Dodaj do ulubionych

Z polskiego gimnazjum do kanadyjskiego high school

25.01.15, 19:55
Witam,
mam 16 lat i w tym roku kończę polskie gimnazjum. Pod koniec roku szkolnego (maj/ czerwiec) całą rodziną (6 osób) wyprowadzamy się do Calgary w Kanadzie (Alberta). Po przyjeździe mam zamiar kontynuować edukację i chciałabym się dowiedzieć, czy po gimnazjum mogę od razu pójść do high school'a, czy będę musiała nadrobić jakieś zaległości ? Jeśli chodzi o język, to tu nie ma problemu, ale przedmioty ścisłe i język francuski (nigdy nie uczyłam się francuskiego ) ?
Z góry dziękuję za pomoc.
Edytor zaawansowany
  • pikorpikor 26.01.15, 04:36
    Do której szkoły/klasy pójdziesz nie mam pojęcia może ktoś się wypowie kto sytuację zna? Przypuszczam, że policzą ile lat chodziłaś do szkoły i wpiszą Cię na kolejny rok.

Co do francuskiego to nie ma w ogóle problemu bo w Calgary w szkołach się go ogólnie nie uczy (są szkoły dwujęzyczne ale to mniejszość i Ty możesz sobie taką wybrać).
    Tutaj nauka języka obcego (włącznie z francuskim) to ciekawostka a nie standard - nie jest to przeciętnemu człowiekowi do niczego potrzebne.

Nauki ścisłe. Tu to aż mi się śmiać chcesmile Oczywiście nie z Ciebie tylko wiem jaki tu jest przeciętny poziom tych przedmiotów. Nie przejmuj się bo dużo niższy niż w Polsce (jak będziesz chciała to sobie weźmiesz te przedmioty na poziomie zaawansowanym i wtedy będą na dobrym poziomie - ale nie jest to obowiązkowe).
    Będziesz się musiała nauczyć paru słówek, wyrażeń i "zwyczajów" po angielsku. Np. tu stawia się kropkę zamiast przecinka. Np.: 1,000.99 i tym podobne.

Powodzenia w szkole.
  • nad_oceanem 26.01.15, 05:56
    Wogole bym sie nie martwil.
    Nie wiem jaki jest obecnie poziom w Polskich szkolach srednich ale wydaje mi sie ze ciagle duzo wyzszy niz w tutejszych. No i nauczyciele sa tutaj zeby ci pomoc a nie zgnoic. Moze nawet zalapiesz sie do szkoly gdzie nie ma stopni a docenia sie jedynie to ze sie pojawilas. wink.

Trudniej zaczyna sie dopiero po skonczeniu szkoly sredniej i to tez zalezy gdzie.

Kanada dwujezyczna istnieje glownie w glowach tych ktorzy tu nigdy nie byli.
    W rzeczywistosci w dwoch jezykach mowia najczesciej mieszkancy Quebec, reszta tylko po angielsku.

Nie martw sie, bedzie dobrze.

Jedna rzecz, poobserwuj dzieciaki najpierw zeby poznac czym sie roznia od twoich rowiesnikow w Polsce. Ludzie w Kanadzie sa duzo bardziej powierzchowni i zdecydowanie mniej sentymentalni niz ci ktorych znasz.
  • dr_pitcher 22.08.16, 04:47
    Poziom nizszy biz w PL? Od wielu late przedmioty scisle Sa w Karadzic Na wyzszym poziomie
  • budyniowatowe 23.08.16, 20:43
    dr_pitcher napisał:

> Poziom nizszy biz w PL? Od wielu late przedmioty scisle Sa w Karadzic Na wyzszy
    > m poziomie

No wiesz, Polacy musza sobie podniesc dobre samopoczycie smile
    Ostatnio mialam dwie studentki z Polski na wakacjach. I tez sie tak wywyzszaly czego to w Polsce nie ucza. I chcialy mojego syna, ktory chodzi do High School z matematyki podszkolic. Chlopak wyciagnal materialy co ostatnio przerabiali, dziewczyny powpatrywaly sie przez 15 minut z rozdziawionymi gebami i stwierdzily, ze dzisiaj to im sie nie chce. Moze innym razem smile
    Temat umarl smiercia naturalna.
  • minniemouse 17.09.16, 03:07
    Szzuuuuper!.... z pewnoscia wypowiadacie sie z wlasnego doswiadczenia, w Polsce w gimnazjum musowo przerabialiscie tony drobiazgowej historii Ameryki Pln (poza sztampa co kazdy wie zna a'la Vespucci i Columb, Jurek Washington, Abe Lincoln etc) jak: Mackenzie and XY Company, walki Polnocy z Poludniem, Albion, Underground Railroad, Stoney Creek, Beaver Dam, Treaty of Ghent, Confederaci, Rebels, Yankees, Antietam, Knight Company, Free State of Jones, Rideau Canal, Erie Canal, Grand Trunk Railway, The Hudsons Bay, The Fenians, Riel, Emily Stowe, Reginald Fessenden, etc etc - zapewne w Polsce historia Kanady nie wspominajac o szczegolowej historii USA wykladana byla w gimnzajum bardzo dokladnie uncertain

seriously - nie wiem jak w Albercie ale w BC na pewno w high school francuskiego.

jak sie zapisac do HIGH SCHOOL i co jest potrzebne mozna dowiedziec sie np tu:

Vancouver School Board
    in English
    Registration Information

Minnie

--
    Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.
    Carlos Ruiz Zafón
  • jackk3 24.09.16, 06:17
    Minnie
    Zaloze sie ze wiekszosc ludzi w PL nie wiedziala by jakie miasto jest stolica Kanady.
  • minniemouse 25.09.16, 01:57
    tez jestem pewna a nawet wiem bo wiekszosc mysli ze Toronto smile

Minnie

--
    Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.
    Carlos Ruiz Zafón

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.