Dodaj do ulubionych

Wycinka drzew przy kościele w Osielsku

03.10.11, 10:00
Przyjrzałam się wczoraj „spustoszeniom” w krajobrazie przy plebani w Osielsku.
Czy wycinanie takich starych drzew naprawdę było konieczne? Dęby, kasztanowce, aż żal.
Czy one rzeczywiście wszystkie były chore?
Co o tym sądzicie?
Edytor zaawansowany
  • strusz 03.10.11, 10:56
    Będzie ciężka zima bo proboszcz drzewa wycina.
  • lukasz1209 03.10.11, 15:25
    Możliwe, że Ksiądz Proboszcz na ich miejsce zasadzi nowe dęby i kasztanowce i wtedy się wyrówna..... Tak postępują leśnicy...
  • osielsko 03.10.11, 17:39
    Po uszkodzeniu samochodu przez spadajace galezie, uzyskano pozwolenie na wycinke chorych drzew.
  • kasia-pelasia 03.10.11, 17:52
    nie sztuką jest wyciąć drzewa, które rosły przez tyle lat. Dlaczego nie poprzycinano gałęzi??? Dotąd nikomu nie przeszkadzały, a tu nagle zagrożenie dla ludzi... Może cała społeczność gminna powinna przychylić się do tak absurdalnych pomysłów i powycinać wszystkie duże drzewa na oraz przy prywatnych posesjach. Bylibyśmy sławni na całą Polskę! Cóż.. mi jest z tego powodu bardzo, bardzo przykro. I nie jestem w tym żalu osamotniona na szczęście. SZOK PO PROSTU!
  • osielsko 04.10.11, 07:39
    kasia-pelasia napisała:

> nie sztuką jest wyciąć drzewa, które rosły przez tyle lat. Dlaczego nie poprzyc
    > inano gałęzi??? Dotąd nikomu nie przeszkadzały, a tu nagle zagrożenie dla ludz
    > i... Może cała społeczność gminna powinna przychylić się do tak absurdalnych po
    > mysłów i powycinać wszystkie duże drzewa na oraz przy prywatnych posesjach. Byl
    > ibyśmy sławni na całą Polskę! Cóż.. mi jest z tego powodu bardzo, bardzo przykr
    > o. I nie jestem w tym żalu osamotniona na szczęście. SZOK PO PROSTU!

Gdyby drzewo, czy galaz spadlo na dziecko Twoje byloby tez zle a traedia nieporownywalna.
    Uczmy sie dzialac prewencyjnie, nawet gdy to boli, niz byc jak kazdy Polak: modrym po szkodzie.
  • glazia 04.10.11, 08:48
    Ciekawe czego prewencyjnie nie wycina się drzew, które są przyczyną częstych awarii prądu w Osielsku i Niemczu? u mnie w zeszłym tygodniu 2 x
    lub tych rozwalonych wierzb na zjeździe do Bydgoszczy z Czarnówczyna
    lub tych drzew co blokują drogę śmieciarce i szambiarce przy Jana Pawła - sprawa była zgłaszana na ostatniej radzie soleckiej
    jak prewencja to prewencja
  • osielsko 05.10.11, 14:25
    glazia napisała:

> Ciekawe czego prewencyjnie nie wycina się drzew, które są przyczyną częstych aw
    > arii prądu w Osielsku i Niemczu? u mnie w zeszłym tygodniu 2 x
    > lub tych rozwalonych wierzb na zjeździe do Bydgoszczy z Czarnówczyna
    > lub tych drzew co blokują drogę śmieciarce i szambiarce przy Jana Pawła - spraw
    > a była zgłaszana na ostatniej radzie soleckiej
    > jak prewencja to prewencja

Kazdy teren ma swojego gospodarza, ktory odpowiada za szkody wynikle ze zlego stanu, w tym wypadku - drzewostanu. Prewencyjnie powinna dzialac energetyka, aby galezie nie niszczyly lini przesylowych. Analogicznie parking koscielny jest w zarzadzie parafii, stad pewnie na jej wniosek wycinka zagrazajacych zyciu/zdrowiu drzew.
  • wawrzynka42 03.10.11, 23:37
    Rozmawiałam dziś z Księdzem Proboszczem na temat drzew wokół plebanii.
    Mam nadzieję, że kolejne drzewa nie będą już wycinane.
  • glazia 04.10.11, 08:43
    Oby tak było, w końcu to wieś trzeba zachować równowagę pomiędzy przyrodą a cywilizacją. Wkoło mnie wszędzie wcinki lasów i młodników i jeszcze te dęby...
    Na Mszy padło hasło, że to jeszcze nie budowa? tylko sprzątanie
    Cóż to za budowa się szykuje, może wiecie coś bliżej?

• fajnyzwerk 04.10.11, 13:16
    nie wiesz co Ksiadz Proboszcz szykuje? centrum biznesowe - przeciez dlatego przyszedl do Osielska. Poprzedni proboszcz odszedl poniewaz wg Biskupa nie umial wyeksploatowac potencjalu finansowego podmiejskiej parafii - nowy jak widac robi to doskonale
  • glazia 04.10.11, 20:08
    Wolałabym wierzyć, że tak nie jest, a jeśli rzeczywiście Biskup narzuca "limity,plany" tak jak (pierwsze skojarzenie) przedstawicielom handlowym to jest to smutne.
    Ksiądz proboszcz dla mnie to nie manager tylko duszpasterz.
    Od spraw gospodarczych, finansowych i inwestycyjnych powinna być rada gospodarcza i byłaby czysta sytuacja.
    W mojej starej parafii to pamiętam, że były nawet wybory do jakiejś rady parafialnej. I zawsze jasno było parafianom mówione, że plany są takie i takie i kosztuje to tyle i tyle.
  • kasia-pelasia 04.10.11, 13:22
    no cóż mam powiedzieć. muszę ostrzec dziecko żeby nie chodziło pod drzewami, bo a nuż coś jej spadnie na głowę? po terenie plebanii nie biega (ale może inne biegają, nie wiem). przyjmuję wyjaśnienie że było to konieczne, zasadne, że drzewa były chore itd.. co nie zmienia stanu moich odczuć z punktu widzenia osoby wrażliwej na piękno przyrody. Co do budowy wiem, że niektórzy pytali wikariusza i mówił, że nic nie wie o żadnej budowie. I nie wynika to bynajmniej z jego braku zainteresowania parafią. może organista jest bardziej doinformowany, o czym może świadczyć zaszczyt, jakiego dostąpił będąc jedyną po Księdzu Proboszczu osobą przedstawioną na stronie internetowej parafii. albo zapytajmy po prostu proboszcza o jego plany, czy ktoś w ogóle pytał?
  • fajnyzwerk 04.10.11, 13:50
    nie sadze, zeby parafia byla prywatnym folwarkiem proboszcza, i pytanie go o to co planuje i proszenie o to by wyjawil swoje tajemnice to jakis chory absurd
  • kasia-pelasia 04.10.11, 18:22
    Prywatne plany?? Na NIEPRYWATNYM folwarku? trochę tu sprzeczności. myślę, że niebawem się wszystko wyjaśni. okaże się, że w końcu będziemy mieli porządną świetlicę, pomieszczenie do spotkań, a jeśli przy tym wszystkim byłoby i centrum biznesowe, to może biznesmeni też okazaliby się ludźmi wielkiego serca i wspomogli szczytne cele:)
  • lukasz1209 04.10.11, 20:49
    Wszystkie "włości kościelne" są własnością parafii a kolejni proboszczowie nimi zarządzają (nie jest to ich prywatna własność). A jeżeli zarządzają tak, że przynosi to zyski dla całej wspólnoty to chwała im za to... Poczekajmy cierpliwie, a myślę, że za jakiś czas Ksiądz Proboszcz sam przedstawi plany na przyszłość dotyczące terenu przy plebanii. Naszej parafii potrzebny jest dobry kapłan z żyłką organizatora - ja daję nowemu proboszczowi kredyt zaufania......
    A tak przy okazji, jeśli komuś prywatnie będą zagrażały drzewa, że się zwalą na chałupę, to ich nie wytnie? Jedynie proponuję Proboszczowi, aby w ramach "rekompensaty" zasadził nowe dęby i się "wyrówna"..... (tak przecież robią też leśnicy, że na miejsce starych drzew sadzą nowe).
  • glazia 05.10.11, 07:44
    z tym sadzeniem to dobry pomysł można jeszcze dzieciaki w to wkręcić, będą miały radochę a za 20 - 30 lat fajne wspomnienia. Jak dęby trochę podrosną będą ich :)
    Pozdrawiam
  • munio9 05.10.11, 09:22
    Dla zainteresowanych,teren przy plebanii został częściowo sprzedany,być może deweloperowi.
  • glazia 05.10.11, 12:50
    to sprawdzone informacje bo jakoś mi się wierzyć nie chce
  • osielsko26 05.10.11, 14:01
    A może nasi radni gminni lub sołtys coś wiedzą na ten temat? Chociaż myślę że najszybciej dowiedzielibyśmy się czegoś konkretnego od pana radnego powiatowego. Panie Kuziak , prosimy o zainteresowanie się tym tematem i o kompetentną odpowiedź . Bo od domysłów to głowa nas rozboli :-)))
  • lukasz1209 05.10.11, 17:19
    ludziska skoro Was tak ciekawość zżera to wystarczy zapytać u źródła..... :-)
  • osielsko 05.10.11, 14:35
    Niby kiedy i komu? Prosze konkrety a nie, niepodparte niczym insytuacje.
  • lukasz1209 05.10.11, 17:17
    po co miałby Proboszcz równać i oczyszczać sprzedany teren i pakować się w koszty :-)))))?
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 12:58
    Jeśli chcemy coś sprzedać, to staramy się to starannie wyeksponować. Również, poprzez usuwanie "niepotrzebnych usterek"! :)
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 12:56
    A sam Ksiądz o niczym nie wiedział... :)
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 12:55
    Leśnicy mają plantacje, a nie poszczególne drzewa, służące jako ozdobę do lokalnego krajobrazu!

Tak też się składa, że na wycinkę drzew trzeba uzyskać zgodę. Drzewa, które zostały wycięte - z pewnością przekroczyły 10 lat karencji, tym samym - podlegają temu obowiązkowi!
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 12:49
    Powiększa się garaż na Plebanii... :)
  • osielsko22 07.10.11, 08:28
    Niestety dopiero dzisiaj mogę coś napisać o drzewach, kościelnym centrum biznesowym ...
    Mała dygresja dotycząca tego ostatniego: kościół historycznie zajmujący się "biznesem - władzą tego świata" zawsze będzie stał na straconej pozycji, dlatego dziwię się, że w takiej parafii jak nasza są pomysły biznesowe a nie formacyjne.
  • strusz 07.10.11, 08:41
    Proboszcz może robić co chce bo to własność kościoła a nie wasza, a wy jak się będziecie stawiać to pójdziecie do piekła.
  • glazia 07.10.11, 09:05
    Piekłem straszą robi się gorąco :)
    Najlepiej by było gdyby wszystko wszyscy mieli w d...

• osielsko_skinhead 23.10.11, 12:59
    :)
  • lukasz1209 07.10.11, 22:51
    Centrum biznesowe - puknijcie się w głowę.... A może Ksiądz Proboszcz ziemniaki posadzi i jak urosną to będzie je biednym rozdawać? Ciekawość was zżera podli zazdrośnicy! Taka niestety jest polska mentalność, że wystarczy, że sąsiad ma więcej, to już się peis ogrodnika włącza.....
  • osielsko26 07.10.11, 23:02
    łukasz....peisa szukasz ???..... ale dlaczego wciągasz do tego ogrodnika?
  • lukasz1209 08.10.11, 18:11
    pies :-))))
  • lukasz1209 08.10.11, 18:13
    wal się peisie ogrodnika :-))))))))
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 13:04
    Polecam zapoznanie się z ustawami o Ochronie Przyrody. Szczególnie polecam fragmenty dt. własności zadrzewień i obwarowaniom prawnym, tychże dotyczące! :)

Swoją drogą, masz rację...
    Sam płacę podatki - jestem strasznie zazdrosny o tych, którzy tych podatków nie muszą płacić, nie wiadomo czemu! Nie wiadomo czemu, jest obowiązkowe opodatkowanie na rzecz Kościoła, a sam ze swej zazdrości wolałbym ten podatek płacić na np. Polską Akcję Humanitarną!
  • osielsko_skinhead 23.10.11, 12:48
    W którejś z miejscowości gminy Koronowo, kilka/kilkanaście lat temu ksiądz przeprowadził samowolkę z wycinką starodrzewia, tłumacząc się tym, iż owe drzewa znajdowały się na posesji należącej do parafii. Nie zagrażały komukolwiek, po prostu - "przeszkadzały"!

Otóż, z pewnością niestety prawo nie jest dla wszystkich i nie przez wszystkich jest egzekwowane.
    Bynajmniej, wierzę, że w przypadku Osielska posłużono się "zgodą na wycinkę" - gdyż taka obowiązuje każdego obywatela RP, bez względu na wiek, stan majątkowy, wykonywaną pracę, czy znajomości! Zgoda taka nie jest wymagana - gdy wiek drzewa nie przekroczył 10 lat (wcześniej, było to 5 lat!).
    Faktem jest natomiast, że aby ściąć całe drzewo, drzewo takie musi być "krzywe", zagrażać życiu, zagrażać trakcjom - np. energetycznym, musi być chore, bądź też w inny, sprecyzowany sposób podlegać całościowej wycince, np. art. 49 § 1 KC! W zeszłym roku była nowelizacja ustawy. Zapraszam do zapoznania się z nią: ustawa z 17 grudnia 2010 r. (DzU z 2011 r. nr 34, poz. 170).

Jeśli złamano prawo... to i prawem, można się posłużyć! Kary pieniężne (niestety, tylko pieniężne) dotyczą również samego zniszczenia drzew - jeśli nie jest to wycinka, czy podcinka.
    Poza tym, sądzę, że wystarczyło samo przycięcie gałęzi... Ale po co zrobić coś delikatnie, bez większej ingerencji, jak można zrobić coś brutalniej - i mieć spokój na wiele lat??!
    Dawniej Kościół wycinał "Święte Gaje" szerząc religię miłości i pokoju.
    Jedno drzewo w tą, czy tamtą... nie robi już różnicy!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka