Dodaj do ulubionych

Przelicznik euro w Chorwacji płacąc kartą VISA

13.08.11, 22:44
Płacąc 10.08.2011 za pobyt w Chorwacji i sprawdzając konto po powrocie:

Za 1 euro wypada przelicznik 4,33 zł. Chyba warto wiedzieć i płacić gotówką.
Obserwuj wątek
    • wislok1 spread - magiczne słowo 13.08.11, 23:06
      Oczywiście, że zwykle warto płacić gotówką, w Chorwacji, Słowenii, Austrii, itd.
      Bank każe sobie słono liczyć za korzystanie z karty.
      5% pieniędzy poszło do banku i papa. No, może trochę mniej, ale na 100% bank liczy euro po kursie "zbójeckim", co nazywa się naukowo spread.
      W przypadku krajów, które nie sa w strefie euro, traci się podwójnie, bo bank rozlicza "zbójecko"
      transakcje z kun na euro i z euro na złotówki.

Nie mam tu specjalnych pretensji, wygoda korzystania z karty kosztuje.

Jest na to jakiś sposób ?
      Można mieć konto walutowe w Polsce,w euro i wtedy spread nas guzik obchodzi, jeśli jedziemy do Słowenii lub Czarnogóry. Przy Chorwacji zedrą spread na bank, bo przeliczą kuny na euro ,a potem euro na złotówki.

Można kupić KORZYSTNIE kuny w kantorze, choć to wyższa szkoła jazdy.
      W Cieszynie jest sporo kantorów przy granicy i jakktoś kupuje większą ilość kun, to kurs może być niezły, taki jak ustalony przez NBP. Powtarzam większą, czyli minimum kilka tysięcy.
      Wszystko zależy z kim się negocjuje.
      Można tez wymienić złotówki na miejscu, w Chorwacji, co nie jest głupim pomysłem.
    • hepik1 Re: Przelicznik euro w Chorwacji płacąc kartą VIS 14.08.11, 05:42
      Albo nie bardzo rozumiem,albo coś pokręcone..
      W Chorwacji walutą jest kuna czyli skąd euro na wyciągu bankowym?
      Poza tym kurs waluty zależy od banku,z którego mamy kartę a nie od organizacji płatniczej(Visa,Master Card)
      Choć pewne różnice między Visa a Master Card zaistnieją,bo różne są sposoby przewalutowań i prowizji pobieranych od tego.
      O wysokich spreadach bankowych trąbi sie od kilku miesięcy na okrągło przy okazji szalejącego franka.
      Co jakiś czas ,od kilku lat wklejałem linka do kursow stosowanych przez poszczególne banki,porównując do aktualnych cen kantorowych.
      Za każdym razem kurs sprzedaży waluty (euro)w bankach jest wyższy od kantorowego.
      (oczywiście nie dotyczy to kursu kuny,który w większości kantorów,zwlaszcza w głębi kraju jest jest mocno zawyżony,w stosunku do rozliczen bankowych)
      • hepik1 Re: Przelicznik euro w Chorwacji płacąc kartą VIS 14.08.11, 06:22
        I taka ilustracja:

Kantor Europa(Katowice)
        www.kantoreuropa.pl/
        Kurs y w bankach:
        PKO
        www.pkobp.pl/index.php/id=waluty/zone=-1/section=ogol
        Citi Bank

www.online.citibank.pl/page.do?content=kursy_walut
        Deutsche Bank

www.deutsche-bank-pbc.pl/index.php/l1/kursy_walut/l2/2011/l3/8/l4/12
        Różnica między cena sprzedaży euro w kantorze a ceną sprzedaży (rozliczeń)euro w bankach to kilkanascie groszy na korzyść kantoru.
        • wislok1 Re: Przelicznik euro w Chorwacji płacąc kartą VIS 15.08.11, 00:04
          Ja w Cieszynie zawsze kupuję korony w kantorze, kurs taki jak w NBP, po polskiej czy po czeskiej stronie.
          Banki przeginają ze spreadem.
          Ten, kto kupił w tym roku euro za 3,90 na wiosnę, dobrze zrobił, bardzo dobrze.
          Jak teraz wymieni(ł) na kuny w Chorwacji, to nie ma powodu do zmarwień.
          W Cieszynie nie jest źle z kantorami. Jak jadą np. 3 auta i kupuje się walutę razem, to kurs NBP jest realny.
          Oczywiście zależy, kto sprzedaje.
          Można trafić na siksę, co posadzili ją za karę. Ale córka właściciela kantoru może sprzedać po kursie NBP, jak usłyszy ile kun chce się kupić.
          Tak, czy siak, jest to ryzyko.
          Chyba najlepiej zabrać euro i wymienieć w Chorwacji
        • Gość: lelek Re: Przelicznik euro w Chorwacji płacąc kartą VIS IP: *.dynamic.chello.pl 25.08.11, 23:11
          Prawda to i racja, że kuna walutą Chorwacji jest. A koledze założycielowi zapewne zdażył się skrót myślowy nt. płacenia po drodze tj. w Austrii, Słowacji bądź Słowenii.
          Co do złodziejskich przeliczników - też racja: 13-20.08 na MasterCard 1 HRK = 0,578 zł, 1 € = 4,341 (max.)
          Ale to jeszcze nic ..., bo wypłata z bankomatu na Visa Electron to już prawdziwa masakra!
          • Gość: lelek Korekta IP: *.dynamic.chello.pl 29.08.11, 01:01
            Gość portalu: lelek napisał(a):

(...) A koledze założycielowi zapew
            > ne zdażył się skrót myślowy
            Oczywiście: zdaRZył - sorry za ohydnego orta, który mi wyszedł przy przerabianiu jednego słowa na drugie "po literce", choć to żadne usprawiedliwienie!
    • Gość: e-tam Wymiana waluty Chorwacja. IP: *.dynamic.chello.pl 14.08.11, 14:02
      Jadąc do Chorwacji omijamy po drodze ZAWSZE wielkim łukiem wszystkie kantory
      od domu, dalej... Katowice i Cieszyn. Mówimy NIE pośrednikom w kantorach.
      Od wielu lat zabieramy do Chorawacji TYLKO odpowiednią ilość zł. PLN.

Kiedy nie było jeszcze autostrady od granicy SLO/HR do Krapiny.
      Pierwsze kroki na terenie Chorwacji kierowaliśmy na pocztę w Krapinie gdzie wymienialiśmy złotówki na kuny, pošta < Krapina GPS: 46,16430, 15,86691
      Pierwsza wymiana złotych PL na wszystkie opłaty za paliwo i autostrady.

Druga wymiana, opłaty za pobyt i zakupy pošta < Ston
      Obok poczty w Ston jest bank prowizja 0%.

Teraz jesteśmy leniwi -jest autostrada- za paliwo i autostrady
      płacimy kartą VISA ELEKTRON m-Bank -prowizja 2%-
      omijamy Krapinę i Ston jedziemy bezpośrednio do Slano gdzie
      na pošta < wymieniamy tu ~80% PLN naszych urlopowych wydatków na kuny.
      Świadomie odpuszczamy=tracimy 0,5% płacaąc za wszystko kartą.

Przy zjeżdzie z autostrady A1 w tym roku Śestnovac < nasza karta
      nie jest honorowana. Opatę uiszczamy złotówkami PLN i nie ma problemu.

Wydruk wymiany walut...
      Mjenjacnica pošta Slano, 26.07.2011 11:01:01
      Valuta:........................................................985................PLN
      Iznos u valuti:...................................GOT.................... ilość/kwota
      Tecaj u kn: .............................................................. 1,771042 < kurs waluty z dnia j/w
      Iznos u kn:........................................GOT.................... kwota wg kursu
      Provizija: 1,50%.......................................................... -(minus) kwota
      UKUPNO u kn:............................................................. kwota -prowizja

Mjenjackio mjesto:...........................................................SLANO 11
      Sifra odgovorne osobe: .........................................................03442

Pozdrawiamy,
      PS
      Czy nasz sposób wymiany jest własciwy? Czekamy na Wasze opinie.
      Na pewno będą inne lepsze propozycje wymiany waluty, jakie?

• hepik1 Re: Wymiana waluty Chorwacja. 14.08.11, 14:32
        To,że na chorwackiej poczcie w najmniejszej pipidówie można wymienić każdą walutę,w tym złotówki,po takim samym kursie jak w bankach i lepszym niż w kantorach,to żadna nowina.

Sensacją natomiast jest opłata za przejazd autostradą złotówkami ,osobiście wątpię bardzo.
        Trochę łatwiej,choć też nie bardzo,uwierzyć o nie działaniu terminali na takim zjeździe jak Sestanovec.Ale powiedzmy,że nastąpił jakiś kataklizm.
        Natomiast często tak się dzieje w Sv .Helenie.I raczej wynika to z niechęci bramkarzy,niż jakieś techniczne problemy.
        • Gość: e-tam Czytamy posty poprzedników, będzie OK IP: *.dynamic.chello.pl 14.08.11, 15:37
          To,że na chorwackiej poczcie w najmniejszej pipidówie można wymienić każdą walutę,w tym złotówki,po takim samym kursie jak w bankach i lepszym niż w kantorach,
          to żadna nowina.
          < znikoma ilość rodaków korzysta z tej formy wymiany

Znajomych z Tarnowskich Gór spotkaliśmy w tym roku po raz 5 (piąty) w Slano.
          Oni nie wiedzieli do tego roku że w Slano jest poczta, ich zdziwienie nas zaskoczyło.
          Poczta jest "na tyłach" sklepu spożywczego po prawej stronie przed rondem.
          Vis a vis wejścia do poczty w Slano jest ławeczka z SUPER bezpłatnym dostępem do WiFi.
          O tym wiedzą tylko nieliczni turyści.

....Sensacją natomiast jest opłata za przejazd autostradą złotówkami ,osobiście wątpię bardzo....

Coś podobnego, dziś wątpisz miesiąc temu nie było watpliwości.
          Jaka tam sensacja, pisałem o tym 15.07.11, 20:23 < znajdż swój wpis, brak zwątpienia

Nie czytanie wpisów=postów poprzedników jest zwyczajem, NORMĄ na tym forum.
          Stąd zwątpienie...
          Śestanovac < moje wypociny z HR

Pozdrawiam,
          • hepik1 Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK 14.08.11, 16:00
            e tam...gdyby reagował na każdą informację,która wydaje mi się bzdurą,to bym miał dwa razy tyle postów ,co teraz ;)
            Tylko dwie możliwości na potwierdzenie-jakiś skan z kwitku autostradowego ,gdzie mamy jakiś przelicznik hac.hr kun na złotówki,ewentualnie spróbuję sie wygłupić i wręczę złotówki bramkarzowi podczas najbliższego pobytu.
            Trochę obawiam sie reakcji ale co się nie robi dla prawdy ;)
            Jeśli przyjmie-ooficjalnie przeproszę i pogratuluję odkrycia.
            Innego sposobu nie ma
            .Co roku w CRO mamy kilkaset tysięcy Polaków,ktoś by się pochwalił,poinformował...nie ma takiej informacji w necie...tzn jest-Twoja.
          • hepik1 Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK 14.08.11, 16:00
            e tam...gdyby reagował na każdą informację,która wydaje mi się bzdurą,to bym miał dwa razy tyle postów ,co teraz ;)
            Tylko dwie możliwości na potwierdzenie-jakiś skan z kwitku autostradowego ,gdzie mamy jakiś przelicznik hac.hr kun na złotówki,ewentualnie spróbuję sie wygłupić i wręczę złotówki bramkarzowi podczas najbliższego pobytu.
            Trochę obawiam sie reakcji ale co się nie robi dla prawdy ;)
            Jeśli przyjmie-ooficjalnie przeproszę i pogratuluję odkrycia.
            Innego sposobu nie ma
            .Co roku w CRO mamy kilkaset tysięcy Polaków,ktoś by się pochwalił,poinformował...nie ma takiej informacji w necie...tzn jest-Twoja.
            • Gość: e-tam Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK IP: *.dynamic.chello.pl 14.08.11, 19:44
              ...gdyby reagował na każdą informację,która wydaje mi się bzdurą, < nie musisz reagować
              ...to bym miał dwa razy tyle postów ,co teraz ... < czy tu o jakieś rekordy
              postów chodzi? nie rozumiem...

Zachęcam do zapoznawania się z TEMATEM postu, potem reagować lub nie.
              Wpisy bez zapoznania się z tematem postu powodują, że następna osoba
              wpisuje swoje "widzi mi się" nie mające nic wspólnego z tematem. To jest właśnie BZDURA.
              Forum to wzajemna kulturalna rzeczowa wymiana informacji.

Wracamy do tematu.
              Na zjezdzie bramka Śestanovac > Makarska moja karta nie była honorowana.
              Nie miałem innej gotówki tylko złotówki PL.
              Zapłaciłem złotówkami PLN i wszystko OK.

...ewentualnie spróbuję sie wygłupić i wręczę złotówki bramkarzowi podczas
              najbliższego pobytu
              .. < wpis ten świadczy o niezrozumiemieniu sytuacji w jakiej się znalazłem

Jeszcze raz cytuję (moja karta nie była honorowana).

Szanowny drogi kolego.
              Jeżeli znajdziesz się w podobnej sytuacji na bramce w HR Twoja karta nie będzie honorowanna, śmiało płać złotówkami PLN.

Na bramce w Śestanovac wg "bramkarza" wyliczenia opłata za autostradę (auto+przyczepa) z Zagrzebia wyniosła: ~147zł. Wręczyłem 150zł
              Szlaban idzie w górę, jedziemy dalej.
              Dodam że tego dnia na tej bramce wszyscy płacili tylko gotówką.
              Wszystkie karty na tym terminalu nie były honorowane wypowiedż "bramkarza".
              Na moje życzenie testowaliśmy moją kartę w dwóch budkach "bramkarzy".

Kopia zapłaty kartą w drodze powrotnej za ten sam odcinek autostrady.
              Numer użytej karty: XXXX XXXX
              Miejsce transakcji: PBZ7ARZAUTNAPPOS
              DEMERJE HR
              Rodzaj transakcji: ZAKUP PRZY UŻYCIU KARTY
              Nr referencyjny: 30906788-00000XXXX
              Data transakcji: 2011-07-28
              Data księgowania: 2011-07-30
              Kwota oryginalna: 265,00 HRK
              Kwota w walucie rozliczeniowej: -36,32 EUR
              Kwota obciążenia: 149,10 PLN

Serdecznie pozdrawiam,
                • hepik1 Re: pytam, bo nie jestem do końca pewna 15.08.11, 10:30
                  sofia41 napisała:

> Gdzie lepiej kupić kuny, w Polsce czy wymienić złote na kuny w Chorwacji ?

Zośka,kto jak kto....podróżujecie w dwójkę z mężem,na kasie w markecie nie robisz...
                  Jeśli w najbliższym Tobie kantorze kuna po 70 groszy ,to nie kupuj.
                  Jeśli po 58 albo nawet 60 groszy,to żadna różnica czy kupisz w PL ,zaplacisz kartą czy wymienisz cokolwiek czy gdziekolwiek w CRO po 55 czy 56 groszy za kunę.
                  No bo ile zaoszczędzisz -50-100 zlotych w ciągu 2 tygodni?
                  Pozdrówka ;)
                  • sofia41 Re: pytam, bo nie jestem do końca pewna 15.08.11, 20:35
                    hepik1 napisał:

oczywiście masz racje i mnie raczej nie o to chodziło, wjeżdżając do Chorwacji chcemy tym razem płacić za autostradę i benzynę oraz za obiad w ich walucie, więc czy przy wjeździe można gdzieś wymienić czy trzeba mieć kuny już z Polski, złe doświadczenie z ostatniego pobytu
                    apropos, wiesz kto nie oszczędza ?

• hepik1 Re: pytam, bo nie jestem do końca pewna 15.08.11, 21:14
                      Nikt duchem świętym nie jest i nie wiemy skąd wjedziesz do tej Chorwacji.
                      Jeśli przez Austrię i Slowenie,to kantory sa na granicy,ja jeżdzę przez Wegry i Słowenię i w Mursko Sredisce ,50 m za szlabanem jest trafika-kantor,jadąc węgierska autostradą,zdajsie,że trzeba zjeżdzac na stare przejście w Leteney itd itp.
                      Chcesz oszczędzać ,to w przygranicznych kantorach z reguły kursy nie sa najkorzystniejsze czyli trzeba policzyć ile mniej wiecej kasy ci potrzeba,resztę w w bankach czy na pocztach(tam z reguły nie traci sie tyle czasu co w bankach)
                      • sofia41 Re: pytam, bo nie jestem do końca pewna 16.08.11, 08:58
                        hepik1 napisał:

> Nikt duchem świętym ....................

I znów masz rację, nie pomyślałam, wymienię jednak trochę na podróż w Polsce, resztę wedle potrzeb na miejscu.

Pst: złe doświadczenie. Nie mając kun zapłaciliśmy za obiad w euro. Kelner dostał 100 euro i przyniósł reszty w kunach. Wydało nam się to trochę mało ale, że obiad był OK to mąż podniósą tylko brwi mówiąc "tu chyba wcale nie jest taniej niż u nas". Pijąc jeszcze kawę, podszedł do nas ten sam kelner z tacką i kunami przepraszając za pomyłkę. Byliśmy mile zaskoczeni ale może nie wsządzie są tacy uczciwi kelnerzy. Nie wiemy co go tknęło ............., czyżby brak naszej reakcji a może dowiedział się, że tu nocujemy ?
              • hepik1 Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK 14.08.11, 22:50
                e-tam napisał:

>Na zjezdzie bramka Śestanovac > Makarska moja karta nie była honorowana.
                Nie miałem innej gotówki tylko złotówki PL.
                Zapłaciłem złotówkami PLN i wszystko OK.

Uznaję,że nie konfabulujesz.Bo sensu w tym wielkiego by nie było.
                Ale informacja,że normalnoscia i OK jest płatnośc złotówkami za autostradę w CRO jest w jakiś sposób fałszywką.

Inna sprawa,co zrobić w środku sezonu,na jednym z najbardziej oblężonych zjazdów(na R.Makarską) z facetem w aucie z przyczepą,który blokuje jedną z bramek i który nie posiada kun czy euro(dwóch walut,które sie honoruje zgodnie z przepisami)jego karta nie działa a ma tylko walutę swojego kraju?

Takie pytanie sie nasuwa( trochę z Misia) a gdyby na tym zjeździe pojawił sie w Białorusin ze swoimi białoruskimi rublami,też by przyjęli ? ;)

• wislok1 Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK 15.08.11, 22:37
                    Gość portalu: lipa napisał(a):

> Śmiechu warte żałosne konfabulacje hepika1.
                    > Widać jak na dłoni kto w Chorwacji był oraz kto ją zna tylko wirtualnie z inter
                    > netu,

Na twoim miejscu bym przeprosił Hepika, szybko przeprosił:
                    fotoforum.gazeta.pl/72,2,944,120230231.html

• hepik1 Re: Czytamy posty poprzedników, będzie OK 16.08.11, 15:39
                        > A ja uważam że hepik1 powinien(...) w worku pokutnym na kolanach do Chorwacji się udac.
                        Aniu!
                        Żeby nie było offtopic czy raczej offforum...pytanie otwarte ,którą trasę polecasz?
                        Z cenami winiet,opłat autostradowych ,gdzie nocować po drodze a gdzie tankować sobie już poradzę ;)
                        • Gość: tola Bolek i Lolek "Wakacyjne Szlaki" IP: *.dynamic.chello.pl 16.08.11, 18:25
                          Dzięki Aniu za "przyłożenie" mędrcom: hepik1 i wislok1

Na forum Chorwacja, Słowenia i Czarnogóra
                          rano wieczór we dnie w nocy wyskają jak z konopi.

Na przemian: hepik1, wislok1,,, wislok1, hepik1,,, hepik1, wislok1....
                          Przykład od góry do dołu link tinyurl.com/3z27p2k

Obydwaj "oczywista oczywistość" mają w swoich nick nr 1,
                          numero uno, number one lub нoмер oдин.

Reszta to OWIECZKI i BARANY na tym forum,
                          którym jako władcy i właściciele FOFUM wiskają:
                          spread, konfabulacja, offtopic, offforum...

Oni wiedzą co jest dobre lub co jest złe na ich FORUM.

wislok1 i jego magiczny spread link: tinyurl.com/3p3f2wt

hepik1 i jego magiczna konfabulacja link: tinyurl.com/3z27p2k

> Aniu!
                          > Żeby nie było czy raczej offforum...pytanie otwarte ,którą trasę polec
                          > asz?
                          Mały człowieku trasę pieszą (na kolanach) wyznaczy na pewno kompan wislok1.

Magiczny offtopic czy raczej offforum...
                          ...ma podkreślić że jestem "światowcem" że Versailles (Wersal) nie jest nam obcy.

Tak po ludzku, żal mi Was podstarzali młodzieńcy za brak ambicji.
                          Co na to żony, dzieci?
                          Non stop klepanie w klawiaturę komputera, niekończące się dywagacje link: tinyurl.com/42h3hcm

W czasach internetu tylko Wasze owieczki i barany sobie nie radzą na tym forum,
                          zanudzając Was nudnymi pytaniami "w koło macjeju".

Wam się wydaje że wiecie już wszystko, tak na prawdę nic nie wiecie.
                          Razem przypominacie mnie Bolka i Lolka.

Pzdr
                          Tola, Bielsko Biała
                          Bolek i Lolek "Wakacyjne Szlaki" link: tinyurl.com/3l65vsf

• ariston1 Może lepiej nie płacić kartą VISA 26.08.11, 09:27
      Wszystko zależy w jakiej walucie masz rozliczenia na karcie VISA. Jeżeli są to $ amerykańskie to udział w transakcji biorą cztery waluty - kuna -> dolar -> euro -> złotówka. Jeżeli płaci się kartą MAESTRO to kuny powinny być przeliczone bezpośrednio na złotówki po średnim kursie NBP.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka