Dodaj do ulubionych

Santorini -Kreta

22.10.16, 22:50
Może ktoś się orientuje ile kosztuje prom z Santorini na Kretę i o której wypływa w okresie wakacji .Interesuje mnie cena za osobę i samochód ,w jedną stronę i czy takie promy wypływają codziennie?
Obserwuj wątek
    • Gość: gość Re: Santorini -Kreta IP: *.warszawa.vectranet.pl 23.10.16, 01:38
      Cena za bilet dla dorosłej osoby Seajtes i Hellenic Seaways 60-62 euro (economy, klasa business droższa), samochód od 40 -140euro w zależności od wielkości i konkretnego terminu (w szczycie sezonu najdrożej). W sezonie codziennie ok 17-18.00. Prom ANEK Lines tańszy, ale pływa tylko 1-2 w tygodniu i nie chce mi się robic kalkulacji

Jeśli masz zamiar trasportować samochód z wypożyczalni to upewnij się, że możesz, bo większośc wypożyczalni na wyspach na to nie pozwala.
      • crystijan Re: Santorini -Kreta 23.10.16, 19:06
        Gość portalu: gość napisał(a):

> Cena za bilet dla dorosłej osoby Seajtes i Hellenic Seaways 60-62 euro (economy
        > , klasa business droższa), samochód od 40 -140euro w zależności od wielkości i
        > konkretnego terminu (w szczycie sezonu najdrożej). W sezonie codziennie ok 17-1
        > 8.00. Prom ANEK Lines tańszy, ale pływa tylko 1-2 w tygodniu i nie chce mi się
        > robic kalkulacji
        >
        > Jeśli masz zamiar trasportować samochód z wypożyczalni to upewnij się, że możes
        > z, bo większośc wypożyczalni na wyspach na to nie pozwala.

To jest cena za bilet w obydwie strony ? Tylko te dwa promy pływają z Krety na Santo? Nie ma innych połączeń?
        • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 23.10.16, 22:04
          Niestety,nie ma. Wszystkie połączenia z Santorini są do Heraklionu na Krecie. Prom Prevelis /Anek Lines/ jest najtańszym połączeniem ,w tym roku jego cena to 28e w jedną stronę na tzw.decku lub kanapach ogólnodostępnych. Za siedzenia typu lotniczego extra+2eur. Kabina 2os +48e osoba a 4 os +34e osoba. Auto osobowe do 5,2m ok 50e. Prom kursuje raz w tygodniu, z Santorini w każdą sobotę o 3,50 nad ranem i wyjątkowo lubi się często spóżniać ,zazwyczaj do 3 godzin ,ale są wyjątki że do 10 godzin. Zawsze płynie przez Anafi i rejs trwa 6 godzin.
          Szybkie katamarany płyną 1,25-1,35 godz ale ich cena to 62e/os w jedną stronę.
          W przyszłym sezonie zapewnie będzie drożej i prom Anek może zmienić rozkład.
          Z Heraklionu w sezonie również lata Elinar w obydwie strony ,i bilet mozna kupić nawet poniżej 50e odpowiednio wcześniej.
        • Gość: gość Re: Santorini -Kreta IP: *.warszawa.vectranet.pl 24.10.16, 07:13
          >>>To jest cena za bilet w obydwie strony ?

Niestety w jedną. Firmy promowe na trasie Kreta-Santorini windują ceny jak tylko mogą z uwagi na dużą popularność Santorini. Dla porównania, np rejs szybkim katamaranem Hellenic Seaways z Pireusu na Hydrę, który trwa tyle samo co z Heraklionu na Santorini (również z Hellenic Seaways), kosztuje tylko 28euro! Ponad dwukrotne przebicie.
          • aga-ks Re: Santorini -Kreta 24.10.16, 08:22
            Czy te szybkie przeprawy ,które są codziennie, to tez z samochodem można ,bo już się pogubiłam . Gości mam pytanie odnośnie promu jeszcze z Pireus na Santorini dla znajomych .Oni potrzebują z samochodem i czy są codziennie ,chodzi o sezon.Dziękuję z góry za odpowiedz.
            • wiem_gdzie_jade Re: Santorini -Kreta 24.10.16, 09:56
              Tak jak już ktoś zauważył, wypożyczalnie nie zezwalają na przeprawą wypożyczonym samochodem, więc taka opcja jest przy aucie prywatnym.
              Na szybkich katamaranach jak Highspeed7 czy Mega Jet jest opcja przewozu samochodu, cena zależy od jego wielkości, przykładowo większy od 4.25m wynosi 58euro w jedną stronę.

W przyszłym roku najprawdopodobniej pojawi się dodatkowy prom z Krety na Santorini.

pozdrawiam
              --
              wiemgdziejade.pl - Kreta, Rodos, Santorini - przewodniki, wynajem samochodów
            • Gość: gość Re: Santorini -Kreta IP: *.warszawa.vectranet.pl 25.10.16, 08:37
              Z Pireusu na Santorini promy sa codziennie, latem nawet kilka dziennie, różne firmy, różne ceny więc jest wybór. Połaczenia sprawdzać można tu: www.gtp.gr/RoutesForm.asp
              wystarczy wpisać nazwy pod location name, żadne kody portów nie są potrzebne.

Odnośnie cen biletów przypomniało mi się, że Hellenic Seaways od paru lat ma taryfe super economy w cenie 22 euro oraz zniżkowe za wczesna rezerwacje (-15%)/ Liczba zniżkowych biletów jest ograniczona, pojawiają się gdy Hellenic otwiera możliwość rezerwacji na kolejne okresy. Zeby je kupić trzeba sprawdzać system rezerwacyjny Hellenic Seaways (ale naprawdę sprawdzać, a nie otworzyć i zamknąc stronę - te bilety nie są nigdzie reklamowane)
          • aga-ks Re: Santorini -Kreta 25.01.17, 09:56
            zmiana planów ,lecimy najpierw na Santorini z 2 noclegami i dopiero promem na Kretę.Myślę iż tak będzie lepiej. Jakieś porady jeszcze , mile widziane.
            • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 25.01.17, 19:01
              2 dni lub 2 noce na Santorini to w/g mnie troszkę za krótko. Powiem ,że 4 dni wystarczy,chyba że chcecie przelecieć po wyspie jak" przeciąg " podobnie do wycieczek zorganizowanych z Krety.
              Nie wiem w jakim miesiącu jedziecie,ale w Oji i Firze w sierpniu wieczorem nie da się przejść uliczką.Takie tłumy. To dobre miejscówki na zwiedzanie,a na spanie Perissa i Kamari.
              Wiem natomiast ,że chcecie wrócić z do Polski z Chanii. Prom z Santorini do Heraklionu to ponad 63e/os, ten katamaran, pod wieczór każdego dnia. wcześniej pisałem o zwykłym promie Prevelis z Anek Lines ,ten tylko raz w tygodniu w nocy z piątku na sobotę o 3 za 26 e/os już, niestety,tak podrożał. Potem do Chanii Ktel /pks/ za niecałe 15e/os. Połączenie promowe Santorini -Heraklion jest najdroższym połączeniem z wyspy na wyspę w Grecji. Jeśli przed pobytem na Santorini planujecie same Ateny, to taniej wyjdzie rozdzielić zwiedzanie stolicy na 2 razy, lub właśnie podczas przelotu JTR-ATH-CHQ. Wychodzi o połowę taniej niż prom z autobusem, a bilety lotnicze Volotea z JTR do ATH w lipcu można jeszcze dorwać za 5e/os i potem z ATH do CHQ dokupić Ryanaira za 20e i wyjdzie jeszcze taniej.
              • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 19.02.17, 18:14
                Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w jakim dniu w tygodniu jest ten tańszy prom na santorini. Czy to pewnie, że z piątku na sobotę? A w jakim dniu i w jakich godzinach płynie z heraklionu na santorini?
                • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 19.02.17, 20:39
                  Od kilku lat zawsze w te same dni tygodnia
                  booking.anek.gr/html/ob_step2.jsp
                  Heraklion -Santorini w nocy z soboty na niedzielę
                  Santorini -Heraklion w nocy z piątku na sobotę
                  www.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod
                  Zawsze było pewne ,jednak lubi się spóżniać ,nawet kilka godzin /ok3/
                  Jak spojrzysz na mapę trasy tego promu popatrz ze kursuje przez Anafi
                  • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 20.02.17, 13:57
                    Dziękuję bardzo za informacje. Mam jeszcze takie pytanie: nie przepływa coś może przez chanię? bo gdzieś na forum widziałem taką informację, ale nie mogę znaleźć więcej szczegółów
                    • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 20.02.17, 18:48
                      Z Chanii pływają tylko promy do Pireusu. Jesli chcesz w czasie urlopu na Krecie w rejonie Chanii popłynąć na Santorini ,to jedynie musisz dojechac do Heraklionu i tak zaplanować podróż ,aby załapać się na któryś z rejsów promem Anek Prevelis tam lub zpowrotem. Inaczej zdany jesteś na oba rejsy szybkim katamaranem w cenie ok 126 e RT + ok 30e za autobus z Chanii do Heraklionu. Od siebie dodam,że na 1 dzień nie obrócisz z dojazdami autokarowymi. Polecam wycieczkę promem Anek w nocy z sob/niedz, potem nocleg na poniedziałek na Santorini i jak kto woli powrót katamaranem . Ma to taki sens ,że ostatnim autobusem KTEL z Chanii jedzie się do Heraklionu i potem w nocy czeka się na prom a po powrocie można zdążyć śmiało na wieczorny autobus do Chanii.Odwrotnie nie da rady,bo pierwszym autobusem nie zdąży się na katamarana.
                      Jeszcze 2 lub 3 lata temu w sezonie były 2x w tygodniu rejsy z Rethymonu ,jednak i te wycofano bo w ub.roku nie kursował i nic nie wskazuje że będzie w tym roku.
                      • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 21.02.17, 10:27
                        Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czyli wszystkie informacje, które wyczytałem w internecie się potwierdziły. Wstępnie planuję być 3 dni na krecie, następnie wypożyczonym autem dostać się z Chani do Heraklionu, tam zostawić samochód w porcie lub go po prostu oddać. Chyba nie uda mi się dopasować do promów więc w obie strony zostaje płynąć katamaranami. Na santorini chcę spędzić 2 noce, później powrót do heraklionu i znowu autem lub tym razem autobusem do chani. Będę tam późnym wieczorem, a rano powrót do Polski :)
                        • szukam99 Re: Santorini -Kreta 26.06.17, 10:31
                          Witam,
                          Planuję we wrzesniu podobną podróż, co.@andrzejpodroznik, jednak w odwrotnej kolejności ;) z PL lecę do Chanii w sobotę z samego rana (przylot ok 9:00), a w poniedziałek (nie pierwszy, tylko po 9-ciu dniach) lecę z Thiry do Aten, gdzie będę do środy (2 dni) i stamtąd powrót do PL. Jak najlepiej podzielić te 9 dni pomiędzy Kretę i Santorini (gdzie lepie spędzić więcej czasu), aby zdążyć i zwiedzić i "napatrzeć" się na obie wyspy, a jednocześnie nie zapłacić milionów monet za prom?;) połączenia lotnicze jak najbardziej wchodzą w grę, o ile będzie się to lepiej kalkulowało, możemy tez "zaliczyć" jakąś wyspę pomiędzy jeśli są takie połączenia promowe tańsze niż bezpośrednie. Jedyne, czego chcę uniknąć, to spedzenie długich godzin nocnych w oczekiwaniu na prom lub autobus w porcie. Podróżuję bez samochodu, ale z kilkoma walizkami.
                          Prom z soboty na niedzielę mnie nie urządza, gdyż wiąże się to z 1-dniowym pobytem na Santorini (tylko niedziela i wylot do Aten w poniedziałek ok. 9 rano)
                          Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)
                          • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 26.06.17, 17:10
                            napewno na Kretę nie zdążysz się napatrzeć.Natomiast na Santorini powinno wystarczyć Ci 3 dni,czyli piątek ,sobota i niedziela ,skoro na poniedziałek rano masz już bilet. Teraz pomyśl ,czy wyjechać z Krety w piątek/ wtedy praktycznie zostanie sobota i niedziela/ czy już w czwartek. Jeśli popłyniesz z Heraklionu rano w piątek to masz praktycznie cały dzień do dyspozycji. Jeśli bedziesz mieszkał w ok Chanii to nie dojedziesz rano na prom. Koszt dojazdu do Heraklionu + prom to ok 80e. Rozważ przelot z Chanii na Santorini przez Ateny ale bez czekania długo na lotnisku www.azair.eu/azfin.php?searchtype=flexi&tp=0&isOneway=oneway&srcAirport=Grecja%3A+Kreta+%5BCHQ%5D+%28%2BHER%2CJSH%29&srcap0=HER&srcap4=JSH&srcFreeAirport=&srcTypedText=kre&srcFreeTypedText=&srcMC=GR_CRETE&dstAirport=Santoryn+%28Tera%29+%5BJTR%5D&dstFreeAirport=&dstTypedText=santo&dstFreeTypedText=&dstMC=&depmonth=201709&depdate=2017-09-01&aid=0&arrmonth=201709&arrdate=2017-09-24&minDaysStay=5&maxDaysStay=8&dep0=true&dep1=true&dep2=true&dep3=true&dep4=true&dep5=true&dep6=true&arr0=true&arr1=true&arr2=true&arr3=true&arr4=true&arr5=true&arr6=true&samedep=true&samearr=true&minHourStay=0%3A45&maxHourStay=23%3A20&minHourOutbound=0%3A00&maxHourOutbound=24%3A00&minHourInbound=0%3A00&maxHourInbound=24%3A00&autoprice=true&adults=1&children=0&infants=0&maxChng=1¤cy=EUR&indexSubmit=Szukaj
                            Z Heraklionu też masz loty Elinair bezpośrednio na Santorini w 1/2 godz za te same pieniądze co prom ale w każdy czwartek. Jest też szansa na dojazd na lotnisko z Chanii na te loty tickets.ellinair.com/en/flights/results/?tr=d33d97a9-265c-4cfa-821b-7b6fd0b5b4a2
                            Czyli praktycznie najlepszym rozwiązaniem jest pobyt do czwartku na Krecie ,przy którym w 4 pełne dni zobaczysz wszystko co oferuje cała zachodnia część wyspy i przejazd do Heraklionu na prom lub samolot lub wylot Ryanairem rano w piątek i przesiadka w Atenach za podobną cenę ok 60e.
                            Innych mozliwości ,tych tańszych nie widzę ,oprócz rejsu sob/niedz promem Anek.
                            • szukam99 Re: Santorini -Kreta 27.06.17, 08:42
                              Nie mam jeszcze zaplanowanego noclegu na Krecie-na razie przeglądam fora i blogi w poszukiwaniu najbardziej optymalnej lolalizacji. W zależności od tego, czy zdecyduję się na prom czy samolot na Santorini padnie na nocleg albo bliżej Heraklionu albo Chanii. Cenowo faktycznie wszystkie 3 opcje wychodzą bardzo podobnie, chociaż prom i tak jest nadal najdroższy. Na korzyść promu przemawia to, że byłoby to dla mnie nowe doświadczenie-pytanie tylko, czy wrażenia z rejsu są warte swojej ceny i czy za bagaż są dodatkowe opłaty? Czy do portu można się łatwo dostać komunikacją publiczną i ile czasu przed odpływem trzeba być na miejscu? Najtaniej wychodzi lot przez Ateny Rynairem, tylko przylot do Santorini jest 5 minut po północy i znowu zastanawiam się, czy o tej porze dostanę się z lotniska do Hotelu? Jak w ogóle zorganizowany jest transport publiczny na Santorini? Można przemieszczać się tam jakimś autobusami, czy trzeba szukać noclegu z transferem lotniskowym lub wynająć auto? To samo pytanie dotyczy Krety-chcąc nie tylko plażować, ale i zwiedzać bardziej opłaca się wynająć auto na ok. 4-5 dni, czy podróżować autobusami? W przypadku samochodów: ile jest punktów wypożyczenia, czy można oddać w dowolnym i czy wynagana jest karta kredytowa? Mnóstwo pytań, ale każda odpowiedź będzie pomocna! :)
                              • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 27.06.17, 17:39
                                >>>pytanie tylko, czy wrażenia z rejsu są warte swojej ceny i czy za bagaż są dodatkowe opłaty?

Nie!!! wrażenia z rejsu warte swojej ceny są na otwartych pokładach dwóch tanich promów kursujących po Cykadach. Rejs 70km/h w zamkniętej małej puszce przy północnym wietrze ok 6 b nie nalezy do przyjemnych dla naszych organizmów. Przyjemności żadnej, a cena 2x wiwindowana za popularność.
                                Do portu w Heraklionie skąd odpływają SeaJet jest pieszo ok 5-8 min z dworca autobusowego.Za bagaż nie płąci się na promach i jeśli bilet kupisz online to możesz 15 min przed rejsem być na miejscu.
                                Na wyszukiwarce jest możliwość znalezienia też krótkiej przesiadki w Atenach tak aby być w południe ,ale zazwyczaj jest drożej. Nie musi być lot Ryanairem ,są też tanio Aegeanem ,ale tam bagaż kabinowy 8 kg i to 1 szt. Z lotniska na Santorini po 24 już tylko Taxi za 15 e do Firy. Ale to juz nocna więc chyba bedzie drożej. Komunikacja na Santorini jest super i autobusy jadą od 7 do 24, jedank na wrzesień to dużo kursów wypada.ktel-santorini.gr/ktel/index.php/en/services-eng/timetable-summer-eng
                                Na Krecie lepiej wypożycz na te kilka dni auto ,jednak oddanie go np w Heraklionie kiedy było brane w Chanii na lotnisku to ok 60-80e dodatkowo w zalezności od wypożyczalni. Polecam www.auto4free.pl/SearchResults.do?enabler=&country=Grecja&puMonthYear=9-2017&doYear=2017&city=Kreta&latitude=&doFiltering=false&dropCity=Kreta&driversAge=30&filterTo=1000&dropLocationName=Heraklion+Lotnisko&doMinute=0&puYear=2017&puSameAsDo=on&affiliateCode=fly4freePL&longitude=&preflang=pl&locationName=Chania+Lotnisko&puMinute=0&doDay=7&chinese-license=on&searchType=&filterFrom=0&puMonth=9&dropLocation=18966&doHour=15&dropCountry=Grecja&puDay=2&puHour=15&location=769833&doMonthYear=9-2017&doMonth=9&filterName=CarCategorisationSupplierFilter
                                Do ceny należy dodać opcje pełnego ubezpieczenia i to wszystko, lub dać sobie zablokować na miejscu ok 1000e na KK, lub na miejscu dopłacić ok 10e za dobe. Symulacji możesz dokonać wg. własnego uznania i aby nic nie płacić na miejscu dokonać rezerwacji z pełnym ubezpieczeniem.
                                • szukam99 Re: Santorini -Kreta 29.06.17, 08:59
                                  "wrażenia z rejsu warte swojej ceny są na otwartych pokładach dwóch tanich promów kursujących po Cykadach" - o jakich konkretnie promach mowa?
                                  Skoro nie radzisz płynąć wodolotem chyba zdecyduję się na lot Ellinair bezpośrednio z Heraklionu do Firy-i cenowo i czasowo (ze względu na bagaż rejestrowany) wyjdzie mi na to samo, a przyjemniej wiem czego spodziewać się w samolocie;)
                                  Wracając jeszcze do wypożyczenia auta na Krecie-w planie było zwiedzanie Chanii, Rethymno, Arkadii, Heraklionu, Knossos, wyprawa na zachodnie plaże: Balos, Phalasarna oraz całodniowa wycieczka do Wąwozu Samaria. Niestety koszt wypożyczenia auta trochę mnie zaskoczył i zastanawiam się:
                                  1. Czy warto odwiedzić wszystkie te miejsca (najbardziej zależy mi na Wąwozie, a z tego co wiem tam akurat najlepiej wybrać się autobusem ze względu na to, że wchodzi się z jednej strony wyspy, a wychodzi na jej drugim końcu, skąd można popłynąć promem a później wsiąść w autobus i nim wrócić)? Do Heraklionu muszę się dostać, bo stamtąd odlatuje samolot, a Knossos jest w pobliżu więc to miasto pewnie odwiedzę, ale czy warto po drodze zatrzymać się w Rethymno i Arkadii? Czy te zachodnie plaże faktycznie są tak piękne, że nie można ich nie zobaczyć?
                                  2. Czy komunikacją publiczną dostanę się bez problemu z lotniska w Chanii do miejsca noclegowego gdzieś w okolicy (jeszcze nie mam rezerwacji, ale poszukam czegoś w pobliżu przystanku), na te rajskie plaże, do Wąwozu i na lotnisko w Heraklionie (lot z Heraklionu jest o 9 rano więc planuję jechać tam 1 dzień wcześniej i znaleźć jakiś nocleg już na miejscu w pobliżu lotniska)?
                                  Rozważam też opcję:
                                  -wypożyczenia samochodu tylko na 1-2 dni aby przedostać się z Chanii do Heraklionu zaliczając po drodze w/w miasta (jeśli warto) i oddanie go na lotnisku w HER a po okolicy Chanii poruszanie się komunikacją publiczną, pieszo lub rowerami (jeśli można je wypożyczyć)
                                  Lub
                                  -jeśli połączenie między lotniskami CHA>HER jest możliwe w miarę tanio o dowolnej porze (przejazd planowany 1 dzień przed odlotem) a po drodze nie warto nigdzie się zatrzymać to myślę o wynajęciu auta na 1-2 dni w Chanii i zwrot w tym samym miejscu aby pojeździć po zachodniej części wyspy (jeśli tam z kolei komunikacja "kuleje" lub wychodzi bardzo drogo).
                                  Koszt wypożyczenia auta na 5 dni z pełnym ubezpieczeniem wg cen podanych na www.auto4free.pl to ok 1000 zł + paliwo. Podróżując w 2 osoby mam wątpliwości, czy to najbardziej ekonomiczna forma poruszania się po wyspie ;)
                                  • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.07.17, 20:46
                                    We wrześniu w Chanii i nie tylko ,koszt wynajmu małego autka z pełnym ubezpieczeniem to 35 e na miejscu. Jeśli chcesz już w środę pojechac do Heraklionu aby w czwartek plecieć na Santorini to zostaje ci pełne 3 dni na zwiedzenie tylko części zachodniej. Jeżeli Samaria jest priorytetem to zaplanuj ją na wtorek ,bo po przejściu na drugi dzień byś nigdzie nie chodził ,a tak bedziesz musiał jechać do Heraklionu czy chciałbyś czy nie. Osobiście sam zorganizował bym tak... auto z lotniska,wypakować bagaże i ruszył bym np .na Elafonisi i w drodze powrotnej przez górskie wioski wróciłbym w ok Chanii
                                    W niedziele pojechałbym na Balos ,ale nie promem z Kissamos tylko tym szutrem do konca i zeszedł w dół do laguny i na powrót zaliczył bym Flasarnę. Jeśli wyjedziesz o 8 to już po 15 masz szansę powrotu też przez zaleczenie górskich wiosek.
                                    W poniedziałek mozna zmienić kierunek i na południe wybrać się w ok Chora Sfakion ,Anopoli,Frankokastelo. i plaży Preveli. Wrócić przez Moni Arkadiu i Rethymon tak aby ok 20 lub wcześniej połazić po starówce i co zjeść spokojnie. Na tą wycieczke musisz pojechać po 6-7 aby całość do wieczora obrobić.
                                    Jeżeli wrócisz do powiedzmy 22 to jedż spowrotem na lotnisko oddać auto i autobusem z tamtąd do hotelu.
                                    We wtorek rano autobus do Omalos z Chanii i przejście 18 km prawie w dół do plaży w Agiu Roumeli. Jeśli zameldujesz sie tam o 15 to dobry czas i masz ponad 2 godziny na wypoczynek w knajpie lub plaży. Promy odpływaja o 17,30 Chory Sfakion lub Sougii gdzie czeka zawsze autobus ,Bilet możesz kupić w 2 strony w kasie w Chanii a na prom przy plaży w Ag.Rumeli. Dojedziesz do Chanii ok 20 i jest jeszcze dużo czasu na łażenie po starówce póki nogi same jeszcze niosą.
                                    Z Chanii do Heraklionu jedzie się ok 1,5godz i warto pojechać rano i jeszcze sobie po zameldowaniu wyskoczyć np.do Knossos a nocleg kupic gdzieś w ok portu lub lotniska aby rano pospać dłużej.
                                    Rozkład autobusów w Chanii tutaj rethymnon.com/TheBus-Bus-Service-Crete/timetabledet.php?line=1&lg=2
                                    Nocleg warto szukać w tym rejonie www.google.pl/maps/dir/Chania+%CE%A7%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AC/Maleme+730+14,+Grecja/@35.4477154,23.7673806,10.5z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x149c7dbee0cf3f3b:0x94b3557d79cd2ca8!2m2!1d24.0180367!2d35.5138298!1m5!1m1!1s0x149c8a08de4044f7:0x500bd2ce2bac5e0!2m2!1d23.847434!2d35.5221101

aha,, te promy otwarte kursujące po Cykladach to Artemis i Express Skopelitis . Jest jeszcze Aqua Spiryt ale jst on z tylko siedzeniami w środku. są one najtańsze i przeprawa między wyspami to od 6 do 12 e. Są oczywiście jeszcze duże jednostki z pokładami zewnetrznymi jak Blue Star ale ich cena już jest jesczcze raz większa od tych wspomnianych.
                                    Rozkład promów z cenami tutaj travel.viva.gr/en/ferries/booking/itineraries?fr=107&tr=108&ddt=2017-09-07&adt=2017-09-10&ret=false&hv=false
                                    • szukam99 Re: Santorini -Kreta 05.07.17, 21:08
                                      Wow, bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Na pewno zasugerujemy się Twoimi podpowiedziami i jakiś zarys tych kilku dni na Krecie mamy :) co do przeprawy między Kretą a Santorini linie lotnicze Ellinair podnosząc ceny biletów do 100€/os zdecydowały za nas, że płyniemy promem;) pamiętam, że bilety można kupić online i wtedy wystarczy być 15 min przed planowaną godzina odpływu (wcześniej trzeba wymienić kupiony bilet na ten właściwy) lub kupić w porcie (wtedy jaki zapas czasu należy wziąć?), a czy jest możliwość zerezerwowania biletu online i zapłaty dopiero na miejscu przed odpływem? Sam wspomniałeś, że prom może być odwołany np. ze względu na zbyt silny wiatr, dlatego chcę zapłacić za bilety dopiero mając pewność, że popłynę, a z drugiej strony boję się sytuacji, że braknie miejsc na promie, dlatego wolę wcześniej je sobie zabukować-jest taka opcja?
                                      Z pytań mało typowych, acz ważnych:
                                      1. Gdzie na Krecie i Santorini znajdę Kościół, a w nim mszę katolicką (chodzi tylko o niedziele)?
                                      2. Jaka jest (mniej więcej oczywiście) cena paliwa na wyspach-lepiej wypożyczyć samochód na benzynę czy diesel? Nie ma problemu że znalezieniem stacji paliw?
                                      • wiem_gdzie_jade Re: Santorini -Kreta 06.07.17, 13:17
                                        dodam trochę od siebie, jeśli prom byłby odwołany z powodu złej pogody, to nie ma problemu ze zwrotem biletów i odebraniem wpłaconych pieniędzy :)

Do sprawdzenia aktualnych cen paliwa (w tym gazu) na świecie może się przydać strona - www.fuel-prices-europe.info/, strona jest codziennie aktualizowana i tak dziś benzyna kosztuje € 1,499 , diesel € 1,249 . Ze stacjami beznynowymi na Krecie nie ma problemu, i we wioskach znajdą się małe stacje, choć te są czynne krócej. Ja uważam, że nie ma większej rożnicy między dieselem a banzyną, różnica w cenie co prawda jest (choć nie bardzo duża), ale i samochody z silnikiem na ropę są zazwczyaj droższe niż te na benzynę.

Kościołów katolickich jest całkiem sporo na Krecie , można je sprawdzić tutaj - klik

Na Santorini w Firze jest kościół katolicki, jest to Katedra Jana Chrzciciela, o ile mi wiadomo, msze są w niedziele o 10:00 ,ale po grecku ;-)

pozdrawiam,
                                        Iwona

--
                                        wiemgdziejade.pl - przewodnik internetowy po Grecji i Cyprze
                                        • szukam99 Re: Santorini -Kreta 18.07.17, 12:47
                                          Witam ponownie,
                                          Na temat pobytu na Krecie wiem już prawie wszystko, co mnie interesowało, co do Santorini też ogólny plan pobytu już jest w głowie, natomiast teraz zaczynam planować ostatnie 2,5 dnia wyjazdu, które spędzam w Atenach. Zależało mi bardzo na Meteorach, ale wygląda na to, że jednodniowy wyjazd do tych sławnych klasztorów z okolic Aten to po 1. długa podróż i po 2. zwiedzanie w szaleńczym tempie, dlatego waham się czy warto? Jeśli tak, to jak najlepiej taka wyprawę zorganizować i co trzeba wiedzieć? Nie mam jeszcze zaplanowanych noclegów więc teoretycznie mogę zostawić cześć bagażu w jakiejś przechowalni i wypożyczonym autem lub autobusem/pociągiem jechać tam popołudniu, zostać na noc i następnego dnia od rana zacząć zwiedzanie, po czym wrócić w okolice Aten. Można też pewnie w lokalnych biurach podróży wykupić taką całodniową wycieczkę? Co się najbardziej kalkuluje zarówno czasowo, jak i finansowo?
                                          Oczywiście poza Meteorami interesują mnie też m.in Olimp, Akropol, a mam do dyspozycji jeden dzień od ok. 10 rano, drugi pełny i trzeci do ok 15.
                                          • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 20.07.17, 20:50
                                            Porywasz się iście japoński turysta chcący w dzień zwiedzić Kraków ,Warszawę i Gdańsk a wieczorem z Berlina polecieć z powrotem do Tokio. Meteory 3xtak , Akropol masz w centrum Aten, a Olimp to wielka góra składająca się z 3 szczytów na których wejście trzeba przeznaczyć 2 dni. Ale do rzeczy,w Atenach jak znajdziesz BP z fakultetem do klasztorów w Kalambace to na 99% nie bedzie to wtorek,a wycieczka taka kosztuje coś ok 100e . Jak będziesz ,to znajdziesz na ulicy Athinas między Omonią a Monastyraki kilka miejscowych BP. Olimp sobie odpuść,symbol greckiej cywilizacji możesz zwiedzić za 20e lub za darmo popatrzeć w poniedziałek po przylocie z Santorini. Potem ,a tak najlepiej się składa ,udać się do Kalambaki ,aby wieczorem/na noc/ wrócić do Aten. Jedynym sensownym i budżetowym rozwiązaniem jest pociąg z Aten do Kalambaki /w tą stronę z przesiadką/ nocleg i tak jak piszesz po zwiedzaniu, powrót do Aten. Na powrót masz bezpośredni skład. Daty są fikcyjne ale odnoszące się do wyjazdu w poniedziałek a powrotu we wtorek.
                                            Trip finder
                                            tickets.trainose.gr/dromologia/?lang=en#view=search;apo=%CE%91%CE%98%CE%97%CE%9D;pros=%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%91;date=2017-08-07;trip_type=return;return_date=2017-08-08
                                            Najlepiej pasuje wyjazd o 16,16 a powrót ten bezpośredni o17,32
                                            Bilet online tydzień przed jest po 14e w kasie na dworcu 18,3e Jeżeli kupisz w 2 strony online to masz powrotny tańszy o 30% czyli razem jakieś 24e w 2 strony. Z Kalambaki do klasztorów kursują busy i wystarczy czasu od rana aby zwiedzić conajmniej 2 klasztory i Wielką Meteorę oczywiście.
                                            Ten 3 dzień w Atenach przed odlotem ,daruj sobie na łażenie ,usiądżcie w knajpce na Likavitos /7e kolejka/ w cieniu na dobrej frappe i oglądajcie z góry jak żyje miasto.
                                            Ps. Jeżeli zaklepiesz jakiś hotel w centrum Aten na nocleg po powrocie z Meteorów,to idz do niego po przybyciu , powiadom o rezerwacji i tam zostaw zbędny bagaż. Napewno nie będzie żadnego problemu.

• szukam99 Re: Santorini -Kreta 26.07.17, 11:24
                                              Fakt, jak już gdzieś jadę z perspektywą, że prawdopodobnie jest to moja jedyna w życiu podróż do danego miejsca, to chcę zobaczyć w nim jak najwięcej.
                                              Wielka Mateora jest otwarta dla turystów codziennie z wyjątkiem wtorków więc z bólem serca tym razem odpuszczam Meteory-może będąc kiedyś gdzieś bliżej, niż w Atenach będzie mi dane zobaczyć to miejsce :)
                                              W związku z tym nadal mam do dyspozycji 2 dni, myślę, że Akropol obowiązkowo odwiedzimy (jakieś podpowiedzi odnośnie godzin otwarcia, dojazdu i cennika?) i to by mi chyba wystarczyło, jeśli chodzi o zabytki;) ciekawi mnie też stadion olimpijski-można go zobaczyć w środku?
                                              Podobno niedaleki Pireus też jest ładnym miastem-jest tam co robić przez cały dzień? Są w nim jakieś atrakcje typu Aquapark, park rozrywki? Opcjonalnie gdzie w okolicach Aten, Pireusu znajdę ładną piaszczystą plażę?
                                              • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 20.08.17, 18:52
                                                Panie Andrzeju chciałbym jeszcze zapytać jakie miejsca by Pan polecił odwiedzić na Krecie i Santorini?
                                                Od niedzieli rano do wtorku wieczorem będę na Krecie a od środy rano do piątku po południu na Santorini więc mam po 3 dni na zwiedzanie obu miejsc. Na Krecie będę nocował w Chanii i poruszał się wypożyczonym samochodem, a na Santorini nocleg w Perissie i poruszanie się autobusami. Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.
                                                • Gość: Andrzej Re: Santorini -Kreta IP: *.ssp.dialog.net.pl 20.08.17, 22:13
                                                  Jak na całe 3 dni to wiele nie pojeżdzisz po Krecie. Jednak standartowo w jeden dzień musowo na Balos. Jeśli pojedziesz autem i zaparkujesz w porcie Kissamos i dalej popłyniesz statkiem w 8 godzinną wycieczkę coś ok 25 e/os to tego dnia już niewiele objedziesz. Jeśli pojedziesz z Kissamos drogą szutrową na parking z widokiem na plaże Balos i tam pieszo przejdziesz w dół i z powrotem ,to masz szansę jeszcze pojechac na słynną Flasarnę i przez górskie wioski wrócić do Chanii.
                                                  To na jeden dzień, na drugi plaża Elafonisi i jak chcesz to tą drogą do Paliochori www.google.pl/maps/dir/Elafonissi+Beach/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B1/@35.2976585,23.5657068,12.25z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x0:0x28683e9262f05f1b!2m2!1d23.5412959!2d35.2711801!1m5!1m1!1s0x149cea57d93093f9:0x500bd2ce2bacc50!2m2!1d23.6819128!2d35.2294606!5i2
                                                  Na trzeci dzień jak lubisz chodzić to 18 kilometrowa trasa wąwozem Samaria lub trasa ze Sfakii do Preveli www.google.pl/maps/dir/Chora+Sfakion+%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%B1+%CE%A3%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CF%89%CE%BD/Preveli+Beach/@35.208305,24.014847,10.5z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x149b61e1e32fbad7:0x80475415dd93f56b!2m2!1d24.1380312!2d35.2015175!1m5!1m1!1s0x0:0x2ad6954214b59a58!2m2!1d24.4738147!2d35.1525366

Na Santorini ,choć komunikacja jest Ok ,to lepiej w Perisse na 1 dzień wypożycz Qada lub podwójnego bzyka i objedziesz całą.Wycieczkę zakończ w Oji przy zachodzie słońca a zacznij od czerwonej plaży ,Akrotiri,Pirgos,Fira. Na 2 os na busy wydasz na takch odcinkach jakieś 35e i tyle samo lub mniej za qada.Jak już bedziesz jadał w Perissie to pozdrów tutaj Jorgosa ,sympatycznego wesołego kelnera o ile jeszcze tam pracuje www.google.pl/maps/place/Acropolis+Greek+Restaurant/@36.35223,25.466562,16.5z/data=!4m21!1m15!4m14!1m6!1m2!1s0x149b61e1e32fbad7:0x80475415dd93f56b!2zQ2hvcmEgU2Zha2lvbiDOp8-Oz4HOsSDOo8-GzrHOus6vz4nOvQ!2m2!1d24.1380312!2d35.2015175!1m6!1m2!1s0x0:0x2ad6954214b59a58!2sPreveli+Beach!2m2!1d24.4738147!2d35.1525366!3m4!1s0x0:0x833cbc5facf38834!8m2!3d36.3508213!4d25.4702776
                                                  • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 24.08.17, 20:34
                                                    Właśnie podobnie myślałem jak w Twojej propozycji z tym ze rezygnuje z samarii i jakoś inaczej bym chciał to wykorzystać. A na santorini myślałem właśnie o komunikacji autobusowej i teraz już właśnie sam nie wiem na co się zdecydować
                                                  • andzejpodroznik Re: Santorini -Kreta 24.08.17, 21:07
                                                    Także pewnie ten 1 dzień wykorzystam na zwiedzanie chani, a reszta tak jak w propozycji ;) na santorini planuję rejs statkiem po kalderze to na Krecie może trochę więcej pojeżdżę żeby 2 razy nie pływać. Kolorowe plaże, akrotiri, fira i oia tez obowiązkowo tylko mnie zastanawia jak to czasowo wyjdzie. Mam nadzieje ze się wyrobimy :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka