Dodaj do ulubionych

astma a orzeczenie o niepełnosprawności

11.12.06, 14:22
witm
Mój młodszy synek ( 17 miesięcy ) ma stwierdzoną astmę.

Podobno mogę się starac o zasiłek pielęgnacyjny- czy to prawda?

Czy mogę również dostać zasiłek na kształcenie i rechabilitację?

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne ( la rodzica, który rezygnuje z
pracy, by opiekować się dzieckiem)? Zrezygnowałam z pracy, bo mały nie może
chodzić do żłobka i szukam jakiejkolwiek pomocy...
--
mama
Bartka 14.07.2003
Michała 12.07.2005
Obserwuj wątek
    • lena691 Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 11.12.06, 14:36
      Ja też o tym słyszałam i pytałam lekarki. Papiery podobno mozna złożyć, ale
      jeśli to jest astma lekka to raczej się nie dostanie. Ale wszystko zależy od
      komisji to można próbować po nowym roku. Co do innych świadczeń to nic nikt nie
      wie, a astma podobno juz dawno nie kwalifikuje się na stopień
      niepełnosprawności.

pozdrawiam mama Piotrusia 4lata
    • maga377 Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 11.12.06, 15:23
      Oczywiście, żę możesz się ubiegać o takie orzeczenie. Ja dostałam pozytywną
      decyzję dla synka (wtedy 9 mcy) w tym roku. Zasiłek na kształcenie przysługuje
      tylko wtedy gdy dostajesz rodzinne. Co do świadczenia pielęgnacyjnego to się
      nie oriętuję, gdyż obecnie nie pracuję.
      To fakt, że wszystko zależy od komisji. Ale spróbować zawsze można. Pozdrowienia
      • maga377 Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 11.12.06, 15:30
        Jeszcze jedno. Nie daj się zbyć pediatrze, że lekka astma się nie kwalifikuje.
        Jesli chodzicie do specjalisty to ją/jego poproś o wypisanie wniosku. Ja ze
        starszym synem uwieżyłam pediatrze i nie złożyłam wniosku, a jak byłam na
        komisji z obydwoma w tym roku to lekarz z komisji rozpatrując wniosek
        starszego, powiedział, że dostałby już w pierwszym roku życia(wtedy zaczął
        chorować) W tym roku skończył 5 lat. Powodzenia
        • ekiara Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 11.12.06, 16:31
          Oczywiście, że należy próbować. Mateusz ma orzeczenie o niepełnosprawności ze
          względu na astmę. Mam przedłużony urlop wychowawczy i otrzymuję zasiłek
          pielęgnacyjny, rodzinny, wychowawczy oraz na kształcenie i rehabilitację.
          Ważne jest żeby dostarczyć orzecznikowi pełną dokumentację dotychczasowego
          leczenia (wszystkie ewentualne wypisy ze szpitala, ksero karty z przychodni
          itp.). Nam wniosek wypełniała alergolog-pulmonolog, ale może to zrobić również
          rodzinny.
          pozdrawiam
          --
          Monika mama Bartka i Mateusza

Forum Świąteczne
          • lena691 Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 11.12.06, 21:23
            Dzięki za informacje, nawet nie wiedziałam o przedłużeniu wychowawczego a w
            marcu mi się kończy. To fajnie jakby mi przedłuzyli. a mogę wiedzieć na jak
            długo przedłużają? ja o chorobie synka wiem dopiero wiem 1,5tyg to musze
            poszukać alergologa bo badania robilismy daleko.

pozdrawiam
            • ekiara Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 12.12.06, 11:50
              Wniosek pobiera się w Powiatowym Zespole d/s Orzekania o Niepełnosprawności.
              Orzeczenie o niepełnośprawności przedłuża urlop wychowaczy o okres na jaki jest
              wydane orzeczenie. Minimum to rok (ja dostalam na dwa lata). A urlop
              wychowawczy możesz mieć przedłużony do szóstego roku życia dziecka (dłużej
              jeśli niepełnosprawność jest większa, ale to chyba tylko w przypadku dzieci
              kalekich, z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym).
              --

Forum Świąteczne
                  • ekiara Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 13.12.06, 09:38
                    Joasik, ale dlaczego uważasz, że orzeczeniem krzywdzisz dziecko? Moim zdaniem
                    jest odwrotnie, dzięki temu mam przedłużony urlop wychowawczy, a więc mam
                    ciągłość pracy, mam opłacane ubezp. zdrowotne i nie muszę latać co miesiąc po
                    urzędach pracy. Mam możliwośc zaopiekowac się dzieckiem, a zasiłek wychowawczy
                    i opiekuńczy pozwala mi na opłacenie wizyt u lekarza, kupno potrzebnych leków i
                    sprzętu.
                    Nie masz obowiązku rozgłaszać, że twoje dziecko ma takie orzeczenie. Pismo
                    składasz tylko w pracy (jeśli chodzi o przedłużenie urlopu), w Mops i u
                    lekarza. Nawet jak dziecko uczęszcza do przedszkola czy szkoły nie trzeba tam
                    tego zgłaszać. Poza tym na astmę nie dostanie się orzeczenia na dłużej niż 2
                    lata, jeśli po tym okresie nie staniesz ponownie przed komisją, bądź komisja
                    uzna, że dziecko jest już zdrowe, automatycznie traci ono wszystkie uprawnienia
                    i jest dzieckiem zdrowym, a nie niepełnosprawnym.
                    Myślę, że odstręcza Cię słowo "niepełnosprawny", ale lepsze to
                    niż "upośledzony". Tak to wymyślono i nic na to nie poradzimy.
                    pozdrawiam
                    --

Forum Świąteczne
    • pelcia87 Re: astma a orzeczenie o niepełnosprawności 24.09.16, 10:38
      Witam,moj syn w grudniu 2015trafil do szpitala z zapaleniem oskrzeli z ostrą obturnacja.pozniej miał jeszcze zapalenie 4razy i w końcu w marcu trafiliśmy do pulmonologia.testy panel oddechowy wyszły 0(brak alergii)więc lekarz stwierdził astmę nieatopowa.w sierpniu złożyłam dokumenty i 6wrzesnia mieliśmy komisje.synowi przyznali status osoby niepełnosprawnej marki.dostal zasiłek pielęgnacyjny czyli 153zl miesięcznie.jest jednym z trojga dzieci z astmą w Piotrkowie Trybunalskim któremu przyznali cokolwiek więc myślę że warto próbować.nie liczyłam że cokolwiek mu przyznają bo krótko choruje itp a jednak dostał.mysle że im młodsze dziecko tym większe szanse.pozdrawiam i życzę powodzenia
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka