Dodaj do ulubionych

Zebranie wiejskie w Niemczu

08.09.12, 21:45
witam. W dniu 10.09 ( poniedziałek ) , o godz. 18:00 w Niemczu , w świetlicy wiejskiej odbędzie się zebranie wiejskie. Głównym powodem zebrania jest podział środków z funduszu sołeckiego na przyszły rok . Zachęcam do licznego udziału ponieważ w zebraniu będzie uczestniczył wójt , a więc będzie okazja poruszyć problemy , które Państwa nurtują . Pozdrawiam. L.K
Edytor zaawansowany
  • sx3 09.09.12, 13:02
    Dziękuję za informację. Wiem, że wyznaczanie terminów zebrań nie zależy od Pana ale dlaczego zebrania wygladają na organizowane "da choc". Przecież można zebranie zaplanować i wcześniej powiadomić mieszkańców chociażby dla zwiększenia frekwencji- chyba że o to nie zabiegamy. Czy od powiadamiania o zebraniach jest tylko Pan Kuziak. Gdyby nia Pan pozostałby tylko ks.Proboszcz. Jak tam z nauką obsługi laptopów przez radnych gminnych i Pani Sołtys.Skoro czytają to forum to bez strachu mogą sie odezwać. Wiecej odwagi. Czy poza Panem Kuziakiem i byłą Panią Sołtys ktoś z nich się odezwał do ludu. Ich funkcja nie ogranicza się do grzecznego podnoszenia łapek na Radzie jak w przypadku ulicy JPII.
  • niemczxyz 09.09.12, 14:08
    A ja mam pytanie do piszącego to powiadomienie , kto ustala terminy i miejsce zebrania? Ostatnio zebranie było w dusznej i ciasnej świetlicy . Teraz znowu tam. Tak chcecie zachęcać do czynnego udziału w zebraniach ?
  • lesz1411 09.09.12, 14:53
    witam. Terminy zebrań w poszczególnych sołectwach ustala wójt w porozumieniu z sołtysami . Również miejsce zebrania wyznacza sołtys . W pełni się z Panem zgadzam co do miejsca organizowania zebrań w Niemczu . Na zebraniu w poniedziałek złoże wniosek o wyznaczaniu jako jedynego miejsca zebrań wiejskich , sali gimnastycznej w szkole podstawowej. Pozdrawiam. L.K
  • niemcz44 10.09.12, 00:11
    Moim zdaniem głównym punktem zebrania powinny być plany inwestycyjne na przyszły rok oraz sprawa budowy JPII za 16 mln. zł.
  • bylemwanglii 10.09.12, 12:00
    niemcz44 napisała:

> Moim zdaniem głównym punktem zebrania powinny być plany inwestycyjne na przyszł
    > y rok oraz sprawa budowy JPII za 16 mln. zł.

To przyjdź i zgłoś ten punkt zebrania - nikt Ci nie broni. :)

--
    Smerf Mądrala
  • niemcz44 16.09.12, 02:15
    Gdybym mógł to, na pewno, byłbym za zebraniu. Niestety było inaczej. Natomiast co do zaangażowania mieszkańców Niemcza / i nie tylko/ w sprawy publiczne to kończy się ono na płocie ich posesji, a potem się dziwią, że 4 metry od ich granicy wybudowano kolejny wielorodzinny blok.
  • glazia 16.09.12, 12:41
    W Osielsku nigdy nie jest ani ciasno ani duszno wieje pustką.
    Ostatnie spotkanie zasiliły Panie z klubu seniora ( które miały wcześniej spotkanie),
    żeby podnieść frekwencje i zapełnić przygotowane krzesła.
  • niemcz44 17.09.12, 02:39
    I tutaj mamy sens naszego "społeczeństwa obywatelskiego". Na ponad 11 tys.mieszkańców gminy, aktywnych, i to tylko na zebraniach wiejskich, jest raptem 100 osób czyli poniżej jednego promila ogółu mieszkańców. A co to oznacza? To oznacza, że władza wybrana w demokratycznych wyborach jest praktycznie poza wszelką kontrolą czyli, krótko mówiąc, robi to co chce nie oglądając się na wyborców. Sądzę, że wyborcy nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ale, na pewno, nie jest to dla nich korzystne. Wójt i przewodniczący rady gminy już od prawie 20 lat, mają do "dyspozycji" radnych podległych służbowo wójtowi, czyli nauczycieli i emerytów nauczycielskich oraz pośrednio radnych, którzy w inny sposób są zależni od wójta i UG. Dokąd prowadzi taka demokracja? Dlaczego tak jest? Dlaczego zdecydowana większość mieszkańców gminy nie interesuje się tym co ma największy wpływ na ich życie? Dlaczego zgadzamy się na taki stan rzeczy? Powstaje, na przykład, nowe osiedle pod nazwą lake residence, a inwestor tego osiedla ma w zamiarze wybudować ponad 500 mieszkań, a to prawie tyle samo co cała ludność Niemcza, ale nikt się nie zastanawia jakie to przyniesie konsekwencje dla całej gminy, a jeszcze dodatkowo gmina chce, kosztem wszystkich dotychczasowych mieszkańców, wybudować ulicę JPII, która głównie będzie służyła temu osiedlu. A mieszkańcy nie przychodzą na zebrania wiejskie. A władza robi co chce.. A dlaczego tak jest? i koło fałszywej demokracji się zamyka. Ciekawe jak długo jeszcze tak będzie? Popatrzcie na działalność swoich radnych, oceńcie ich, zapytajcie co zrobili dla was, zapytajcie ile zgłosili interpelacji, kiedy się przeciwstawili wójtowi, kiedy myśleli o waszym, a nie swoim interesie?
  • centralny8 17.09.12, 14:58
    Czy nie jest to tak, że społeczeństwo wybrało radnych jako swoich najlepszych i zaufanych przedstawicieli, również wójta, i zdając się na ich wiedzę i lokalny patriotyzm nie kontroluje permanentnie tego co, jak i dlaczego robią ponieważ im wierzą, a jeżeli wierzą, to cokolwiek zrobią jest dobre i społecznie uzasadnione. Po to w końcu ich wybrali. Być może stąd biorą się puste sale na zebraniach wiejskich ?
  • niemcz44 18.09.12, 01:46
    Świetnie napisane. Już zaczynam w to wierzyć. Dzięki, wróciłeś mi wiarę w demokrację w naszym, polskim wydaniu.
  • observver 18.09.12, 16:51
    Z poglądami można polemizować, ale z matematyką jakoś nie bardzo. Jeśli dla kogoś społeczeństwo obywatelskie kojarzy się z promilami, to proszę zauważyć, że 1 ‰ z 11 tys. mieszkańców to 11 osób, a 1 % to 110 osób. Chyba nikt nie lubi jak mu się umniejsza. Cokolwiek by to było. Dla bezpieczeństwa autora przypomnę, że w procentach określa się zawartość alkoholu w napoju, a w promilach zawartość alkoholu we krwi. Chyba nikt nie chciałby kupić napoju o zawartości 40 ‰ lub mieć we krwi 2 %. Dlatego, nie kreujmy się na wyrocznie i nie piszmy, z czego wyborcy nie zdają sobie sprawy. A jeżeli ktoś ufa tylko swoim mądrościom niech zacznie używać łaciny, zgodnie ze starą maksymą: Quidquid latine dictum sit, altum videtur (Cokolwiek nie powiesz po łacinie, brzmi mądrze).
  • sx3 18.09.12, 21:33
    Jak zwykle na tym forum mądrale i znawcy ortografii i teraz matematyki poprawiają"głupszych od siebie". Czy ważne co mówisz czy jak mówisz. Gdzie wy wszyscy mądrale byliście w czasie zebrania. Dlaczego nikt nie zapytał Pana Wójta i radnych o ulicę Jana Pawła. Najlepiej przygotowany jak zwykle był Pan Wójt. Rzeczowo przedstawił aktualna sytuację w gminie i w Niemczu. Właściwie zdominował zebranie, ale prowadzącą była jak zwykle Pani Sołtys i zupełnie sobie z tą rolą nie radzi. Radni jak zwykle bezradni na poczekaniu wymyślający tematy. Lepszy tyko Pan Kuziak ale tym razem w gorszej formie. Jednego radnego to jeszcze nigdy nie słyszałem ale zawsze siedzi dzielnie w pierwszej ławce. Urzędnicy z gminy będąc z urzedu to chyba mają ubaw widząc ten haos. Przecież to im na rękę. Trudniej byłoby gdyby zebranie prowadzono sprawnie z głosowaniem wniosków, a uczestnicy przygotowani zadawaliby pytania urzędnikom, RADNYM i Pani Sołtys. Skolegowani urzednicy z radnymi i Panią Sołtys rozgrywają ustawiony mecz na oczach mieszkańców. Gdzie to dzielne Forum Niemczańskie.Uschło-ale zapewne ożywi się przed wyborami. Chodźcie na zebrania, namawiajcie sąsiadów,zastanówcie się o co zapytać a sielski obrazek zebrań zniknie.
  • niemczxyz 18.09.12, 22:55
    byłem na tym zebraniu. Po pierwsze , prowadząca to zebranie p. sołtys nie poradziła sobie z tym zadaniem . podsumowanie wydatków i zaplanowane wydatki na przyszły rok zostały przeczytane jednym tchem bez żadnego omówienia i wyjaśnień dlaczego takie propozycje zostały przedstawione. dopiero p. Kuziak wyjaśniał czego dotyczą te wydatki i czym się rada kierowała to planując. Żenujące było namawianie do przeprowadzenia głosowania. Pani sołtys za każdym razem gdy miała coś powiedzieć , spoglądała na wójta oczekując przyzwolenia. tak , to prawda , nasz wójt był jako jedyny na sali , przygotowany do zebrania. I dobrze to świadczy o jego profesjonaliźmie . Niestety , zawiedli nasi radni. Pan Podgórski nie odezwał się jeszcze na żadnym zebraniu , a odgrażał sie na tym forum że zrobi rewolucję w gminie jak zostanie radnym, pani Balbuza , jak to określił jeden z mieszkańców , obniżyła loty Swojej aktywności a o ostatniej naszej radnej gminnej p. Lachowskiej nie wspomnę. A co do naszych radnych powiatowych ...pani Araszkiewicz nie chodzi tam gdzie jest plebs ...nie ma tam okazji pobrylować ( w ogóle totalna pomyłka nas , wyborców ) a drugi radny pan Kuziak tez dosyć ostrożnie się zachowywał. Sądziłem że zapyta o dosyć głośny ostatnio temat ulicy JP II ale nic z tego . Czyżby się obawiał ze wtedy nie wybudują drogi przy której mieszka ? Ale dobrze że podjął się działania w innej , dosyć dokuczliwej dla nas , mieszkańców sprawie czyli interwencję w energetyce . Chociaż zastanawiam się czy to nie sołtys powinna interweniować w naszym imieniu w ENEA. I jeszcze jedna żenada....ciągłe wycieczki osobiste byłej sołtys do obecnej zaczynają być już groteskowe. Ale w jednym ta pani miała rację ....zebrania muszą być w większym pomieszczeniu. i apel do wojta...niech pan prowadzi zebrania bo inaczej zawsze będzie taki bajzel , a to zniechęci mieszkańców do aktywności
  • niemcz44 19.09.12, 00:11
    Dobrze napisane. Ale kto wybrał taką panią radną /Lachowską/ i takiego radnego /Podgórskiego/. Po co oni są radnymi? Ile jeszcze lat wójt będzie ośmieszał gminna "demokrację"?
  • fazer5 19.09.12, 14:39
    Fajnie napisane i z większością się zgadzam. Nie sądzę jednak aby wójt był jakoś specjalnie przygotowany. Przede wszystkim jest on niezłym psychologiem i doskonale zdaje sobie sprawę, że ważne jest aby zmęczyć "przeciwnika" dlatego między innymi dłuższy czas opowiadał o swoich przygodach z energetyką. Takich opowieści można posłuchać będąc na prywatnym spotkaniu no ale czas płynie i uczestnicy spotkania są coraz bardziej zmęczeni czyli mniej skorzy do zadawania dociekliwych pytań. Poza tym podając jakieś liczby dotyczące budżetu musimy pamiętać, że po pierwsze to jego praca , a po drugie kto z nas może to zweryfikować nie mając przy sobie dokumentów z tym związanych? No i znowu co za cudowna możliwość zmęczenia słuchaczy tymi liczbami. Wszystko to co miał do przekazania wójt można przeczytać w uchwałach i sprawozdaniach nie widzę więc potrzeby marnowania czasu na ich odczytywanie podczas zebrania.
    Co do zadania pytania o ul. Jana Pawła II to również zaskoczył mnie fakt, że tak bojowi radni nie byli w stanie o to zapytać.
    No i jeszcze jedna sprawa to reakcja wójta na rzeczowe pytanie jednego z mieszkańców o demokratyczność zebrania kiedy wójt zasugerował bezsensowność głosowań nad przyjęciem propozycji budowy poszczególnych dróg.
  • observver 19.09.12, 17:31
    sx3 napisał:

> Czy ważne co mówisz czy jak mówisz.

Dla mnie ważnym jest, by wypowiadać się merytorycznie na tematy na których się znam, czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski dla siebie, a nie dla innych i za innych, jeśli mnie o to nie proszą. Dlatego też umieściłem poprzedni wpis (bez używania sformułowań typu „mądrala” czy „głupszy”) tylko dlatego, aby zwrócić uwagę forumowiczowi, że nie jest nieomylny i żeby nie pouczał mnie, jako mieszkańca gminy, o tym z czego nie zdaję sobie sprawy, co jest dla mnie korzystne i czym mam się interesować. Nie te czasy, a ja nie upoważniłem go do tego. Szkoda, że zrozumiał z tego tylko tyle, iż ma używać łaciny (użył).

Jeśli zaś chodzi o wpis sx3, to obserwując jak i co mówi (pisze), można dostrzec totalną krytykę wszystkiego i prawie każdego. Chyba nawet siebie.
    Gdybym przeczytał jego wpis typu: „Byłem na zebraniu, zadałem takie i takie pytania, na które uzyskałem, bądź nie, następujące odpowiedzi. Przedstawiłem taki i taki problem, który został rozwiązany bądź poddany dyskusji. Udowodniłem temu i tamtemu, że nie ma racji robiąc to lub tamto. Moja siła argumentów wpłynęła na tego bądź tamtego w sprawie takiej lub innej” - tak, z pewnością wyraziłbym uznanie za taką postawę i zamieszczony wpis o niej na tym forum.
    A teraz czytając to co napisał sx3, zastanawiam się w jakiej roli brał udział w zebraniu, bo chyba brał, przedstawiając tak wiele informacji o jego przebiegu. Zacząłem jego poszukiwanie:
    Z „wszystkich mądrali nikt nie zapytał…” - sx3 z pewnością by zapytał, a więc pośród nich nie było go.
    „Prowadząca sobie nie radzi…” - sx3 by sobie poradził, a więc Panią Sołtys nie jest. Chociaż, „Pani Sołtys ze skolegowanymi urzędnikami… rozgrywali ustawiony mecz…”. To chyba jednak trochę sobie radziła. Ale nie, to nie sx3.
    „Radni jak zwykle bezradni” - sx3 jest pewny siebie, zna wszystkie rozwiązania - tam go nie znalazłem.
    „Lepszy tyko Pan Kuziak, ale… w gorszej formie” - sx3 Panem Kuziakiem (przepraszam za użycie nazwiska) chyba jednak nie jest, bo to załamanie formy do niego nie pasuje.
    „Jednego radnego to jeszcze nigdy nie słyszałem” - sx3 z pewnością słyszy siebie, więc znów pudło.
    „Urzędnicy z gminy będąc z urzędu to chyba mają ubaw…” - cieplej. Czyżby tutaj był sx3? Jednak widzę jakieś zawahanie u urzędników w postaci tego „chyba”. On by wiedział czy miał (ubaw).
    „Najlepiej przygotowany jak zwykle…”, „rzeczowo przedstawił…”, „właściwie zdominował…” - taaaaak, tylko jeden taki jest… czyżby sx3?

Wniosek dla mnie po przeczytaniu wpisu forumowicza sx3 w temacie zebrania wiejskiego w Niemczu:
    Ja, jako mieszkaniec Gminy Osielsko (w tym Forum Niemczańskiego) powinienem docenić, że Pan Wójt jest Panem Wójtem i żadne moje ożywienie się przed wyborami tego nie zmieni.
    Żadnej treści merytorycznej w zamieszczonym poście nie znalazłem. Niestety.

Czyż nie lepiej czyta się wypowiedź taką jaką zaprezentował fazer5?

Proszę więc, nie krytykujmy tyle. Miejmy trochę zrozumienia, nie tylko dla siebie, bo życie w przeświadczeniu, że wszyscy ludzie myślą i czują podobnie jak my, jest nieprawdą.
  • niemcz44 21.09.12, 01:04
    Czy ważne co mówisz, czy jak mówisz? To nie ma znaczenia, tylko jedno jest ważne - KTO MÓWI.
  • niemcz44 19.09.12, 00:04
    Co do matematyki to masz rację /obser.../ po prostu pomyliłem się, chociaż nie zmienia to w żaden sposób senesu mojej wypowiedzi, gdyż i 1% i 1 promil to w tym przypadku i tak śmieszne ilości, ale jeżeli dla ciebie stanowi to taki taki powód do satysfakcji i kreowania rzeczywistości, której nie ma, to nic, tylko pogratulować. Popatrz na swoja mądrość i zobacz gdzie masz rękę. Fronti nulla fides.
  • lesz1411 19.09.12, 19:15
    Witam. Parę razy poruszony został na tym forum wątek dotyczący ul. JP II . Nie rozumiem , dlaczego osoby , które były tym zainteresowane, a były na zebraniu , nie zadały tego pytania wójtowi .Ja nie pytałem ponieważ na ostatniej sesji rady gminy padło pytanie dotyczące tej ulicy i wójt zdecydowanie zaprzeczył że są plany budowy ulicy na odcinku od ulicy Kolonijnej do ul. Kąty czyli do nowo powstającego osiedla . Będzie budowana ulica JP II od ul. Kolonijnej do Al. Mickiewicza. ( której też jeszcze nie została przedłużona do tego miejsca , gdzie ma się łączyć z ul. JP II ) . O zasadności budowy tej ulicy można długo dyskutować , ale decyzje o budowie podejmują urzędnicy UG oraz radni i ich trzeba zapytać o zasadność takich a nie innych decyzji . Uwagę ,,niemczxyz” o moich obawach że nie wybudują u mnie drogi , jeżeli będę zadawał niewygodne pytania traktuję z przymrużeniem oka. Następne zebranie wiejskie będzie prawdopodobnie w listopadzie . Zwołane i prowadzone przez wójta , a będzie dotyczyło propozycji do budżetu gminy na rok 2013 . Są tu stawiane zarzuty o brak aktywności radnych. Myślę że dobrze by się stało , gdyby pani sołtys wprowadziła do porządku zebrań wiejskich stały punkt pod tytułem ,,sprawozdanie z pracy radnych ( gminnych i powiatowych ) oraz odpowiedzi na pytania do nich kierowane” . Umożliwiłoby to pokazanie ich aktywności ( lub jej brak ) . Dlatego będę wnioskował do pani sołtys o zmianę formy prowadzenia zebrań na bardziej uporządkowaną i konstruktywną.. Ale wg przepisów dotyczących rad sołeckich taka rada jest organem doradczym , a decydujący głos ma sołtys , dlatego jaką formę będzie miało następne zebranie wiejskie ( oprócz tego zwołanego przez wójta ) , zależy od sołtysa . jeszcze tylko parę słów o akcji zbierania podpisów do ENEA. Jeszcze akcja trwa na prośbę mieszkańców . W piątek pismo z załączonymi listami poparcia dostarczę do dyrektora ENEA. Do tej pory zebrałem 330 podpisów mieszkańców Niemcza. Pozdrawiam. L.K
  • niemcz44 21.09.12, 01:16
    Co do JPII to taka odpowiedź już znacznie zmniejsza, jak sądzę, zakres finansowy tej budowy i nie bardzo ma sens przed wykonaniem przedłużenia ul. Mickiewicza do Szosy Gdańskiej /ewent. galeria?/

Co do observ. To jeżeli nie jest totumfackim pana wójta /wcale nie trzeba z dużej litery/ to mu się dziwię. A co do łaciny to zacytuje tym razem po polsku: " prawda jest kwestia wyobraźni".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka