Dodaj do ulubionych

Wróciłem autem z Czarnogóry

IP: *.adsl.inetia.pl 12.08.12, 21:44
Właśnie wróciłem z Czarnogóry służę informacjami na temat trasy i noclegów w Czarnogórze i Bośni
Edytor zaawansowany
  • Gość: karol IP: *.plock.mm.pl 13.08.12, 16:05
    no to opisz - czekamy.
  • Gość: Robuś IP: *.adsl.inetia.pl 13.08.12, 19:09
    Do Czarnogóry jechałem przez Budapeszt Mohacs Sarajewo Niksic i Podgoricę. Najpierw byliśmy w Unclji a później przenieśliśmy się do Herceg-novi i do Meczugorie.W Unclji noclegów bardzo dużo w cenie 10 euro za osobę, jak się nie spieszy na plażę to warto chwilę poszukać w bocznych uliczkach i znaleźć mieszkanko za 7 euro za osobę.Dodam że oglądaliśmy kilka apartamentów w różnych domach i wszystkie były z klimą ,łazienką ,tarasem i kuchnią .Nie było żadnej trudności ze znalezieniem 3 apartamentów w jednym domu a my tyle potrzebowaliśmy gdyż byliśmy w 3 rodziny.Gorzej było w Herceg-novi tam trzeba było się trochę naszukać ale zaznaczam że szukaliśmy trzech mieszkań w jednym budynku pojedyncze apartamenty były. Lub jeśli były 3 to bez klimy i niestety musieliśmy się na taki zdecydować mimo że właściciele zapewniali że klima nie jest potrzebna to jednak przy 36 stopniach w ciągu dnia dom się strasznie nagrzewał i ciężko było spać. W Meczugorie noclegów było pełno do wynajęcia nawet na jedną noc za 10e. z klimatyzacją.Jak będą jakieś pytania szczegółowe służę pomocą
  • Gość: Wacław IP: 46.115.35.* 13.08.12, 19:44
    A gdzie na tej trasie najlepiej zatankować diesla ? My równiez jedziemy przez Budapeszt i Sarajevo do Herzeg Novi
  • aannkkaa1970 13.08.12, 21:14
    My też tak jedziemy 23.08.Chcemy powtórzyć trasę z 2007 roku.Czarnogóra to jedyna miejsce gdzie postanowiliśmy pojechac ponownie.Bardzo nam się podobało -nie zaliczylismy wtedy kilku rzeczy-Lovcen Ostrog to nam zostało.Przejście w Scepan Polie dalej wygląda tak egzotycznie? Gdzie nocowaliście po drodze?
  • Gość: buba IP: *.dynamic.chello.pl 13.08.12, 21:47
    A czy w czarnogorze da sie znalezc apartamenty tuz przy plazy z wlasna plaza , tak jak to czasem bywa w chorwacji? Czy tuz przy brzegu to tylko hotele sa? Jak drogi? Dokad jest autostrada? Duzo zrobili od zeszlego roku?
  • meltibi 14.08.12, 07:32
    jechaliśmy do Czarnogóry przez Scepan Polje. Droga nadal przysparza wielu przyspieszonych uderzeń serca ;) W dwóch miejscach szuter; jednak kanion Pivy powoduje, że o niedogodnościach drogi szybko się zapomina :)
    Byliśmy też tydzień w Chorwacji w Dubrowniku i Murter, ale Czarnogóra zdecydowanie nas zauroczyła :)
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.08.12, 09:35
    Ja jechałem na benzynie zatankowałem przed Cieszynem i dojechałem do Osijeku w Chorwacji tam dolałem 10 literków ( cena podobna do naszej około 5.70zł) żeby dojechac do Bośni tam paliwko po około 5.00 zł diesel w tej samej cenie brat jechał dieslem to nie musiał robic dolewki w chorwacji. W Bośni polecam trasę na Sarajewo od przejścia granicznego w Bosanskim Samacu po drodze można zobaczyc kilka zamków w miejscowościach Doboj ,Maglaj i Vranduk. Droga do sarajewa bardzo dobra tzn. mam na myśli nawierzchnię bo droga przez góry nie jest zbyt szybka max 80km./h dużo zakrętów ograniczeń prędkości i zakazów wyprzedzania średnia wychodzi max 60 za Sarajewem droga na Foca się psuje tak jak pisał kolega forumowicz wcześniej ,bardzo wąsko i miejscami szuter ale jeżdżą tamtędy rejsowe autobusy z Podgoricy .Tuż przed granicą z Czarnogórą polecam nocleg w jednym z licznych kampingów organizującymi rafting na rzece Tarze koszt 50 euro od osoby w cenę wliczają kolację bałkańską z rakiją max2 kieliszki na osobę, nocleg w drewnianym domku ,obfite śniadanie przewóz busem na rafting (ponad godzina jazdy przez góry szutrami lepsze niż safari) sprzęt do raftingu spływ trwa 4-5 godzin po drodze postój i kąpiel po powrocie na kamping obiad można zostac na jeszcze jeden nocleg( cena za sam nocleg 6 e ) i rano ruszyc dalej
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.08.12, 10:21
    Odpowiedź dla aannkkaa przejście nadal egzotyczne tak jak i droga po stronie bośniackiej natomiast po czarnogórskiej to już ameryka przejazd doliną pivy rewelacyjny polecam skręt na drogę w kierunku Żabljaka nie pamiętam nr drogi ale drogowskaz był na miejscowośc Trsa i przełęcz Sedlo (siodło) droga asfaltowa wąziutka bez barierek ochronnych ciśnionko nieźle skacze przy mijankach ktoś musi stawac lub cofac do szerszego miejsca na szczęście bardzo mały ruch trasa ma około 45 km. ale trzeba liczyc na przejechanie jej minimum 1.5godz. my mieliśmy może ze 4 mijanki na całej trasie.Trasa ta to dobre przetarcie przed wjazdem na monastyr Ostrog tam jest podobnie tylko dochodzi duża ilośc mijanek z autokarami najgorzej jak się trafią 2 autokary to już masakra. Dlatego warto przenocowac na dole pod monastyrem w jedynym motelu Koliba nocleg w pokoju 2os z klimą i śniadaniem (polecam omlety)13e/os dalej już nie ma noclegów i warto ruszyc wcześniej do monastyru ze względu na narastający ruch żeby nie tracic czasu bagaże z motelu można zabrac w drodze powrotnej wtedy można oddac klucze od pokoju skorzystac z łazienki i napic się kawki po wrażeniach z drogi do monastyru
  • aannkkaa1970 14.08.12, 17:59
    Robuś ciekawie piszesz :))) byłam w CZG i sporo widziałam , kanionem Pivy i Tary jechałam przez Durmitor róznież ale spływu nie zaliczyliśmy .Nie brałam pod uwagę spływu niejako "po drodze " na wybrzeże.Napisz dokładniej jak tych domków ze spływem szukać.Czy ten spływ to ...jakoś niebezpieczny? Czy kąpiel w rzece nie za zimna? Widzieliśmy po drodze reklamy spływów ale jak będzie pisało że to z noclegiem? O której rano wyjazd na spływ? NAm by chyba bardziej pasowało nocować po spływie. Ok 3-4 rano wyjeżdzamy z Katowic w Sarajewie byliśmy wtedy około 17 i pojechalismy dalej po krótkim "zwiedzaniu""-szukać noclegu-motele się skończyły , zrobiła się 23 ciemno i zaczął padać deszcz >ten najgforszy odcinek pokonaliśmy w takich warunkach-nie widząc co jest obok drogi z cisnieniem 200/100 na na drugim biegu godzinę. Wjechaliśmy na przejscie graniczne-tam celnik z nogami na stole piwem obok i giwerą-normalnie Tarantino.Na szczęscie był tam świeżo wybudowany motel i miejsca.Ale to była przygoda! Teraz myślalam żeby zanocować w Sarajewie wieczorem go zwiedzając.Rano dalej .Nie wiem więc jak to zgrać.
    A co do Koliby pod Ostrogiem to gdzie go szukac i o której wyjechać do klasztoru żeby było dobrze.Z góry dziekuję za info.
  • Gość: Robuś IP: *.adsl.inetia.pl 15.08.12, 15:58
    Hej.Jadąc do Sarajewa masz nowy odcinek autostrady jakieś 40 km płatne chyba 3 euro w sarajewie po zjeździe z autostrady trzeba kierować się na lotnisko i miejscowość Foca droga nr.18 w miejscowości Brod na rozjeździe jedziemy dalej 18 na Hum tam droga znacznie się pogarsza ale jak już pisałem jeżdżą tamtędy rejsowe autobusy do Podgoricy i jeśli przejechałaś drogę przez Durmitor to ta droga to mały pikuś mniej więcej 10-15 km. przed granicą trzeba wypatrywać w dole po prawej stronie daszków domków kempingowych i wtedy zjechać w dół uwaga strasznie wąsko i stromo ale jeśli przegapicie ten zjazd to nic się nie stało za niedaleko są następne kempingi.My byliśmy wieczorem było tam kilka firm ale wybraliśmy pierwszą cena u wszystkich taka sama 50 euro od razu dostaliśmy extra rakijkę i gorącą kolację są tam boiska do siatkówki i bramki można sobie pograć. Rano o 9 śniadanie też na ciepło i wybieranie sprzętu to znaczy pianek butów i kamizelek z kasków można zrezygnować (rafting całkowicie bezpieczny nawet dla 3-latków) jak wam dadzą kaski to dla picu w celu wzmożenia efektu niebezpieczeństwa około 10 wywożą was transporterami po kilka osób na stronę czarnogórską dlatego też zbierają paszporty później to już 1 godzinna jazda drogą szutrową przez góry z pontonem na dachu (dla mnie większa adrenalinka niż sam spływ).Sam spływ trwa około 4-5 godzin mija się kilka niewielkich katarakt po drodze na największym spiętrzeniu miejscowy fotograf robi zdjęcia (później odnajdzie was na kempingu) w połowie spływu jest postój na kąpiel w rzece i pod dopływającym do niej wodospadem miejsce jak zresztą cały kanion tary bardzo urokliwe koniec spływu około 16 po wzięciu prysznica i przebraniu podają pyszny lancz my dostaliśmy grilowane pstrągi po kolacji robi się godzina 18 i nie warto startować dalej, tym bardziej że mają pyszną rakiję dodatkowy nocleg to 5 euro i rano o 8 można ruszać do durmitoru
  • Gość: Robuś IP: *.adsl.inetia.pl 15.08.12, 16:39
    Aha o nocleg nie musicie się martwić bo wszystkie kempingi organizujące spływy mają drewniane domki.Warunki trochę spartańskie ale czyściutko i łazienki mimo że ogólne ciągle sprzątane, prysznice też i najważniejsze brak problemu z gorącą wodą.Jeszcze jedno jak dojedziecie do granicy w sciepan polje to znaczy że przejechaliście wszystkie zjazdy na kempingi i trzeba się wrócić jakieś 5 km.Od razu odpowiem Ci o dojeździe do Ostroga.Jadąc chyba jedyną drogą do Niksicia zresztą chyba dalej nr,18 kierujemy się na podgoricę po minięciu Niksicia wjeżdżamy na nówkę drogę cudo w kierunku Podgoricy (na dokładnych mapach są też inne drogi ale zdecydowanie odradzam znajomi mówili że próbowali przejechać i niestety musieli zawrócić ) po przejechaniu około 10-15 km. monastyr jest po lewo od drogi ale zjazd jest w prawo ale zawraca pod drogą na lewo po kilkuset metrach dojeżdżamy do jakiejś wioski i po jej minięciu widać już drogowskazy do restauracji i motelu Koliba jest on 5 km. za wsią motel widać że nowy i bardzo ładny mają też 4 domki góralskie ale nocleg w tych domkach był sporo droższy my wzięliśmy w budynku cena 13euro/os ze śniadaniem. Śniadanie(wybór z karty z zestawów śniadaniowych) wydają od 8 i warto się pospieszyć bo dość długo się czeka na podanie a później to od razu tak jak pisałem dalej w górę do monastyru im wcześniej tym lepiej około 10 zaczynają już dojeżdżać wycieczki autokarowe i droga znacznie się wydłuża ze względu na mijanki. Pod monastyrem warto ominąć parking dla autokarów i wjechać wyżej na parkingi pod monastyrem a i tak trzeba jeszcze podejść pod górę z 10 min. w monastyrze wystarczy 1 godzina i warto wracać znów chodzi o wjeżdżające autokary po wyjechaniu z motelu na wybrzeże zostaje tylko 120 km. po znalezieniu kwatery można jeszcze zaliczyć pół dnia plażowania.Jak potrzebujesz więcej informacji o kotorze ,uncljiu ,lovcenie ,barze,hercg-novi,meczugorie i mostarze służę pomocą.
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 15.08.12, 20:41
    No bardzo Ci dziękuję! Niewykluczone że jheszcze będę pytać przed czwartkowym wyjazdem -tj 23.08 Pozdrawiam!
  • Gość: Ella IP: *.adsl.inetia.pl 15.08.12, 21:26
    Ja mam kilka pytań:
    1. Mamy nocleg w Sarajewie - czy wyjeżdżając rano z Sarajewa mamy szansę być po drodze w Medjugorie ( ile czasu zajmuje dojechanie i sam pobyt w sanktuarium ? ), Mostar pobieżnie i przyjechać wieczorem do Ulcinij ?

2. Czy warto zarezerwować nocleg 800 m od piaszczystej 12-km plaży w apartamencie ( ok 180 zł na 4 osoby/ 1 noc ), czy raczej darować sobie Medjugorie i przyjechać wcześniej by poszukać osobiście noclegu ?

3. Piszesz, że byłeś w Ulcinij - zamierzamy korzystać z dużej piaszczystej plaży - czy jest ona bezpłatna i czy 4 dni to nie za dużo jak na to miasteczko ? ( chcemy tam pobyć 4 dni i w tzw międzyczasie zrobić wypad do Albanii na 1 dzień )

4. Po 4 dniach chcemy się przenieść do Petrovac - czy nocleg znajdziemy na miejscu, czy coś rezerwować ?
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 15.08.12, 21:42
    Zdązycie obejrzeć .My wyjechalismy około 7 z Tivatu na 9 bylismy w Dubrowniku -tam 2 godziny potem do Medjugorie-weszlismy na szczyt góry objawień (1.5 godziny) ruszylismy dalej i nocleg za Banja Luką.Wy tym bardziej zdążycie.
    W Ulcinij a raczej za nim na wysokosci Wielkiej Plaży bylismy tydzień-plażowanie i super wycieczka nad j.Szkoderskie-z rejsem po nim i powrót wzdłuż jeziora -SUPER!
    Wyglądało na to -i teraz wygląda że nie trzeba niczego rezerwować. I tak też zamierzamy zrobić.
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 15.08.12, 21:46
    Wielka Plaza jest bezpłatna i lepiej nocleg na jej wysokości niż w samym Ulciniju. Przy wielkiej plaży bezpośrednio nie ma domów -jest tam pas (chyba kilometr) którymusi byc niezabudowany.
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.12, 11:02
    Powinniście się wyrobic trzeba pamiętac że odległości nie są duże ale jedzie się przez góry ja bym polecał stracic 1 dzionek na jazdę bez pośpiechu spokojnie zwiedzic mostar wystarczy 1 godzina ale są kłopoty ze znalezieniem miejsca do parkowania w centrum . Po wyjechaniu z mostaru zaraz za miastem jest drogowskaz do monastyru Blagaj jakieś 8 km.jest to monastyr zdudowany przy pionowej skale i jaskini z której wypływa rzeka miejsce bardzo urocze ,później dojechac do meczugorie noclegów bardzo dużo tylko trzeba zjechac w boczne uliczki.Po znalezieniu noclegu pojechac na wodospady krawica( naprawdę przepiękne),odległe o około 25 km. bardzo podobne do wodospadów Krka w chorwacji tylko bardziej dzikie i bezpłatne oczywiście z pełnym dostępem do samych wodospadów można się pod nimi kąpac i wchodzic pod same wodospady warto pobyc tam troszkę dłużej i zrobic sobie picnik na łączce z piwkiem jest tam też kilka barów po powrocie do meczugorie trzeba wejśc na górę objawień tak jak było pisane wcześnie całe podejście w dwie strony 1,5 godziny od razu podpowiem że warto wchodzic wieczorem po 18 gdyż podejście jest trudne i nie ma już takiego upału a po za tym jest pusto i nie trzeba wyprzedzac tłumu pielgrzymek ze staruszkami które oczywiście idą bardzo powoli i blokują podejście.Przy każdej stacji drogi krzyżowej robią się zatory gdyż każda wycieczka ma księdza i odmawiają modlitwy wycieczki ze względu na powolnośc wchodzenia i panujący w południe upał zaczynają wchodzic już od 5 rano a wieczorkiem to już można podchodzic samemu czasami spotykając pojedyńczych turystów co ma też wpływ na robienie ładnych fotek w czasie podejścia jak i na samej górze objawień.A rano wyjechac przez góry do unclja i spokojnie poszukac noclegu tylko trzeba przejechac za miasto i dopiero tam szukac bliżej wielkiej plaży. Na plażę warto jeździc kilka kilometrów dalej od miasta gdyż są tam plaże ładniejsze i czyściutkie nie tak jak w samym mieście ,polecam plażę Copacabana z bezpłatnym parkingiem w cieniu pod siatkami maskującymi pięknym drewnianym pomostem przez plażę co jest ważne że nie trzeba brnąc w piasku 100 czy 200 metrów plaża jest też bezpłatna tylko trzeba ominąc płatne parasole. My woleliśmy wynajmowac parasol i dwa leżaki z matami i stolik kosztują 6 euro za cały dzień poza tym bardzo tani bar na plaży i kelner donosi piwko, drinki,i pyszną mrożoną kawę
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.12, 11:32
    Jeszcze odpowiedź dla eli cena za nocleg nie jest mocno wygórowana jeśli widziałaś ten apartament i nie lubisz sobie pooglądac innych to można brac. Na miejscu najwyższa i najczęstrza cena za apartamenty z klimatyzacją to 10euro/os ale jak już pisałem można znaleśc sporo taniej.Gorzej będzie z noclegiem w Petrowaczu są trochę droższe i ciężej znaleśc ,miasteczko jest bardzo ładne ale ma małą kamienistą plażę która jest bardzo zatłoczona lepszym wariantem wydaje mi się wycieczka z Unclji do Budvy z przejazdem przez Petrowac polecam wejście na klif i porobienie pięknych fotek oraz w Budvie po zwiedzeniu cytadeli i starówki kąpiel na pięknej i czyściutkiej plaży pod murami cytadeli.
  • Gość: Ella IP: *.adsl.inetia.pl 16.08.12, 15:03
    Dzięki - jesteś boski :)
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.08.12, 10:35
    Dzięki za dobre słowo , jeśli macie jeszcze jakieś pytania służę pomocą mam trochę doświadczenia jeżdżę od 8 lat samodzielnie w ten sposób zwiedziłem już Macedonię ,Rumunię ,Bułgarię ,Chorwację ,Francję w zeszłym roku dotarłem w Grecji na Zakhyntos dodam że zawsze w planie podróży przewiduję co najmniej 5 dni byczenia na plaży po drodze zwiedzam wszystko co się da oczywiście korzystając z uwag innych forumowiczów. Pozdrawiam i życzę przyjemnego wypoczynku.
  • Gość: adiPL. IP: *.ip-p15.gni.pl 17.08.12, 16:11
    Dziękuję Panu za informacje wybieram się akurat co Czarnogóry przez Chorwację w dół autostradą.
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.ip.netia.com.pl 17.08.12, 19:31
    Robuś a trasą Tranfogarska jechałes?
    Widzę że mamy podobne preferencje co do spędzania wakacji :-) .Róznica dotyczy tylko Francji-nie bylismy ale za to Włochy aż do Kalabrii.
    Do której godziny mozna zwiedzac Ostrog?
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.08.12, 10:37
    Fogaraska zaliczona 3 razy ostatnio w 2010 ale to już nie to samo co 8 lat temu przejazd bez emocji droga wyremontowana jazda jak po stole i zamontowane barierki ostatnim razem zaliczyłem za to zjazd kolejką linową. Co do Ostroga to nie mogę odpowiedziec bo byłem rano i niestety nie sprawdzałem godzin otwarcia. Wstęp do monastyru jest bezpłatny z tego co pamiętam za parking też nie płaciliśmy. My dojechaliśmy do motelu około 17 i nie sprawdzaliśmy czy jest czynny wieczorem .Mogę Ci podpowiedziec że wieczorem ruch w kierunku monastyru był bardzo mały i dlatego jeśli zamierzasz nocowac w pobliżu to można podjechac i sprawdzic , odległośc od motelu koliba to około 7 km. jak nie ma ruchu to jedzie się 10 min. my rano wjechaliśmy w 20 min a wracaliśmy 40
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 18.08.12, 10:40
    Dzieki!
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.08.12, 10:51
    Jeszcze informacja dla adipl.Droga autostradą przez chorwację choc dłuższa na pewno będzie szybsza tylko nie wiem jak jest na granicy czarnogórskiej przed Dubrownikiem w Neum my kilka lat temu przejeżdżaliśmy bez kontroli i czekania. W tym roku Chorwacja po podpisaniu traktatu akcesyjnego z unią europejską uszczelnia granice z państwami nie związanymi z unią a takim jest czarnogóra co wiąże się z czekaniem a tam trzeba przejechac granicę 2 razy .My jadąc z Herceg-novi w czarnogórze do dubrownika mimo małego ruchu na granicy staliśmy ponad godzinę.
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 09:13
    Witam Wszystkich,przeglądam różne fora i w końcu trafiłem na właściwy wątek .
    Mam do Was pytanie a może kilka.Prosiłbym o jakieś sugestie jak skutecznie rozplanować przejazd do Czarnogóry ,co najciekawszego można po drodze zobaczyć ? Jaką trasę wybrać? Zależy mi na trasie ciekawej widokowej ,nie koniecznie szybkiej,najlepiej oszczędnej bez opłat drogowych.
    Mamy zarezerwowany pobyt w Harceg Novi od 25.08 do 02.09 ,chciałbym wyjechać wcześniej żeby po drodze jak najwięcej obejrzeć.
    Prosiłbym o wasze porady i sugestie.
    Za odpowiedz z góry dziękuje .
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.12, 09:22
    A skąd jedziesz? Proponuję jechać przez Węgry Bośnie-zanocować w Sarajewie, zwiedzić to miasto rano ruszyć dalej. Przejechać przez Scepan Polie i odbic na Durmitror -zanocowac w Zbliaku.Iść tam nad Czarne jezioro.Rano ruszyć dalej przejechać kanionem Tary-rozpoczynając od Mostu Dudjewicza.A potem to już nawrócić na Bokę.
    Podobnie zrobiliśmy kilka lat temu.
    Inna dobra wersja to ominąć Durmitor a po drodze zwiedzić klasztor Ostrog. Jak masz czas to nie załuj nawet kilku dni na dojazd bo droga jest atrakcją samą w sobie i warto.
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 09:48
    Dzięki za odpowiedz ,jadę ze Sląska z Jaworzna.
    Masz jakiś sprawdzony nocleg w Sarajewie? Co ciekawego w Sarajewie jest do obejrzenia? Czy po prostu normalne zwiedzanie miasta ,kawka ,piwko itd;]
    A z jakich map korzystacie? Czy nawigacje się sprawdzają ,czy lepiej się zaopatrzyć w tradycyjną (jaką ?).Bo mapy Google nie bardzo są dokładne ,szczególnie w Bośni.
    Właśnie chciałem zobaczyć kanion Tary i coś w okolicach może to Czarne jezioro .
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.12, 09:55
    My też ze śląska-trasę mamy sprawdzoną.
    Kup przewodnik -ja mam Michelin-CZG BIH I Serbia w jednym-przejrzysz o Sarajewie-Warto !
    Mam świeży atlas samochodowy Europy-z nawigacji nie korzystalismy nigdy podczas naszych wojaży :-).
    Przeczytaj dokładnie ten wątek -i jeszcze sugerowaną trasę z Sarajewa na Mostar Mgorie-ale jak masz ochotę na Tarę -to ja polecam! (w drodze powrotnej z HN będzie Ci pasować i Mostar I mgorie wracać możesz przez Banj lukę-też super-widokowo.
    POdczas pobytu wybierz się jednago dnia wczesniutko promem na drugą stronę i wycieczka wzdłuż całego wybrzeza-z zaliczeniem Budwy Starego Baru aż do Ulcjinij.
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.12, 10:06
    Monóstwo hoteli w przyzwoitej cenie w centrum Sarajewa mozna zamówić na stronie booking.com ale tam trzeba zrobić przedpłatę a ja wychodzę z założenia że na 100% nie mam pewności czy dojade-np korki czy nieprzwidziane okoliczności.więc nie rezerwuję.Spisałam sobie adresy hoteli które mnie interesują myślę że się coś znajdzie.
  • Gość: Gryfinianin IP: *.crnagora.net 23.08.12, 16:16
    Nie trzeba robiś przedpłaty na booking com - my przedwczoraj nocowalismy w Sarajewie w hotelu przy starówce - nocleg 60 euro lub 116 mk ( marki wymienne ) . Wypasiona nawigacja Garmin Nuvi 1410 padła praktycznie zaraz za granica z Chorwacją ale widziała główne drogi dzieki czemu dotarliśmy na starówkę tak na czuja ( zapomniałem wydrukowac z google widok na okolice hotelu )i stanołem na placu Kovaci by zapytać tubylców o to jak trafić do hotelu .....który był 20 metrów na prawo od placu :) no ale trafiliśmy.

Rano studnia , bazar , pamiatki , muzeum Sarajewa ( prawie nic tam nie ma ale i bilety tanie ) euro sprzedałem na w poczcie na tym bazarze i tam też kupiłem mapy na całą Bosnie dzięki czemu elegancko trafiłem do Mostaru przez góry na Medziugorie stamtąd na Caplijne i przez płonące góry elegancko wyremontowaną drogą na Trebinje i przejście graniczne na szczytach gór koło Vilusi .

Z Vilusi jest świetna nowo wybudowana landówka na Risan ( piękny asfalt , wiele nowych tuneli i mały ruch ) trasa świetna i gorąco polecam . odprawa graniczna trwała aż z 5 minut bo prócz dowodów osobistych musieliśmy jeszcze zieloną kartę pokazać :) Z Medziugorie wyjechaliśmy o 18,20 a o 21,50 byłem w Kotorze

Jakby co to mogę zrobić fotki z tutejszych dokładnych map i przesłać wam na meila do wydruku
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 10:18
    Watek przeczytałem,jest tyle informacji ze trudno coś zdecydować ,chciało by się zobaczyć wszystko,no ale czasu mało i chciałbym wybrać najciekawsze miejsca.
    Płynęłaś tym promem ?
    Skąd startuje ? Ile trwa taki rejs i jakie koszty?
    A to jezioro kolo Albanii ,warto tam pojechać ?

• Gość: aaannkkaa 1970 IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.12, 10:23
    Prom ścina Bokę i znacznie czasowo skraca drogę -odpływa co 1/2 godz.nie płynie się długo i napewno nie był drogi.
    Jezioro szkoderskie -bardzo WARTO.Przejechac się jego brzegiem i podziwiać widoki. Super jest też 2 godzinny rejs niedużą łodzią (czekają na miejscu) wokolicach Virpazaru.Cen nie pamięatm ale nic nie było drogie.
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 10:39
    Aaaaaa,promem żeby ominąć zatokę kotorską ;)
    A ja myślałem że to taki rejs wzdłuż wybrzeża :)))
    No to sie dogadaliśmy :))))))
    Wielkie dzięki !
    A wewnątrz kraju podczas pobytu co warto zobaczyć ,albo inaczej ;
    Jakie miejsca w Czarnogórze B i H trzeba koniecznie zobaczyć ?
  • Gość: aannkkaa1970 IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.12, 10:52
    Kotor i z niego (?) wycieczka do góry-w góry Lovcen, miasteczka wzdłuż Boki Kotorskiej. rejs po Boce-koniecznie-i w trakcie Modra spila. Wycieczka wzdłuż wybrzeza (jw).Jez Szkoderskie, Ostrog, Durmitor koaniony ewentualnie ze spływem.
  • Gość: mamon IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.08.12, 11:25
    czarnogóra rozczarowuje plażami, bo jest ich mało a te które są , są brudne i potwornie zatłoczone, najbardziej wkurza pieprzony zwyczaj zostawiania reczników przez serbów w celu rezerwacji miejsca. a najbardziej denerwują hotelowe leżaki które zajmują większą częsc plaż..
  • Gość: mamon IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.08.12, 11:30
    najlepsze cyrki są w nadmorskich restauracjach w których ceny powalają np ryba frytki jakieś warzywka od 15 euro w góre...i dlatego swiecą pustkami. ciekawostka owoce srednio 100% drozsze niż w polsce.
  • Gość: Gryfiniak IP: 77.222.21.* 24.08.12, 20:53
    W Radavici arbuzy są po 0,60 euro winogron po 1,80 a kartoszki po 45 eurocentów , pomidory od 0.90 do 1,70

W barze na plaży największą popularnością cieszą się wśród tubylców hamburgery po 2 euro bo do dużej bułki z kotletem samemu nakłada się sałatkowe dodatki i keczupy w dowolnej ilości i rodzaju

My kupujemy tutejsze specjały , rybę z rusztu czy faszerowane palecinki i nie widzimy by były to ceny wyższe jak np. w Międzyzdrojach ( piwo z kufla za 2 euro czy podobnie kosztujące inne napoje - puszki 0.33 fanta , cola itp po 2 euro to owszem lekka przesada ) ale napoje lepiej kupować w supermarkecie i nosić ze sobą
  • Gość: Gryfinianin IP: *.crnagora.net 23.08.12, 16:28
    Bo nie ma sensu wpakowywać się w tzw. ku...rty skoro jest wiele innych małych ustronnych miejsc
  • nuova 20.08.12, 09:30
    Gość portalu: piotr72 napisał(a):

> A wewnątrz kraju podczas pobytu co warto zobaczyć ,albo inaczej ;
    > Jakie miejsca w Czarnogórze B i H trzeba koniecznie zobaczyć ?

W BiH koniecznie Mostar i Trebinje. Piękne miasta (miasteczka).
    W CG zaczynałam od tych miejscowości i następnie te.
    --
    "Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny" (mądrości forumowe)
  • Gość: Gryfinianin IP: *.crnagora.net 23.08.12, 16:25
    Prom kosztuje 4 euro od auta , piesi rowerzyści i pasażerowie gratis

Kursuje z Lepetane do Kamenari - to świetne rozwiązanie by np. z Herceg Novi zwiedzić Budve czy jezioro Szkoderskie albo z np. Tivatu kopnąć się na Dubrownik

Boka i sam Kotor są eksta by je zwiedzić i zaliczyć w cały dzień ale jako tranzyt strasznie dużo zabierają czasu który np. warto poświecić na zwiedzanie wysepek z cerkwiami , grot z plażami czy jaskini Wieternicy
  • nuova 23.08.12, 20:57
    Gość portalu: Gryfinianin napisał(a):

> Prom kosztuje 4 euro od auta , piesi rowerzyści i pasażerowie gratis

Znalazłam trochę inne informacje o cenniku za przeprawę promem:

1. Pešak-putnik 0,00€
    2. Bicikl 1,00€
    3. Motocikl 2,00€
    4. Putničko vozilo 4,50€
    5. Putničko vozilo sa prikolicom, Kombi (putnički <= 7+1 sedišta ) 8,00€
    6. Kombi (teretni), Minibus (7-20 sedišta), Kamion do 5t 9,00€
    7. Kamion preko 5t, Kombi (putnički i teretni) sa prikolicom, Kamion do 5t sa prikolicom 12,50€
    8. Autobusi 15,00€
    9. Šleperi i prikoličari, Autobusi sa prikolicom 22,00€
    10. Specijalna vozila sa gabaritima van standarda 25,00€

źródło
    --
    "Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny" (mądrości forumowe)
  • Gość: Gryfinianin IP: 46.115.57.* 23.09.12, 23:18
    Może cennik i jest inny ale w budce mówisz że chcesz jeden bilet i dostajesz ten na osobówkę ( fakt po 4,50 a nie jak podałem 4 euro ) nikt a ni w kasie ani przy wjeżdzie na prom nie wnika w szczegóły
  • ruella 23.08.12, 10:27
    A drogi generalnie w jakim stanie - ryzykuje się zawieszeniem, czy nie bardzo? Bo np. na Ukrainie wschodniej strach się nawet terenówką wybrać - wiem że Czarnogóra to Ukraina, ale drogi mogą mieć akurat dosyć podobne ;)
    --
    last minute
  • Gość: Piter IP: 195.158.247.* 28.08.12, 13:47
    Wrrrrrr!!!! Ulcinj Ulcinj Ulcinj Ulcinj Ulcinj Ulcinj Ulcinj!!!!!! Jak mnie strasznie denerwuje przekręcanie nazw miejscowości :[ Jak ktoś nie może zapamiętać nazwy to może zrobić Ctrl+C i Ctrl+V!!!!
  • Gość: Smokva IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.08.12, 20:59
    i tak nic nie przebije "Meczugorie"!
    skąd tot się bierze?!
  • aannkkaa1970 19.08.12, 11:07
    www.cro.pl/jak-nie-chorwacja-to-f24.html
    tu jeszcze poszperaj.
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 11:13
    Dzięki Ci Aniu za wszystkie porady .
    A jak wygląda sprawa kulinarna w Czarnogórze ,coś szczególnie polecacie?
  • aannkkaa1970 19.08.12, 11:20
    Kulinarnie nie pomogę -nie wiem dlaczego nie duzo mam wspomnień tego typu-czy może coś tam pichciliśmy bo były zapasy nie pamiętam. Pamietam super pstrągi w restauracji nad brzegiem Szkoderskiego w widokiem na jezioro (przy drodze nie wiem czy nie nazywała się Panorama) . Teraz zamierzam to naprawić:-)
    aHA! Jadąc od Kotru w gory Lovcen jest taka wieś gdzie sprzedają i robią taką szynkę jak parmeńska-ona się tam inaczej nazywa siłą rzeczy ale to ponoć własnie stamtąd ten specjał rzeczywiście pochodzi.Sprzedają w eilkich kawałach (tanio za kg) lub ładnie pokrojoną i zapakowaną hermetycznie. Pyszna!
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 11:32
    No na pewno tam pojadę ,dużo jest o tych górach Lovcen musi być ciekawie ,no i szyneczkę spróbujemy:)
    Jestem w Harceg novi to niedaleko ,a płynęłaś po zatoce kotorskiej? ,skąd się wypływa?
    Oj nie mogę sie doczekać .
  • aannkkaa1970 19.08.12, 11:40
    Rejsy z każdego większego miasteczka-my bylismy w Tivacie.Najpierw do Hnowi-tam krótkie zwiedzanie potem wypłynęlismy z Boki i tam krótkie pływanie w Modrej spili (znajdz sobie zdjęcia w Google to nie będziesz mogł się doczekać),potem w kierunku Kotoru po drodze wysepki u wybrzeży Perastu), krótko Kotor (za krótko żeby zwiedzić tam trzeba się wybrac samochodem-ja pojechałabym bardzo wczesnie rano żeby wspiąć się po schodach wysoko a to ciężko jak upał). Boka z perspektywy wody wygląda zupełnie inaczej a widoki takie że na zdjęciach to wygląda na fotomontaż. Rejs polecam zdecydowanie!!!!
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 11:52
    Oglądałem zdjęcia z google tej jaskini ;piekna ,czy dobrze rozumiem ze jest ona w Chorwacji gdzieś blisko czarnogóry?
  • Gość: Robuś IP: *.adsl.inetia.pl 19.08.12, 12:21
    Witam jeśli chodzi o rejs do błękitnej groty to najlepiej wynająć motorówkę w porcie w herceg-novi jest dużo łodzi do wynajęcia różnej wielkości sternicy biorą od 6 do 15 euro za osobę od nas najpierw chcieli 150 euro za 13 osób ale powiedziałem że dam im 100 i zgodzili się bez problemu myślę że jak bym dłużej negocjował to zeszli by niżej warto wybrać mniejsze łodzie płyną trochę dłużej ale wpływają do środka jaskini i można dłużej popływać duże łodzie z 50 osobami i więcej wprawdzie kosztują po 5 euro , też wpływają ale na kilka minut i czasami niczym się dostanie do drabinki to już wołają żeby wychodzić byliśmy świadkiem wpłynięcia takiej dużej łodzi kąpiel trwała z 5 minut a my byliśmy pół godziny i wydawało nam się krótko.Oczywiście tak jak pisałem wcześniej polecam jeszcze rafting oraz przejazd przez Durmitor do żabljaka przez przełęcz Sedlo. Mapy Czarnogóry są dostępne w internecie gorzej jest z Bośnią brak map i nawet mapy google nie obejmują Bośni ale zwykły atlas europy 1:800 tys w zupełności wystarcza.W Bosni jeszcze koniecznie kąpiel pod wodospadami Krawica nie daleko meczugorie
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 19.08.12, 16:15
    Dzięki za rade ,no nas jest czworo tak więc pole do negocjacji słabsze ale na pewno się coś znajdzie .Możesz dokładniej opisać jak dojechać i co zwiedzić w Durmitor i ile czasu tam potrzeba żeby objechać ?.
    Na pewno pojadę od Sarajewa tak jak radziła mi aannkaa70,też poleca Durmitor więc musi tam być ciekawie Nie wiem co z Raftingiem też bym chciał ale płeć ładniejsza trochę taka jakby mniej pływająca:)) na ale jeszcze zobaczę .
  • Gość: Robuś IP: *.adsl.inetia.pl 19.08.12, 17:00
    Piotr72 przeczytaj ten wątek od początku w jednym z opisów napisałem bardzo dużo o raftingu i noclegach jeszcze raz gorąco polecam tym bardziej że jest po drodze do Durmitoru a przejazd przez góry bardziej podnosi adrenalinę niż rafting na który można zabrać nawet 3-latka.Jeśli jedziesz z dziećmi to koniecznie będą zachwycone.
  • Gość: piotr72 IP: *.133.246.94.ip4.artcom.pl 20.08.12, 08:04
    Wątek czytam o samego początku jak go założyłeś,(pełen szacunek za zamieszczane informacje od Ciebie)mi osobiście rafting bardzo leży ,no ale reszta załogi musi też się zdecydować .
    A jaką trasę Ty byś mi proponował jadąc do Czarnogóry i z powrotem pierwszy raz,annka1970 proponowała ciekawe rozwiązanie co ty na to?
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.08.12, 09:16
    Też jechałem pierwszy raz trasę opracowałem w oparciu o przewodnik pascala, dokładną mapę czernogóry,oraz pomoc forumowiczów.Droga z Warszawy do Sarajewa przez Cieszyn,Bratysławę,Budapeszt, Mochacs,Slawonski samac. Później to już spacerek ze zwiedzaniem zamki w Doboj ,Maglaj,Vranduk ,następnie dwa noclegi na raftingu przy scjepan polje.Następnie przejazd przez dolinę Pivy i skręt w góry Durmitor ,przejazd przez Żabljak do mostu na Tarze. Następnie powrót do Niksicia nocleg przed monastyrem Ostrog. Później już dojazd nad morze do Unclji 6 noclegów z tamtąd wypad do starego Baru ,Petrowaca i Budvy na Albanię i Szkoder zabrakło czasu. Powrót przez Cetinje i zjazd przez park narodowy Lozanac drogą do Kotoru, zwiedzanie Kotoru. 3 noclegi w Herceg-novi .Z tamtąd wypad do błękitnej groty i do Dubrownika, dalej powrót przez Trebinje do Meczugorie po drodze wodospady Krawica nocleg w Meczugorie .Następnie droga powrotna przez monastyr Blagaj i zwiedzanie Mostaru i z powrotem na Sarajewo ale można pojechac na Jajce i zwiedzic zamek nam już nie starczyło czasu. Trasa lekka , miła, i przyjemna, życzę miłego wypoczynku
  • nuova 20.08.12, 09:12
    Gość portalu: piotr72 napisał(a):

> Oglądałem zdjęcia z google tej jaskini ;piekna ,czy dobrze rozumiem ze jest ona
    > w Chorwacji gdzieś blisko czarnogóry?

Coś o jaskini Plava Špilja
    --
    "Piękność jest dla kobiety ważniejsza niż inteligencja, bo mężczyźnie łatwiej przychodzi patrzenie niż myślenie"
  • Gość: Bart87 IP: *.play-internet.pl 22.08.12, 14:35
    Możesz napisać jaka jest cena takiego rejsu no i ile trwa?
    Pozdrawiam
  • nuova 20.08.12, 09:16
    aannkkaa1970 napisała:
    > aHA! Jadąc od Kotru w gory Lovcen jest taka wieś gdzie sprzedają i robią taką s
    > zynkę jak parmeńska-ona się tam inaczej nazywa siłą rzeczy ale to ponoć własnie
    > stamtąd ten specjał rzeczywiście pochodzi.Sprzedają w eilkich kawałach (tanio
    > za kg) lub ładnie pokrojoną i zapakowaną hermetycznie. Pyszna!

Szynka nz się Njeguški pršut. Wytwarzają ją we wsi Njeguši, tam gdzie urodził się władca CG Petar II Petrović-Njegoš.
    --
    noł nał mejbi sun
  • Gość: andy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.12, 13:45
    Witam . Jak dojazd z Kotoru do tej wioski , jaka cena za kilogram szynki?
    Pozdrawiam
  • Gość: Mwozik IP: *.efuzja.net.pl 22.08.12, 06:37
    Robuś podziękowania za wątek który założyłeś - wspaniale się przydaje - właściwie na jego podstawie organizujemy nasz wyjazd do Czarnogóry :)
    a startujemy w sobotę 25.08 o świcie z Rzeszowa.
    Jedno pytanie jakie jeszcze mam to kwestia bezpieczeństwa; nigdzie na forach nie znalazłam informacji odnośnie jakiś przykrych sytuacji ale dla spokojności naszych rodzin :) chciałam wiedzieć czy przejazd przez BiH może się wiązać z jakimiś przygodami? Jedziemy autem trzy prawie trzydziestoletnie :) chodzi mi o to czy zdarza się dużo kontroli jak np. w ukrainie czy raczej jest spokojnie jak na węgrzech? będę wdzięczna za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich tutaj piszących! :)
  • aannkkaa1970 22.08.12, 08:40
    Robuś! Mam tysiąc pomysłow na minutę (to właśnie jest fajne w indywidualnych wycieczkach samochodem!) i myślę że jednak "do" pojedziemy przez Mostar i wodospady (za Twoją przyczyną).Czy sugerujsz jakąś opcję powrotu (inna?) w takim razie? Czy do wodospadów i kąpania w nich trafimy bez problemu? Piszesz ze w Mostrze trudno o parkowiska-czy coś mozesz zasugerować.? A co w mostarze oprócz mostu? Jadłeś tam?Skrobij coś jeszcze bo za kilka godzin jadę! Pozdro!
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.08.12, 15:25
    Mostar warto zobaczyc ze względu na orientalny klimat i charakter miasta (dużo meczetów) no i most który jest wizytówką nie tylko Mostaru ale i całej Bośni z parkowaniem to bez sugestii wjeżdżasz i szukasz jak w każdym mieście jak trafisz że akurat ktoś wyjeżdża to masz miejscówkę ceny w restauracjach nie są wyższe niż w innych miejscach w Bośni .Wszędzie można płacic w euro liczą 2 marki=1 euro przy takim przeliczniku to lepiej niż wymiana w banku tam dostaniesz 1,95 za euro i doliczą Ci prowizję .Euro przyjmują nawet w marketach . Przypominam o monastyrze w Blagaj za Mostarem są drogowskazy nadrabia się z 6 km. w jedną stronę ale warto monastyr taki sobie ale okoliczności przyrody i widoki niezapomniane.Co do bezpieczeństwa to w pełni europa, raz kolegę zatrzymała policja do rutynowej kontroli ,myślę że dlatego że długo nic nie jechało a tu nagle 3 samochody no to cup tego trzeciego ale sprawdzili tylko dokumenty i zaraz nas dogonił.Motele przy trasie tak jak wszędzie czyściutkie i bezpieczne nie widac różnicy gdzie jesteśmy czy w Polsce, na Węgrzech ,czy w Chorwacji a jak sobie przypominam poprzednie wyprawy to w Grecji i Francji było podobnie. Oczywiście stan dróg pozostawia wiele do życzenia ale widac powoli nadrabiają straty do europy zachodniej.Dodam jeszcze że miałem wrażenie że do polaków odnoszą się z większą sympatią niż do innych narodowości, co nie znaczy że są mili tylko dla nas
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.08.12, 15:56
    Bezpieczeństwo 100% jak wszędzie w europie (oprócz zdarzeń losowych i niefarta ze złodziejami na których można trafic nawet w norwegii )Aannkkaa do wodospadów brak drogowskazów ale są zaznaczone na mapach nawet w atlasie drogowy ale traficie na pewno trzeba kierowac się na miejscowośc albo raczej wieś studenci lub studenici i jadąc od strony wschodniej po minięciu tej miejscowości po około 2-4 km. jest duża i jedyna reklama tych wodospadów nie pamiętam czy była strzałka ale jeśli nie to przy tej reklamie skręca się w lewo i po 3 km. dojeżdża się do parkingów ( jak my byliśmy to stało tam z 10 autokarów i ciekawostka wszystkie były z Polski).Parking bezpłatny ,schodkami z parkingu idzie się z 10 min. ale podchodzi znacznie dłużej, ale można jechac dalej mimo znaku zakazu wjazdu większośc aut zjeżdża niżej i tam na poboczu parkuje.Miłego wypoczynku, jak wrócisz to daj znac w tym wątku jak sobie daliście radę a może zobaczycie coś czego nie udało nam się zwiedzic.W przyszłym roku pewnie też pojedziemy do Czarnogóry bo niestety jeszcze paru miejsc nie zobaczyliśmy myślę o wypadzie do albanii i do kanionu moraca oraz w pobliskie góry tylko pojedziemy przez Serbię żeby zobaczyc twierdzę Smederevo i Serbską kapadocję .
  • Gość: Gość IP: *.internetunion.pl 22.08.12, 18:15
    Robuś! Pojutrze jadę do Czarnogóry pierwszy raz .Jadę przez Cro. gdzie przekraczać granicę z miedzy Cro a MN.? jeczać za Dubrownik cz wcześniej? Pilne.Dziękuję za podpowiedż.
  • Gość: ruda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.08.12, 20:37
    raczej się to nie opłaca (znaczy do MNE przez Chorwację) , ale jechac za Dubrownik
  • Gość: Robuś IP: 178.42.95.* 23.08.12, 07:49
    Jeśli jedziesz tylko do MNE to daruj Sobie Cro ,w tym wątku pisałem wcześniej dlaczego ,po za tym droga przez bośnie jest bardzo piękna natomiast przez cro masz w większej części autostradę i niestety nie wiele widac, a to w podróżowaniu własnym autem jest najfajniejsze . Ale jeśli Masz w planach zwiedzanie Cro to nie Masz innego wyjścia tylko jechac przez Dubrownik ,wcześniej opisywałem trasę od dubrownika. Dodam jeszcze że trasa przez Bośnię ,od Bielska-Białej do granicy z bośnią przebiega w 90% autostradami, tak więc ten odcinek można przejechac w 8 godzin
  • Gość: Gryfinianin IP: *.crnagora.net 23.08.12, 16:40
    Wczoraj wyjeżdzałem z Medziugorie drgą pod górą z Krzyżem ( taka szrutówka z łatami asfaltu ale tylko przez dwa moze trzy kilometry ) i potem na Caplijną - były po drodze kierunkowskazy na Wodospad

Ze względu na póżną porę ( było koło 18,30 ) odpuściliśmy ich zwiedzanie a że będziemy tu jeszcze do 31 sierpnia to połączymy wodospady Krawica z wypadem do jaskini Vieternicy
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.08.12, 08:13
    O tej jaskini Vieternicy to nie słyszałem.Jak Wiesz coś więcej o niej to napisz albo jak zwiedzisz to daj znac czy warto do niej podjechac i ewentualnie jak tam trafic.
  • sveiser 24.08.12, 21:18
    www.vjetrenica.ba/index.php/hr/id-vjetrenice
    www.youtube.com/watch?v=e5I4uVteD-4
    Jutro mamy zaplanowany Dubrownik bo przypływają tam te wielkie wycieczkowce ( www.portdubrovnik.hr/girica1.php ) a jaskinie i wodospady mamy w planie na poniedziałek lub wtorek - kwestia na kiedy umówimy sie ze znajomkiem naszego gospodarza na rejs po boce kotorskiej z wizytą na wyspach z cerkwiami i kąpielą w błekitnej grocie.

Jak by co to tutaj jest mój adres meilowy
  • sveiser 30.08.12, 10:01

Vjetrenica jest w pożo - droga dojazdowa świetnie oznakowana w samej wsi Zawala kończona jest budowa motelu z restauracją i parkingami dla turystów. Zwiedzanie jaskini jest tylko w obecności przewodnika ( mają tam kurtki wiatrowe i kaski do użyczenia dla turystów ) Trasa dostępna dla turystów to jakieś pół kilometra w jedną stronę - przewodnik mówi świetnie po angielsku ale i w chorwackim idzie go spokojnie zrozumieć ( nasze dzieciaczki bynajmniej wszystko zrozumiały ). Pokazał nam i albinoska slepą jaskiniowa salamandrę i jakieś inne dziwne stworzonka , stalagmity, stalaktyty i stalagmaty, firany i kaskady kresowe

Wejście jest o każdej pełnej godzinie od 10 do 18 ( w niedziele od 12 do 18 ) my źle trafiliśmy więc przewodnik poradził nam by te 40 minut czekania spędzić na zwiedzaniu w pobliskim prawosławnym monastyrze gdzie nas za darmo oprowadzał mnich ( zapaliliśmy świeczki na wypominki 3 sztuki za bośniacką marke ale można dać pół euro ) po czym mnich poczęstował nas naturalnym sokiem i kawą. Na parkingu przed monastyrem jest darmowa toaleta a cała droga dojazdowa do Vjeternicy jest świeżo wyremontowana i ma nowy asfalt. Na pobliskich terenach Popowego pola sa jeszcze nierozminowane tereny więc przy drodze stoja nowe ostrzegawcze tabliczki o minach warte uwiecznienia na fotografiach.
  • Gość: Gryfinianin IP: *.tktelekom.pl 15.09.12, 20:13
    Warto ,warto - czynna jest od 10 do 18 ( w niedziele od 12 do 18 ) bilety niedrogie jakinia długa i przestronna oświatlona ścieżka - zwiedzanie co godzinę z przewodnikiem ( trwa około 40 minut ). mają tam trochę stalagmitów , stalaktytów i stalagnatów ale najwiekszą atrakcją było oglądanie z bliska ślepej salamandry albinosa. Obok we wsi jest parking z darmową toaletą przy wartym zwiedzenia prawosławnym monastyrze z IX wieku , budowany jest nowy motel do obsługi odwiedzajacych. Droga świerzo wyremontowana i na poboczu popowego pola stoją nowe czerwone tablice ostrzegawcze " Miny - nie prołazit "

Obsługa jaskini ma swoje kaski i kurtki przeciwdeszczowe które uzyczają darmo zwiedzającym. Sama trasa wynosi bodajże 540 metrów w jedną stronę, raczej lepiej jest zwiedzać ją wiosną jak jest w jeziorkach więcej wody która przelewa się przez krasowe kaskady
  • aannkkaa1970 31.08.12, 16:00
    Ja już też wróciłam!
    Przede wszystkim dzięki serdeczne Robuś baardzo nam pomogłeś-bez Ciebie kilku rzeczy by chyba nie było!
    Dzięki za Mostar, za wodospady , za motel pod Ostrogiem, za pomysł HNovi.
    Zobaczyliśmy to czego nie dało rady za pierwszym razem-czyli jak wyżej plus Lovcen (z mauzoleum), Boka z samej gory (niestety chmury czy też dym z wielu palących się szczytów zmnniejszył widoczność-żal mi tych ludzi-niektórzy płaczą patrząc na pożary).
    Kilka razy przeprawialiśmy się promem-zmieliło się przez te lata-odprawa i przeprawa ekspresowo bez żadnego czekania i nie co pól godziny ttylko naokrągło.
    HNovi nas zachwyciło- cudnie!
    A wrócilismy przed czasem -bo wyjechalismy wczoraj rano (o 7 z HN) a bylismy w domu (Katowice) przed 3cią w nocy.Sama jetsem zdziwiona.No ale było nas 2 i pół kierowca-tj ja, mąż i córka która ma prawko od miesiąca-bardzo sie rwie do jazdy :-) jechała sobie w obie strony przez niemal całe Węgry.Miała frajdę a my adrenalinę zamiast kawy :))
    Wszystko sie udało-DZIĘKI! i pozdrawiam!
  • Gość: Robuś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.10.12, 12:43
    Witam, niestety z braku czasu zajrzałem na ten wątek dopiero teraz bardzo się cieszę że moje doświadczenia z wyjazdu się komuś przydały i pomogły w planowaniu podróży, a może aaanka widzieliście coś więcej niż ja opisywałem chętnie skorzystam z podpowiedzi gdyż w przyszłym roku planuję ponownie czarnogórę. Chcę pojechac przez Serbię zobaczyc Belgrad, Smederevo i serbską kapadocję a w drodze powrotnej jaskinie vieternicę i więcej pojeździc po Bośni i Hercegowinie bo w tym roku to zaliczylismy tylko rafting, Mostar i Meczugorie, kupiłem już przewodnik po bośni i widzę że jest tam sporo ciekawych rzeczy do zobaczenia.
  • Gość: mariusz125 IP: *.dolsat.pl 11.05.13, 19:10
    Witam. W jakie miejsce najlepiej pojechać do Czarnogóry ? Jedziemy dwoma samochodami i zamiar mamy gdzieś się zatrzymać między Budvą a Barem, może Petrovać , Sutomore, Bar... Chodzi nam też o to żeby być mniej więcej po środku Czarnogóry bo chcemy zrobić sobie wycieczki do:napewno chcemy pojechać na jeden dzień na zatokę koterską i na jeden dzień do Dubrownika, potem może jeszcze jezioro szkoderskie i może Albania. Co proponujecie, gdzie się zatrzymać, gdzie szukać w miarę przyzwoitych kwater w niewygórowanych cenach ? A może macie jakieś namiary na sprawdzone kwatery ?
    Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.
  • justryb1 13.06.13, 19:01
    Generalnie dla mnie Boka Kotorska jest najpiękniejsza, ale po kolei, moje odczucia to im bliżej granicy albańskiej tym brudniej, w tym brudniejsze plaże i rzeczywiście w Ulcinj plaża miejska też jest brudna, ale mnie się Ulcinj podobał, poza tym w tym roku jedziemy do Macedonii i Albanii, więc nie narzekam na brud, tylko stwierdzam fakt.
    Jeśli chodzi o nocleg między Budwą a Barem można znaleźć przy drodze jakieś przyzwoite lokum, na pewno w sierpniu. Dobrze jest zapytać o plażę w pobliżu.
    Plany macie dość ambitne i Dubrownik i Albania:-). My byliśmy w MN dwa tygodnie i dzień w Dubrowniku:-), zwiedzaliśmy i troszkę plażowaliśmy. Ceny trochę niższe niż w Chorwacji, chociaż jak ktoś pisał Budwa jest droga.
  • Gość: Robson IP: *.zeork.com.pl 13.06.13, 11:23
    Witam . Potrzebuje rady co do pokonania odcinka drogi z Sarajeva do Budvy. Lepiej jechać na Niksić, czy może na Trebinje lub Mostar?
  • svejser 13.06.13, 19:29
    Lepiej na Niksic
  • a107t4 13.06.13, 19:34
    Gość portalu: Robson napisał(a):

> Witam . Potrzebuje rady co do pokonania odcinka drogi z Sarajeva do Budvy. Lepi
    > ej jechać na Niksić, czy może na Trebinje lub Mostar?

Najlepiej wsiąść z samochodem do pociągu w Nowym Sadzie i budzisz się wypoczęty nad samym morzem. Polecam
  • svejser 13.06.13, 21:39
    Jak facet chce jechać z Sarajewa ( bo pewnie ma tam nocleg lub dwa i planuje zwiedzać miasto) to na jaką cholerę ma się cofać do Nowego Sadu?
  • tatus37 27.06.15, 14:14
    Witaj
    Interesuja mnie gdzie mozna zjechac na tzw rolce w šćepan Polje nad kanionem Tary
    Czy więcej jest tam takich atrakcji? Ile kosztują i gdzie ich szukać?
    Jechaleś w Bośni przez Tuzle czy Zenice?
    W Ulcinj poszukuje nie drogiego spania dla 5 osob w tym 3 dzieci
    Zeby nie było daleko od plaży
    Masz jakieś namiary?
    Pozdrawiam
    Marek
  • Gość: 89 IP: 192.162.173.* 27.06.15, 20:43
    zjedziesz przy samym moscie. po obu stronach sa te atrakcje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka