Dodaj do ulubionych

Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji?

09.06.15, 16:38
Jadę na 10 dni do Chorwacji i zastanawiam się ile kun wziąć, bo kompletnie sie na tym nie znam. Chodzi mi tylko o pieniądze na własne przyjemności- 1,5l wody lub sok dziennie , z 2 lody dziennie, jakaś przekąska, pamiątki (nie dużo) z 4 pocztówki, 4 magnesy, czy 350 kun wystarczy? I jeszcze pytanie, jaka waluta jest w Hercegowinie? I ile zabrać tam pieniędzy w tej walucie na 1 dzień (lody,magnes,pocztówki) 25?
Obserwuj wątek
    • Gość: Falifax Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.15, 17:08
      350 kun to około 200 złotych
      Ceny są wyższe o około 30% niż w Polsce
      Za 350 kun kupisz tyle samo co w Polsce za około 150 złotych

Teraz masz pytanie, czy ci wystarczy 150 złotych na 10 dni, 15 złotych dziennie ?
      To już ty sama wiesz i tylko ty

Nie ma państwa Hercegowina, jest Bośnia i Hercegowina
      Walutą jest tam marka, warta połowę tego co euro,
      ale ceny są jak w Polsce
                • Gość: tom Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: 80.54.108.* 11.06.15, 06:29
                  Tu nie ma potrzeby dogadywania się. W kantorze czy na poczcie kładziesz na ladzie okienka 50 czy 100 zł (te nominały najwygodniej wynieniać, drobniejszych lepiej nie wymieniać, bo faktycznie czasami nie chcą ich przyjmować gdyż ich nie znają) i tyle. Dokładnie tak samo wymienia się € na HRK, wiec żadna różnica. Aha: walutę, w tym złotówki, coraz częściej można wymieniać w kasach na stacjach paliw przy autostradach. to wyodne dla tych, ktorzy wjeżdżaja dopiero do Chorwacji nie mając przy sobie ani lipy, a chcieliby np. wypic kawę. Ale czy to za kawę, czy za tankowanie albo przejazd autostradą, i tak da się zapłacić dowolną kartą bankową nie używając żadnej gotówki.
                    • Gość: Julcia Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: *.centertel.pl 12.06.15, 13:15
                      My pierwszy raz do Chorwacji. Mam zamiar wsiąść ze sobą 3 tyś/ pln. Nie wiem ile wydamy kasy na mieście bo jedziemy z dziećmi, tymbardziej że mamy wykupione dwa posiłki dziennie. I teraz mam pytanie czy lepiej wymienić tą kasę w Polsce na euro/kuny ? Czy po prostu zabrać ze sobą pln i wymieniać na miejscu na tyle ile potrzeba danego dnia. Zaznaczam że za pobyt muszę zapłacić w dniu przyjazdu w walucie chorwackiej lub kartą. Co radzicie ? Mieć naszą walutę czy kupić za te 3000 Np euro ???
                          • Gość: tom Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: 80.54.108.* 14.06.15, 22:18
                            Najlepiej niech każdy zrobi, jak uważa, jak ktoś chce słuchac majaczenia kantorowego naganiacza - jego sprawa, jak woli słuchac tych, co Chorwację znają i doradzają na podstawie wlasnego doświadczenia - jego sprawa. A po powrocie każdy niech w tym wątku napisze, jak mu sie powiodło. Trudno lepiej to rozstrzygnąć.
                            No, chyba że ktos jednak weźmie kalkulator i policzy sam, choćby korzystając z przeliczników jakie można bez problemu wyszperać w necie:

Tečajna lista Hrvatske narodne banke broj: 113 | Datum izrade: 12. 06. 2015. godine | Tečaj se primjenjuje od: 13. 06. 2015. godine

1 EUR - 7.524249 / 7.54689 / 7.569531

1 PLN - 1.820089 / 1.825566 / 1.831043

(Kursy: kupna / średni / sprzedaży)

Do tego proszę podstawić sobie kurs, po jakim w Polsce kupicie €, w dwie minuty macie odpowiedź, co się "opłaci", a co nie ;-))

Temat rokrocznie wałkowany na forum pierdylion razy, i wciąż nic z tego nie wynika, każdy obstaje przy swoim. Ja też: w Chorwacji gdzie się da płacę kartą, € biorę tylko tyle, ile mam zapłacić na noclegi, a reszta to gotówka w PLN, nominały po 50 i 100. Z bankomatów wydających HRK nie korzystam, a za zakupy i kolację nawet w małych wioskach bez problemu zaplacę kartą. gotówka w HRK potrzebna co najwyżej na jakiś bazarek, czasem parkiranje, domace vino i to w zasadzie wszystko. Nawet za kawę przy autostradzie da się uregulować rachunek kartą bez żadnej łaski. Na 14 czy 15 wyjazdów raz się zdarzyło usłyszeć, że terminal do obsługi kart "ne radi", ale udało się zaplacić bilonem w € jaki się zaplątał w kieszeni.

• kerol60 Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? 14.06.15, 22:46
                              Ja jeżdżę do Chorwacji od 12 lat, liczyć umiem i przekonałem się nie raz że najlepiej zabrać Euro. Wymieniam w miarę potrzeb po 50-100 euro nie ważne czy kantor,poczta czy bank - najpierw sprawdzam kurs bo w każdym jest inny. Noclegi negocjuję i płacę w Euro, Tylko za opłatę za autostradę najlepiej płacić w kunach bo najlepiej się opłaca ale licząc kurs Chorwacki. Kupując Kuny w Polsce wychodzi drożej.Ew paliwo płacę kartą.
                              • Gość: tom Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: 80.54.108.* 15.06.15, 07:29
                                Choć matematyka jest jedna - każdy ma swoją. Ty masz swoje racje, ja swoje. Policz sobie w oparciu choćby o oficjalne tabele kursowe (kantory w Chorwacji mają kury różna od bankowych, ale różnice mogą być w obydwie strony, wiec przyjmijmy kurs banku):

chcąc kupić przed wyjazdem w Polsce 100 € trzeba dziś, po kursie sprzedaży 4,18 PLN/€, wydać 418 PLN. Za te 418 PLN, czyli 100 €, w Chorwacjo dostaniesz 752,42 HRK.
                                Zabierz do Chorwacji te 418 PLN w polskiej walucie. W tym samym miejscu w Chorwacji dostaniesz za nie 760,76 HRK. Różnica jest groszowa, ale w tym przypadku na korzyść wymiany w Chorwacji złotówek na kuny, a nie kupionych w Polsce euro na kupy. Za różnicę można sobie zafundować loda, ale już na piwo nie musi wystarczyć...
                                Prowizję pomijam, bo jest identyczna w przypadku sprzedaży w Chorwacji złotówek i euro. Wartości do przeliczeń pochodzą z tego samego źródła, które powyżej podałem, więc nie mów, że tu jest jakaś manipulacja liczbami.

Nie liczę, ile warte jest dla mnie to, że nie biegam po polskich kantorach aby najkorzystniej € kupic, oszczędzając parę groszy zresztą, a potem - aby po powrocie odsprzedać te €, których nie wydałem/wymieniłem bo nie było takiej potrzeby.
                                Taka jest moja matematyka. Ale, jak się rzekło, każdy ma prawo do własnej, i ani myślę kogokolwiek przekonywać, ze racji nie ma. Twoje pieniądze - Twój urlop - twój problem;-))
                                • christoof Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? 15.06.15, 23:31
                                  Moim zdaniem nie ma sensu wozić złotówek, bo poza bankami kurs wymiany w kantorach jest niekorzystny. Różnice między kursem euro a kursem złotego w kantorach to niebo i ziemia. Na złotówkach kroją turystów.
                                  Poza tym co zrobić z niewykorzystanymi w czasie pobytu kunami ?
                                  Pozostaje jedynie na siłę coś kupić w Chorwacji.
                                  A euro zawsze się przyda, wiele osób ma zaskórniaki w domach, nie musi kupować przed wyjazdem całej kwoty
                                  Płacenie kartą jest OK, sam tak robię, ale banki nieźle zdzierają, wygoda kosztuje
                                  • Gość: tom Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: 80.54.108.* 16.06.15, 09:58
                                    Jak wspominałem - każdy ma swoją matematykę. Źle jest, jak się ludzim wciska kit, aby tylko wyjść na "experta". Nie opowiadaj dyrdymałow o rzekomo niekorzystnym kursie złotówki w Chorwacji. Dane z dziś: w kantorze, z ktorego korzystam, dostałbym za 1 € 5,533 HRK, a za 1 PLN - 1,816 HRK. Podziel sobie jedno przez drugie, wyjdzie ci relacja € do PLN, wynosząca 4,148 PLN za 1 €. Jeśli w Polsce kupisz euro taniej - opłaci Ci się zabrać euro, jeśli drożej - nie oplaci się. Dziś w moim mieście w kantorze euro jest po 4,175. Z tego rachunku wynika, ze opłaci mi się zabrać do Chorwacji złotówki a nie €. Jutro € może być po 4,05, wtedy najpierw sprawdzę, po ile w Chorwacji "chodzi" € a po ile PLN, i jeszcze raz się zastanowię. Ot, i cała filozofia. Clou tej zabawy jest takie, że różnice nie są aż tak powalające, aby za to umierać. Poza tym: nie ma problemu z tym, co począć z nadmiarem kun. Jak wymieniasz w Chorwacji 50 PLN (ten nominał jest najwygodniejszy, obok 100 PLN), dostajesz za to 90 HRK. Jakiś problem z takim "nadmiarem" ? Kilka butelek wina dla przyjaciół w kraju, jakiś burek na drogę powrotną, kawa przy autostradzie,,, W najgorszym wypadku - w drodze powrotnej zapłacę nimi, zamiast kartą jak zwykle, za autostradę
                                    W ogóle - niech każdy sobie sam policzy, co dla niego "opłacalne", a co nie, ja nikomu nie wciskam informacji nieprawdziwych i nie każę bezkrytycznie wierzyć moim racjom. Twoim też nie.
                                    • christoof Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? 16.06.15, 17:16
                                      Jeszcze raz powtarzam: poza bankami kurs wymiany złotówek na kuny był bardzo niekorzystny i to się ani trochę nie opłacało !
                                      Nie w każdej miejscowości jest bank, a codzienna jazda kilkanaście kilometrów do banku po to, żeby wymienić złotówki na kuny w ilościach po 50, 100 złotych,
                                      jest nieporozumieniem. Dopiero nie będzie się to opłacało.
                                      A wymienianie np. 1000 złotych, potem znowu 1000, to konieczność zakupów "na siłę" lub niewykorzystane kuny sprzeda się po bardzo złym kursie w Polsce.
                                      Euro jest na tyle uniwersalną walutą, że ryzyko jest bardzo małe, kurs kantorowy euro do kuny nie jest taki zły
                          • Gość: Falifax Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.06.15, 18:15
                            Facet, nie rób tu ludzi w ...

Złotówka - kurs kupna w Splitska Banka 1,76
                            Za 100 złotych masz 176 kun
                            www.splitskabanka.hr/Tecajna-lista/Tecajna-lista
                            Załóżmy, że dzisiaj kupiłem za 100 złotych 24 euro ( kurs 4,15 ) Za tyle dzisiaj sprzedawali euro
                            Za 24 euro masz 181 kun

W kantorze w wiosce na wybrzeżu, gdzie banku nie ma, kroją ludzi na full, dodają prowizje, itp.
                            Za 100 złotych dostaniesz max 170 kun, przeważnie 160
                            • christoof Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? 16.06.15, 22:55
                              Złotówka jest wymienialna, ale delikatnie mówiąc nie jest mile przyjmowana w kantorach chorwackich.
                              Dlatego taki, a nie inny kurs.
                              Co ze złotówkami może zrobić kantor ? Ilu Chorwatów jeździ do Polski ?
                              Raczej Polak złotówek w chorwackim kantorze nie kupi.
                              Nie dziw się, że kurs jest niekorzystny.
                              Kuny w polskich kantorach są głównie dlatego, że ktoś pojechał na wczasy, wymienił ich za dużo i potem odsprzedał w Polsce ze sporą stratą.
                              Kantor kupił od niego po kursie 0,50,
                              sprzedał za 0,60 albo jeszcze drożej
                              • hepik1 Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? 09.07.15, 17:43
                                >Co ze złotówkami może zrobić kantor ? Ilu Chorwatów jeździ do Polski ?
                                Raczej Polak złotówek w chorwackim kantorze nie kupi.
                                Nie dziw się, że kurs jest niekorzystny.
                                Kuny w polskich kantorach są głównie dlatego, że ktoś pojechał na wczasy, wymienił ich za dużo i potem odsprzedał w Polsce ze sporą stratą.

O funkcjonowaniu kantorow czy to w Polsce, czy to w CRO masz pojecie dosyc mgliste.Gdyby tak to funkcjonowało jak opisujesz,to by kantorowcy na chleb nie zarobili o maśle nie wspominajac.
                                        • Gość: Uovca Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: 31.45.164.* 11.07.15, 23:28
                                          Ojej, jaki czepialski: nigdy nie dałem mniej niż 20, nawet jak rachunek wynosi np. 40 kun, bo przecież nigdy nie kończy się tylko na kawie. Min. 10% przy rachunkach "obiadowych" to standard. To chyba oczywista oczywistość :)
                                          W całej tej dyskusji śmieszy mnie to, że różnica przy wymianie np. 1000 euro to góra kilkadziesiąt złotych, a ludzie piszą o jakiś "bandyckich kursach", czy że lepiej "z PL weź złotówki/euro, albo płać kartą" itp. itd.
                                          Pozdrowienia znad słonecznego Adriatyku!
                                            • Gość: opal Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: *.telpol.net.pl 12.07.15, 21:06
                                              Fakt faktem pozostaje że wydając na wyjazd do Chorwacji kilka tysięcy złotych jakie znaczenie ma 50zł w te czy wewte jeśli chodzi o wymiane złotych czy euro. To tak przeliczając trzeba by wziąść cały prowiant od chleba i ziemniaków począwszy bo na tym więcej zaoszczędzicie niż na wymianie. To samo kurs wymiany naprawde według mnie szkoda latać pól dnia i porównywać kursy. to samo płacenie kartą ( zgadzam się że oplacalne) ale też każdego to wyniesie różnie bo banki stosują różne kursy i prowizje za przewalutowanie .
                                              Ogólnie pytanie ile wziąść kasy to troche głupie pytanie bo każdy wydaje inaczej. Ja tam jeżdze głownie po to żeby wygrzać kości na plaży mało łaże po knajpach bo nie za bardzo mi odpowiadania kuchnia chorwacka chyba że pizza . Ogólnie jeżdze od 2000 roku nigdy dokładnie nie liczę ile wydałem nie sprawdzam wyciągów itd. Wiem że na 2 tygodnie wraz z kosztami dojazdu starcza mi 3-4 tys zł, nie licząc zakwaterowania bo za to płace w PL ( zawsze mobil homs na którymś z ośrodków) A alkohol tez biorę z PL bo akurat najbardziej mi odpowiada polska wódka , rakiji też sie napije ale nie za dużo , wina nie pijam.
                                              Oczywiście jesli korzystam z wszystkich rozrywek skutery wodne , całonocne balangi w knajpach to nawet i 10tys może być mało.
    • Gość: pinky Re: Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji? IP: *.net.tauron-pe.pl 24.07.15, 13:25
      Nie byłem parę lat w Chorwacji ale dla mnie zasada jest wszedzie jedna, karta bankomatowa bez prowizyjna i wyplata na granicy kwoty potrzebnej na pobyt i ewentualnie po wyczerpaniu dobranie w trakcie pobytu.Złotówki nigdy nie były dobrze wymieniane ale może sie zmieniło.
      W tym układzie potrzebna jest tylko karta i ew. druga do płacenia jesli bankomatowa nie może tego robić .Sprawdzcie z wydruku konta kurs nie ma lepszego.Do zobaczenia w sierpniu w Trogirze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka