Dodaj do ulubionych

Pod tlenem w domu

04.08.11, 13:56
Moja teściowa jest młoda ma 50 lat od 10 lat walczy z astmą, rozedma płuc.Ma przepuklinę, nie może być też operowana ze względu na taką astmę. Wykryto u niej 3 lata temu cukrzycę.Od kilku miesięcy cukier skacze ponad 300.Ciśnienie skacze raz ma małe raz za duże.
Jest w tak ciężkim stanie że w domu musi być pod tlenem(taki koncentrator tlenu) Już ma go 1,5 roku. Nawet nie jest wstanie zajść do wc bez tlenu. Czy ktoś miał podobny przypadek, jakie są szanse na trochę poprawy. Gdyż w jej przypadku stan jest coraz gorszy tak ok. co miesiąc czasem częściej przyjeżdża karetka bo dostaje takie ataki. Przyjmuje mnóstwo leków.
Edytor zaawansowany
  • prawdziwy_necik 10.08.11, 09:38
    Najwazniejsze jest to w jaki sposob prowadzi twoja tesciową lekarz pulmonolog...jak czesto wykonuje jej poza pobytem w szpitalu spirometrie i czy w szpitalu wykonuja jej gazometrie?(to drugie tylko w szpitalu juz mozna wykonac)kwestia tego czy odpowiednio ma dobrane leki,i jak czesto musi uzywac leków doraznych?Ile litra tlenu ma zlecone 1.5?2.0?czy wiecej jak macie koncentrator ustawiony?Skoro ma problem z przejsciem bez tlenu do wc to bardzo jej wspolczuje bo wiem jak bardzo cierpi sama mam astme a moja mama tez od roku jest na tlenoterapi domowej tez bywa lepiej i gorzej-czesto lekarze i szpital niestety tez.Leki na astme powoduja zaburzenia cisnienia wiec pewnie dlatego jej skacze...i musi cos zazywac na uregulowanie...ale jest w stanie to zrobic jak lekarz odpowiednie leki jej dobierze wiec jak skoki sa to chodzic do lekarza niech cos z tym zrobi.Po za tym wazne jest to by korzystala ze swiezego powietrza i mimo wszystko powinniscie jej jak najczesciej pomagac wstawac w ciagu dnia niech chocby po 5 min ale czesto chodzi po mieszkaniu oczywiscie na poczatku z pomoca bo to bardzo duzy wysilek dla osoby w takim stanie ...mam takie pytanie skąd jestescie?
  • serce22 16.08.11, 20:33
    Tlen ma ustawiony na 1,5. Jesteśmy z śląska, okolice cieszyna.
  • prawdziwy_necik 17.08.11, 11:12
    1.5 l tlenu wydaje mi sie za malo na taki stan jak opisałas powinno byc chyba 2 l...chociaz jakis czas...moze by tak pomyslec nad zmiana leków?
    Mogę polecic ci lekarza ale w Krakowie...ta pani doktor kiedy inni mówili ze to juz koniec uratowala własnie moja mame z bardzo ciezkiego stanu...w Krakowie pracuje w prywatnym gabinecie.
    Nie napisałas nic jak czesto wykonuje jej pulmonolog badania...co z gazometrią?Moze lekarz powinien zmienic leczenie ?
    Co najwazniejsze napisz czy koncentrator zakupiliscie uzywany czy nowy?Jesli uzywany z komisu miał zrobiony przegląd i wymiane filtrow oraz proszku jesli nowy to wszystko ok,jesli uzywany od osoby prywatnej powinno sie wymienic filtry oraz proszek...bo moze nie działac jak nalezy.
  • serce22 17.08.11, 22:27
    Do szpitala jeździ do Bystrej to jest koło Bielska-Białej.Co 2-3 miesiące tam ma robione badania kontrolne. Przyjeżdża po nią karetka bo teściowa nie posiada tlenu takiego do samochodu. Krucho z pieniędzmi a to kosztuje.Ja nie orientuję się tak dokładnie jakie tam ma badania i jakie dokładnie leki ma. Nie mieszkamy razem.Teściowa mieszka tylko z teściem w osobnym mieszkaniu i łączy nas 20 km a ja mam małe dziecko i nie mogę tam mieszkać. Wiem że filtry tam czyści w tym tlenie ale o proszku nigdy nic nie słyszałam. Ma ten koncentrator wypożyczony z szpitala czekała na niego 2 lata.I jeszcze jest jeden problem tam teściu pali papierosy 2- 3 paczki dziennie i nawet w domu.A teściowa niby mówi że teraz już nie pali ale wydaje mi się że chyba pokryjomu zapali w wc.Ja nie toleruję palaczy.
  • prawdziwy_necik 18.08.11, 09:13
    Więc sprawa wyglada tak...koncentrator ma nowy,ew.gdyby był uzywany to wszystko jest sprawne i sprawdzone więc do twojej tesciowej nalezy tylko wymiana filtrów,a kiedy minie 2 lata uzywania koncentratora powinna go oddac na serwis do sprawdzenia jego wydajnosci...tam dokladnie nie chodzi nawet o okres lat tylko ile godzin ma przepracowane ale zakładam ze jak na dobe chodzi minimum 17 godzin to jest okres 2 lat i trzeba go sprawdzic i powymieniac zuzyte sie czesci a miedzy innymi ten proszek ktory jest w srodku koncentratora...nie jest to bardzo trudna rzecz ale kosztowna nam powiedzieli na serwisie za wymiane 300zł...ale u nas moj mąz sobie sam z tym poradził wiec za proszek zapłacilismy chyba 120 zł a trzeba to zrobic bo tam wewnatrz tego koncentratora sa dwie komory nam jedna rozwalilo...bo ten proszek kiedy jest nie wymienoiny to nie wiem czy dobrze napisze ale robi jakies tam cisnienie...i wtedy niepotrzebne koszta,chyba ze tesciowej serwisuje szpital?niewiem czy tak sie da?Po za tym wymienilismy wszystkie inne czesci ktore trzeba byl bo my zakupilismy uzywany od prywatnej osoby i kiedy zaczął sie"psuc"dopiero sie dowiedzielismy co trzeba zrobic i po jakim czasie...po zrobieniu wszystkiego dzila...koszt wyniósl ok.450 zl za wszystko naprawa we wlasnym zakresie oczywiscie.Co do badan tesciowej dobrze bylo sie zorientowac co jej tam napisali w wypisach ze szpitala...kiedys przy okazji jak bedziesz miec mozliwosc ...
  • prawdziwy_necik 18.08.11, 09:21
    a szczegolna uwage zwroc na wynik gazometrii...Co do papierosow u mnie w domu nikt nie pali nawet gdy bylismy palaczami wychodzilo sie na zewnatrz nigdy w mieszkaniu ale tescia raczej ciezko bedzie przestawic na inne nawyki:( a szkoda bo caly ten dym ktory pozostaje w mieszkaniu pobiera filtr do koncentratora i tesciowa go intensywnie wdycha...
    Wiem ze jak tescie mieszkaja sami to ciezko bedzie...ale gdyby sie wam udalo podejsc z tesciową na wizyte do specjalisty pogadac o zmianie leków...
    Jak bedziesz miala okazje napisz tu kiedys co zazywa tylko leki na astme...tzn.wziewy ewentualnie sterydy...jak encorton czy tez metypred ?
    Wiesz ja tak sie zainetresowalam bo wiem co to znaczy nie moc oddychac...chce pomoc dobra rada co mozna ew.zrobic...zeby tesciowa tak nie cierpiala.
  • serce22 18.08.11, 20:50
    Dziękuje za rady. jutro wyjeżdżam na urlop więc ni będzie mnie 2 tygodnie. Po przyjeździe zorientuje się dokładnie co do tych leków i badań.
  • prawdziwy_necik 19.08.11, 09:36
    Dobrze zajrze tu na forum...po twoim powrocie.Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka