Dodaj do ulubionych

Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady

07.03.18, 12:18
Witam,
Najwyższy czas zacząć planować wakacje :) Na pierwszy plan w tym roku idzie Amorgos i Małe Cyklady. Do dyspozycji mamy trzy tygodnie i wstępny plan wygląda tak:
1.07-Pireus-Iraklia
2-4.07 Iraklia
5.07 Iraklia-Schinoussa
6-7.07 Schinoussa
8.07 Schinoussa-Koufonisia
9.07-11.07 Koufonisia
12.07 Koufonisia-Amorgos (Katapola)
13-17 Amorgos
18.07 Amorgos (Aegiali)- Donousa
19.07 Donoussa
20.07 Donousa-Pireus
21 powrot z Aten

Plan wynika poniekąd z rozkladu promow, które nie kurują codziennie. Chyba, ze w sezonie pływa codziennie coś mniejszego, Choć znalazłam informację, ze Express Skopoelitis z dniem 31.10 2017 kończy kursy :( Może ktoś doradzi jak najlepiej, najkorzystniej zaplanować ilość dni na poszczególnych wyspach?
Ponadto mam pytanie "techniczne": Na viva.gr Blue Star Pireus-Iraklia pojawia się tylko w "kabinowej" cenie ok 60 e, nie wyswietla się w ogóle cena super economy. Bezpośrednio na stronie Blue Star jest owszem cena super economy 22,50e ale dolicza do niej podatek, co daje cenę 29e. Natomiast na stronie ferries. gr wyświetla sie cena 20e. O co chodzi? Kupował ktoś bilety przez stronę ferries.gr? Ponadto na stronie Blue Star nie ma jeszcze rozkładu na 20.07 Donousa-Pireus, a na Ferries.gr można na tą datę kupić bilety w cenie super economy 20e Kupować przez tą stronę, czy coś jest nie tak?
Obserwuj wątek
    • Gość: Andrzej Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: *.ssp.dialog.net.pl 07.03.18, 23:12
      mariza11 Zacny plan na 3 tygodnie ułożyłaś ,ale ja na Iraklii to wytrzymałem do wieczora następnego dnia. Czyba ze od rana do popołudnia spędzacie czas na plaży to te 11 dni na small kikladkach wam minie szybko. Najlepsza jest Koufonisia na góra 3 dni. Na temat Skopelitysa nic nie wiem, a temat techniczny postaram się ogarnąć po swojemu ,jak i co to dam znać
      • bebiak Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 07.03.18, 23:57
        Skopelitis miał przestać pływać, czytałam o tym, ale jestem na FB w grupie fotograficznej, którą nazywam "amorgowską" i widzę, że ludzie wrzucają jego aktualne zdjęcia: wczorajsze widziałam... I nie wiem: pływa chyba, ale tak myślę tylko.
        Ja z Małych wielbię najbardziej Donoussę: urokliwa pod niebiosa :)
        Zasadniczo wszystkie Małe są leniwe...: taki ich charakter, ale jak dla mnie to w nich piękne :)

--
        betaki.pl
        bebiak=bbebiak=bebiakk
        • mariza11 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 08.03.18, 20:00
          No właśnie, trochę sie obawiam, ze po 3-4 dni na każdej z Malych to za długo. Co tam robić? Z jednej strony marzy mi się, by po całorocznej gonitwie, po prostu pobyć niespiesznie, ale z drugiej wiem, ze nie wyleżę zbyt długo plackiem i będzie mnie nosiło. A gdyby tak popłynąć najpierw na 5-6 dni na Astipaleę, następnie na ok 10 dni na Amorgos, z której to zrobić sobie jednodniową wycieczkę po Małych (czy sa w ogóle takowe z Amorgos?) i w drodze powrotnej z Amorgos do Pireusu popłynąć jeszcze na 3 dni na Donousę? Może to lepszy pomysł? Choć szkoda mi trochę tych leniwych Malych, bo taka jednodniowa objazdówka to zupełnie nie to... A może dałoby się to jeszcze jakoś inaczej? Tak, by chociaż też na Koufonisi pobyć ze 2-3 dni? Andrzeju, Beato rzucajcie pomysłami :)
          • bebiak Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 08.03.18, 22:11
            Nie wiem jak w tym roku ( i czy) będzie pływal Skopelitis. Poprzednio pływał tak, że w zależności od dnia nawet dwukrotnie zawijał na Koufonisssi. I sporo osób, mieszkając na Amorgos, na cały dzień płynęło sobie na Koufonissi rano właśnie, a wracało pod wieczór. Na Donoussę tak się raczej nie da, bo to zbyt daleko, ale Koufonissi bliziutko. Można spróbować napisać na Amorgos w sprawie rejsów, ale dla mnie Grecy i maile to jak ja i Eskimosi: rozbieżność wielka.
            Pytanie: co robić... Ja zwyczajnie lubię usiąść w cieniu tamaryszku z książką i ... siedzieć podczytując.. Godzinami tak mogę, głównie nad brzegiem morza... Uwielbiam również siąść w mieście, wiosce w kafeterii i godzinami przyglądać się życiu codziennemu. Bosz... w ogóle mi się nie nudzi: uwielbiam to!
            Myślę, że codzienne pakowanie się i zmiana miejsca to nie jest komfortowe: ja nie praktykuję. Przez dzień nie poczujesz nawet miejsca, nie poznasz ludzi, nie wtopisz się w klimat miejsca... za nic!

--
            betaki.pl
            bebiak=bbebiak=bebiakk
            • Gość: Andrzej Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: *.ssp.dialog.net.pl 08.03.18, 23:44
              Pewne jest jedno ,3 pokoleniowy prom zakończył swój żywot a ostatnią podróż odbył 31,10 2017 www.naxospress.gr/arthro/istories/express-scopelitis-teleytaio-taxidi-stis-3110
              Niestety,już małe cykladki opanowali krwiożercy za 30 kilka e za bilecik czyli 200% drożej od Skopelitisa. W nalepszym czasie dnia czyli w południe cena do Katapoli to 34e a było 12e za łajbe. travel.viva.gr/en/ferries/booking/itineraries?fr=38&tr=70&ddt=2018-07-10&adt=2018-07-13&ret=false&hv=false Z tego co czytałem to taki prom już ne wróci,zwalaja na przepisy,warunki atmosferyczne a co za tym idzie niski komfort dla podróżnych, ale że za 3 x mniej tego już nie mówią.
              Co do promu z Aegiali do Pireusu na 20,07 to jsst on dostępny na 19,50 za 57 e na viva travel. Oficjialna strona Blue Star www.bluestarferries.com/images/prices/PRICES_DODECANESE_SAM_KAL_from_01.06.16_eng.pdf na trasie Amorgos nie podaje taryfy super economy i najtańsza jest dostępna za 36 e ale rezerwacje narazie z wyprzedzeniem do 16,04 br i z tego co pamiętam nigdy nie było na oficjalnej stronie Blue Star biletów za 20e /były na viva/ Natomiast na ferries.gr wisi ten bilet za 20e co odpowiada twej dacie. tickets.ferries.gr/index.php?step=itinerarysearch&aff=ferries&lang=en przechodząc do płatności dolicza 10e service fee tickets.ferries.gr/payment/checkout.php?aff=ferries&lang=EN&step=checkout
              • Gość: gość Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: 95.160.98.* 09.03.18, 04:54
                Skopelitis wcale nie zakończył żywota 31.10.2017. W lutym 2018 plywał na 100% bo widziałam na marinetraffic.com Jak wejdziecie na openseas.gr i wpiszecie daty z listopada, grudnia, stycznia to zobaczycie, że też pływał. Obecnie nie pływa bo jest na przeglądzie, jak co roku. Jego los w tym roku pewnie zależy od rezultatów tego przeglądu. Trzeba trzymać kciuki:)

Na TripAdvisorze jest cały wielgachny wątek na ten temat
                www.tripadvisor.com/ShowTopic-g189431-i1324-k10356448-End_of_the_line_for_the_Express_Skopelitis-Naxos_Cyclades_South_Aegean.html
                • mariza11 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 19.03.18, 10:21
                  Wedle wszelakich znaków na niebie i ziemi ;) wygląda na to, ze jednak Skopelitis będzie w tym roku jeszcze pływał :) Tak nam napisało kilka właścicieli pensjonatów, a także potwierdziła telefonicznie osoba z Zas Travel na Naxos. Ponieważ na maila nie doczekaliśmy się odpowiedz,i zadzwoniliśmy do nich i powiedziano nam, że rozkład Skopelitisa będzie taki sam jak wcześniej, czyli od poniedziałku do soboty będzie pływał między Naxos a Amorgos, a w niedzielę między Amorgos a Santorini :))))
              • magdabe200 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 11.03.18, 18:21
                Witam:-) w terminie od 11 września do 2 października wybieram się w pojedynkę na Cyklady. Konkretnie chciałabym zrealizować taką trasę Milos- Folegandros(koniecznie chcę pominąć Santorini bo nienawidzę tłumów i komercji)-Amorgos- Koufonisia- Mykonos:-) Mam dwa zmartwienia dotyczące wyjazdu:
                - po pierwsze promy, ceny, terminy, trasy,
                - po drugie czy na wyspach o których piszę istnieją wypożyczalnie rowerów?
                Bo to mój najukochanszy i sprawdzony sposób na udane wakacje: małe wysepki, rower, słońce, turkusowa i ciepła woda:-)
                  • mariza11 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 11.03.18, 22:26
                    Jeśli chodzi o promy, to Andrzej wszystko dokładnie wyjaśnił :) Pamiętaj tylko, ze z dniem 30 września sporo promów wypada z rozkładu (tak było w zeszłym roku). W kwestii rowerów natomiast zupełnie nie kojarzę by takowe były na Folegandros, ale faktem jest, że na żadnej z wysp wypożyczalnie rowerów nie przykuły naszej uwagi, bo my raczej poruszamy się na piechotę, stopem albo wypożyczonym samochodem. Choć Folegandros to praktycznie całą przewędrowaliśmy na piechotę w zeszłym roku z dzieciakami. Tutaj myślę, ze może się więcej wypowiedzieć Beata, bo ona rowerowa jest :) Odnośnie tego, ze nienawidzisz tłumów i komercji to zastanów się nad Mykonos, bo to chyba kwintesencja owego (byliśmy w zeszłym roku w pierwszej połowie października i był taki ruch na drodze, że trudno było wędrować poboczem. Mam wrażenie, ze ruch był porównywalny do ruchu na Santorini, na której byliśmy w zeszłym roku na początku lipca)
                • Gość: Andrzej Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.03.18, 21:47
                  Na Milos i Folegandros z Pireusu dostaniesz się bez problemu na tą pierwszą za ok 38e/os to najtańsza cena za zwykły prom. Z Milos na Folegandros już gorzej bo tani prom jest 2x w tygodniu i chyba na lepsze i tak się nie zmieni w tym roku pomijając ,ze to bedzie wrzesień Cena ok 8 e . Potem zaczną się schody ,bo z Folegandros ani z Milos nie dopłyniesz na Amorgos. Pozostaje ci przywitać się z Santorini i z niej popłynąć na Amorgos tanim promem /tylko w niedziele/ o ile prom Skopelitis bedzie tego sezonu kursował. cena 12 e a pozostałe dni katamarany za ok 50e Z Folegandros na Santorini dostaniesz się codziennie a tanim ok 12-15e też 2 x w tygodniu. Na Kuofonisie dostaniesz się tylko z Amorgos lub z Naxos. Kończąc wycieczkę na Mykonos, to aby na nią dotrzeć musisz i tak dotrzeć najpierw na Naxos.
                  Więc proponuję prom z Pireusu na Milos > Folegandros potem na Naxos /raz w tygodniu chyba w soboty/ z Naxos na Koufonisie i dale na Amorgos ,potem powrót na Naxos i rejs z niej na Mykonos. Innej opcji nie widzę
                  Za proponowaną trasę o ile zgrasz dni na przeprawy tanimi promami zapłacisz ok 90-100e Na wszystkich wyspach są rowery jednak w drugiej połowie września na Folegandros,Koufonisi i Amorgos sporo bedzie zamkniete na koniec sezonu. Trase promami układaj sobie przed wyjazdem ,bo 1 dniowa osuwa może całkowicie pozmieniać plany i zwiększyć sporo wydatki.
                • bebiak Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 12.03.18, 00:29
                  Cześć, jeśli chodzi o te wyspy - rowerowo nie pomogę, bo tak się zdarzyło, że na nich nie musiałam roweru poszukiwać. Zasadą jest natomiast, że jeśli Ci w dwóch wypożyczalniach powiedzą, że "nigdzie" to może oznaczać , że jednak gdzieś czyli pytaj do absolutnego skutku albo zapytania we wszystkich wypożyczalniach : doświadczone!!!

Czytam, że z Folegandros na Amorgos dziś się już nie da...
                  Andrzeju: ja płynęłam szybkim (puszką taką, superjet: www.seajest.gr - ze zdjęcia spisuję) kilka lat temu: we wrześniu 2012. Tanie to nie było, to prawda, ale płynęło bez przesiadki. Nie pływa już? Bardzo możliwe, że nie pływa, ale kiedyś była taka możliwość: Folegandros - Amorgos właśnie.
                  Pozdrawiam, B.

--
                  betaki.pl
                  bebiak=bbebiak=bebiakk
            • mariza11 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 12.03.18, 22:36
              Nadal "rozkminiam" (jak mawia moje dziecię :) jak rozłożyć owe 21 dni. Jeśli Skopelitis rzeczywiście nadal będzie pływał da nam to większe pole manewru. Może, by wówczas zahaczyć na jakieś dwa dni jeszcze o Astipaleę? 5-6 dni na Amorgos to w sam raz, czy za mało? Czy zostawianie na koniec Donoussy to dobry pomysł, czy zbyt ryzykowny? A może lepiej zacząć od Donoussy? Ile dni najlepiej przeznaczyć na każdą z wysp, by poczuć klimat, ale też się nie zanudzić? Pisząc o jednodniowej wycieczce po Małych miałam na myśli taką "objazdówkę" statkiem od rana do wieczora. Codzienne pakowanie się na jeden nocleg to na pewno nie dla mnie. Jednak taka całodzienna wycieczka, to tylko "by zobaczyć", bo nijak wtedy nie poczuje się miejsca. Dlatego wydaje mi się, ze 2-3 dni byłyby optymalne (jakoś najmniej ciągnie mnie Schinoussa, nie wiem czemu, może niesłusznie?).
              A gdzie lepiej zamieszkać na Amorgos? Czy z Katapoli można chodzić wieczorami do Chory, czy to jednak za daleko? A z Aegiali jest gdzie pójść? A jak z plażą w Katapoli, bo czytałam że praktycznie jej nie ma. Co to dokładniej oznacza? Z której miejscowości jest więcej możliwości pieszych wędrówek na plaże czy do wiosek?

No i jeszcze pytanie odnośnie sklepów? Czy ceny na Małych są znacznie wyższe niż na Naxos? Może warto zatrzymać się na jeden dzień na Naxos, by zrobić większe zakupy? A na Amorgos? Jest jakiś market typu Proton, czy Vidalis, czy trzeba się liczyć z wyższymi cenami małych sklepów?
              • bebiak Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 13.03.18, 00:08

mariza11 napisała:

>A gdzie lepiej zamieszkać na Amorgos?

Ja bym sugerowała albo Aigiali albo Katapolę.

>Czy z Katapoli można chodzić wieczorami do Chory, czy to jednak za daleko?

Dla mnie Chora śpi pod wieczór: senna mocno. Życie toczy się bardziej w portach. Nie szłam piechotą nigdy i nie wiem czy bym się nocą zdecydowała.

>A z Aegiali jest gdzie pójść?

Można pójść do Langady albo Tholarii (albo jechać autobusem jak akurat się zdarzy) - to wioski całkiem miłe. Łączy je prześliczna jak dla mnie ścieżka - bardzo lubię nią chodzić: ładne widoki i jak jestem na Amorgos to jest to dla mnie obowiązek przejścia - naprawdę ją lubię.
                Z Aigiali albo lepiej: Langady - ścieżką do monastyru Theologos (albo jeszcze wyżej: kapliczki Stavros).
                Z Aigiali można pójść także do wioski Potamos.
                Oczywiście wszystko to w dzień, w dzień!
                Z Potamos można ścieżką do samotnego kościółka ... jak się nazywa... chyba Ag Mamas (sprawdzam!) - tak właśnie, taki. Ta ścieżka zreszta prowadzi do Chory - też cudny spacer :)
                A, z Aigiali czy Tholarii można też na teren antycznego Aigiali (nie oczekuj cudów!): tam też ścieżki do samotnych kościółków.

>A jak z plażą w Katapoli, bo czytałam że praktycznie jej nie ma. Co to dokładniej oznacza?

W Katapoli jest plaża, kamienista, żwirkowa miejscami, ale taka sobie. Natomiast w Aigiali jest plaża bardzo przyzwoita.

> Z której miejscowości jest więcej możliwości pieszych wędrówek na plaże czy do wiosek?

Ja wolę zdecydowanie Aigiali, o ile mam się poruszać po okolicy tej miejscowości albo jeśli mam auto. Autobusy częściej jeżdżą z Katapoli.

--
                betaki.pl
                bebiak=bbebiak=bebiakk
    • Gość: Marek Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: *.rdns.ukservers.com 09.03.18, 08:01
      Agencje oferujące Super Economy 20E robiły (robią) to niezgodnie z regulaminem BSF ("The "SUPER ECONOMY" category cannot be booked through the On-Line Booking System" - więcej na ten temat na stronie Blue Stara) bo bilet musi byc wystawiony w momencie zakupu i to jest ukłon w stronę tych co mieszkają w Grecji. Dostępny online jest SPECIAL ECONOMY.

Skopelitis nie zakonczył żywota w październiku. To była kwestia nie tyle stanu technicznego co kontraktu rządowego, bo Skopelitis jest uzależniony od dotacji. Skopelitis odstał nowy kontrakt i pływał dalej ale nie wiem do kiedy jest ten nowy kontrakt.
      • mariza11 Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady 09.03.18, 14:21
        Rzeczywiście w necie są sprzeczne informacje odnośnie Skopelitisa. Na stornie www.vesselfinder.com/pl/vessels/EXPRESS-SKOPELITIS-IMO-8632146-MMSI-237029400 podane jest, ze ostatni meldunek miał w porcie Naxos 3 marca. Na facebooku Skopelitisa jest informacja z 5 marca, ze Skopelitis zawiesza harmonogram na czas prac konserwacyjnych do 25 marca. Wyglada więc na to ,ze jednak będzie pływał. Napisalismy maila do Zas Travel na Naxos z pytaniem o Skopelitisa. Zobaczymy czy i co odpiszą...
        Odnośnie biletów... Co, jeśli kupilibyśmy bilety super economy przez ferries.gr? Wydadzą nam później owe bilety w punkcie biletowym? A gdyby tak poprosić kogoś znajomego bywającego w Atenach o zakup tych biletów? Czy też musi kupować osoba (przynajmniej jedna) widniejąca na bilecie?
        • Gość: Marek Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: *.rdns.ukservers.com 09.03.18, 16:52
          Nie ma pojęcia jak to jest z odbiorem takich biletów. Zdarzyło mi się coś takiego kupić chyba tylko raz jak byłem w Atenach w maju i wpadłem na pomysł, żeby kupić bilety na podróż we wrzęśniu. Wiem, że niektóre agencje jak ktoś rezerwuje na ich stronie to od razu drukują, wkładają do koperty i albo wysyłają pocztą do klienta lub innej współpracującej agencji, albo bilety sobie czekają w szufladzie na odbiór nawet parę miesięcy. Może ferries.gr właśnie tak robi? Jak rezerwujesz bezpośrednio przez Blue Stara to czegoś takiego nie ma - ilekroć odbierałem bilety internetowe to w biurze w porcie zawsze drukowano mi z terminala, a nie szukano po szufladach.
    • Gość: gość Re: Wakacje 2018 -Amorgos i Małe Cyklady IP: 95.160.98.* 13.03.18, 15:02
      Sa już nowe rozkłady Blue Stara na lato. Dużo zmian. Nawet na Astypaleę można w końcu dopłynąc w normalnych godzinach a nie w środku nocy
      www.bluestarferries.com/en/travel-with-us/domestic-lines/timetables/piraeus-syros-paros-naxos-santorini-amorgos-katapola-aegiali-iraklia-schinoussa-koufonissi-donoussa-astypalea.html?destination=&anchor=content-category

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka