Z pasją o podróżach, wycieczkach i wyjazdach

Naklejka PL czy potrzebna? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam. Napiszcie czy jadąc do Chorwacji muszę mieć naklejkę na samochód PL czy
    wystarczy symbol PL na nowych tablicach? Bo czytałam opinie takie i takie i
    trochę jestem skołowana. Dzięki i pozdrawiam.
    • Nie masz większych zmartwień?
      Sprawdź ciśnienie w oponach ,poziom oleju,kup żarówkę do reflektora ,bo
      krwiopijcy Chorwaci wołaja 80 kun za H4 ,itd itp a nie przejmuj sie
      pierdołami ;)
      • tuż przed wejsciem Polski do UE miałem z powodu naklejki kłopoty na granicy Słowacja/Austria. Słowak zobaczył brak naklejki i nie chciał oddać paszportów więc dałem mu parę koron i zmienił decyzje :)...oczywiście całą sytuację widział Austriak i również powiedział, że bez naklejki nie przejadę, informując jednocześnie, że mogę kupić ją w pobliskim kiosku- nie muszę pisać, że kosztowała ona majątek (zapewne sklepikarz dzielił się pograniczniakiem).
        No ale to były inne czasy.....
    • oczywiscie w przypadku nowych tablic naklejki nie są potrzebne
      tez mają ludzie problemy :)
      --
      Lepszy mały ale własny i z przodu niż duży ale cudzy i z tyłu...
      • Gość: tom IP: 83.1.216.* 11.07.09, 10:07
        kodex drogowy nadal formalnie wymaga naklejki owalnej PL według urzędowego wzoru
        (czarno-biała, żadne tam orzełki, szarfy biało czerwone, literki RP itp.), ale z
        tego nic nie wynika. Nie słyszałem, by ktokolwiek miał problemy z powodu braku
        naklejki. Zresztą - kto miałby ci robić wstręty, skoro na wyjazdach z kraju nie
        ma ani celników ani straży granicznej, ktorzy mogliby ci to wypomnieć, to samo
        na wewnętrznych granicach Schengen, a Chorwatom na ogół dynda twoja naklejka z
        PL-ką. Ważne że jedziesz wydać u nich kaskę i za to cię lubią, cenią i szanują,
        a nie za naklejkę...
        • Gość: nicewoman IP: 83.230.35.* 11.07.09, 17:33
          Wracałam 27 czerwca br.z Chorwacji, nikt nigdzie nie żądał nalepki z napisem PL (asekuracyjnie miałam przygotowaną w schowku). Reasumując leży tam nadal, eh szkoda bylo zachodu.
        • Nie ma takiego wymogu:

§ 19. 1. W skrajnej lewej części tablicy umieszcza się dodatkowo, na
          niebieskim tle, symbol Unii Europejskiej składający się z 12
          pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej, ułożonych na obwodzie
          okręgu, oraz znak z literami "PL" barwy białej.
          § 33. 1. Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej,
          który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu
          na nadwoziu pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, znak z
          literami "PL".
          2. Znak "PL" może być umieszczony na tylnej szybie samochodu w
          prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca
          widoczność znaku i czytelność liter.
          3. Jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak "PL", o
          którym mowa w § 19 ust. 1, spełnienie wymagań, o których mowa w ust.
          1 i 2, nie jest konieczne.
          --
          Aczkolwiek w Chorwacji może taki wymóg istnieć.
          • Gość: seboc IP: 83.238.170.* 23.12.09, 12:47
            > Nie ma takiego wymogu:
            > § 19

ten sam kodeks mówi o ruchu prawostronnym
            a wiele państw nic sobie z naszego kodeksu nie robi :-)

> Aczkolwiek w Chorwacji może taki wymóg istnieć

jako, że zaliczam wiele krajów,
            nabyłem taką naklejkę za 2 zł i nakleiłem
            i nie zajmuję się pracą badawczą pt. "Poznawanie cudzych kodeksów drogowych" :-)
            S.
            • Gość portalu: seboc napisał(a):

> jako, że zaliczam wiele krajów,
              > nabyłem taką naklejkę za 2 zł i nakleiłem
              > i nie zajmuję się pracą badawczą pt. "Poznawanie cudzych kodeksów drogowych" :
              > -)

Twoje prawo. Wiele osob jezdząc nawet po UE nakleja naklejki, bierze paszporty,
              ksiązeczki zdrowia, karty z biblioteki itd. Ich prawo i ich wolna wola. Ale
              konieczne to nie jest.
              > S.

--
              • Gość: seboc IP: 188.33.220.* 24.12.09, 06:56
                > Twoje prawo. Wiele osob jezdząc nawet po UE nakleja naklejki, bierze paszporty,
                > ksiązeczki zdrowia, karty z biblioteki itd. Ich prawo i ich wolna wola. Ale
                > konieczne to nie jest.

obawiam się, że bardzo się mylisz,
                podróżowanie bez dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie może utrudnić lub
                uniemożliwić skorzystanie z opieki lekarskiej, do Macedonii możesz nie być
                wpuszczony bez ubezpieczenia,
                w Serbii bez paszportu zostaniesz aresztowany przy próbie wylegitymowania,
                S.
                • Obawiam sie że masz błędne informacje - Serbia i Macedonia nie są w UE.

A w Chorwacji mimo że w UE nie jest paszport nie jest potrzebny
                  --
                  • Gość: gtw IP: *.150.171.2.csa-net.pl 26.12.09, 22:44
                    latem moją siostrę proszono o okazanie paszportu na granicy
                    sloweńsko-chorwackiej, też się zdziwiłem ale widać taki był humor
                    pogranicznika...

btw. do Chorwacji można wjechać na dowód, ale ponieważ nie jest to
                    kraj UE i decyzja Chorwacji o możliwości wjazdu "na dowód" jest
                    jednostronna, a nie umocowana w dwustronnej umowie z Polską czy
                    innymi krajami UE, można mieć problemy w razie wypadku, kradzieży
                    czy konieczności skorzystania lekarza/szpitala...firmy
                    ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, miejscowe urzędy
                    też nie chcą honorować "unijnych" dowodów...oficjalnie bowiem
                    dokumentem przekroczenia granicy poza UE jest paszport....

czyli wjechać można, ale na wlasne ryzyko, jak na miejscu coś
                    wydarzy, można mieć spore problemy...
                    • > latem moją siostrę proszono o okazanie paszportu na granicy
                      > sloweńsko-chorwackiej

...że niby pokazała dowód a chciał dodatkowo paszport?
                      Może mu sie spodobała a nie wiedział jak zagaić? ;)
                      --
                      Brač wg hepika
                    • Gość portalu: gtw napisał(a):

> latem moją siostrę proszono o okazanie paszportu na granicy
                      > sloweńsko-chorwackiej, też się zdziwiłem ale widać taki był humor
                      > pogranicznika...

Dwa dni temu w Ehrwaldzie w Austrii bezczelny policjant powiedział do mnie "Pass
                      bitte" mimo że wiedział że jestem z UE zatrzymujac auto. Zrobiłem go w balona bo
                      podałem mu dowód. Nie zastrzelił.

--
                      • trypel napisał:

> Gość portalu: gtw napisał(a):
                        >
                        > > latem moją siostrę proszono o okazanie paszportu na granicy
                        > > sloweńsko-chorwackiej, też się zdziwiłem ale widać taki był
                        humor
                        > > pogranicznika...
                        >
                        > Dwa dni temu w Ehrwaldzie w Austrii bezczelny policjant powiedział
                        do mnie "Pas
                        > s
                        > bitte" mimo że wiedział że jestem z UE zatrzymujac auto. Zrobiłem
                        go w balona b
                        > o
                        > podałem mu dowód. Nie zastrzelił.
                        >

odrazu można wywnioskowć jakiś głupek "wiadomo, Polak ptrafi być
                        durniem", Pass i Ausweis znaczy praktycznie to samo - dokument
                        tożsamości, zapyziały europejczyku
            • Gość: polok IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.08.13, 23:23
              Podoba mi się Twoje podejście do tematu. Całe forum, setki komentujących. Bzdura. Czy naklejka warta 1.8zł jest tego warta? Widzę, że koszt winiet was nie martwi..

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.