnościowych już nawet nie mówię.

--
        allegro.pl/listing/user.php?us_id=2767795
    • 098qwerty Re: Listopad 2019 11.11.19, 12:22
      Po trudnym dla naszej rodziny październiku ze względu na śmierć bliskiej osoby, wracam do oszczędzania w listopadzie. Rachunki już popłacone, rozglądam się powoli za prezentami dla dzieci moich i wszystkich pozostałych, którym co roku dajemy prezenty.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka