Dodaj do ulubionych

subiektywne wrazenia z Bałkanów

13.05.13, 09:49
6 dni, 3800 km.
BiH, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Albania
I cz goo.gl/maps/QoFm2
II cz goo.gl/maps/tu9AB

Kwestie natury organizacyjnej:
- są różne druki Zielonej Karty i nie na wszystkich jest Montenegro. Warto sprawdzic przed wyjazdem bo potem wtopa i 10 € na granicy :)
- wszędzie oczywiscie dowod osobisty
- zarówno automapa ani tomtom nie sprawdzają się w głębi lądu w Czarnogórze i w BiH (lepiej ale nie super jest w Serbii), w Albanii po prostu jest droga :)
Najlepszy przykład goo.gl/maps/mByID
wg google 2.19 h, tak samo automapa i tomtom. W realu ok 5 h jazdy po górach z tego jakies 50 po drogach żwirowo asfaltowych na których asfalt kiedys był. Swoją drogą droga piekna z widokami na osnieżone szczyty, tunele. rzeki, strumienie itd...
-uwaga równiez na drogę z Baru do Shkodera a zwłaszcza fragment z Krute do granicy Albanii - nawierzchnia żwirowa w trakcie asfaltowania.

A teraz parę subiektywnych wrażeń:
1. BiH wciąz wyglada tak jakby wojna skończyła sie 2 tyg temu, zero zmian od 20 lat. Leje po bombach, strzaskane szyby, rozwalane dachy, neizamieszkane domy stojące jak upiory wzdłuz całej trasy. Smutne. Ludzie bardzo mili, zdecydowanie tarajacy sie pomóc i zapytać chociazby jak leci i skąd jestesmy. Najtanszy kraj w regionie. Knajpy i hotele. Nie wiem jak reszta.
2. Chorwacja - zdecydowanie na plus posród całej reszty - zwłaszcza rzuca sie w oczy róznica w ilosci śmieci na ulicach i w otoczeniu. Tam ich po prostu nie ma. Mimo braku sezonu 7 maja w Dubrowniku były takie tłumy ze ewakuacja nastąpiła po 30 minutach. Dobrze ze wieczorem zaliczylismy kolację koło północy... najlepsza lazania w życiu, na głównym deptaku w starym Dubrowniku pierwsza włoska po lewej idąc do portu, pysznie ale 120 euro za kolację jednodaniową z 1 piwem dla kazdego dla 3 osob.
Rano śniadanie w Irish pubie (równiez polecam) zestawy po 45 kun, swieże i smaczne. Jest wifi :)
3. Montenegro - nie wiem czy przed sezonem sprzątają czy akurat był strajk śmieciarzy ale ilosci śmieci walajace się na ulicach, plażach, chodnikach były takie że mocno konkurowały z widokami. W ten sposob zrezygnowalismy z Boki Kotorskiej i zdecydowalismy sie na prom. Na miejscu w Dobrej Vodzie pyszna hobotica i lignje na żaru :) i po szopskiej i po 3 piwa. I fajny rachunek - 60 euro za 3 osoby z napiwkiem i to poważna zaleta Czarnogóry :)
4. po drodze do Albanii zdejmuję z asfaltu żólwa greckiego co się tam był zaplątał (wieziemy go potem parę km do pierwszego bezpiecznego miejsca - jak wróci do rodziny za 5 lat to bedzie miał co opowiadać)
5. Albania - 50 km po Albanii wystarczyło na najbliższe 10 lat. Kawałek dzikiej Afryki w sercu Europy. Zero reguł na drogach, Shkoder wygląda jak duża wieś, drogi dojazdowe do jeziora nie istnieją (w sensie dobrej nawierzchni), uciekamy.
6. Montenegro - droga z podgoricy do Kolasina to marzenie każdego motocyklisty. Cały czas jedzie sie w kanionie rzeki , skały, zakręty, widoki no i brak miejscowosci wiec brak smieci.
Tu nastepna wtopa nawigacji i uwaga map papierowych - na mapie jest droga z Kolasina do Berane. W rzeczywistosci jej nie ma. Tutaj google maps ma rację.
7. Serbia - piękna droga od granicy do Prijepolie, potem do Kragujevaca. Już nudniej ale średnia wzrosła. Serbia jest biedna ale wygląda lepiej niż BiH, ludzie sympatyczni, problem z językami (angielski i niemiecki w drodze stanowił problem), cenowo miejsce II po BiH.
Straszyli nas policją serbską ale jedyny kontakt (skręt w lewo na zakazie - nasza wina) skończył się ostrzezeniem i zyczeniem szerokiej drogi. Golubac i 100 km nad Dunajem to po prostu fragment który warto zobaczyć.
8. a potem Rumunia i wreszcie Europa :) i już nie to forum.

Aha - noclegi - pokoje 3 osobowe z łazienką i wifi (potrzebne było): Chorwacja 35 euro (apartament). Czarnogóra 25 euro (apartament), Serbia 30 euro (hotel)

Ogólnie jak ktos chce zobaczyc cos innego i ma czas na zrezygnowanie z autostrady to podróż przez BiH do Dalmacji ma sens. Tylko trzeba założyć że 500 km może zajać cały dzień.

i jeszcze jedno - to przejscie o które kiedys pytałem faktycznie istnieje:
goo.gl/maps/sdCVS
tylko że poza sezonem w nocy jest zamkniete i trzeba było budzić obsługę.
Odpalac komputery, skanowac, wpisywac itd... a w srodku nocy, 5 km od miejsca docelowego te 30 min straty boli.

--
Lepszy mały ale własny i z przodu niż duży ale cudzy i z tyłu...
Obserwuj wątek
      • trypel Re: subiektywne wrazenia z Bałkanów 13.05.13, 11:08
        lasagne była jedna - moja.
        Byłe też stek w sosie z zielonego pieprzu i tuńczyk z grila.
        620 kun kartą + 10 euro napiwku
        Masz rację - to mniej niż 120 euro. Mój błąd. Jakies 85.
        --
        Jezus najprawdopodobniej umarł na depresję. Podobno tuż przed śmiercią był mocno przybity.
          • trypel Re: subiektywne wrazenia z Bałkanów 13.05.13, 15:36
            masz rację :) lasagne była koło 80,
            płacił jeden. Co wieczór kto inny :) na kogo padnie na tego bęc
            akurat wtedy nie ja dlatego mi sie pomerdało z €.

Tzn w tym przypadku nie narzekam na cenę - znaleźć poza sezonem w Dubrowniku knajpę która ok północy w srodku tygodnia ma otwartą kuchnię i nie podaje już tylko piwa oznacza że godzimy się z zawężeniem oferty i podwyzszeniem cen :) oczywiscie moglismy pójsc na kebaba ale w sumie wyjazd motocyklowy mam raz w roku.
            za to w BiH zjedlismy fantastyczny lunch - po kawałku swieżego burka z mięsem + jogurt za 4 euro (dla 3 osob :) ) wiec srednia wyszła OK.
            --
            Kasia posprzątała mieszkanie, wyprowadziła psa na spacer, odrobiła lekcje, ale mama i tak zauważyła, że jest w ciąży.
    • trypel uratowany żółw 13.05.13, 16:09
      fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3421576,2,3,Czarnogora.html
      niestety cham nie chciał wystawić łba

to tłum w Dubrowniku (przypominam - poza sezonem i w środku tygodnia)
      fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3421574,2,1,dubrownik-2013.html
      w kazdym razie w sezonie to mnie tam wołami nie zaciągną

a tu widok z apartamentu (4 miejsca, kąt kuchenny, łazienka, wielki taras) w Czarnogorze.
      fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3421575,2,2,Czarnogora-Bar-Dobra-Voda.html
      za 25 euro to chyba niezła oferta :)
      --
      Kasia posprzątała mieszkanie, wyprowadziła psa na spacer, odrobiła lekcje, ale mama i tak zauważyła, że jest w ciąży.
      • szamfirek Re: uratowany żółw 24.05.13, 21:57
        Cześć! Interesuje mnie nazwa tego pensjonatu, cena i widok zachęcający do wypoczynku. Jeśli nie jest to dla Ciebie problem... zostawiam też mój email : m.szewczyk14@gmail.com. Pozdrawiam
        • trypel proszęć 26.05.13, 20:13
          Vila Bravo
          Veliki Pijesak bb
          Dobre Vode, Bar, 85350
          Czarnogóra
          +38267662379
          n.bravo@t-com.me

--
          Pomożecie mi? Chciałbym napisać wiersz o Macierewiczu i brakuje mi rymu do słowa „debil”
    • wislok1 Baaardzo subiektywne wrazenia z Bałkanów 13.05.13, 21:38
      to przejscie o które kiedys pytałem faktycznie istnieje:
      > goo.gl/maps/sdCVS
      > tylko że poza sezonem w nocy jest zamkniete

Zamknięte ?

Szczegółowe informacje o urzędach celnych
      Kraj: Chorwacja - HR (092) Region: - Miasto: Gornji Brgat
      Croatian-Bosnian frontier
      Godziny pracy
      CIJELA GODINA od 01/01 do 31/12
      Transport drogowy (R)
      pn-nd 00:00 - 23:59
      tiny.pl/h88gf

BiH wciąz wyglada tak jakby wojna skończyła sie 2 tyg temu, zero zmian od 20
      > lat.
      Mostar 1993
      www.christopherlong.co.uk/pub/mostartitobridge.gif
      Mostar 2013
      www.nansen-dialogue.net/ndcmostar/images/stories/mostar.jpg
      No comments
      • wislok1 Re: Baaardzo subiektywne wrazenia z Bałkanów 14.05.13, 00:40
        Co do braku asfaltu nie jest trudno zweryfikować ten fragment:
        „uwaga równiez na drogę z Baru do Shkodera a zwłaszcza fragment z Krute do granicy Albanii - nawierzchnia żwirowa w trakcie asfaltowania. „
        Na Panoramio są zdjęcia tej drogi, wszędzie asfalt, nikt niczego nie kładzie, nie asfaltuje, bo już to zrobiono:
        ssl.panoramio.com/photo/72202296
        O Bośni już pisałem, o cenach w Chorwacji już inni zwrócili uwagę na nieścisłości.
        Za 1 euro na osobę, 4 złote, nie da się w Bośni dostać burka i jogurt, sorry. Bośnia jest tańsza od Chorwacji, ale ceny ma na polskim poziomie. U nas nikt nie zje kebaba i nie popije jogurtem za 4 złote.

Fragment o Albanii: „Kawałek dzikiej Afryki w sercu Europy, Shkoder wygląda jak duża wieś,”
        Tak wygląda dzika Afryka i duża wieś ?
        upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/69/Shkoders_Low_Skyline.jpg/800px-Shkoders_Low_Skyline.jpg
        Teraz fragment: „Tu nastepna wtopa nawigacji i uwaga map papierowych - na mapie jest droga z Kolasina do Berane. W rzeczywistosci jej nie ma. Tutaj google maps ma rację. „
        Czyli według Google maps drogi ma nie być. Wystarczy wpisać Berane do Google maps, zmniejszyć mapę, żeby zobaczyć, że według Google maps droga jest !

I tyle moich uwag.
        Nie chce mi się szukać dalszych wpadek

• Gość: wisloka Re: subiektywne wrazenia z Bałkanów IP: *.dynamic.chello.pl 14.05.13, 11:35
      Autor: hepik1 14.05.13, 11:27
      Taki mały apel do wszystkich,którym wykasowałem posty obrażające wisłoka...wiem,że mało skuteczny ale...przecież można go ignorować czy to technicznie,dla tych zalogowanych albo ot,tak po prostu.
      Po co eskalować dmuchając w te skrzydła ,robiąc wiatrakowi przyjemność ? ;) -----------------------------------------------------------------------------------------------------
      Jeteś tyle wart co twoje apele.
        • trypel Re: Mam prośbę 27.05.13, 21:35
          sorry nie było mnie w kraju
          jechalismy taka trasą: goo.gl/maps/FFi0b
          za jeziorem (w kierunku Chorwacji) jest juz OK ale 2 h przed jeziorem podróż była nieciekawa. Prezbudowa, braki w asfalcie po paręset metrów. Zero swiateł i oznaczeń. Az załowalismy że zrezygnowalismy z Mostaru
          ogólnie te 250 km to raczej 5 niż 3,5 h i to pod warunkiem dobrej pogody i podrózy za dnia.
          --
          Lepszy mały ale własny i z przodu niż duży ale cudzy i z tyłu...
            • trypel Re: Mam prośbę 28.05.13, 11:28
              Tam jest lepiej i naprawdę pieknie. Az do Focy. Piękne okolice, my mielismy jeszcze zasnieżone szczyty,
              Uwaga tylko na ruch i ciężarówki :)

PS cała droga jest piekna podejrzewam ale w deszczu po ciemku wyglada to nieco inaczej. A jak do tego dojdzie brak nawierzchni, kamulce na drodze, zero świateł to już hardcore. Wiec może i warto całą przejechać ale miec dużo czasu i długi dzień.

--
              Kochanie. Jubiler już był zamknięty. Ale kupiłem Ci jogurt.
                • trypel Re: Mam prośbę 28.05.13, 14:13
                  subiektywnie nie wiem ;)
                  Niestety ominelismy Mostar. Wiemy tylko że nawigacji i googlowi wierzyć tam nie należy.
                  Jak trasa w górach to nawet na motocyklu 50/godz to max średnia. O ile w Chorwacji nawet po górach można ostrzej pojechać o tyle w BiH trzeba uważać na niesprzątane kamienia na drodze, plamy, dziury itd.

--
                  Pomożecie mi? Chciałbym napisać wiersz o Macierewiczu i brakuje mi rymu do słowa „debil”
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka