Dodaj do ulubionych

Co zwiedzić w Bergamo w 8 godzin

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.09.10, 10:19
Witajcie,
przylatuję do Bergamo ok. godz. 13ej. Kolejny samolot mam ok. 22ej. Chciałabym dojechać z lotniska (chyba autobusem nr 1) do centrum bergamo i troche powłóczyć się. Będę z 10 letnim dzieckiem. Co warto zobaczyć w Bergamo zwazywsz za b.ograniczony czas? I czy z powrotem dojadę na lotnisko także autobusem nr 1 z dworca kolejowego? Jaki jest koszt biletu?
Przejrzałam wzytskie fora, ale dane są bardzo rozbieżne.
Z góry dziekuję
Edytor zaawansowany
  • makda 14.09.10, 10:32
    Bergamo nie jest wielkim miastem, można bardzo miło spędzić dzień bez specjalnego zmęczenia. Składa się z dolnego miasta (Citta' Bassa) i Starówki na wzgórzu (Citta Alta
    Autobusy linii 1 (plus literki: 1A, 1B, 1C) odchodzą z lotniska do centrum. W zależności od literki przy "1" kończą bieg przy dworcu (Stazione FS), przy głownym skrzyżowaniu dolnego miasta (Porta Nuova) lub na Starym Mieście (Colle Aperto). Na autobusie będzie wyświetlona stacja końcowa.
    Polecam podjechać autobusem do stacji kolejki szynowej (Funicolare) i wjechac na Stare Miasto. Tam przejść się - zwłaszcza bocznymi uliczkami i wsiąść do kolejnej kolejki na wzgórze San Vigilio. Przy dolnej stacji kolejki San Viglio - plac Colle Aperto - można wsiąść znowu w autobus nr 1 i zjechać do dolnego miasta.
    Główna ulica handlowa to Via XX Settembre i deptak Via Tasso (z charakterystycznymi portykami).
    W Bergamo trzeba wstąpić do kawiarni Balzer - od lat w czołówce rankingu na najlepsze kawiarnie we Włoszech.
    Jedzeniowo: pizzera Da Franco na Starym Mieście, przy głównej ulicy, pizza w kawałku na wynos z legendarnej piekarni Nessi, albo oszczędnościowo samoobsługowa restauracja Ciao przy portykach.
  • makda 14.09.10, 10:34
    Aha, i link do strony dla turystów przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Bergamo: informacje o autobusach z lotniska, kolejkach szynowych i zwiedzaniu Bergamo autobusem wycieczkowym:
    www.atb.bergamo.it/ENG/Default.aspx?SEZ=2&PAG=126
  • Gość: yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.09.10, 12:05
    Bzrdzo dziękuję Makdo za przydatne info. Wyczytałam gdzieś, że bilet całodzienny kosztuje 3,5 Euro i jest wazny także na kolejkę. Czy na tym bilecie dojadę także z/na lotnisko?
  • makda 14.09.10, 12:34
    Tu masz dokładne informacje:
    www.atb.bergamo.it/ENG/Default.aspx?SEZ=2&PAG=4&NOT=43
    Wynika z tego, że całodzienny bilet turystyczny na miasto i lotnisko kosztuje 4 EUR.

Na lotnisku bilet 24h godzinny kupiszw punkcie informacji turystycznej (Turismo Bergamo - w halo przylotów, wychodząc z hali bagażowej na lewo). Gdyby było zamknięte, na stoisku firmy Autostradale.
  • Gość: Yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.09.10, 09:07
    Dziękuje Makdo,
    mam jeszcze pytanie: gdybym zdecydowała sie jednak kupić bilet jednoroazowy, by dostać się z lotniska do centrum Bergamo, to na którą strefę powinnam go kupić? I czy na ten bilet jednorazowy mogę równiez jechać kolejką?
    Na którym przystanku w centrum Bergamo powinniśmy wysiąść, by przesiąść się na kolejkę? Czy dzieci mają zniżki na bilety?
    Z góry dziękuję
  • makda 15.09.10, 09:20
    Wszystko jest na tej stronie, którą Ci podałam- ja po Bergamo samochodem jeżdżę, więc o biletach mam wiedzę czysto teoretyczną ;-)
    Ze strony czytam, że powinnaś kupić bilet na 3 strefy 90-min za 1,80 EUR. Powinien działać na kolejkę.
    Co do zniżek dla dzieci- nie wiem, doczytaj na stronie.
    Przystanek przy kolejce nazywa się Funicolare. Zobaczysz kolejkę po lewej stronie.
  • Gość: yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.09.10, 09:30
    Dzięki Makdo,
    niestety jestem germanistką i nie znam angielskiego. Stąd moje zapytania, bo niczego nie mogę "doczytać". Skoro piszesz, że powinnam zakupić bilet na 3 strefy, to ile bedzie kosztował takowy na 24 godziny???I czy mogę nim do woli poruszać sie po mieście przez całą dobę, łączniez przejazdem z i na lotnisko?
    Bardzo Ci dziękuję za pomoc
  • makda 15.09.10, 09:53
    A, to się wyjaśniło :-)
    Bilet 24 godzinny na miasto i dojazd z/na lotnisko, jak pisałam wyżej, 4 EUR.
    Ja bym kupiła taki, a nie 90-min, żeby mieć z głowy kwestię biletów i ewentualnego szukania punktu sprzedaży biletów na mieście.
    Tak przy okazji, w Bergamo jest także system rowerów miejskich- ale rozmiar jest jeden, dla dorosłych, więc z 10-latkiem chyba będzie Ci trudno :-).
  • linn_linn 15.09.10, 09:59
    Tu sa wszystkie bilety:
    www.atb.bergamo.it/ITA/Default.aspx?SEZ=2&PAG=4&NOT=48
    Bilet na 24 godziny kosztuje 3 euro: jest wazny na cala siec miejska, lacznie z kolejka / funicolare / plus tramwaj T1 Bergamo-Albino.
    Nizej sa ikonki biletow na lotnisko.
    Bilet za 4 euro Miasto plus Lotnisko: to samo co wyzej plus w ciagu 24 godzin dojazd na lotnisko i z powrotem, lacznie z bagazem.
  • Gość: yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.09.10, 11:03
    Bardzo dziękuję. Teraz już chyba wiem wszystko o biletach.
    Czy w Bergamo jest jakaś przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym bądź autobusowym?? Czytałam gdzieś, że ma być czynna od jesieni br. Bo inaczej szykuje sie nam zwiedzanie z bagażem.
  • makda 15.09.10, 11:10
    Jest na lotnisku- 4 EUR za sztukę.
    W centrum miała być w Urban Center koło dworca, ale nie wiem, czy już otwarli.
  • Gość: yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.09.10, 12:04
    Jeszcze raz dziekuję, Makdo.
  • aseretka 21.09.10, 17:44
    > Co warto zobaczyć w Bergamo zwazywsz za b.ograniczony czas?
    Przede wszystkim Piazza Vecchia, główny plac Bergamo Alta. Utrzymany w stylu gotyckim, średniowieczny Palazzo della Regione, zajmuje całą jedną stronę Placu. Na prawo od Palazzo della Regione stoi potężna Torre della Civicia. Pod arkadami pałacu przechodzi się na Piazzetta del Duomo, gdzie wznosi się Katedra. Obiektem jednak znacznie bardziej od niej ciekawym jest znajdujący się obok kościół Santa Maria Maggiore. Wejście do tej sporych rozmiarów romańskiej świątyni zdobi gotycki portal zwieńczony podwójną loggią dekorowaną figurami świętych. Wystrój wnętrza jest też niezmiernie bogaty. Sklepienia są gęsto usiane ornamentyką, a cały kościół zdobi złocona sztukateria, malowane winiety i uchwycone w omdlałych pozach posągi świętych. Pełna przepych dekoracja kościoła Santa Maria Maggiore nie dorównuje jednak renesansowej dekoracji sąsiedniej Capella Colleoni, której fundatorem był mieszkający w Bergamo najemnik wenecki Bartolomeo Colleoni. Dobudowana do kościoła w latach siedemdziesiątych XV wieku kaplica posiada wspaniała ornamentykę oraz mnóstwo wykonanych z jasnego marmuru miniaturowych arkad, balustrad i skręconych kolumn.
    Obok Katedry położone jest też baptysterium, które w XVII w. przeniesiono z wnętrza Santa Maria Maggiore. Z kolei na tyłach kościółka stoi wzniesiona w X wieku i niedawno odnowiona Tempietto di Santa Croce. Przy wąskiej uliczce Via Colleoni, która jest jedną z ważniejszych arterii górnego miasta, pod numerem 9-11 mieści się założona przez Colleonich instytucja charytatywna, mająca za zadanie wyposażanie biednych panien w wiano, ponieważ Wenecjanie zabronili wychodzenia za mąż nie osiadającym posagu kobietom.
    Przy końcu Via Colleoni położona jest zajmująca całą zachodnią część wzgórza Cytadela, wzniesiona przez Barnabo Viscontiego. Stąd roztacza się też widok na znajdujące się poniżej Bergamo Bassa oraz zapierająca dech w piersiach panorama na położony na samym szczycie wzgórza San Viglio Castello.
    Na 8 godzin to wystarcz i jeszcze znajdziecie trochę czasu na odpoczynek przy kawie i lodach.
  • Gość: yaris68 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.09.10, 11:04
    Bardzo dziękuję, Aseretko

Może wiesz, co zrobić z bagażem podręcznym podczas tych 8 godzin? Wieczorem mamy nastepny lot a nie chciałabym zwiedzać Bergamo z bagażem? Może masz/macie jakieś pomysły, gdzie można go zostawić?
    Pozdrawiam
  • linn_linn 24.09.10, 14:30
    Zloto w automacie :)
    www.ilgiorno.it/bergamo/cronaca/2010/09/24/389403-crisi_accende.shtml
  • makda 24.09.10, 14:45
    Czytałam o tym dzisiaj w lokalnej gazecie :-)
    Nieźle.
    Na lotnisku w Bergamo jest też automat, który robi świeżą pizzę
    www.letspizza.it/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.