Dodaj do ulubionych

jak placicie w Chorwacji?

IP: 83.0.12.* 04.07.16, 10:48
Wiadomo za apartamenty w euro (chociaz do dzisiaj nie udalo mi sie ustalic dlaczego nie w kunach). Czy lepiej wychodzi się kupując euro w Polsce i tam zamienić na kuny? czy kupić kuny w Polsce (za 0.65 zł/1kn)? czy płacić polską kartą? czy troche tak troche inaczej?
Edytor zaawansowany
  • ucho03 04.07.16, 12:16
    Weż karte i troche euro np w barze możesz za piwo zapłacic w euro i wydadzą ci kuny które sporzytkujesz np na kupno magnesu lub bułki w piekarni jak nie będą mieć terminala. W sklepach płacisz kartą i po jakiego wozić te drobniaki
  • ucho03 04.07.16, 12:17
    ucho03 napisał(a):

> Weż karte i troche euro np w barze możesz za piwo zapłacic w euro i wydadzą ci
    > kuny które spożytkujesz np na kupno magnesu lub bułki w piekarni jak nie będą
    > mieć terminala. W sklepach płacisz kartą i po jakiego wozić te drobniaki
  • olga400 04.07.16, 12:29
    A kto Ci zabroni zaplacic w kunach za apartament?? Kwestia przelicznika poprostu :) Kun w Polsce sie nie kupuje bo kurs zabójczy chociaz raz byl bardzo korzystny i poprostu sprawdz...płacisz karta bez problemu ale piekarnie z reguły terminali nie maja wiec musisz miec gotówke...na targach i bazarach tak samo...
  • Gość: uaua IP: 83.0.12.* 04.07.16, 12:37
    no tak ja wiem, ze jest mozliwosc platnosci karta tylko mam wrazenie, ze to juz jest nieoplacalne od jakichs dwoch lat w moim banku. zbyt niejasne przeliczniki stosuja i nigdy nie wiadomo po jakim kursie bank policzy walute. pytam wiec rowniez o alternatywne, byc moze lepsze sposoby wymiany waluty.
  • olga400 04.07.16, 13:52
    No jezeli chcesz brac kase z POlski to kup euro ale mozna tez wziac złotowki i wymienic i tez jest dobry kurs. Jak bede w poblizu kantoru jakiegos to Ci sprawdze jaki jest kurs
  • Gość: uaua IP: 83.0.12.* 04.07.16, 14:25
    jestes w tej chwili w chorwacji? fajnie by bylo gdybys mogla sprawdzic EUR-KN i ZL-KN
  • Gość: darek.59.pl IP: *.adsl.net.t-com.hr 04.07.16, 15:10
    Przepraszam bardzo, ale czy Ty nie masz większych problemów urlopowych niż przeliczanie tego na tamto i tych na inne. Siedzę w Dramalj drugi tydzień i zapomniałem o przeliczaniu. Paliwo i za zakupy w Konzumie płacę kartą. Za pozostałe przyjemności płacę kunami wymienionymi po części z euro i ze złotych. Euro wydam a złotówki zostawię do Polski. Za autostradę płacę kartą.
    1 euro - 7,15, 7,20, 7,25 kun, tylko w Rijece był 7,31 kun.
  • Gość: uaua IP: *.tvk.torun.pl 04.07.16, 16:16
    dzięki za kursy bardzo mi się przydadzą.
    a skoro musiales wyjechać z jakas dziwna forma agresji to powiem Ci tylko, ze musi być cholernie nudno albo pada w Dramalj skoro odwiedzasz fora internetowe szukając zaczepki.
  • wislok1 04.07.16, 16:52
    Spokojnie, spokojnie, bez nerwacji

Może chodzi o to, że Twoje pytanie było już zadawane setki razy i zwyczajnie niektórzy już mają takich pytań dosyć...

Ja biorę euro w gotówce i mam konto w euro w banku.
    Więc płacę za zakupy większe kartą do konta w euro, a za te mniejsze płacę kunami kupionymi w
    banku
    za euro zabrane z Polski.

Tak się składa, że często jestem w Wiedniu i euro zawsze jest mi potrzebne, nie kupuję go specjalnie na wakacje
    Bank przelicza płatność w kunach na euro, kurs jest sztywny, więc na tym nie tracę...

Pomysłów jest sporo...

Najmniejszy sens moim zdaniem
    w tym roku
    ma wypłata kasy z bankomatów do konta złotówkowego...
    Oskubią na zbójeckim kursie walutowym banku i do tego bank bierze prowizję za wypłatę z obcego bankomatu
    ( takie są skutki "dobrej zmiany", banki mają płacić dodatkowy podatek, a płacą go oczywiście klienci )
  • Gość: Put IP: 31.217.30.* 05.07.16, 06:25
    PKO sa- zagrabecka banka. UniCredit oba. Wybierasz kasę jak w PL, bez żadnych opłat dodatkowych - tylko przewalutowanie:)
  • Gość: darek.59.pl IP: *.adsl.net.t-com.hr 04.07.16, 22:12
    Nawet mi do głowy nie przyszła jakakolwiek forma agresji. Po prostu taka sobie dygresja, chłopa który w Chorwacji przerobił już różne sytuacje i przypadki. Przypominam, że zacząłem "przepraszam bardzo" - i raz jeszcze. Dzisiejsze kursy:
    1 euro - 7,30 kuny,
    1 zł - 1,62 kuny.
    Warto czasami wziąć pod uwagę wskazówki kogoś, kto kiedyś przeliczał a potem zrozumiał po co np. do Chorwacji przyjechał.
    Pozdrawiam i miłego wypoczynku
  • hepik1 04.07.16, 22:20
    Ja wiem czy agresja?
    Najprosciej zacząc w tym wypadku od końca,Ile planujesz wydac kasę na wakacjach.Jeśli to maja byc codzienne balangi w knajpach,wynajęcie codziennie motorówki,jazda na skuterach,parasoling a dzieci maja spełnione każde zachcianki i np planujesz wydac np 10 tys kun to te 3-4 groszowe różnice na jednej kunie w wydasz 300-400 zł wiecej albo mniej.Ale jeśli na takie wydatki cie stać,to znacy ,że nie musisz się przejmować taką różnicą.
    A jeśli to ma byc pobyt skromniejszy,taki na nasza przeciętna polską miarę,z lodami,jakimis kilkoma kolacjami w konobach,jakimś fich piknikiem itp to czy warto sobie zawracać głowę tymi kilkudziesięcioma złotymi różnicy?
  • wislok1 04.07.16, 22:54
    Ściąga z kursami bankowymi:
    www.nkbm.si/tecajne-liste-menjalnica
  • wislok1 04.07.16, 23:28
    Ta różnica może być większa niż kilkadziesiąt złotych nawet bez szaleństw.
    Np. dzisiaj kupując 1000 euro za 4,43 w kantorze, a potem kupując za nie 7300 kun, potrzebujemy na to 4430 złotych.
    Płacąc polską kartą kredytową Visa potrzebujemy chcąc zrobić zakupy za 7300 kun
    4570 złotych ( 130 złotych więcej ).
    Ale już pobierając za pomocą karty debetowej 7300 kun z bankomatu w Chorwacji, a mając konto złotówkowe w Polsce, to nas to będzie czasem kosztować 4844 złote
    ( przeszło 400 złotych do tyłu ).
    Płacąc kartą liczy się wygoda, poza tym ludzie boją czasem kradzieży pieniędzy.
    Tan kto ma kartę do konta z złotówkach to stawia na pierwszym miejscu.
    Jak ktoś rzadko jeździ za granicę, to raczej nie ma motywacji, żeby zakładać konto w euro...
    Poza tym ktoś euro przywiezie z powrotem i będzie rozpaczał, że mu się marnują...

Myślę, że sprawa jest dość jasna...
    Oczywiście można dyskutować, jak na forum cro.pl całymi miesiącami,
    że pewien kantor internetowy ma o 1% lepszy kurs wymiany, a pewien bank rozlicza 2 grosze taniej transakcje kartą kredytową, czemu nie, jak kogoś to bawi...
  • hepik1 05.07.16, 06:51
    Dzisiaj nie trzeba latać po kantorach w CRO by kursy sprawdzić.Wystarczy kliknąc i z dowolnego miejsca w Polsce, poznać kursy w dowolnym miejscu w CRO ;)
    mjenjacnice.hr/mjenjacnice
  • wislok1 04.07.16, 16:56
    Kantory chorwackie zawsze miały fatalny kurs wymiany złotówki na kuny, w zasadzie taki sam jak kurs kupna kun w Polsce...
    Moim zdaniem to strata kasy, ale jak kto lubi...

Najlepszy kurs jest chorwackich bankach...
  • kolpik124 04.07.16, 21:59
    nie do końca, w Omisu wymienialiśmy w kantorze zlotówki po przyzwoitym kursie, podobnie na Hvarze...
  • wislok1 04.07.16, 22:38
    Zdarza się, choć są to nieliczne przypadki
  • wtop.ek 05.07.16, 19:26
    wislok1 napisał:

> Zdarza się, choć są to nieliczne przypadki

no nie wiem czy takie nieliczne, na Hvarze kury bankowe nie różniły się od kantorowych, podobnie w Dubrovniku a w Mimicach w punkcie informacji turystycznej kurs wymiany zlotego był lepszy niż w Omisu w banku i w kantorach
  • hepik1 05.07.16, 11:24
    wislok1 napisał:

> Kantory chorwackie zawsze miały fatalny kurs wymiany złotówki na kuny, w zasadz
    ie taki sam jak kurs kupna kun w Polsce...

> Najlepszy kurs jest chorwackich bankach...

ad 1.To akurat nieprawda.Do całej historii trudno sie odnosić ale dzisiaj tam za kune trzeba zapłacić 58-60 gr a u nas 63-65 gr ;)
    ad 2 To logiczne,Przeciez ci wszyscy kantorowcy(czy raczej juz sieci kantorów) którzy skupują euro czy zlotówki ,czy każdą inna walutę,zamieniając je na kuny,musza wieczorem (taki skrót czasowy) sprzedac je w banku,by mieć na następny dzień nowy zapas kun.
    O ile w Polsce kantor skupi od klienta euro,funta czy np kune od klienta a następnie odsprzeda nastepnemu,to w Cro,to euro skupione od turysty(nie mówiąc o pln) musi sprzedać bankowi,by rano miec nowy zapas kun.
    Czyli siłą rzeczy musi miec odrobinę gorsze kursy niż te bankowe,bo z tego żyje.
    A praktycznie kurs bankowy a ten kantorowy to różnica 1-2 groszy,sieć kantorów obracająca milionami zarobi,turysta tylko straci czas i słońce ,stojąc w kolejce w banku.
  • wtop.ek 05.07.16, 11:32
    dokładnie, tym bardziej że nie w każdej wsi jest placówka banku, natomiast kantory, poczty czy infopunkty turystyczne, gdzie też można wymienić pieniądze, są praktycznie wszędzie, czynne od rana do późnego wieczora

groszowe różnice przy kwotach jakie się wymienia w celach turystycznych dają minimalne oszczędności, oczywiście jeśli się ma bank pod nosem czy gdzieś po drodze w czasie wycieczki, można korzystać, ale robić specjalną wyprawę dla wymiany np. 200 euro, aby zaoszczędzić równowartość piwa, mija się z sensem...
  • olga400 05.07.16, 12:53
    Pierdu pierdu ja ostatnio wymieniałam euro i w kantorze mieli lepszy kurs niz bym wplacala na swoje konto w banku.....i nie rozumiem co Wam nie pasuje w tym ze ktos zada tu pytanie przeciez niemusicie w tego posta wchodzic prawda?? Madrosci madrosci...za troche bedzie jak na tym innym czyms gdzie wylewaja sie wiecznie pomyje blehhhhhh
  • olga400 05.07.16, 12:54
    A jak ja idac do pracy zerkne na kantor jaki jest przelicznik to nie musze po nich latac i korona mi z glowy nie spadnie...
  • hepik1 05.07.16, 15:13
    Dzisiaj miałas wolne czy na druga zmianę masz? ;)
  • olga400 05.07.16, 16:59
    hahaha w ciazy jestem to chodze jak chce :)
  • hepik1 05.07.16, 19:44
    A to gratulacje.Równiez dla tatusia.A juz się zastanawiałem skąd ten chwilowy zły humor u Ciebie. :)
  • olga400 06.07.16, 08:35
    Dziekujemy :) jaki zły ?? :) Normalny przeciez ;)
  • olga400 06.07.16, 08:37
    Czasami poprostu odnosze wrazenie ze niektore osoby wchodza tutaj tylko po to zeby sobie ulzyc :) a jest tyle innych fajniejszych sposobów :)
  • ucho03 06.07.16, 21:31
    olga400 napisała:

> Czasami poprostu odnosze wrazenie ze niektore osoby wchodza tutaj tylko po to z
    > eby sobie ulzyc :) a jest tyle innych fajniejszych sposobów :)
    Cóż..
  • wislok1 05.07.16, 15:13
    hepik1 napisał:

.Do całej historii trudno sie odnosić ale dzisiaj tam z
    > a kune trzeba zapłacić 58-60 gr a u nas 63-65 gr ;)

Ja znam kantor w Cieszynie, który ma kurs "chorwacki", 0,59

W Cieszynie kantorów jest od groma i można przeważnie negocjować ceny

Co do uwag wtopka, to oczywiście, że jak ktoś w Chorwacji nie ma banku pod nosem, to nie sensu, żeby jeździł specjalnie kilkanaście kilometrów i tam wymieniał złotówki na kuny.

Ja wymieniam od razu z 100-200 euro na kuny w banku...

Generalnie są to wszystko niewielkie różnice...

• Gość: Jacozo IP: *.free.aero2.net.pl 08.07.16, 21:02
    Najlepiej opłaca się wymienić euro na kuny 100e dostaniemy 730 kun i oczywiście płatności kartą !!!
  • betty842 15.07.16, 21:25
    Za dwa tygodnie jedziemy do Chorwacji (autokarem i z pełnym wyżywieniem). Tak wiec pieniądze będziemy wydawali na lody, napoje czy ewentalne pamiątki. Z tego co wyczytałam to najmniej opłacalne jest kupienie kun w Pl. Lepiej kupic euro i euro wymienić na kuny już w Chorwacji. Ale czy faktycznie aż tak bardzo stratni będziemy jeśli w Pl kupimy kuny? Płatność kartą raczej odpada bo wątpię, że na straganach czy budkach z lodami będzie to możliwe... Ja bym zrobiła tak, że weźmiemy z Pl euro i wymienimy je w chorwacji na kuny ale z kolei mąż marudzi, ze nie będzie tam latał i kantorów szukał, ze bierzemy kuny z Polski. No i teraz nie wiem....
  • wislok1 15.07.16, 21:49
    Lenistwo kosztuje
    Ale wasz wybór
    Jak to mają być lody, itp.to nie zbankrutujecie
  • lillylive 15.07.16, 21:58
    2tygodnie temu wypłacałam na wyspie Hvar ze ściany 1000kun przelicznik 0,61gr/kuna:)
  • betty842 16.07.16, 10:29
    A czy masz w banku konto tylko w złotówkach czy w euro też?
  • hepik1 16.07.16, 15:54
    O ile nie kupujecie tam apartamentu czy innej posiadłości to 1-2 groszowe różnice na kunie nie mają żadnego znaczenia!
    Ludzie!
    Litości! ;)
  • betty842 16.07.16, 16:53
    No właśnie o to mi chodzi! Jeśli to jest kwestia różnicy kilkugroszowej to może faktycznie nie ma co kombinowac i wziąć kuny z Pl. Piszecie tu o kursach walut ale wstyd się przyznac jakoś nie umiałam policzyć jaka różnica byłaby gdybym kupiła kuny u nas a jaka gdybym kupiła kuny w hr za euro (nie jestem ścisłowcem). Ale jeśli to faktycznie kilka groszy to dla mnie nie ma jakiegos większego znaczenia czy gałka lodów wyjdzie mnie 50gr więcej czy mniej.
  • hepik1 16.07.16, 17:59
    Gałka lodów kosztuje 6-8 kun.Jesli różnica na kunie kupionej tu czy tam wynosi 2-3-5 groszy to za tą gałkę zapłacisz gora więcej 40 groszy.Razy dni 14-będziesz w plecy jakieś pięć złotych na osobie ;)
  • betty842 16.07.16, 19:58
    Razy 7 dni bo jedziemy na tydzien:-). No to w sumie nie ma co kalkulowac i przeliczac tylko wezmiemy z Pl kuny i trochę euro (na toalety po drodze). Jak czytałam tu na forum jak to niekorzystnie kupować kuny w Pl to się wystraszyłam że może raz drożej nas to wyjdzie ale jeśli tylko taka różnica jest to nie ma się co szczypać;-).
  • wtop.ek 16.07.16, 20:34
    betty842 napisała:

> Razy 7 dni bo jedziemy na tydzien:-). No to w sumie nie ma co kalkulowac i prze
    > liczac tylko wezmiemy z Pl kuny i trochę euro (na toalety po drodze). Jak czyta
    > łam tu na forum jak to niekorzystnie kupować kuny w Pl to się wystraszyłam że m
    > oże raz drożej nas to wyjdzie ale jeśli tylko taka różnica jest to nie ma się c
    > o szczypać;-).

po co bierzecie euro z Polski?
  • betty842 16.07.16, 22:17
    Na toalety. Takie info dostaliśmy z bp. Ale podejrzewam ze i tak nigdzie za toalety nie bedziemy płacili... No ale jakies 20euro weźmiemy tak na wszelki wypadek.
  • wislok1 16.07.16, 22:30
    Jest tylko jeden problem
    Co zrobicie z kunami, ktore nie wydacie ?

Euro na wartosci nie straci, a kurs skupu kuny w,Polsce jest niekorzystny

Bedziecie stratni wiecej niz 40 groszy
    Gdybym jechal autem, to bym zatankowal I problem z glowy
    Ale wy autem nie jedziecie

Ludzie glownie biora euro do Chorwacji, bo na euro sie nie straci, a nie z powodu kursu kuny w,Polsce
    No, ale stracicie z kilkadziesiat zlotych, nie ma tragedii

• betty842 17.07.16, 09:51
    Hmmm...dwa lata temu byliśmy nad Balatonem i w Pl wymieniliśmy bodajże 700zł na forinty (też mieliśmy wyżywienie ale HB) i założyliśmy że każdego dnia będziemy mieli do "rozwalenia" 100zł (oczywiście wymienionych na forinty ale nie pamiętam ile to forintów na dzień wychodziło). Z tego co pamiętam wydaliśmy 500zł-wszystkie monety udaliśmy w dniu wyjazdu a resztę forintów wymieniliśmy w kantorze-ile tego było nie pamiętam. Więc w sumie teraz chyba też tak zrobimy,ze wymienimy 700zł na kuny,rozdzielimy sobie te kuny na 7 dni i mam nadzieję,że całą kwotę upłynnimy.A nawet gdyby nie to trudno.A jak to jest-w Chorwacji można płacić i kunami i euro tak? No ale wychodzi to tak samo czy jednak w euro drożej? Bo wiem,że na Węgrzech korzystniej było płacić w forintach bo w euro drożej wychodziło. No chyba,że w naszym przypadku wyjdzie na to samo-tzn płacenie kunami przywiezionymi z Pl czy płacenie euro.
  • wislok1 17.07.16, 12:18
    zawsze powinno się płacić w walucie obowiązującej w danym kraju
    W euro przyjęło sie tylko placic w Chorwacji za noclegi' ale wad to nie dotyczy
  • kolpik124 17.07.16, 15:44
    20 euro na toalety? przy takich potrzebach weźcie za 2 zgrzewki papieru toaletowego...
  • sharker1 17.07.16, 08:40
    A ja biore zlotowki i wymieniam w kantorze w chorwacji wychodzi kuna 0,58, 0,60 gr
  • betty842 17.07.16, 12:39
    Rozmawiałam ze znajomymi na temat płacenia w hr i kiedy powiedziałam, że może lepiej złotówki na kuny wymienić w hr a nie w pl to patrzyli na mnie jak na kosmitkę i wmawiali, że w hr nie da się wymienić złotówek na kuny! Euro na kuny tak ale nie złotówki! Mówiłam im że czytałam na internecie, że tak się da ale dalej jakoś dziwnie na mnie patrzyli (oni byli juz kilka razy w hr a my tylko raz i to 11 lat temu-choc o ile dobrze pamiętam to te 11 lat temu też wymienialiśmy w chorwackim kantorze złotówki na kuny...).
  • Gość: darek.59.pl IP: *.dynamic.chello.pl 17.07.16, 13:00
    A jednak miałem rację - Głupota jest wieczna! Wyjaśniam więc: złotówki można wymienić na poczcie, w banku i w kantorach, chyba że jedziesz do "dziury zabitej dechami" i o takich dogodnościach ani słychu ani widu. Tydzień temu jeszcze raz tego doświadczyłem, tym razem w Dramalj k. Crikvenicy. Kursy: kuna ok. 0.60, euro ok. 7.30.
  • sharker1 17.07.16, 14:30
    Mall of split 1,62 kuna za zlotego,100 euro 730 kuna,Trogir kolo mostu na Ciowo 1,65kuna za zlocisza 100 euro 740 kuna w Biogradzie widzialem nawet1,68 za zlocisza.Euro to wez jak chcesz wypozyczyc lodz lub jakas wycieczke na miejscu wykupic, bo lepiej przelicza. Płać karta gdzie mozna .Nawet wyjazd przy Zagrzebiu jest osobny na karty i nie ma tam nigdy kolejki a na gotowkoych bramkach to w soboty nawet godz zejdzi.
  • ucho03 17.07.16, 18:44
    sharker1 napisał(a):

> Mall of split 1,62 kuna za zlotego,100 euro 730 kuna,Trogir kolo mostu na Ciowo
    > 1,65kuna za zlocisza 100 euro 740 kuna w Biogradzie widzialem nawet1,68 za zlo
    > cisza.Euro to wez jak chcesz wypozyczyc lodz lub jakas wycieczke na miejscu wyk
    > upic, bo lepiej przelicza. Płać karta gdzie mozna .Nawet wyjazd przy Zagrzebiu
    > jest osobny na karty i nie ma tam nigdy kolejki a na gotowkoych bramkach to w s
    > oboty nawet godz zejdzi.

No ale jak ktoś jest np w miejscowosci Makarska to nie będzie jechał wymieniac tam gdzie ty widziałeś do Trogir lub Biograd,więc jak wyżej już było pisane karta i euro.Ale dziękujemy za rade.
  • hepik1 17.07.16, 19:25

> jakoś dziwnie na mnie patrzyli
    Masz znajomych z dziwnym wzrokiem,po prostu ;)
  • zinnsash 20.07.16, 10:08
    1) placac karta do konta w PLN tracicie miedzy 15-30%; Dzieje sie poniewaz Kuna jest przeliczana najpierw na EUR lub USD (w zaleznosci czy karta Visa czy MasterCard czy American Express), gdzie traci sie 5-10%, a potem z EUR lub USD na PLN, tracac 10-20%. Wszyscy w kolo daja sie naciagac na "darmowe wyplaty z bankomatow", a wystarczy zadzwonic i zapytać tylko pytac o konkrety, a nie o przekonani osoby po drugiej stronie słuchawki, która zyje w takiej samej blogiej nieswiadomosci. Poniewaz jest to rabunek w bialy dzien uprzedzam, ze taka informacje banki udziela bardzo niechetnie i moze byc potrzebnych kilka telefonow

2) wczoraj (tj. 19.07.2016) wymienialem w Warszawie w kantorze PLN na HRK (Kuny) po kursie 0.607. byly kantory i po 0.605 i duzo po 0.61 ale dalej ode mnie, wiec poszedlem do tego. Wystarczy w googlach poszukac kantoru online, ktory oferuje takei same ceny stacjonarnie. Jest tez duzo wyszukiwarek i porownywarek. Placenie 0.67 to dawanie sie naciagac. Za EUR zaplacilem 4.389 co bylo cena hurtowa od 1000 EUR wzwyz

3) robilem ostatnio przeliczenia kursow zeby samemu sie dowiedziec co sie najbardziej oplaca. Wzialem pierwszy lepszy kantor Chorwacki z googli (kantor po Chorwacku to mjenjačnica) policzylem to dla kwoty 1000zł i tak. Kursy podaje w opcji prostej wizualnie, na potrzeby obliczen czasem trzeba je odwrocic:

A - wymiana PLN na EUR w Polsce i potem EUR na HRK w Chorwacji, kursy EUR/PLN (w PL) = 4.46, EUR/HRK (w HR) = 7.5. Za 1000PLN otrzymujemy 1681.6 HRK

B - wymiana PLN na HRK w Polsce; HRK/PLN (w PL) = 0.61. Za 1000PLN otrzymujemy 1639.3 HRK

C - wymiana PLN na HRK w Chorwacji; HRK/PLN (w HR) = 1.69; Za 1000PLN otrzymujemy 1694.6PLN

Podsumowujac: A = 1681.5, B = 1639.3, C = 1694.6 przy kursach realnie dostepnych, a duzo lepszych niz prezentowane przez wiekszosc z Was, najbardziej korzystna opcja to wymiana PLN na HRK w Chorwacji, czyli opcja C. Ze wzgledu na mozliwe obawy z problemem wymiany zlotowek w Chorwacji, druga najbardziej oplacalna a najatrakcyjniejsza opcja to wymiana PLN na EUR w Polsce i potem EUR na HRK w Chorwacji (opcja A). Na kazdym 1000 PLN tracimy wtedy jednak 13 Kun (okolo 8 zł). Przy opcji B, tracimy w stosunku do opcji A 42 Kuny (ok 26 zł), a porownujac C do B, roznica wynosi 55.3 Kuny (ok 33.7 zł).

Biorac pod uwage komfort psychiczny i mala strate osiagalny przy opcji B zdecydowanie ona wygrywa i daje zaoszczedzic na srednim wyjezdzie z 5000 PLN przeznaczonymi na wydatki rodzinne. Placenie karta do konta złotówkowego w obliczeniach z oczywistych wzgledow pomijam. Atrakcyjna opcja może być jednak zalozenie konta w EUR na czas wyjazdu, z darmowymi wyplatami EUR z bankomatow w Chorwacji i zamkniecie go po powrocie.

Pozdrawiam
    K.
  • zinnsash 20.07.16, 10:10
    Zapomnialem dodac, ze kursy przeliczenia przy placeniu karta NIE SA KURSAMI BANKOWYMI. Sa to kursy po jakich przelicza operator karty Visa/MasterCard/American Express. Te kursy sa bardzo odmienne od kursow bankowych
  • kolpik124 20.07.16, 10:37
    przygotowując się do wakacji najlepiej zastosować wzór

U0 = i/2(NkT) = i/2(RT)
    dU0 = dQ + dW

gdzie

NA = 6,02 10-23K-1
    R = 8,314 J/molK
    k = 1,3807 10-23 J/K

pod warunkiem, że

U = (3/2)(NkT) + (3/2)(NkT) = 3NkT

wtedy

kappa=Cp/Cv=(i+2)/i

dzięki temu można zaoszczędzić na czteropak piwa i kupić dwa lody więcej

polecam

• wislok1 20.07.16, 11:39
    Dobre....
  • betty842 20.07.16, 14:34
    Nie rozumiem czemu się nabijasz. Obliczenia zinnsash wg mnie bardzo fajnie obrazują jak się mają sprawy płacanie czy wymiany waluty,co się najbardziej opłaca i ile człowiek jest stratny. Bo ja sobie tego kompletnie nie mogłam wyobrazić a jak się brałam za przeliczania to mi jakieś dziwne kwoty wychodziły i i tak z tego nic nie wiedziałam. My chcemy wymienić na kuny 700zł (w Pl) więc z wyliczeń zinnsash wynika,że będziemy stratni max 30zł. Dla mnie to tyle co nic...
  • wislok1 20.07.16, 15:17
    Moim zdaniem to nie było nabijanie tylko żart
    Chodzi o to żeby we wszystkich tych obliczeniach nie przejmować się tym tak bardzo

Znam osoby, co potrafią dzieciaki wloczyc kilometr, bo tam są tańsze o 1 kune za galke lody niż przy kwaterze
    Ale już nie zauwazaja, że lodziarz przy kwaterze daje wieksze galki i lody są smaczniejsze
    Albo
  • wislok1 20.07.16, 16:34
    Albo ktoś zamawia pizzę w danym lokalu" bo jest tańsza
    Ale nie zauważa, że ta tańsza jest mniejsza niż naprzeciwko

Już tu padal przyklad, że ktoś pojedzie 20 kilometrow wymienić inną walutę na kuny w banku, bo kurs lepszy
    Ale nie zauważy' ze zysk zjadly mu przejechane kilometry
  • olga400 20.07.16, 19:32
    A kto wymienia walute w centrach handlowych ?? Przeliczniki tam sa masakryczne
  • zinnsash 21.07.16, 14:41
    Jechac 20 kilometrow zeby wymienic 100zł nie ma sensu, za to jak jedziesz na wycieczke tego dnia, a w miescie po drodze masz bank, to warto poswiecic te 20 minut i wymienic odrazu 1000-2000 zł i miec paredziesiat PLN w kieszeni.

Dodatkowo szukajac kantoru z kursem 0.61, zaoszczedza sie ponad 10% w stosunku do kursu 0.67! Jak dla mnie to ogromnie duzo, na 500 zł traci sie 50 zł. To jak lichwa
  • wislok1 21.07.16, 15:54
    to wiadomo

Z wyjątkiem wymieniania 2000 zlotych na kuny
    Można wtedy nadwyżką kun pod koniec pobytu i wydać ją na pie.doly i cały plan oszczędnościowy szlag trafi
  • Gość: szczupak IP: 195.117.29.* 21.07.16, 09:24
    W którym kantorze w Polsce masz taki kurs za HRK? Gdzie nie spojrzę 1HRK=0,66/0,67PLN
  • betty842 21.07.16, 09:39
    no własnie też szukałam i u nas to nawet 0,68PLN...
  • hepik1 21.07.16, 10:30
    Np tutaj:
    www.kantoreuropa.pl/
  • Gość: szczupak IP: 195.117.29.* 21.07.16, 11:10
    Dzięki, też już znalazłam. Szczęśliwi Wy z południa ) u nas nie ma szans na taką cenę - dlatego będę kupować HRK na miejscu w Chorwacji.
  • kolpik124 21.07.16, 10:56
    Gość portalu: szczupak napisał(a):

> W którym kantorze w Polsce masz taki kurs za HRK? Gdzie nie spojrzę 1HRK=0,66/0
    > ,67PLN

drogo

www.kantory-rzeszow.pl/kursy.htm

--
    "Za młodu gdy uprawialiśmy seks w nocy na klatce schodowej wrzuciliśmy prezerwatywę wraz z zawartością do takiego wózeczka"...kaz_nodzieja na forum s-v
  • zinnsash 21.07.16, 14:38
    Osobiscie uzylem tej wyszukiwarki:
    quantor.pl/kantory/warszawa,hrk.html

i akurat wymienilem w kantorze na Swietokrzyskiej 32. Dzis widze ciagle maja kurs 0,607

A dodam tez, ze ten kantor to 3ci link jaki wyskakuje w googlach po wpisaniu "kantor warszawa" tak wiec nie trzeba sie duzo napracowac, by duzo zaoszczedzic
  • zinnsash 21.07.16, 14:46
    I jeszcze przykladowo, z dobra cena w katowicach:
    kantory.pl/kursy/hrk/
  • sharker1 21.07.16, 14:51
    QJak naprawde chcecie tak bardzo oszczedzac to jeszcze lepiej jechac nie platnymi drogami ok 250 zl w kieszeni ,pojechac na jeden tydzien zamiast dwoch to na pewno juz ze dwa tys no i jeszcze wziasc kanapki i jedzenie z biedronki to nastepne pare stów .
  • Gość: szczupak IP: 195.117.29.* 21.07.16, 15:15
    Ja akurat chce kupić ok. 3-4tys. HRK więc drogi kolego Sharker1 nie chodzi mi o zaoszczędzenie 10 czy 50zł - chyba jest różnica między 0,61; a 0,67 jest ogromna. Zinnsash, a znajdziesz jakąś dobrą cenę w Gdańsku lub Trójmieście? :)
  • sharker1 21.07.16, 17:13
    Zartowalem przeciez nie denerwoj sie wez troche euro jak chcesz wypozyczac lodz skoter lub inny sprzet bo to sie bardziej oplaca na drobne wydatki wez z 1000 kuna np. w piekarniach nie maja na karty.Areszte w zl. I wymienisz ile bedziesz potrzebowal ,no chyba ze jak pisal darek bedzie to jakas dziura ale wtedy nawet euro nie wymienisz. Pozdrawiam
  • zinnsash 24.07.16, 22:54
    Wlasnie jestem w Chorwacji i w sobotę w malej miejscowości odrazu znaleźliśmy otwarty bank, który wymienial PLN na HRK po 0,604. Dzis tez przykładowo stragan w Bośni i Hercegowinie akceptowal ichniejsza walutę (skrótowo pisali KM nie pamietam nazwy) Euro, kuny oraz zlotowki :) najbardziej oplacalo sie płacić zlotowkami, kursy 1 KM = 0,5 EUR = 2 PLN o kuny nie pytałem. Szczupak, kantor w Trójmieście obczaje w wolnej chwili ;)
  • wislok1 24.07.16, 23:17
    KM to
    pl.wikipedia.org/wiki/Marka_zamienna

Wychodzi na to, że w Bośni-Hercegowinie w praktyce nadal mają niemiecką markę, a Niemcy euro...
  • Gość: antenka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.09.16, 13:53
    według mnie najlepiej będzie płacić kartą, bo korzystnie finansowo i bezpiecznie. ewentualnie zawsze można mieć w kieszeni parę euro i w razie potrzeby wymienić na kuny. tutaj masz wszystko fajnie opisane: spanie.pl/a/81/Euro_czy_kuny_Jaka_waluta_na_Chorwacji.html
  • betty842 20.09.16, 15:47
    Nam pani w banku powiedziała,że najlepiej płacić kartą....ale kredytową. Zwykłą kartą się nie opłaca bo kurs w banku zawsze jest wyższy niż w kantorach (takie informacje mamy z banku).
  • wislok1 20.09.16, 19:28
    Płacąc kartą kredytową zgadzamy się na to, żeby nasz bank ustalał kurs wymiany i zawsze nas oskubie...
    Zdarza się, że bardziej się opłaca płacić kartą kredytową niż debetową, ale najbardziej się opłaca tanio kupić walutę oraz płacić gotówką...
    Ale tu jest problem, bo sporo ludzi się boi wozić więcej pieniędzy ze sobą...
    Albo im się nie chce...
    Więc płacenie kartą jest wygodne oraz bezpieczne
  • hepik1 21.09.16, 19:21
    Pani z banku ma podobne pojęcie o płaceniu kartą zagranicą jak Ty,bez obrazy.
    Blogów ekonomicznych odnoszących sie do tematu jest sporo.
    Najbardziej do wyobraźni przemawia dla mnie przykład 5 studentów,którzy pojechali do Tajlandii i wybierali bathy z bankomatu w tym samym czasie.Każdy w rozliczeniu zapłacił za tę samo kwotę waluty różną ilość złotówek a różnica sięgała 15 %/W zależności od banku,operatora,rodzaju karty id itp
  • Gość: fdj IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.16, 19:54

Podejrzewam, że najbardziej zdzierają te banki, które najbardziej się reklamują jako dające najlepiej zarobić klientom.
  • Gość: Jurand IP: *.piekary.net 03.10.16, 10:37
    Ja preferuję gotówkę. W tym roku można było kupić w Polsce kuny poniżej 60 groszy. Zawsze biorę trochę kun na start, a resztę w euro i wymieniam na miejscu. Wychodzi minimalnie korzystniej niż wymiana złotówek na kuny. Po drugie, euro mogę płacić praktycznie wszędzie na trasie. Kartę biorę tylko na wszelki wypadek. Mój bank CA słabo przelicza waluty przy kupowaniu w sklepie, o wypłacie gotówki z bankomatu nawet nie wspominam prowizje są spore, a kurs kiepski. Czasem są jakieś promocje w bankach, ale są one zazwyczaj czasowe, a poza tym nie będę otwierał i zamykał konta dla jednego wyjazdu w roku. Gotówka pozwala też na lepszą kontrolę wydatków.
  • wislok1 03.10.16, 15:20
    No, kuny na start się przydadzą.
    Nie trzeba je kupować w Polsce, wystarczy że kupi się na chorwackiej granicy...
  • Gość: Jurand IP: *.piekary.net 04.10.16, 09:27
    Oczywiście, że można. Z tym, że w razie jakiejś przerwy w pracy kantoru, (brak prądu, kolejki itp.) te 400-500 na autostrady czy paliwo, lubię mieć w portfelu.
  • wislok1 04.10.16, 18:29
    No, w środku nocy może być pozamykany kantor, ale stacje benzynowe są czynne

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka