Dodaj do ulubionych

autostrady

IP: *.as.kn.pl 26.04.09, 08:30
Dwa pytania ;

- czy za autostrady mozna w bramkach z obsługa płacić kartami , a
jezeli tak czy wszystkimi ??? platniczymi tez?? ( bo ja wbic PIN
obsludze ,która siedzi nad Toba :)

- czy kosze ( te takie jak siatki naryby na bramkach wydaja reszte ,
czy odliczona kwote trzeba do nich wrzucic??? ( jeżeli one jeszce
wogole istnieja , bo dawno tam byłem
Edytor zaawansowany
  • sofia41 26.04.09, 09:06
    > platniczymi tez??
    osobiście uważam płatniczą za bardziej wiarygodną od kredytowej i
    płące nią wszędzie i za wszytko, nikt i nigdzie mi jej nie
    zakwestionował
    przez płatniczą rozumiem jako związaną z osobistym kontem
  • embeel 26.04.09, 12:21

Karta kredytowa to polskie pojęcie. We Francji są wypukłe karty z chipem,
    wygladajace jak polskie kredytowe, ale to są normalne karty płatnicze. Nie ma
    czegoś takiego jak 'visa electron'.

W bramce możesz zapłacić i jedna i drugą z wymienionych. Pin nie zawsze wbijasz,
    jeśli tak, to masz na swojej wysokości klawiaturę albo dostaniesz do ręki
    terminal. Pamiętam nieco przez mgłę, bo sama płacę w bramkach automatycznych,
    tam nie wybijam pinu.

--
    Zdobyliśmy Południe
  • ziopia4 26.04.09, 12:30
    tylko podajesa karte i nie wbijasz pinu
  • Gość: Ted2222 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.04.09, 13:44
    W ubiegłym roku spotkałem bramki na zjazdach, gdzie trzeba było wysiąść i
    zapłacić w osobnej automatyczne kasie.
  • embeel 26.04.09, 14:44

kosze są na określoną sumę.
    --
    Zdobyliśmy Południe
  • Gość: tok IP: *.ipsc.com.pl 23.06.14, 11:49
    Jeżdziliście po francuskich autostradach, mam pytanie jak wyliczyć koszt oplat (jest jakaś strona www?)? Spogladałem na ceny za autostrady i wychodza mi jakieś astronomiczne kwoty. Chcę przejechać całą Francję pod granice z Hiszpaniom, ale cena za autostrady wychodzi mi kilkaset EU na takim odcinku:(((
  • Gość: Moi IP: *.fbx.proxad.net 23.06.14, 13:33
    Kup slownik. Wyjdzie taniej niz autostrady.
  • Gość: Moi IP: *.fbx.proxad.net 23.06.14, 13:44
    www.autoroutes.fr/fr/itineraires.htm?itiFrom=Berlin%2C+Allemagne&itiTo=Madrid%2C+Espagne

• ela.tu-i-tam 23.06.14, 23:39
    Strona www.autoroutes.fr ktora wylicza cene dokladnie (i za autostrade i za paliwo), albo strona viamichelin.com ktora robi to samo.

Warto takze miec w pamieci oszacowanie z grubsza, ze 1000 km to 100 euro.
  • Gość: wokic IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.14, 19:01
    Mam piękną kartę kredytową wysadzana złotem, z chipem, wypukłe literki, Mastercard, francuskiego banku i na autostradzie w Fr nie dała rady, coś tłumaczyli o pasku magnetycznym. W końcu płaciłem gotówką.
  • Gość: coco IP: *.15.119.80.rev.sfr.net 24.06.14, 18:53
    francja jest co nieco zacofana co do nowych kart z chipem, mamy juz te nowe karty, ale jeszcze nie dzialaja, ciagle trzeba wystukiwac kod
  • Gość: Globtroter IP: *.grudziadz.mm.pl 25.06.14, 19:55
    We Francji prawie wszystkie bramki są bez obsługi (wzywa się tylko przyciskiem w razie problemu). W 2013 płaciłem polską kartą kredytową VISA wypukła z paskiem magnetycznym bez chipa. Kartę wkłada się do bramki i błyskawiczni wylatuje bez wbijania pinu.
  • Gość: Dominika IP: *.icpnet.pl 28.06.14, 03:27
    Piszesz, że płacić Visą na bramkach i bez PIN? Miałam taką sytuację i wyglądało jakby nie przyjmowało karty bo od razu po włożeniu ją oddaje. Czy coś wciskałeś? Czy jak oddało Ci kartę to był jakiś sygnał? Bramka od razu się otwiera? Napisz coś więcej, bo ja próbowałam też z MasterCard i nic, a w banku nie mają pojęcia jak pomóc bo twierdzą, że nie można płacić bez PIN.
    Może tylko na przejazdowych tak szybko Ci oddawało kartę, a jak wyjeżdżałeś już z autostrady to wtedy pytało o PIN?
  • Gość: Globtroter IP: *.grudziadz.mm.pl 28.06.14, 07:04
    Nic nie wciskałem, wkłada się kartę i karta błyskawicznie wyskakuje. Po zabraniu karty bramka się otwiera (raczej nie ma sygnału). Płaciłem tak w 2013 we Francji wielokrotnie i na bramkach przejazdowych i na wyjazdowych. W Chorwacji też płaci się na bramkach automatycznych w ten sposób (bez PIN)-poczytaj na forum cro.pl jest tam opisane jak płaci się na bramkach automatycznych i tak samo odbywa to się we Francji. W maju w Polsce na A1 (Toruń) też płaciłem bez PIN-u (podałem kasjerowi kartę, i błyskawicznie oddał-bramka się otworzyła). Więc można płacić bez PIN-u ale być może nie każdego rodzaju kartą (ja mam VISA PKO BP kredytową wypukłą bez chipa).W razie problemów tak jak pisałem można wezwać obsługę. Jak podejdzie to można im też zapłacić gotówką i po zapłacie otworzą bramkę (widziałem to kilkukrotnie na bramkach we Francji).
  • ela.tu-i-tam 28.06.14, 17:51
    Nie trzeba kodu PIN, ani na Visa, ani na Master. Wklada sie karte, mozna nacisnac na guzik jak sie chce kwitek (teraz default jest bez kwitka, chyba ze klient chce).

Zapytalam sie meza, zeby mnie upewnil (mieszkam we Francji, wiec placenie za autostraty robie zupelnie machinalnie). Maz dodal, ze korki bylyby nie do wytrzymania, gdyby czekac az klienci wklepia kody.

• Gość: Dominika IP: *.icpnet.pl 28.06.14, 21:35
    No tak, ale skoro mieszkasz we Francji to masz francuska kartę, a ja jeżdżę z polską MasterCard i z polską Visa i jak wkładam to mi od razu oddaje i muszę płacić gotówką. W banku nie mają pojęcia o co chodzi? A od wielu ludzi słyszę ten sam problem - czy jest możliwe że wszyscy robimy coś nie tak? czy też karty muszą mieć jakąś opcję żeby płacić? w bankomatach we Francji wypłacam normalnie.
  • Gość: ck IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.06.14, 22:07
    We Francji są czasem problemy przy płaceniu zagraniczną kartą na autostradach. Nie da się czegoś zrobić "nie tak", bo kartę się wkłada i powinna zadziałać. Przypuszczam, że winna jest autoryzacja offline. W moim wypadku zadziałała polska Visa Electron, a nie zadziałała kredytowa Visa Classic. Obie były z jednego banku i w innych miejscach działały bez problemu. Dlatego zawsze miałem przy sobie trochę gotówki, na wypadek problemów przy bramce.
  • ela.tu-i-tam 29.06.14, 13:03
    Gość portalu: Dominika napisał(a):

> No tak, ale skoro mieszkasz we Francji to masz francuska kartę,

Sama chce zrozumiec gdzie jest problem, i wierze Ci ze on istnieje. Poszlam wiec popatrzec na strony i fora francuskie, gdzie ludzie mowia o placeniu kartami. Na stronie oficjalnej autostrad wszystko jest cacy, a glownie chca sprzedawac tzw. telepeage czyli abonament.

1. Skarzyli sie Kanadyjczycy, ze odrzucaja ich karty. Podsumujac, odpowiedz byla nastepujaca:
    Poniewaz przy bramkach nie daje sie kodu PIN, i poniewaz w razie gdy autostrady nie moga dostac zaplaty, sciaganie zza granicy jest za kosztowne, stad odrzuty.
    Nie wiem co to warte (post z 2012-2013 roku), ale jakas logika w tym jest.
    Czyli moze to jest jakis atrybut indywidualny karty, parametry ze wydatki do ilustam sa gwarantowane (np ze bank przyznal tzw zdolnosc bycia na minusie, bo wie ze wplaty na konto bankowe sa stale).

2. Podobnie na stacjach benzynowych automatycznych. Skarzyli sie Kanadyjczycy, ale takze inni.
    Wydaje mi sie ze to nie odpowiada rzeczywistosci, bo inaczej nie rozumiem dlaczego na tych automatach jest wszystko w 4 jezykach.

3. Natomiast widzialam na wlasne oczy ze nie biora kart typu Elektron. O ile rozumiem, Karta Elektron to taka gdzie kasa ma byc wplacona zanim sie ja wyda, tyle ze nie ma zadnych szans zeby sprzedawca wyszedl na swoje, bo rejestracja wydatkow nie jest real-time. Pojecia nie mam w jakich sytuacjach taki Elektron moze byc uzyteczny, jesli system nikomu nie daje rozsadnej gwarancji platnosci.
  • Gość: Dominika IP: *.icpnet.pl 29.06.14, 23:23
    niesamowita jesteś, że tak dokładnie podeszłaś do tematu, bo w banku niestety nie za wiele się tym interesują, no i nikt nie płaci konsultantowi za fatygę rycia w dokumentach i internecie i w dodatku po francusku żeby rozgryźć ten problem. Nie wiem czy mogę Cię zapytać, bo i tak wykonałaś już kawal dobrej roboty, ale jakbyś miała możliwość wysłać maila do zarządu tych autostrad (ja niestety nie znam fr, a tłumaczenie często mija się z rzeczywistością) z pyt o tą właśnie sytuację?
    Z góry baaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję.
    Pozdrawiam z Polski
  • ela.tu-i-tam 30.06.14, 15:23
    Pogrzebalam dalej, przypominajac sobie ze:
    - kazda agencja bankowa to "inny bank" (tak bylo, w dodatku w konkurencji miedzy soba; chodzilo o to aby naduzycia jednej agencji nie "spadaly" na inne)
    - miedzy bankami dzialaja kompensacje, pierwszy krag w kraju (musza sie pogodzic)
    - zeby rozszerzyc te kompensacje dalej, na miedzynarodowe, to nie kazdy bank rowny innemu bankowi, czyli ze "cos" musi istniec aby automaty mogly je rozroznic. Na pewno kod banku (widoczny na karcie, pierwsze cyfry), ale pewnie jeszcze cos innego (moze na pasku magnetycznym).

Dwa artykuly (krotszy i dluzszy)
    www.kartyplatnicze.info/systemy.php
    nbp.pl/systemplatniczy/obrot_bezgotowkowy/interchange.pdf
    W tym pierwszym widac, ze banki jednego kraju musza sie zorganizowac, zeby miec wspolna karte kredytowa na (1) krajowe kompensacje i na (2) miedzynarodowe kompensacje.

W tym drugim artykule (np strona 7/110):
    "Innym kryterium podziału kart jest tryb funkcjonowania karty podczas dokonywania płatności przez klienta. Mogą być to karty działające w trybie on-line oraz w trybie off-line.
    Pierwsze z rozwiązań funkcjonuje na świecie od wielu lat na szeroką skalę.
    Natomiast drugie z rozwiązań jest znacznie mniej popularne. Może być ono wykorzystywane w przypadku transakcji bezstykowych, niskokwotowych nie wymagającymi potwierdzenia transakcji kodem PIN.
    Wydawane obecnie karty płatnicze mogą być wyposażone w wiele funkcji."

I tu natychmiast jestem pewna, ze nie da sie "zgadnac" patrzac na wyglad karty VISA (czy innej), jaka ona jest i w jakie funkcje jest wyposazona, bo to zalezy (1) od banku, (2) od systemy kompensacji banku. A w trzeciej pozycji od wersji karty ktora klient ma.

Stad pytania na tym forum i odpowiedzi "moja karta dziala" "moja nie dziala" na autostradach we Francji (placenie bez PIN), czy gdzie indziej.

Trzeba sprawdzic w wlasnym banku.

Pozdrowienia!

• Gość: ola IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.07.14, 11:03
    W tym roku na autostradach we Francji automaty przyjmowały tylko karte Mastercard,Visę od razu wyrzucały
    Opłaty za autostrady są najdroższe w Europie. Do granicy hiszpańskej zapłacisz powyżej 100E
  • Gość: Marek IP: *.icpnet.pl 06.07.14, 21:54
    Dziś wróciłem z Paryża i płaciłem kartą Visa płatnicza i wszystko odbyło się bez problemów.
    Do automatu włożyłem kwitek,następnie automat poprosił o kartę i wypluł ją po 3 sekundach a szlaban się podniósł i już.
  • ela.tu-i-tam 07.07.14, 00:19
    Gość portalu: Marek napisał(a):

> Dziś wróciłem z Paryża i płaciłem kartą Visa płatnicza

Jaki bank?
    Nie da sie zgadnac tylko z logo karty.
  • Gość: Marek IP: *.icpnet.pl 09.07.14, 09:41
    Visa mBanku i Visa PKO Inteligo
  • ela.tu-i-tam 07.07.14, 00:20
    Gość portalu: ola napisał(a):

> W tym roku na autostradach we Francji automaty przyjmowały tylko karte
    > Mastercard,Visę od razu wyrzucały

Jaki bank?
    Nie da sie zgadnac tylko z logo karty.
  • Gość: ola IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.14, 09:44
    Visa Citi Banku
  • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.07.14, 09:26
    bez przesady z tym 100 euro - z Miluzy do la jonquera 72 euro...
  • agulha 13.07.14, 01:55
    Byłam w tym roku we Francji, oczywiście wielokrotnie płaciłam za przejazd autostradami, w sumie 2 firmy (APRR w Burgundii i potem inna w Langwedocji).
    I tak: teza o nieprzyjmowaniu Visa upada. Co najmniej jeden raz płaciłam Visą.
    Na ogół płacenie odbywało się gładko, bez PIN.
    Jeden raz natomiast trzy różne karty mi odrzuciło bez dania racji. Po prostu automat od razu wysuwał kartę. To były 2 Mastercardy i 1 Visa, każda z innego banku, na pewno nie był przekroczony limit ani kwotowy, ani liczby transakcji dziennie. Wcisnęłam guzik, panienka, która się odezwała, miała wszystko w zadku - powiedziała filozoficznie, że widocznie coś nie tak z moją kartą. Łaska boska, że należność była mała i że był tam taki lejek do płacenia gotówką (tylko monety), i że udało mi się jeszcze wyskrobać potrzebną sumę w monetach. Dodatkowo zauważyłam, że nad szczeliną na kartę nie wyświetliła się należność (tylko nad lejkiem, bardziej z tyłu), i że kierowca przede mną też płacił gotówką (z tym, że nie patrzyłam, czy od razu przystąpił do płacenia gotówką, czy najpierw szamotał się z kartą tak jak ja).
    Wszystkie karty były kredytowe.
  • Gość: Globtroter IP: *.static.ip.netia.com.pl 22.07.14, 12:18
    Tak jak w ubiegłym roku w drodze na Lazurowe Wybrzeże i na wybrzeżu płaciłem wszędzie kartą (opisałem to wcześniej) nie było problemów z płaceniem kartą to w tym roku w okolicach Paryża i Orleanu odrzuciło mi dwie karty VISA. Więc płacenie kratami wydanymi poza Francją jest niepewne i nie ma na to reguły. Raz była to bramka tylko na karty więc musiałem wezwać obsługę. Przyszedł pan i poszukał mój bilet w maszynie. Zapłaciłem gotówką i otworzył bramkę ręcznie, zawył alarm jak ją przejeżdżałem bramkę.
  • Gość: vvv IP: *.ists.pl 30.08.14, 08:23
    A mnie się w tym roku nie udało ani Visą ani Maestrem, ani u APRR ani u Vinci. W innych miejscach, poza autostradami, nie było z nimi żadnego problemu.
  • Gość: Globtroter IP: *.static.ip.netia.com.pl 30.08.14, 12:35
    Tą samą kartą VISA którą nie udało mi się 2x zapłacić na bramkach zapłaciłem na brance przed Paryżem jadąc od strony Brukseli. Pokazuje to, że nie ma pewności zapłaty polską kartą na bramkach.
  • Gość: vvv IP: *.ists.pl 30.08.14, 14:58
    Nawet taką z polskiej filii francuskiego banku :)
  • Gość: e-tam IP: *.dynamic.chello.pl 05.11.14, 14:54
    Nigdy nie udało nam się za przejazd autostradą we Francji zapłacić kartą.
    Za paliwo zawsze płacimy kartą zaswsze bez problemów.

Nasz najtańszy przejazd autostradami przez Francję do Hiszpanii < zerknij

Na tak wyznaczonej trasie płacimy od Mulhouse do Chalon-sur-Saone.

W panelu obok mapy ten punkt oznaczony jest za punktem C numerem #41.
    Mała opłata jest od punktu #49 do Clermont Ferrand oraz za Viadukt Millau za punktem D na mapie.
    Dalej aż do Béziers-Ouest zjazd #58 jest bez opłat .
    Zjedź w A9/E15/E80 w kierunku Barcelone/Toulouse/Narbonne/Béziers-Ouest

Dalej do granicy F/E autostrada płatna.
    Uwaga przejazd autostradami od zjazdu #26-Chalon Sud w kierunku Lyonu i dalej do Hiszpanii jest na całej długości PŁATNY !

Na tej mapie < widać gdzie autostrady we Francji są płatne a gdzie ...

Jechaliśmy tak i tak.
    Przejazd od Chalon-sur-Saone przez Clermont Ferrand dalej Viadukt Millau polecamy, TANIEJ są to super drogi szybkiego ruchu dwupasmowe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka