• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Prowansja

• IP: 212.160.156.* 11.06.08, 13:44
    Wybieram sie na dwa lipcowe tygodnie do Prowansji (okolice Gordes a
    potem wąwozu Verdon) - jesli byliscie tam ostatnio to może zechcecie
    polecic jakieś szczególne miejsca i atrakcje. Wszystkie praktyczne
    rady (podróż samochodem) beda mile widziane.
    Rad
    Edytor zaawansowany
    • 13.06.08, 12:49
      Poszukaj troche na tym forum, bo watkow na temat Prowansji jest mnóstwo. Ja ze swojej strony polecam sam wawoz Verdon, mozna go zwiedzac pieszo, samochodem, droga wodna, mozna tez pokusic sie o estremalne formy (CANYONING CLIMBING) popatrz na stronie
      www.provenceweb.fr/e/groupes/verdon/pays.htm
      Polecam tez miasteczka Grasse, Castellane, Sisteron z twierdzą, Avignon, Aix-en- Pronence.
      • Gość: Rad IP: 212.160.156.* 30.06.08, 13:48
        Planuje Rafting w wąwozie verdon- czy macie jakieś konkretne
        wskazówki albo doświadczenia, firmy godne polecenia ?
    • 19.06.08, 14:37
      Verdon wart grzechu. Jeden cały długi dzień to samochodowa wycieczka dookoła
      kanionu. Tylko trochę ponad 100 km, ale zatrzymujesz się co chwila, bo widoki.
      Spacer po małym pięknym miasteczku Moustiers sainte Marie koło kanionu, krótka
      wycieczka rowerem wodnym u wylotu kanionu i masz cały dzień z głowy. Polecam też
      zejść do wnętrza kanionu. Dróg jest wiele, najbardziej popularne to długa,
      całodzienna Sentier Martel i krótsza, ale trudniejsza technicznie L'imbut.
      • Gość: Rad IP: 212.160.156.* 30.06.08, 13:51
        Chetnie dowiedziałbym się szczegółow o pieszych zejsciach do wąwozu
        Verdon (jestem z dziećmi ) jaki stopień trudnosci i czy po drodze
        jest jakakolwiek infrastruktura...
    • Gość: alina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.06.08, 08:51
      Cały masyw Luberon od północy i południa (Oppede le Vieux, Menerbes, Bonnieux,
      Saignon, Lourmarin. Bliżej Gordes Abbaye de Senanque, i Roussillon, dalej
      Colorado de Rustrel i dalej na wschód - co kilka kilometrów masz piękne miejsce
      ( Simiane la Rotonde, Banon, Forcalquier, Mane... Byliśmy miesiąc i mamy niedosyt.
      Jeśli Cię to interesuje, polecam twierdze i miasta ufortyfikowane przez Vaubana:
      Sisteron, Colmars les Alpes, Entrevaux.
      I oczywiście miejsca polecane przez poprzedników.
      O jakie rady praktyczne pytasz? A.
      • Gość: Rad IP: 212.160.156.* 30.06.08, 12:59
        Do tej pory omijałem Francję i po raz pierwszy bedę tam spędzał
        wakacje z dojazdem własnym samochodem . Interesuja mnie wiec
        wszystkie dobre rady dotyczące podrózy samochodem, (parkinki,
        tankowanie,opłaty autostradowe), zakupów w sklepach, a szczególnie
        tego czego trzeba unikać. Tak wiec wszystko co nietypowe (w dodatku
        jestem anglojezyczny wiec przewiduje trudności).
        pozdro
        • Gość: alina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.06.08, 19:18
          Zakupy w sklepach - jak u nas, nie ma problemów z płaceniem kartą w supermarketach, ale mogą poprosić o dowód tożsamości. Ceny masz w wątku Ceny we Francji. W kwestii jazdy samochodem - są tu dwa wątki o mandatach - wniosek: rozsądnie jest nie łamać przepisów. Kwestie autostradowe tez znajdziesz w kilku wątkach, a opłaty np. na viamichelin.com.
          Czego trzeba unikać? Nie wiem, co masz na myśli:)
          Chętnie powiem, czego nie unikać: targu, lokalnych świąt, jedzenia i wina. Wycieczek w nieznane lokalnymi drogami.
          My unikamy: dużych miast i autostrad.
          Jeśli jesteś anglojęzyczny, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po francusku. Bonjour i uśmiech otwierają wiele drzwi. W Prowansji wiele osób mówi lepiej lub gorzej po angielsku i nigdy nie miałam problemów z dojściem do porozumienia.
          Nie przewiduj trudności, baw się dobrze i doceń radość życia, jaką wprost kipią Prowansalczycy. Zwłaszcza w dzień targowy ;)
          Pozdrawiam Alina
    • 21.07.08, 14:04
      bonjour
      wróciłem właśnie z 3-tygodniowego objazdu Francji, z tego 2 w Prowancji
      jednym słowem- zachwycająca.
      w okolicy o której mówisz (gordes,verdon) dodałbym obowiazkowo -przeurocze
      miasteczko roussillon z wyrobiskami ochry- zjawiskowy ksieżycowy miejscami,
      krajobraz
      - gorges oczywiscie du Verdon - w OBIE strony- to samo ale jakze inne widoki i
      zwieńczenie cudownym jeziorkiem z ultramarynowa wodą.
      dalej z Castellane w kierunku na Entreveaux- kolejne prześliczne jeziorko
      - inne gorże- gorges du nesque- zupełnie inne niż te du Verdon ale warte obejrzenia
      - niedaleczko roussillon (moze warto połączyc wycieczkę)- fontaine de vaucluse z
      czynnym (pracującym) młynen do produkcji papieru oraz isle sur la sorgue
      troche dalej, ale moze warto wjechac na Olbrzyma Prowansji- Mt Ventoux czyli
      Wietrzną Górę
      u stóp urocze Bedoin ale przede wszystkim - NIE DO ODPUSZCZENIA rzymskie
      miasteczko Vaison la Romaine
      ale nie rozpędzajmy się bo stąd do Awinionu już chwilka itd...
      pozdrawiam
      pi-autre
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.