Dodaj do ulubionych

Francuskie plakietki ekologiczne Crit'Air

16.01.19, 18:13
Witam.
Wybieramy się samochodem na Lazurowe Wybrzeże latem, wyczytałem informację o obowiązku posiadania w tym kraju naklejki ekologicznej na pojeździe. We Francji są dwa rodzaje stref ZCR (stałe ograniczenia w ruchu - np. centrum Paryża) i ZPA (obszary czasowo ograniczające ruch pojazdów). Czy konieczny jest jej zakup także na taki przejazd turystyczny na wybrzeże do małej miejscowości? Nie zamierzamy więcej poruszać się autem tylko na ewentualne zwiedzanie kilku miast wybrać się komunikacją miejscową.
Edytor zaawansowany
 • aseretka 16.01.19, 21:10
  Tu masz ciekawy artykuł o strefach ekologicznych:
  www.crit-air.fr/pl/informacje-dotyczace-winiety-critair/strefy-ekologiczne-we-francji/francuskie-strefy-ekologiczne.html
  Strefy ZPA nie obowiązują na stałe, a są aktywne tylko w złych warunkach pogodowych i przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Jak więc wynika, trudno jest jednoznacznie określić, czy w danej okolicy będzie akurat obowiązywała plakietka ekologiczna. :(
  --
  "Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej." (Ryszard Kapuściński)
 • verbatim1010 17.01.19, 14:01
  Z tym artykułem zapoznałem się już wcześniej. Chodzi mi o to jak to wygląda w praktyce, od osób które miały już "do czynienia" z tymi nalepkami lub z ich brakiem i ewentualnej kontroli, itp.
 • piterek1976 08.08.19, 22:04
  Witam wszystkich,
  Wkrótce wybieramy się na urlop autem (pierwszy raz do Francji). Podbijam zatem wątek, dotyczący konieczności posiadania naklejki ekologicznej.
  Z artykułu, do którego link podała Aseretka wynika, że każdy pojazd, nawet ten zarejestrowany poza Francją, powinien posiadać taką naklejkę, a za jej brak grożą mandaty. Czy ktoś mógłby napisać, jak sprawa wygląda w praktyce?
  Piotr

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka