Dodaj do ulubionych

Neapol 2014

09.07.14, 08:44
Witam, 25 lipca wybieramy się do Neapolu na dwa, trzy dni. zatrzymujemy się w Hotel Cavour, przy Piazza Garibaldi. Czy ktoś móglby polecić nam miejsca które powinniśmy zobaczyć? Tylko najlepiej nie takie typowo turystyczne. Oczywiście licze na pomoc niezawodnej shilaa.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • shilaa 09.07.14, 12:27
    Napisz prosze cos wiecej na temat tego, co Was interesuje, jakie miejsca lubicie odwiedzac itp.
  • tomek22wawa 09.07.14, 13:52
    Mamy zaplanowaną wyprawę. 25 przylatujemy do Neapolu, 27 wypozyczamy samochod (4 dni) i ruszamy do Pompei(1 dzień), Matery, Alberobello,(1 dzień), Vieste(2 dni|), oddajemy samochód w Neapolu i płyniemy na 3 dni na Ischię i na koniec jeszcze jeden dzień w Neapolu. Nie ukrywam że interesuje nas przede wszystkim strona kulinarna miasta;) Chcielibysmy też (chociaż zdaję sobie sprawę że to niemożliwe orzez 3 dni) poczuć klimat miasta. Nie zalezy nam na miejscach typowo turystycznych. chociaż pewnie do podziemii się wybierzemy. Możesz też polecić jakieś dobre lokalne wino ?
    Dzięki ;)
  • shilaa 09.07.14, 18:57
    Troche szkoda, ze wyjezdzacie poza Kampanie, "tracicie" 3 dni na Ischie i bedziecie miec tak niewiele czasu na Neapol.

Ja takze nie jestem zwolenniczka wycieczek po muzeach, kosciolach, teatrach bedac w jakims miejscu przez 2-3 dni. Uwazam, ze przez tak krotki czas trzeba zobaczyc Neapol z zewnatrz, ale wewnatrz - tzn. spacerujac po miescie i cieszyc oczy (architektura, widokami itp.), w centrum czesto podnosic glowe do gory, zeby podziwiac budynki, przybudowki, jesli zwiedzac to miejsca unikatowe (jak chocby kaplica Sansevero). Zdecydowana wiekszosc przyjezdzajacych tu turystow ogranicza sie tylko do Centro Storico, a wystarczy przejsc jedna ulice, zeby znalezc sie w innym Neapolu. Pospacerujcie po Centro Storico (Piazza Dante, Piazza Bellini, Via dei Tribunali, Via San Biagio dei Librai, Piazza Gesù, Via Toledo, Piazza del Plebiscito itd.), dzielnicach Chiaia (Piazza dei Martiri, Via dei Mille, promenada nadmorska tzw. lungomare, Mergellina), Posillipo (widoki z najrozniejszych punktow w calej dzielnicy, Parco Virgiliano), Vomero (wzgorze San Martino z zamkiem Sant'Elmo, Piazza Vanvitelli, Via Scarlatti, Villa Floridiana, targ Antignano w godzinach przedpoludniowych). Zabytkow i miejsc do zobaczenia sa tu tysiace... setki kosciolow, muzea, tunele podziemne (jest ich znacznie wiecej niz tylko Napoli Sotterranea), parki, wille - mieszkancy nie widzieli wiekszosci tych miejsc przez cale zycie ;-) Jednak tak, jak pisalam, na poczatek skupilabym sie na tym Neapolu, ktory widac spacerujac. Spacerujac w odpowiednich miejscach bedziecie wyjezdzac z zalem, ze zostaliscie tak krotko ;-) Nie zrazajcie sie tez okolica waszego hotelu.

Kulinarna strona Neapolu zaczyna sie wczesnie rano od wloskiego sniadania (cornetto i cappuccino), okolo 14-tej jest czas na obiad (ktory wiekszosc ludzi je w domu, wiec restauracje/trattorie, ktore sa otwarte sa dla turystow, niewiele jest miejsc, w ktorych jadaja neapolitanczycy). Po poludniu zrobilabym sobie przerwe na neapolitanskie espresso i jeden z typowych wypiekow jak babà lub sfogliatella (niedaleko waszego hotelu jest cukiernia Attanasio, swiatynia sfogliatelli). Wieczorem otwieraja sie restauracje, trattorie, pizzerie i tlumy mieszkancow wychodza z domow, zeby cos zjesc. W okolicy waszego hotelu jest wiele miejsc kultowych w Neapolu - pizzeria Da Michele, friggitoria Masardona (smazone pizze), cukiernie Attanasio i Carraturo i wiele innych.

Jesli chodzi o wina z Kampanii to jest ich wiele, bardzo roznej jakosci. Te najpopularniejsze to Aglianico (jest tylu producentow, ze jakosc tego wina jest bardzo zroznicowana), Falanghina (ten sam problem), Fiano di Avellino (moim zdaniem najlepsze biale wino z Kampanii), Solopaca, Coda di Volpe, Piedirosso (wszystkie wymienione sa dla mnie zbyt przecietne), Lacryma Christi (wino ze stokow Wezuwiusza, moim zdaniem bardzo przereklamowane), Taurasi (dobre, czerwone wino), Greco di Tufo (niezle biale). Najlepsze wino z Kampanii jakie znam pochodzi od pewnego rolnika :-) To niestety zdarza sie czesto, bo producentow wyzej wymienionych win jest tak duzo, ze czesto brakuje kontroli nad jakoscia. Wina sa raczej tanie, oczywiscie te, ktore kosztuja 1-2 euro nie maja prawa byc dobre, ale juz za ok. 5 euro za butelke mozna znalezc wiele niezlych win. W trattoriach oferuja (poza butelkowanymi) wina od rolnika, czasem niedobre, czasem swietne, w wiekszosci srednie/niezle. Mozna zamowic karafke 250 ml, 0,5l lub 1l. Najlepsze wina butelkowane pochodza od lokalnych producentow z tych samych miejsc, w ktorych zebrano winogrona. Mozecie tez sprobowac dobrych win z innych regionow Wloch Poludniowych - polecam chocby sycylijskie Nero D'avola lub apulijskie Primitivo.
  • Gość: orka IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.07.14, 19:32
    > Wina sa raczej tanie, oczywiscie te, ktore kosztuja 1-2 euro nie maja prawa byc dobre,

Niestety, nie zgadzam się. Dobre wina to te, które smakują, a nie dużo kosztują... ;)
  • shilaa 09.07.14, 21:17
    Totez nigdzie nie napisalam, ze musza sporo kosztowac :-)
  • castellano89 10.07.14, 23:57
    Witam,
    22 lipca wybieram się z partnerką do Neapolu, będziemy tam do 1 sierpnia.
    Jakie tereny/dzielnice/ulice będą najbezpieczniejsze by wracać do domu/hotelu trochę późniejszą porą?
    Hotel Cesare Augusto Viale Augusto 42, Fuorigrotta
    Hotel Joyfull Via Traccia A Poggioreale 663
    Via Luigia Sanfelice, Napoli, www.airbnb.pl/rooms/2965001?checkin=22-07-2014&checkout=01-08-2014&guests=2&s=PC41

Shilaa, byłabyś łaskawa coś podpowiedzieć?

O zainteresowania nie pytaj, mamy dużo czasu i zobaczymy co się da ;-):-D

Pozdrawiam serdecznie

• shilaa 11.07.14, 13:45
    > Jakie tereny/dzielnice/ulice będą najbezpieczniejsze by wracać do domu/hotelu t
    > rochę późniejszą porą?

Scisle centrum (Piazza del Plebiscito, Via Toledo, Piazza Dante, Piazza Bellini), Chiaia, Vomero.

> Hotel Cesare Augusto Viale Augusto 42, Fuorigrotta

To jedna z glownych ulic dzielnicy Fuorigrotta (sama dzielnica jest brzydka). Problemem jest tam komunikacja - Fuorigrotta jak sama nazwa wskazuje jest polozona za tunelem laczacym ja z dzielnica Chiaia. Powrot tam pieszo nie wchodzi w gre (zwlaszcza noca).

> Hotel Joyfull Via Traccia A Poggioreale 663

To jedno z najbrzydszych, najbardziej zasmieconych i najbardziej niebezpiecznych miejsc w Neapolu.

> Via Luigia Sanfelice, Napoli,

Samo Vomero to razem z Posillipo i Chiaia najlepsza dzielnica w Neapolu. Punkt, w ktorym znajduje sie ten apartament nie jest jednak zbyt komfortowy. Ta okolica (Via Luigia Sanfelice, Via Palizzi, Petraio itd.) to najbardziej niebezpieczne miejsce w Vomero, bo to taka zamknieta strefa, od zachodu "zamknieta" murami Villa Floridiana, od wschodu zamkiem, od poludnia stromymi schodami prowadzacymi do Corso Vittorio Emanuele. Nic tam nie ma poza blokami, w nocy te ulice sa zupelnie puste. Wracajac tam w nocy trzeba uwazac na chlopcow na skuterach, to jedyne miejsce w Vomero, w ktorym latwo stracic w ten sposob torebke lub portfel. Sposrod trzech podanych adresow wybralabym jednak ten, z uwagi na dobre skomunikowanie Vomero z centrum.
  • castellano89 11.07.14, 17:05
    Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :)

A czy jesteś w stanie polecić jakieś miejsce (mieszkanie/hotel), w którym 10-dniowy pobyt dla dwóch osób może wynieść do 2 tys. zł, a, jednocześnie położony w bezpiecznej okolicy (chodzi głównie o wspomniane powroty późnym wieczorem) i, od którego byłoby w miarę blisko do ciekawych miejsc?

Zastanawialiśmy się nad wynajmem prywatnego mieszkania. Finansowo wychodzi to podobnie, jak hotel, bądź taniej, ale nie jesteśmy pewni czy jest to bezpieczne. Baliśmy się, że możemy zostać oszukani, bądź, co gorsza, okradzeni przez właściciela. W dodatku nie znamy języka włoskiego. Co sądzisz o tej formie noclegu?
  • castellano89 11.07.14, 17:09
    > Wracajac tam w nocy trzeba uwazac na chlopcow na skuterach, to jedyne miejsce w Vomero, w ktorym latwo stracic w ten sposob torebke lub portfel.

Chodzi o samych złodziei czy podobnie, jak w okolicach dworca, trzeba obawiać się też chuliganów, nożowników, itp.?
  • shilaa 11.07.14, 18:15
    Nie, tylko tych na skuterach. Nie zdarza sie to nagminnie, ale mimo wszystko zdarza sie (raz bylam swiadkiem, stalam kiedys poznym wieczorem ze znajomymi na skrzyzowaniu Via Luigia Sanfelice i Via Cimarosa i podbiegly do nas z placzem dwie nastolatki, ktorym chwile wczesniej ukradziono torebki). W tamtej okolicy latwo jest krasc w ten sposob, bo sa tam tylko wille i bloki i malo ludzi chodzi pieszo. Kawalek wyzej w centrum Vomero jest to znacznie trudniejsze w tlumie tysiecy ludzi i ogromu przejezdzajacych samochodow i skuterow.

Dobre mieszkanie w dobrym miejscu mozecie znalezc od 500-600 euro za 5-7 dni. Uwazajcie na mieszkania i bed&breakfast w Centro Storico, wiele z nich znajduje sie w centrum Quartieri Spagnoli albo w okropnych budynkach.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 18:38
    W okolicach dworca sa nozownicy i chuligani???
    Zwyczajnie duzo zebrakow, nielegalnych emigrantow glownie z afryki, kieszonkowcow, nielegalnych straganow z podrobami, prostytutki nocami.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 19:15
    Wg mnie hotel w fuorigrocie nie jest zla propozycja. Jest dobrze polozony i skomunikowany. Pare krokow i masz metro i cumane. Sa autobusy. Okolice to sa tam bloki z lat 60 tych. Niedaleko na largo lala jest troche starsza zabudowa, duzo sklepow i markowych, pizzerie. W miare spokojnie i bezpiecznie.
    A w ogole to neapol nie jest jakos specjalnie straszny.
    Poggioreale tez bym odrzucila totalnie.
  • shilaa 11.07.14, 20:38
    Fuorigrotta nie jest spokojna dzielnica, wiele miejsc nalezy do czolowki najgorszych i najbrzydszych w Neapolu. To jest dzielnica, w ktorej 90% zabudowy stanowia bloki socjalne, jedyne troche mniej brzydkie miejsca to Viale Augusto i Via Giulio Cesare, czyli glowne arterie. Z komunikacji miejskiej jest do wyboru pociag (jezdzi jak chce lub nie chce), metro, ktore metrem jest tylko z nazwy (to takze wiecznie spozniajacy sie pociag, metro podziemne to linia 1, ktora przebiega w zupelnie innym miejscu), autobusy, ktore stoja w korkach (zwlaszcza w tunelach laczacych dzielnice z Mergellina). W nocy powrot pieszo odpada ze wzgledu na polozenie dzielnicy. Jedyny plus to duzy wybor dobrych pizzerii, pubow itp. Sklepow markowych tam nie ma (chyba, ze jako marke rozumiec wloskie sieciowki), te znajduja sie w okolicach Piazza dei Martiri, Via dei Mille, Via Scarlatti. Fuorigrotta nie jest ani dobrze skomunikowana, ani ladna, ani dogodna dla turystow. Jest jedna z tych dzielnic, ktore znajdujac sie w Neapolu sprawiaja wrazenie, jakby w Neapolu nie byly. To juz nawet lepiej mieszkac przy Piazza Garibaldi, zwlaszcza odkad jest tam koncowa stacja metra linii 1.

• tomek22wawa 11.07.14, 07:56
    Dzięki wielkie za tak szczegółowy opis. Znasz może jakąs godną polecenia wypożyczalnie skuterów w Neapolu? o ile takie istnieją?
  • shilaa 11.07.14, 13:59
    Nie znam, niestety... Sprobuj wpisac w google "noleggio scooter napoli", jesli chodzi o cene to mysle, ze nie znajdziesz taniej niz 25 euro za dzien.
  • mama.globtroterka 11.07.14, 09:10
    Pozwolę sobie podpiąć się pod pytanie - ale ja chciałam prosić o poradę odnośnie parkingu. Wakacje będziemy spędzać w Baia Domizia - na zwiedzanie Neapolu wybierzemy się prawdopodobnie autem, bo komunikacja publiczna jeździ rzadko (przynajmniej na tyle na ile udało mi się dogrzebać do rozkładów jazdy ;) ) Nie chciałabym się pchać autem do centrum, raczej myślę o pozostawieniu auta na obrzeżach i podjechanie metrem. Wydumałam, że auto zostawię na Metropark na Piazzale Vincenzo Tecchio i potem metrem z Camp Freglei. Czy ktoś może podpowiedzieć, czy to dobry plan? Ewentualnie może ktoś zna namiary na jakies inne parkingi dobrze skomunikowane z centrum i portem? Bo pewnie na Capri również popłyniemy z Neapolu.
    --
    www.globtroterek.blogspot.com
    Pomysły na zwiedzanie Europy z dzieckiem
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 12:59
    Wg mnie ten parking nie jest najlepszym rozwiazaniem.
    Jesli wybieracie sie na Capri to w samym porcie( jesli wybierzecie wodolot) jest parking buono - molo beverello. Ile kosztuje nie wiem, ale w zeszlym roku moj szwagier zostawial tam samochod i nie byla to jakas straszna suma. Parking jest chroniony i ubezoieczony. Parkowal sporego Mercedes
    www.parcheggiobeverello.com/dovesiamo.htm
    Obok jest port z ktorego odplywaja statki porta di massa
    Tam tez jest parking Tirreni Parking, zadaszony, z videonadzorem. Kosztuje za
    1h- 2,50e powyzej 2 h za kazda nastepna 2e
    12 godzin 15.50e, 24h 22 e.
    Jest tez busik gratis dowozacy na molo beverello skad odplywaja wodoloty.otwarty od 6-22 giej
    www.tirreniparking.it
    Kawalek dalej masz Parking Brin
    Parking pietrowy. Sprzed odjezdza autobus 155 lub tramwaj 4, ktore zatrzymuja sie naprzeciw portow. Kosztuje 1,30e za kazda godz do 4 godzin i pozniej 0,30 e za kazda nastepna. 7,20e za 24 h.
    Jest tez autobus c 57 , ktory dowozi na stacje czy do centrum.
  • mama.globtroterka 11.07.14, 13:04
    Anthonyb dzięki :) Ten parking który wkleiłam to ewentualnie chciałam wykorzystać przy zwiedzaniu Neapolu. Właśnie miałam problem z parkingiem bliżej portu w dniu, w którym uderzymy na Capri. Jeszcze raz dzięki!
    --
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 14:32
    Brin i pozostale sa dobre i na zwiedzanie. Zalezy co zamierzacie zobaczyc.
    Naprzeciw portu znajduje sie maschio angoino zwany w przewodnikach castel nuovo.jakies 50 metrow dalej zaczynaja sie ogrody palacu. Nastepne 50-100 metrow i Mamy wejscie do teatru san Carlo- opera, naprzeciw galeria Umberto. Dalsze 20 M piazza trieste e trento skad na lewo piazza plebiscito (wejscie do palacu ) caly czas w lewo i schodzimy na nabrzeze , w prawo i kierujemy sie do Castel dell'uovo. Kontynuujac dojdziemy do Villi comunale.
    Na prawo z placu trieste e trento wchodzimy na via Toledo i cala dzielnice hiszpanska quartieri spagnoli. Jak sie uprzec to Mozna dojsc i do Piazza Dante.
    Mozna tez wsiasc w c57 wysiasc na via duomo i tam sobie chodzic Po centrum.
  • shilaa 11.07.14, 14:12
    Z Baia Domizia jedziesz do Mondragone, pozniej droga dwupasmowa, ktora przed Pozzuoli automatycznie staje sie autostradowa obwodnica (tangenziale). Przejezdzasz zjazdy Vomero, Camaldoli i zjezdzasz na nastepnym - Zona Ospedaliera/Arenella - wazne, by tuz po zjezdzie nie skrecic w prawo do bramek Arenella tylko zawrocic w kierunku Pozzuoli i po kilku metrach zjechac w prawo na zjezdzie Zona Ospedaliera. Za bramkami troche pod gorke i na wprost bedzie parking Colli Aminei (kilkaset miejsc, 1,30€ przez pierwsze 4 godziny, pozniej 0,30€ za kazda nastepna). W tym samym miejscu jest stacja metra linii 1, ktora dojedziesz bezposrednio do centrum. W ten sposob nie musisz w ogole wjezdzac do miasta, tracic czasu w korkach i szukac parkingow (ktore kosztuja znacznie wiecej niz Colli Aminei lub Brin, ale absurdem byloby zostawienie samochodu na parkingu Brin jadac od strony Baia Domizia).
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 14:59
    Mozna i na colli aminei.to Tez nie jest zla propozycja co do zwiedzania centrum.

Sa rozne drogi z baia domizia do neapolu. Maja mniej wiecej tyle samo kilometrow i oplaty sa bardzo zblizone i sa rownie nieskomplikowane. 2 z nich wprowadzaja do miasta wlasnie od strony portu lub wprowadzaja na tangenziale od drugiej strony.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.94.* 11.07.14, 15:19
    Objedzcie sie tam mozzarella bawola. To jest cos co z tym co sprzedaja w pudelkach ma niewiele wspolnego. Na domizianie, czyli drodzè sZybkiego ruchu , ktora wiedzie kolo baia domizia, jest pelno punktow sprzedazy. Cena okolo 9-11 e za kg. parto sprobowac Tez provola - swieza, podwedzona mozzarella i ricotta. Tè Tez bawole.
  • pani.zima 11.07.14, 17:48
    a ja polecam :

Zamek Sant Elmo, piekny widok, dwa lata temu po 16 wstęp był free:)..ale moze to sie zmieniło. Dojedziecie kolejką funicolare z Montesanto (a tu dojedziecie metrem).
    Z pizzeri polecam Sorbillo i ta z filmu "jedz,módl sie i kochaj" , bodajze Michiele się nazywa.
    Tekst linka
    warto :),pyszna pizza, dwa rodzaje tylko,bierzcie margarite :>. I najwczesniej to ok 19 godziny sie wybierzcie. Wogóle pizzerie to raczej sa otwarte wieczorkiem.
    jak masz pytanie, pytaj. mieszkałam pol roku w Neapolu podczas studiów... Mogę jeszcze polecic piekne muzeum archeologiczne niedaleko piazza cavour i Park Virgiliano, ale tam jest ciezszy dojazd.
  • pani.zima 11.07.14, 17:49
    A i jeszcze jest wulkan w Pozzuoli :) bardzo ciekawe zjawisko, dymi, bulgocze, śmierdzi ;). mi się bardzo podobalo. Tylko nie w największe upały.
  • Gość: sasl IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.14, 19:47
    A ja mimo wszystko polecam dojazd pociągiem. W zeszłym roku jeździliśmy pociągiem do Neapolu oraz Pompejów. Wyjeżdżaliśmy ze stacji Sessa Aurunca – Roccamonfina o 7:25 (chyba). To niestety jedyny sensowny pociąg. Przy stacji jest parking za 1.5 euro/dzień. Do tego polecam 3 dniowy bilet turystyczny Bilet lub ArteCard . Jedno i drugie uprawnia do korzystania z pociągów regionalnych i komunikacji miejskiej w Neapolu. Na ArteCard dodatkowo 2 pierwsze muzea z darmo, a na następne jest zniżka. Ja kupiłem bilety turystyczne dla nastoletnich synów (bo muzea mieli za darmo), a dla dorosłych ArteCard.
  • mama.globtroterka 14.07.14, 08:40
    sasl a jak z powrotami z Neapolu? Bo właśnie jak sprawdzałam połączenia ze stacji Sessa Aurunca to szału z liczbą pociągów nie było
    --
  • Gość: sasl IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.07.14, 09:26
    Powrót wypada dużo lepiej między 15 a 21 są chyba 4 pociągi bezpośrednie. Praktycznie co godzinę.
  • mama.globtroterka 14.07.14, 09:28
    a to spoko :) dziękuję
    --
  • mama.globtroterka 14.07.14, 08:38
    Bardzo dziękuję wszystkim za rady :) Daliście mi sporo informacji do przemyślenia :D
    --
  • obserwatore.eu 11.07.14, 21:28
    Jeśli nie typowo turystyczne miejsca to w samym Neapolu Tunnel Borbonów (podziemne cysterny miejskie i tunel) - dwa kroki od Piazza, Pozzuoli (superwulkan, bulgocze ładnie), droga do Sorrento z malutkimi miasteczkami schodzącymi w dół (trzeba wjechać niżej, polecam np Meta), ale nie wjeżdżać do Sorrento. Mimo wszystko na Wezuwiusz (da samego widoku) warto wyjechać. Dla widoku warto wejść na zamek Casetllo Dell'Ova przy promenadzie (bezpłatny wstęp). Polecam wysepki np. Procida, malutka i malownicza - są regularne stateczki szybsze i wolniejsze. Oczywiście można zaglądnąć do Quartieri Spagnoli (tylko za dnia), tu mało zaglądają turyści a klimat typowo neapolitański jest... Pod Sant'Elmo - dla widoku.

Oczywiście pizza, mozzarella, caffe, baba, sfogliatella, lokalne winko...

Zapraszam: obserwatore.eu - blog o Pd Włoszech: wpis o Neapolu i osobny wpis o tunelach, o Wezuwiuszu, lokalnych przysmakach, kawie, dialekcie.
  • mama.globtroterka 14.07.14, 08:55
    obserwatore przeczytałam wpisy o Neapolu i Wezuwiuszu od deski do deski :) świetny blog.
    Pytanko mam odnośnie ceny wstępu na Wezuwiusz - opłata wynosi 15 euro od osoby? Nie wiesz czy są zniżki dla dzieci? I ile kosztuje parking na wulkanie?
    --
  • Gość: anthonyb IP: *.ip21.fastwebnet.it 14.07.14, 12:22
    Bilet kosztuje 10e. Dzieci do 10 lat nie placa.
    Parking kosztuje niewiele , nie pamietam dokladnie, okolo 2 e.
  • obserwatore.eu 14.07.14, 20:03
    Mamo.globtroterko;) 15eur to już cena z parkingiem: 10eur wejście+5eur zapłaciłam za parking. W zależności jak duże są dzieci: do 10 lat nie płacą nic, a powyżej płacą 8eur. Parking jest na samej górze, zaraz przy drewnianej budce gdzie sprzedają bilety. Po prostu trzeba jechać do końca:)
  • mama.globtroterka 15.07.14, 08:33
    wszystko jasne :) dzięki

--
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 15.07.14, 10:11
    Spytalam sie meza czy pamieya. Ostafino bylismy w polowie stycznia zawiezc znajomych. Weszlam tez z moim 5 latkiem. Maz mowi, ze nic nie placil za parking.
  • mama.globtroterka 15.07.14, 10:19
    A to spoko - ale nawet cena paru euro znośna :) planuję wakacyjny budżet i stad to pytanie. A jak podejście na wulkan z 5 latkiem? Poczytałam opinii i chyba spokojnie można się tam wybrać z takim maluchem? Ile zajęło Wam wejście - nie chcę się pchać w południe - myślałam o podejściu popołudniu. To dobry pomysł?
    --
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 15.07.14, 12:03
    Wejscie nie jest strome. Dziecko samo wchodzilo , bez zadnych problemow.Jedynie co to polecam zalozyc wyzsze buty. Na sciezce nie ma ubitej ziemi a osusuwajacy sie czarno szary piach. Dziecko trzeba bylo troche asystowac, w niektorych miejscach przy schodzeniu. Wejscie spokojnym spacerkiem to jakies 20 minut.
    W lipcu i sierpniu otwarte jest do 18 Tej . W czerwcu wrzesniu do 17 Tej. Od 9 Tej.
    Lepiej chyba rano. Na gorze moze troche wiac wiec nie zaszkodzi jakas koszulka z dluzszym rekawem.
    Jesli szczyt jest w chmurach , a to widac juz z dolu , istnieje mozliwosc, ze bedziemy brodzic we mgle na szczycie.

Co do parkingu, to nie jest chyba legalne pobieranie tam oplat, stad Tez sa rozbieznosci.
  • shilaa 15.07.14, 12:26
    Jesli szczyt jest w chmurach to - moim zdaniem - nie ma zadnego sensu wchodzic, bo to strata czasu. Sa trzy powody, dla ktorych warto wejsc na Wezuwiusza - widoki, krater i trzeci, zarezerwowany tylko dla tych, ktorzy jada tam skuterem/motocyklem, ewentualnie wlasnym autem - mozna sie usiasc na murku lub kamieniu mniej wiecej w polowie podjazdu i podziwiac widoki na zatoke skapana w sloncu, w ciszy i w zgodzie z natura :-)

Ja takze polecalam zawsze wchodzenie rano, jednak ostatnio coraz czesciej zmieniam zdanie. Bardzo czesto do wczesnych godzin popoludniowych szczyt pokryty jest chmurami, zeby odkryc sie zupelnie po poludniu. Poza tym, gdy slonce nie swieci juz tak mocno jak w poludnie, widocznosc jest lepsza i mozna bardziej cieszyc oczy.
  • obserwatore.eu 15.07.14, 15:31
    Aż wyglądnęłam przez okno: teraz widać podwójny stożek całkiem ładnie, choć ze wschodu nasuwają się chmury. Z moich obserwacji wynika, że jednak rano zawsze ładniej widać Wezuwiusza (więc i z Wezuwiusza widok będzie ostrzejszy). Natomiast, tak jak pisze Shilaa, po południu, zwłaszcza poza wakacjami kiedy słońce szybciej schodzi nisko, jest po porstu pięknie, bo zmieniają się kolory, słońce nie razi...
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 15.07.14, 16:23
    Na chmury nie ma przepisu ;-) czy rano czy Po popoludniu.
    A aura jest dosyc nietypowa jak na obecny miesiac.
  • mama.globtroterka 16.07.14, 15:24
    jesteście skarbnicą wiedzy :) dziękuję. będziemy próbować wstrzelić się w dobre "okienko pogodowe" :)
    --
  • mama.globtroterka 14.10.14, 08:58
    Shilaa, anthonyb, obserwatore.eu - jeszcze raz dziękuję za wskazówki. Dzięki Waszym radom wyprawa na Wezuwiusz była bardzo udana :) Jeśli macie ochotę to zapraszam na krótką relację globtroterek.blogspot.com/2014/10/wulkan-spioch-czyli-wyprawa-na-wezuwiusz.html
    --
    globtroterek.blogspot.com/
  • castellano89 16.07.14, 20:58
    A jak ma się sprawa z plażami? Ciężko cokolwiek wygooglować, właściwie prócz jakichkolwiek informacji o tych płatnych i 'kamieniach' nie ma.
    A auta raczej specjalnie po to by jechać na kąpiele wypożyczać nie mam zamiaru.

Pozdrawiam serdecznie
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 15.07.14, 11:08
    Mam do Ciebie pytanie, jako że Neapol znasz jak własną kieszeń. Będę wypoczywać w Marina di Ascea, mało jest informacji na temat tej miejscowości, być może i Ty jej nie znasz. Ale moje pytanie dotyczy wycieczki do Neapolu. Czytając opinie, zastanawiam się czy bezpieczniej będzie zostawić samochód na parkingu w Pompejach, przy wejściu do części archeologicznej i stamtąd dojechać do centrum Neapolu komunikacją publiczną (ponoć blisko parkingu jest przystanek z którego odjeżdżają do Neapolu pociągi albo autobusy).
  • shilaa 15.07.14, 12:16
    Znam, to jedyne miejsce w Kampanii, ktore ma piekne plaze (nawet jesli ja jezdze najczesciej jeszcze bardziej w dol do Palinuro i Marina di Camerota - polecam wybrac sie i tam).
    Jesli chodzi o parking to zaproponowane rozwiazanie ma tyle samo za, co przeciw. Pompeje znajduja sie 25 km od Neapolu, pociag Circumvesuviana jedzie 50 minut do stacji przy Piazza Garibaldi, w teorii kursuje co +/- 30 minut, w praktyce prawie zawsze sie spoznia, czasem nie kursuje w ogole, czesto odwolywane sa liczne kursy (bez zapowiedzi). Z drugiej strony jesli zdecydujesz wybrac parking w Neapolu (Brin lub Colli Aminei), te same 50 minut mozesz stracic w korku na autostradzie lub przy wjezdzie do miasta. Mozesz sie tez pokierowac cena, nie wiem ile kosztuje parking w Pompejach, te wymienione w Neapolu 1,30€ przez pierwsze 4 godziny, pozniej 0,30€/h. Osobiscie wybralabym parking w Neapolu - jesli bedziecie chcieli wrocic pozno wieczorem macie swiadomosc, ze oba parkingi sa czynne 24h/dobe i bedziecie mogli podjechac komunikacja miejska, nawet jesli nocna. O ile dobrze pamietam ostatni pociag Circumvesuviana do Pompejow odjezdza o 21:40 - to bardzo duze ograniczenie.

P.S. Koniecznie sprobujcie mozzarelle di bufala - ta z okolic Paestum, Roccadaspide (a wiec po drodze do Neapolu jadac z Marina di Ascea) jest najlepsza ze wszystkich mozzarelli produkowanych w Kampanii (i we Wloszech).
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 15.07.14, 12:27
    Bardzo Ci dziękuję za informację. A mozzarellę spróbuję na pewno, bo uwielbiam.
  • shilaa 15.07.14, 12:48
    Najlepsza mozzarelle, jaka znam produkuja w malym, rodzinnym zakladzie mleczarskim, ktore znajduje sie na trasie miedzy Capaccio a Roccadaspide - nazywa sie Caseificio della Masseria D'Elia. Warto zjechac te pare kilometrow, bo takiej mozzarelli w Kampanii juz prawie nie ma, tzn. w 100% z mleka bawolego, produkowanej w tym samym miejscu, w ktorym sie ja kupuje. Poza ich sklepem firmowym mozna ja kupic tylko raz w tygodniu w jednym sklepiku w Salerno. Maja tez w ofercie te sama mozzarelle, ale wedzona w naturalny sposob (a nie sztucznie).
    Z komercyjnych jedna z najlepszych (a moze najlepsza) jest Barlotti z Paestum.
    W kazdym razie w Paestum i Capaccio prawie kazda mozzarella jest dobra.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 15.07.14, 12:22
    Jak chcesz to mozesz i dojechac circumvesuviana. Jest stacja pompei scavi Villa misteri.
    Musisz kupic bilet u3. Wazny godzine kosztuje 2.90
    Calodzienny 8.40
    Calodzienny wazny w lykend 4.60.
    Jezdzie na piazza garibaldi jakies pol godziny.
    Albo dojedziesz do neapolu samochodem i zostawisz na ktoryms z parkingow o ktorych pisalismy powyzej.

Ascea jest znana w kampanii miejscowoscia wypoczynkowa.
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 15.07.14, 12:33
    Dziękuję za info. Ascea może jest znana ale mało o niej informacji w internecie. Pierwszy raz wybieram się do Włoch i rzuciliśmy się od razu na południe. Ale to już nie ważne, bo wyjeżdżam niebawem i tylko to się liczy.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 15.07.14, 16:39
    W ascei nie bylam. Bylam w zeszlym roku w caprioli w vilaggio stella del Sud i w przeszlosci w palinuro -vilaggio arco naturale.
    Bedzie fajnie zobaczysz tylko troche daleko z polski. Jedziecie samochodem czy wynajmujecie?
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 16.07.14, 07:36
    Jadę samochodem z przerwą jednodniową w Wenecji. Wiem że daleko, ale przeżyłam zeszłoroczna drogę do Bułgarii przez Rumunię, to myślę że gorzej nie będzie. Poza tym cały czas jest autostrada. Natomast prawie cała Rumunia to droga pas w jedą pas w drugą strone, masakra.
  • Gość: anthonyb IP: 93.49.90.* 16.07.14, 09:20
    Moze byc ciezko z wenecji do ascei w ciagu 1dnia. Kolo bolonii Czesto stoi sie i pare godzin. Napoli Salerno to Tez zakorkowana, no i pozniej na koncowym odcinku Battipaglia tam tez mozna stracic i ponad 2 godziny w korkach. Jaki to bedzie dzien tygodnia?
    Myslales moze z wenecji do orte o E45 czy nie bierzesz pod uwage? Ja wolalam tam jezdzic . Jest spokojniej , nie ma korkow. Ok. Nawierzchnia jest troche gorsza i jest pare objazdow ale jest nieplatna, dwupasmowa , rozdzielona.
  • Gość: kazekkazek IP: *.dynamic.chello.pl 16.07.14, 18:24
    Nie strasz mnie, że nie dam rady w jeden dzień. Z Wenecji wyjeżdżam w poniedziałek rano. Miałam nadzieję, że jeśli jest autostrada, która kosztuje bagatela ponad 40 EUR, to się jedzie i jedzie ... i na miejscu jestem po 12 - 14 godzinach.
  • obserwatore.eu 16.07.14, 20:38
    Ostatnio praktycznie co tydzień w poniedziałki rano jeżdżę z Caserty przez Salerno i Battipaglię. W wakacje praktycznie nie zauważyłam wzmożonego ruchu. Myślę, że dlatego, że villaggi zwykle działają od soboty do soboty, a alberghi niedziela-niedziela i wtedy jest ruch podbity jeszcze weekendowymi turystami. Jeśli trasa jest w poniedziałek powinno być ok. W zeszłą niedzielę zrobiłam tam/powrót Neapol - Rzym: też było całkiem czysto, nawet na bramkach. Natomiast jeśli jedziesz w sierpniu lepiej wyjechać przed świtem z Wenecji bo głównie wtedy Włosi mają wakacje, a w okolicy 15 sierpnia to już masakra. Tak jak pisze Antyhob, po zjeździe na końcu można sporo stracić - węższa uliczka, ruch, a na koniec dodatkowo zakrętasy...

Ale za to w okolicy Castellabate z Benvenuti al Sud i inne cuda...:)
  • kazekkazek 16.07.14, 21:02
    Trochę się uspokoiłam. Dziękuję za wszystkie informacje. Zamierzam wypocząć, najeść się fantastycznej pizzy i makaronów i oczywiście pysznej mozzareli, o której wspominała shillaa. Ale jeszcze jedno mam pytanie do włoskich bywalców. Czy we Wloszech nie ma problemów z zapłatą kartą Visa w sklepach? Pytam, ponieważ np. w Berlinie w wielu miejscach akceptowana była karta maestro, a jako klientka ing posiadam tylko vise?
  • jo.hanna 16.07.14, 21:37
    nie tylko z visą, ale też z innymi kartami kredytowymi bywa różnie, zwłaszcza w małych osteriach i trattoriach oraz sklepikach.
    --
    tylko <a href=http://wloszczyzna.blogspot.de/>włoszczyzna</a>
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 17.07.14, 09:47
    a bankomaty? tam chyba nie będzie problemów?
  • Gość: Karolina IP: *.tktelekom.pl 17.07.14, 13:53
    My mieliśmy vise classic i czasem były problemy, np w Niemczech i Austrii nie mogliśmy wypłacać nią z bankomatów, była skreślona na informacji na bankomacie. We Włoszech nie było problemów (raz chyba na bramce terminal nie chciał jej przyjąć). Niestety w tym roku bankomat we Włoszech nam ją wciągnął i nie odzyskaliśmy już jej.
  • shilaa 17.07.14, 15:00
    Z Visa czasem sa problemy (polecam lekture watku forum.gazeta.pl/forum/w,206,141331655,141331655,Rzym_dlaczego_karta_Visa_nie_dziala_.html ).
    W trattoriach, pizzeriach, kawiarniach itd. NIGDY nie plac karta, chyba, ze bedziesz stac przy kasie i widziec caly proces placenia. W wielu mniejszych sklepach nie maja terminali. W innych czasem bez powodu nie akceptuja kart zagranicznych (ja swoja polska Visa, ktorej obecnie nie uzywam we Wloszech, ale kiedys zdarzalo mi sie, nie moge placic np. w automatach do biletow Trenitalia).

Jesli chcesz wyplacic pieniadze z bankomatu, idz do banku, najlepiej do Banco di Napoli, bo ma wiele oddzialow i wysoki limit jednorazowej wyplaty (500 euro; pozostale banki 100-200 euro, w niektorych w ogole nie przyjmuja zagranicznych kart).

Na wloskim poludniu ludzie niechetnie placa karta i sprzedawcy niechetnie ja przyjmuja (poza sieciowkami typu Zara itp.). Najlepiej zawsze nosic przy sobie maly portfelik na monety (bardzo sie przydaja) i niewielkie kwoty w banknotach (np. 100 euro w banknotach 5,10,20 euro).
  • Gość: castellano89 IP: *.centertel.pl 17.07.14, 16:44
    Shilla, a jak ma się sprawa z plażami? Ciężko cokolwiek wygooglować, właściwie prócz jakichkolwiek informacji o tych płatnych i 'kamieniach' nie ma.
    A auta raczej specjalnie po to by jechać na kąpiele wypożyczać nie mam zamiaru.

Pozdrawiam serdecznie
  • shilaa 17.07.14, 17:09
    Plazami w Neapolu? W samym miescie jest plaza (platna) w dzielnicy Posillipo i dwie nieplatne w dzielnicy Bagnoli. Jest tez miniplaza przy promenadzie nadmorskiej. Sa tez duze kamienie w Posillipo i Bagnoli. I na tym koniec. Wykapac sie nie mozesz w zadnym z tych miejsc.

Najslynniejsza jest plaza Miseno, na koncu wybrzeza za Pozzuoli (jest dluga i piaszczysta, ale to takze ulubione miejsce tamtejszych mieszkancow do wyprowadzania psow). Jest caly pas wybrzeza w gore, az do Baia Domizia, ale nie ma ani jednego miejsca, w ktorym mozna by bylo sie wykapac (w Miseno tez nie polecam).

Wokol Neapolu nie ma ani jednego miejsca, w ktorym mozesz sie bezpiecznie wykapac. W miare czyste morze jest 170 km na poludnie od Neapolu, w Palinuro i Marina di Camerota. Do zaakceptowania w Sperlondze, 100 km na polnoc.

Byla juz o tym kiedys mowa na forum, ale powtorze, bo 9 osob na 10 nie rozumie albo nie chce zrozumiec. To, ze woda jest przejrzysta nie oznacza, ze jest czysta. Poziom skazenia morza bakteria Escherichia Coli w wielu miejscach przekracza normy nawet kilka tysiecy razy. Najgorzej jest w pasie wybrzeza od Salerno do Castellabate i w calej okolicy wokol Pozzuoli az do Baia Domizia. W calych Wloszech skazenie ta bakteria jest wieksze tylko w Adriatyku w okolicy Rawenny i Wenecji. Przyczyna sa przede wszystkim nielegalne odplywy sciekow.

Ja niestety wlasciwie nie kapie sie juz tutaj w morzu. Nie warto ryzykowac zdrowiem. Pisze to z wlasnego doswiadczenia, bo niestety zarazilam sie w ten sposob bakteria E.Coli. W Neapolu mnostwo mieszkancow cierpi z tego powodu na problemy urologiczne i z ukladem pokarmowym, slyszalam, ze najwiecej w calych Wloszech.
  • obserwatore.eu 18.07.14, 10:31
    Tak jak pisze Shilaa: trzeba uwazac. Polecam strone programu blueflag gdzie sa wszystkie plaze z interaktywna mapka (wybor po regionach). Kilka slow o programie i link: obserwatore.eu/lazurowe-wybrzeza-wloch-wybrac-czyste-bezpieczne-plaze/
  • Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 11:53
    W poblizu miasta jezdze sie kapac na Miseno. Bylam w zeszlym tygodniu. Plaza jest szeroka, piaszczysta, zejscie do wody lagodne.
    Troche dalej to juz w okolice Positano. na Procide.

w samym neapolu chyba tylko tu.
    www.gaiola.org/Itinerari_Visite.htm
    zamoczylabym nogi
  • mama.globtroterka 18.07.14, 12:02
    shilaa, obserwatore.eu dzięki Wam dowiedziałam się więcej niż po przeczytaniu tony przewodników :) bardzo dziękuję za info o czystości plaż. w mojej głowie rodził się niejasny obraz zakazu kąpieli w tym miejscu ale teraz to już wiem, że mamy szlaban na morskie kąpiele. Moje dziecię zachwycone, bo zdecydowanie preferuje kempingowe baseny ;)
    --
  • Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 12:23
    w baia domizia to ja bym sie nie kapala ale zawsze mozecie pojechac przed sperlonge to jakies 30 km dalej w kierunku rzymu.
    woda czysciutka
  • shilaa 18.07.14, 19:43
    obserwatore.eu napisał(a):

> Tak jak pisze Shilaa: trzeba uwazac. Polecam strone programu blueflag gdzie sa wszystkie plaze z interaktywna mapka (wybor po regionach). Kilka slow o programie i link: obserwatore.eu/lazurowe-wybrzeza-wloch-wybrac-czyste-bezpieczne-plaze/

Bandiera Blu niestety nie jest wyznacznikiem, a wrecz ociera sie o smiesznosc. Przykladowo morze w Pontecagnano obok Salerno uznawane jest za drugi najbardziej zanieczyszczony punkt we Wloszech, a Agropoli polozone kawalek dalej ma flage. Cala Zatoka Neapolitanska jest brudna, ale oczywiscie Capri musi miec flage. Adriatyk przy Rawennie to "zupa", ale Milano Marittima ma flage. To nie jest ranking czystosci wody i plaz, to jest w wiekszosci ranking najpopularniejszych wsrod turystow miejsc. W Polsce tez mamy podobne przyklady, przez lata morze w Gdyni Orlowie uznawane bylo za koszmarnie zanieczyszczone, ale w Sopocie nigdy :-)

Tak naprawde w calych Wloszech tylko kilka miejsc ma malo zanieczyszczona wode w morzu. Takie miejsca mozna znalezc na Sardynii, w Apulii i na wysepkach typu Pantelleria.

• Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 21:16
    Tu sie z shilaa zgodze. Rozne kryteria co do przyznawania tych flag. Czystosc wody to tylko 1 na 4. Pozostale to zagospodarowanie plaz, czystosc tychze, podjazdy dla inwalidow, kosze na smieci, przebieralnie itp. Itd.
    Czesto Czystosc wod badana jest na zlecenie operatorow przed sezonem a pozniej w czasie sa rozne afery i nawet zakazy kapieli na plazach.
  • obserwatore.eu 19.07.14, 12:55
    Chyba troszkę przesadziłaś. Nie uważam, że bandiera blu to ranking najpopularniejszych kurortów: np Rimini - najpopularniejszy od pokoleń wśród Wlochów kurort nie ma (albo trzeba podjechać do Misano albo Bellaria: te są najbliższe), a czysta Sardynia w tym roku straciła jedną flagę (choć, jak piszesz, to najczystsze miejsca). Ja uwielbiam wschodnie wybrzeża Kalabrii- cicho, spokojnie, bez tłumów, widoki cudne a morze rzeczywiście czyściutkie: właśnie tam, gdzie wbito 3 kalabryjskie błękitne flagi...

Dyskusje z wieloma przykładami można by toczyć dłuuugo;)

Ja na razie wybieram się na zasłużone klka dni nad morzem a i wam miłego wypoczywania wakacyjnego życzę:) Na czystych plażach! ;)

shilaa napisała:

> [i]obserwatore.eu napisał(a):
    >
    >
    > Bandiera Blu niestety nie jest wyznacznikiem, a wrecz ociera sie o smiesznosc.
    > Przykladowo morze w Pontecagnano obok Salerno uznawane jest za drugi najbardzie
    > j zanieczyszczony punkt we Wloszech, a Agropoli polozone kawalek dalej ma flage
    > . Cala Zatoka Neapolitanska jest brudna, ale oczywiscie Capri musi miec flage.
    > Adriatyk przy Rawennie to "zupa", ale Milano Marittima ma flage. To nie jest ra
    > nking czystosci wody i plaz, to jest w wiekszosci ranking najpopularniejszych w
    > srod turystow miejsc. W Polsce tez mamy podobne przyklady, przez lata morze w G
    > dyni Orlowie uznawane bylo za koszmarnie zanieczyszczone, ale w Sopocie nigdy :
    > -)
    >
    > Tak naprawde w calych Wloszech tylko kilka miejsc ma malo zanieczyszczona wode
    > w morzu. Takie miejsca mozna znalezc na Sardynii, w Apulii i na wysepkach typu
    > Pantelleria.
    >
  • shilaa 19.07.14, 14:30
    A jaka jest roznica miedzy Rimini a Misano czy Milano Marittima? Przeciez to obieg tej samej wody. Wlasnie dlatego ranking Bandiera Blu dla mnie jest totalnie nieobiektywny, a wrecz smieszny. To nie jest ranking czystosci wody i plaz, to jest ranking miejsc, ktore musza miec flage. Dlaczego Positano ma ja co roku a np. prawie nikomu nieznane Erchie nigdy (ktore maja o niebo piekniejsze morze i plaze)?
    Kalabria ma piekne plaze, ale zanieczyszczenie bakteriami jest olbrzymie w miejscach, gdzie blisko plazy sa domy. Podobnie jak w wielu miejscach w Kampanii, ludzie na potege odprowadzaja tam scieki bezposrednio do morza.
  • obserwatore.eu 18.07.14, 10:35
    Przy platnosciach online na stronach wloskich spotkalam sie juz kilka razy, ze tylko Mastecard akceptowali, tez mnie to zdziwilo... Przy platnosciach w sklepie nigdy nie zakwestionowali.
  • Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 10:34
    Ja mam teraz konto, od ponad 5 lat we wloskim ing. mam vise. jako , ze to jest konto online wyplacam tylko w bankomatach. choc ostatnio otworzyli oddzial w neapolu. nigdy nie mialam problemow z wyplata czy zaplata w sklepach. wiekszych czy troche mniejszycvh, chyba ze nie maja w ogole platnosci. a posluguje sie prawie wylacznie karta. oprocz zakupow w malym warzywnym czy rybnym, czy w malej piekarni.
    mieszkajac w polsce mialam konto w pekao sa i tez nigdy nie mialam problemow z bankomatami we wloszech.
    limit jednorazowych, dziennych czy miesiecznych wyplat zalezy od twojego banku i tam sobie musisz sprawdzic jaki on jest. ja we wloskim ing mam 250 € dziennie.

male sklepy czy restauracje czesto po prostu nie maja czytnikow ale troche wieksze samy je maja i na szybie przy wejsciu sa naklejki z kartami jakie akceptuja. czasem podczas wyprzedazy sklepy "udaja" , ze karty nie dzialaja, bo zwyczajnie nie chca.

do zaplaty za autostrade proponuje podjechac do okienka z obsluga i placic gotowka. kwota do zaplaty wyswietla sie na displeju przy kasie. i na miejscu skontrolowac reszte, bo czesto oszukuja.
    jesli oplata jest niewielka warto miec przygotowana kwote np. 2, 3 e bo zdarza sie , ze maszyna nie wydaje reszty bo jej nie ma czy jest uszkodzona.
    zawsze nalezy pobrac i zachowac bilet z bramki, gdzie wjechalismy , bo na tej podstawie placimy pozniej za dystans , ktory przejechalismy. Jesli biletu nie mamy zapacimy za cala autostrade np. z Mediolanu do Neapolu.
  • Gość: kazekkazek IP: *.advicom.pl 18.07.14, 11:52
    A stacje benzynowe, można płacić Visą?
    Pomijając paliwo, winiety i wycieczki, powiedzmy do Pompei, to shilla, (jak sie domyślam, mieszkasz na stałe we Włoszech) napisz ile mogę wydać na wakacjach w cztery osoby (w tym jedno dziecko) wiedząc, że sporą część posiłków będę przyrządzać sama, kupując na miejscu produkty. Na pizzę spaghetti też się wybiorę z rodziną, ale na pewno nie codziennie ani na wet co drugi dzień. Wino od czasu do czasu, lody pewnie codziennie dla dzieciaków? Tak mniej więcej
  • Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 12:14
    wino we wloszech to akurat nie jest wielki wydatek. Normalne, porzadne wino kosztuje w sklepie od okolo 2,50 za butelke 0,75. Bardzo dobre od 5-6
    Najprostsze pizze zaczynaja sie od okolo 3 e a koncza na 6 - 10. Napoje to srednio w lokalach 2-4 € za butelke litrowa lub piwo 0,6. do tego nalezy jeszcze doliczyc coperto 1,5 - 3 € za osobe i serwis 10- 15 % od calosci. do pizzy na wynos nie jest nic doliczane.
    Warzywa kosztuja okolo 1-1,5 € za kg, to samo z owocami. Arbuzy od 0,20 € za kg. mozzarella od okolo 9 |kg. Szynka gotowana (cotto) okolo 10|kg , tzw parmenska od ok. 15\kg.
    mieso mielone wolowe ok. 8\kg. wieprzowina jest tansza lub plus minus tyle za kg. w tym surowa kilebasa. piersi z kurczaka tyle samo.
    woda niegazowana jest w butelkach 2 l i kosztuje srednio 1-2,5 za zgrzewke 6 butelek. tyle samo gazowana tylko w butelkach po 1,5 l. napoje typu cola, fanta w butelkach po 1,5, 2 l okolo 1-1,5 za butelke. makarony od 0,5 - 1, 5 e za pol kg.
    chleb okolo 1,5 2 € za kg.
    butelka litrowa oliwy okolo 4€.
    danie w restauracji kosztuje okolo 10-12 €.
    lody to okolo 3 € za 2 smaki nakladane szpatulka.
  • shilaa 18.07.14, 20:14
    Napoje to sred
    > nio w lokalach 2-4 € za butelke litrowa lub piwo 0,6
    mozzarella od okolo 9 |kg
    Szynka gotowana (cotto) okolo 10|kg ,
    > tzw parmenska od ok. 15\kg.
    > butelka litrowa oliwy okolo 4€.

W Neapolu w pizzeriach piwo kosztuje 4-5 euro, w pubach 5-8 euro, mozzarella 12-14 euro za kg, cotto 12-18, parmenska 27-30, "crudo nazionale" 14-20, oliwa 100% wloska 7-8 euro za litr. Te same produkty w tym samym supermarkecie w Vomero i np. w Torre del Greco bardzo czesto maja rozne ceny. Mam na mysli przede wszystkim sery, wedliny, mieso, ktore pod Neapolem sa duzo tansze.

> danie w restauracji kosztuje okolo 10-12 €.

W restauracji kolacja na 2 kosztuje srednio 60-100 euro. Restauracja a trattoria to dwie rozne rzeczy. W przecietnej restauracji za 12 euro nie zamowisz nawet pierwszego dania, w trattorii masz dobre drugie.

Pomijając paliwo, winiety i wycieczki, powiedzmy do Pompei, to shilla, (jak sie domyślam, mieszkasz na stałe we Włoszech) napisz ile mogę wydać na wakacjach w cztery osoby (w tym jedno dziecko) wiedząc, że sporą część posiłków będę przyrządzać sama, kupując na miejscu produkty. Na pizzę spaghetti też się wybiorę z rodziną, ale na pewno nie codziennie ani na wet co drugi dzień. Wino od czasu do czasu, lody pewnie codziennie dla dzieciaków? Tak mniej więcej

Zalezy co bedziesz kupowac. Jesli pomidory w puszce, swieze warzywa itd. to bedziesz wydawac grosze. Jesli sery, wedliny - wiecej niz za pizze w pizzerii. Przykladowo w przecietnym sklepie spozywczym (salumeria) w Neapolu zrobienie dwoch kanapek (dwie bulki typu ciabatta, troche mozzarelli, 150 g szynki, troche oliwek i butelka wody) - 15 euro. Wlasciwie bardziej oplaca sie zjesc pizze albo kupic cos na wynos. Lody sa relatywnie drogie, kosztuja od 2,5 euro wzwyz (te we wloskich lodziarniach). Trudno powiedziec ile wydasz w 4 osoby, zalezy przede wszystkim od tego, co bedziesz kupowac. Mozesz wydac 10 euro dziennie, jak i kilkadziesiat.
  • Gość: anthonyb IP: *.ip20.fastwebnet.it 18.07.14, 12:19
    > A stacje benzynowe, można płacić Visą?
    a dlaczego by nie. zawsze sie mozna zapytac.
    czesto sa czynne do 20 tej. poza tym jest roznica w cenie paliwa jesli sie jest obslugiwanym przez pracownika. lub tankuje sie na stanowisku samoobslugowym. czasami te samoobslugowe nalezy najpierw zaplacic w automacie i tylko gotowka. na tych stanowiskach mozemy tankowac i poza 20 ta.
  • Gość: kazekkazek IP: *.dynamic.chello.pl 18.07.14, 21:04
    Dziękuję za wszelkie informacje, nie zrażam się, zamierzam się świetnie bawić i wypoczywać.
  • Gość: anthonyb IP: *.ip163.fastwebnet.it 18.07.14, 21:35
    Kazekkazek Ja zycze ci udanego wyjazdu i na pewno taki bedzie. Morze czyste jest, plaza , z pogoda pewnie Tez nie bedzie zle.
    Z ciekawosci Po powrocie napisz jak przebiegla podroz i cenowo jak sie odnalazlas. Bardziej w "moich" czy tych podanych przez shilaa.
  • kazekkazek 21.08.14, 11:52
    No, to wróciłam. Cała i zdrowa.
    Podróż w tamtą stronę minęła nawet spokojnie. Faktem jest, że Włosi nie używają kierunkowskazów, nawet na autostradach. Ale jadąc spokojnie można dojechać. W powrotnej drodze wpadliśmy w okolicach Florencji w korek, około 40 km. Nie było stłuczki, robót drogowych, nic. A korek był, byliśmy do tyłu okołu 3 godzin. Autostrada - 70 EUR w jedną stronę, ale licząc / km, to wychodzi jak u nas okolo 0,3 zł/km. Ceny we Włoszech około 2, czasami 3 x wyższe od naszych, przy czym przeciętny Włoch zarabia 4x więcej. Ciężko mi było wydawać 8-10 zł za bochenek chleba, ale cóż, za to pizza już dostępna 3-5 EUR. W sumie najdrożna z tego wszystkiego najdroższa była podróż (winiety i paliwo)Ascea jest ładnym, spokojnym miasteczkiem, gdzie oprócz kilku obcokrajowców - sami Włosi.
    Kapitalne imiejsce wypadowe,żeby zobaczyć między innymi Neapol, Pompeje, Monte Cassino czy Rzym. Polecam wszystkim, którzy przy okazji wakacji chcą odwiedzić te miejsca.
  • Gość: blix IP: *.static.sitel.net.pl 08.10.14, 09:25
    Witam,
    skoro już tak wiele powiedziano o zwiedzaniu, okolicy, jedzeniu parkingach etc...
    Ja mam takie babskie pytanie (wybieram się na kilkanaście dni w połowie października do Neapolu, Sorrento i na Ischię) - czy ktoś się orientuje gdzie najlepiej wybrać się na zakupy ciuchowe - mam na myśli raczej klasykę, niezbyt drogie ale raczej eleganckie rzeczy, mogą być jakieś fajne zagłębia używanych rzeczy, w każdym mieście jest coś takiego. Koleżanki pomóżcie ;)
  • shilaa 08.10.14, 13:18
    Neapol to od dluzszego czasu zaglebie chinszczyzny i podrobek, niestety. Coraz trudniej jest znalezc dobre ubrania w dobrej cenie. Postaram sie opisac rozne miejsca.

dzielnica Chiaia:

- Piazza dei Martiri, Via Filangieri, Via dei Mille, Via Calabritto, via Vittoria Colonna to miejsca, w ktorych znajduja sie butiki projektantow, najdrozsze butiki z bizuteria itp.
    - Via Carlo Poerio i okolice - malenkie butiki z kilkoma rzeczami na wieszakach, przewaznie dla kobiet 40+ (ceny bardzo wysokie).

dzielnica Vomero:

- Via Scarlatti i Via Luca Giordano (oraz wszystkie uliczki wokol) to handlowe deptaki dzielnicy Vomero. Sklepy z kazdej polki, od chinszczyzny po najdrozsze butiki.
    - Via Cilea, Piazza Medaglie d'Oro, Via Tino di Camaino i wiele innych glownych ulic dzielnicy Vomero/Arenella - mnostwo sklepow z nizszej/sredniej polki.
    - targ Antignano - zaglebie uzywanych rzeczy za 1-3 euro i wiele stoisk z tymi samymi ubraniami, ktore mozna znalezc 100 m dalej w sklepach (o polowe drozej).

centrum:

Glowne ulice handlowe to Via Toledo, Corso Umberto, Via Chiaia. Wiekszosc to bardzo tanie sklepy, w ktorych ubieraja sie wszystkie nastolatki z okolicznych dzielnic. Pozostalo jeszcze pare sklepow z teoretycznie wloskimi ubraniam, ale poza wyprzedaza maja kosmiczne ceny, zupelnie nieadekwatne do wzornictwa i jakosci. Pelno tam tez sieciowek (Zara, H&M, Tally Weijl, Bershka itd.). W Centro Antico mozna tez znalezc male sklepiki typu "pchli targ", z ubraniami i dodatkami vintage.

Kazda inna dzielnica ma swoje ulice handlowe, ale oferta to przewaznie te same wloskie sieciowki, ktore znajdziesz w centrum.

Z tych prawdziwie wloskich marek (pomijam projektantow, chociaz i oni czesto szyja obecnie poza Wlochami) zostaly juz tylko meskie koszule (chociaz wiele i tak uszytych w Rumunii i Albanii) i dodatki (w Neapolu np. najslynniejszy we Wloszech producent krawatow), wloskie buty to takze nie to, co kiedys. Mnostwo ubran z metka "made in Italy" szyje sie w Chinach (we Wloszech doszywa sie tylko guziki i dzieki temu na metce mozna napisac "made in Italy") lub w chinskich fabrykach na terenie Wloch (jest ich mnostwo). Wiekszosc ubran kobiecych czy strojow kapielowych wloskich marek nie grzeszy obecnie ani jakoscia, ani wykonaniem, ani wzornictwem, a od typowej chinszczyzny rozni je tylko cena. Przez port w Neapolu przewija sie wiekszosc chinskich butow, ubran i dodatkow na rynek europejski, pelno wiec tu sklepow z ich oferta. W roznych sklepach internetowych (nie podaje nazw... ;-) ) widze ogrom butow za 99-199 zl, ktore w Neapolu kosztuja w porcie 2-5 euro.

Pelno tu podrobek, sprzedaja je nie tylko imigranci na ulicach, ale sprzedaje je sie normalnie w wielu sklepach jako oryginaly. Wlosi wprost uwielbiaja podrobki i kupuja ich tony (zwlaszcza kobiece torebki, okulary i paski). Co druga dziewczyna w Neapolu (a moze i wiecej) chodzi z podrabiana torebka LV, Prada albo Chanel... Najczesciej podrabiana (i najczesciej kupowana) marka to Armani Jeans. Dalej Meltin' Pot, GAS, Levi's, Prada, Gucci, Louis Vuitton, Chanel, RayBan, Hogan i inne. W wielu perfumeriach sprzedaje sie tez podrabiane kosmetyki. Jest popyt, jest podaz, niestety.

Bogaty Neapol ubiera sie tez w modnych obecnie butikach typu showroom, ktore oferuja czesto pojedyncze egzemplarze roznych ubran, butow i dodatkow od projektantow i z tzw. sredniej polki. Te butiki znajduja sie czesto w prywatnych mieszkaniach lub z dala od szlakow handlowych. Mysle, ze najpopularniejszy showroom w miescie to Shabby Chic.

Nie nastawiaj sie na zakupy w Sorrento i na Ischii - te same ubrania w Neapolu kosztuja czesto o 75% mniej. Ostatnio w Sorrento zwrocilam uwage na stroj kapielowy za ponad 100 euro, ktory w Vomero niedaleko mnie widzialam za 30 euro.

Mozesz tez zajrzec do jakiejs wloskiej sieciowki (np. OVS). Najlepsza metoda jest jednak wchodzenie do roznych sklepow, czasem przez przypadek mozna znalezc cos ciekawego.
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 16.05.15, 19:51
    Czy ktoś mógby mi powiedzieć, jak najlepiej dostać się z hotelu na Garibaldi (niestety albo stety) na targ Antignano? Czy lepiej jechać tam rano czy obojętnie o jakiej porze? I jeszcze jedno, do jakiej godziny powrot do hotelu można uznać za bezpieczny?
  • shilaa 17.05.15, 01:20
    Bezposrednio metrem linii 1 ze stacji Garibaldi do stacji Medaglie d'oro, wyjscie na ulice Tino di Camaino. Targ z ubraniami itp. jest czynny tylko rano do 13-14. Po poludniu czynne sa tylko niektore stoiska z warzywami.
    Na ostatnie pytanie trudno odpowiedziec, bo jest zle skonstruowane ;-) Bezpieczenstwo jest pojeciem wzglednym, dla jednego przejscie przez plac o 12 bedzie traumatyczne, drugi wroci o 3 w nocy i powie, ze nic mu sie nie stalo. Powiedzmy, ze do zamkniecia sklepow (20:00) ruch jest bardzo duzy, po odjezdzie ostatnich pociagow i po zamknieciu metra (23:00) robi sie malo sympatycznie, nawet jesli ruch samochodowy na placu jest bardzo duzy do 1-2 w nocy.
    --
    Il Sole Tra I Vicoli - Neapol & Kampania
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.05.15, 10:30
    Bardzo dziękuję za informację.
    A czy mogłabyś, jesli to nie kłopot, powiedzieć do jakich ciekawych miejsc można dotrzeć z poszczególnych stacji metra linii nr 1? Tak na początek chciałabym oswoić się z miastem z bezpiecznego "punktu wyjścia". Chciałabym zobaczyć port, jakieś ciekawe muzea, park. Rozumiem, że na Pompeje i Wezuwiusza to najlepiej kolejką? Nie znam włoskiego i trochę obawiam się tej podróży. Czy w mieście są napisy w jeżyku angielskim (np. na stacjach, w sklepach)?
    Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.05.15, 10:33
    Oczywiście miało być w języku a nie JEŻYKU.
  • shilaa 17.05.15, 11:09
    > A czy mogłabyś, jesli to nie kłopot, powiedzieć do jakich ciekawych miejsc możn
    > a dotrzeć z poszczególnych stacji metra linii nr 1? Tak na początek chciałabym
    > oswoić się z miastem z bezpiecznego "punktu wyjścia". Chciałabym zobaczyć port
    > , jakieś ciekawe muzea, park.

A dlaczego port? ;-)

W centrum polecam Ci poruszanie sie tylko pieszo. Jesli chcesz zobaczyc np. wzgorze San Martino w Vomero i reprezentacyjny plac Vanvitelli i Via Scarlatti w tej dzielnicy to mozesz albo dojechac linia 1 to stacji Vanvitelii i pozniej podjechac do zamku autobusem albo mozesz wjechac prawie pod sam zamek koleja szynowo-linowa (funicolare).

Metro wykorzystasz wlasciwie wylacznie, zeby dojechac do Vomero i ewentualnie, zeby wrocic do hotelu z okolic Via Toledo , jesli bedziesz zmeczona dlugim chodzeniem ;-) W kazdym razie stacje metra od strony Piazza Garibaldi sa nastepujace: nieczynna jeszcze stacja Duomo (katedra i "wejscie" do Centro Antico od wschodniej strony), Università (wejscie do Centro Antico od poludniowej strony), Municipio (jesli bedzie otwarta; port pasazerski, Maschio Angioino (Castel Nuovo), Piazza Plebiscito, Palazzo Reale itd.), Toledo (tu warto dla samej stacji, poza tym jest to scisle centrum), Dante (wejscie do Centro Antico od strony zachodniej), Museo (Muzeum Archeologiczne), Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate (trzy stacje, przy ktorych nie ma nic do zwiedzania), Vanvitelli, Medaglie d'Oro. Nastepne stacje nie maja znaczenia turystycznego. Wiecej informacji na temat srodkow transportu itd. znajdziesz tez na moim blogu ilsoletraivicoli.blogspot.com.

Z ciekawych muzeow polecam Muzeum Archeologiczne, Capodimonte, Villa Pignatelli, Muzeum Korali. Jesli chodzi o parki to moj ulubiony to Parco Virgiliano w dzielnicy Posillipo (dojedziesz autobusem), polecam takze Villa Floridiana w dzielnicy Vomero (kilka krokow od stacji linii 1 Vanvitelli), na dluzsze spacery park Capodimonte.

Rozumiem, że na Pompeje i Wezuwiusza to najlepiej
    > kolejką?

Tak, Circumvesuviana.

Czy w mieście są
    > napisy w jeżyku angielskim (np. na stacjach, w sklepach)?

Coraz czesciej, ale mimo wszystko jest ich niewiele i sa bardzo chaotyczne (zdarza sie, ze w jakims nic nieznaczacym miejscu sa napisy po angielsku, a na glownej stacji nie). W muzeach, galeriach itp. wszedzie sa opisy po angielsku. Mysle jednak, ze bez problemu zrozumiesz wiele napisow wloskich.
    --
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.05.15, 13:20
    A jak na circumvesuviana mam się dostać z Garibaldi?
    Powiedz proszę, jak się ma do rzeczywistości to, co jest napisane w internecie - że aby coś zjeść czy wypić to najlepiej na wynos, bo wszędzie trzeba płacić jakieś horrendalne napiwki. Że napiwki jako takie, to zrozumiałe, ale trudno mi uwierzyć, że tak jest w rzeczywistości (ich wysokość). Nie lubię jeść i pić byle jak.
    I jeszcze jedna rzecz budzi we mnie trochę obaw. Mianowicie zakupy (wiadomo, że jest to nieodłączna część wyprawy każdej kobiety). Czy jeśli zakupię na jakimś bazarze (nie w sklepie) np. buty, pasek, torebkę, które mogą (i pewnie będą) podróbką, to mogę mieć z tego powodu problemy? Nie chcę kupować przedmiotów, które miałyby udawać inne niż są w rzeczywistości. Niemniej jednak, czy jeśli zobaczę np. torebkę, która będzie mi się bardzo podobała a będzie wzbudzała uzasadnione podejrzenie, że nie jest oryginałem, to czy mogę ją nabyć na własny użytek? Po zakupie powinnam obciąć metki?
    Przepraszam za taki nawał pytań. Jestem Ci wdzięczna za to, że poświęcasz swój czas i dzielisz się swoim doświadczeniem.
    Jeszcze raz dziękuję.
  • shilaa 17.05.15, 23:09
    > A jak na circumvesuviana mam się dostać z Garibaldi?

Glowna stacja Porta Nolana znajduje sie tuz za placem przy Corso Garibaldi, a na kolejna przejdziesz bezposrednio z dworca glownego Garibaldi.

> Powiedz proszę, jak się ma do rzeczywistości to, co jest napisane w internecie
    > - że aby coś zjeść czy wypić to najlepiej na wynos, bo wszędzie trzeba płacić j
    > akieś horrendalne napiwki. Że napiwki jako takie, to zrozumiałe, ale trudno mi
    > uwierzyć, że tak jest w rzeczywistości (ich wysokość). Nie lubię jeść i pić byl
    > e jak.

Masz na mysli oplate za nakrycie i obsluge? Obsluga (servizio) kosztuje przewaznie 10-15% rachunku, nakrycie (coperto) 1-3 euro od osoby. Czasem placi sie obie kwoty, czasem tylko nakrycie, innym razem tylko obsluge - nie ma reguly. Napiwek zalezy tylko od Ciebie, mozesz zaokraglic rachunek, mozesz np. zostawic 1-2 euro, mozesz tez nic nie zostawic, jesli obsluga Twoim zdaniem nie zasluzyla, a zdarza sie.

Jesli chodzi o zakupy to spij spokojnie ;-) We Wloszech, a juz zwlaszcza w Neapolu prawie wszyscy kupuja podrobki. Niemal kazda Wloszka ma w szafie podrabiana torebke i okulary, niemal kazdy Wloch paski, okulary i zegarek. Podrobki sprzedaje sie nawet w niektorych sklepach uchodzacych za luksusowe, gdzie kosztuja niewiele mniej od oryginalow. Tutaj ludzie wola zaplacic za podrobke niz dobrej jakosci rzecz ze sredniej polki. Jesli wiec zdarzy Ci sie kupowac cos podrabianego np. na ulicy - obejrzyj sie tylko przy placeniu czy w poblizu nie ma jakiegos policjanta lub straznika miejskiego, jesli nie ma to nie masz sie o co martwic.

> Przepraszam za taki nawał pytań. Jestem Ci wdzięczna za to, że poświęcasz swój
    > czas i dzielisz się swoim doświadczeniem.
    > Jeszcze raz dziękuję.

Nie ma za co :-)
    --
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 18.05.15, 17:54
    Witaj Shilaa.
    Chciałabym Cię jeszcze poprosić o informację, czy jadąc circumvesuviana z Garibaldi dojadę tymże i na Wezuwiusza i Pompeje. Czy to ten sam kierunek?
    Czy sądzisz, że da się jednego dnia (tak w normalnym tempie, relaksacyjnym raczej) obejrzeć jedno i drugie?
    Jak długo trwa podróż w oba te miejsca? I jeszcze jedno mi się nasunęło - jak nazywaja się te stacje (Wezuwiusz, Pompeje) - czy będę wiedziała sama, że to już? Będzie tak napisane np. jakoś Vesovio czy coś takiego? Taki domowowłoskie nazwy mi się wymyśliły...
  • shilaa 18.05.15, 19:06
    Tak, musisz wybrac pociag Circumvesuviana na trasie Neapol-Sorrento. Wysiadasz po ok 15-20 min. na stacji Ercolano Scavi (i stamtad busem dojedziesz na parking pod Wezuwiuszem), pozniej Pompei Scavi (ok. 30 min. z Neapolu). Circumvesuviana w teorii kursuje co 30-60 minut, w praktyce wiele kursow jest opoznionych lub odwolywanych. Jak najbardziej mozna zobaczyc w ciagu jednego dnia obie atrakcje, od Ciebie zalezy czy najpierw wybierzesz Wezuwiusza i pozniej Pompeje czy odwrotnie.
    --
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 19.05.15, 17:57
    Shilaa, a jak dotrzeć do najbliższej od Garibaldi sieciówki Oviese?
    A w jakich sklepach można kupić produkty Felce Azzurra?
    Shilaa, czy na lotnisku sprawdzają zawartość bagażu pod kątem rzeczy nieoryginalnych? Trochę się jednak obawiam kupowania tego typu produktów.
    Pytałaś mnie wcześniej, dlaczego pytam o port. A w tym porcie nie ma nic ciekawego do oglądania?
    Czy w Neapolu jest plaża warta tego, by na nią pójść?
  • shilaa 20.05.15, 01:36
    > Shilaa, a jak dotrzeć do najbliższej od Garibaldi sieciówki Oviese?

Najblizsza znajduje sie przy Via Nuova Poggioreale przy skrzyzowaniu, z Corso Malta, po drugiej stronie znajduje sie najslynniejsze neapolitanskie wiezienie. Nie polecam Ci tam absolutnie wizyty, to bardzo malo sympatyczna okolica. Duze OVS znajduje sie przy Via Kerbaker w dzielnicy Vomero, tuz za Piazza Vanvitelli - mozesz wpasc przy okazji wizyty na targu Antignano.

> A w jakich sklepach można kupić produkty Felce Azzurra?

W najrozniejszych drogeriach, supermarketach.

> Shilaa, czy na lotnisku sprawdzają zawartość bagażu pod kątem rzeczy nieorygina
    > lnych? Trochę się jednak obawiam kupowania tego typu produktów.

Pisalam Ci juz, ze nie masz sie czego obawiac :-) Nie sprawdzaja.

> Pytałaś mnie wcześniej, dlaczego pytam o port. A w tym porcie nie ma nic ciekaw
    > ego do oglądania?

Nie ma tam nic do zwiedzania.

> Czy w Neapolu jest plaża warta tego, by na nią pójść?

Niestety nie... Wiecej tutaj: ilsoletraivicoli.blogspot.it/p/faq.html Napisalam tam duzo wiecej na temat plaz w Neapolu i Kampanii.
    --
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 04.06.15, 22:43
    Shilaa, czy są w Neapolu takie miejsca, gdzie ludzie sprzedają swoje używane rzeczy? Widzę na wielu zdjęciach fantastyczne rzeczy - stare lampy, lustra, chusty. Niektóre są sprzedawane na ulicy jak widzę, inne w sklepach. Czy są tam jakieś nazwijmy to komisy? Czy odbywa się może jakis targ, gdzie każdy wyprzedaje swoje rzeczy zbędne w domu? Czy jest do tego konkretne miejsce i konkretny dzień? Jak to jest?
    Jadę w celu turystycznym oczywiście, ale widząc takie cuda, nie mogę przejśc obok takiej okazji obojetnie. Jestem gotowa wstać bladym świtem, by kupić takie cacka. Mąz nie będzie zachwycony moimi pomysłami włoćzenia sie po targach, więc chciałabym Cię poprosić o informację, by nie tracić czasu na zbędne poszukiwania.
    Serdecznie Cię pozdrawiam, dziękuję za pomoc i za Twój blog. Jesteś nieoceniona.
  • shilaa 05.06.15, 00:33
    W samym Neapolu od kilkudziesieciu lat istnieje pchli targ w dzielnicy Poggioreale, odbywa sie w kazda niedziele rano. Problem w tym, ze kiedys byl gratka dla kolekcjonerow i milosnikow staroci kazdego typu, obecnie ma juz z tym malo wspolnego i stal sie po prostu podniebnym smietnikiem - sprzedaje sie tam przede wszystkim malo wartosciowe rzeczy zbierane przez Romow w calym miescie w kontenerach na smieci, sporo tez roznych artykulow pochodzacych z kradziezy. Reszta to starocie z domow, prywatnych kolekcji, z niewiadomych zrodel. Wybierajac sie tam bardzo wczesnie rano mozna cos znalezc, ale biorac pod uwage, ze to jedno z najgorszych miejsc w Neapolu, raczej odradzalabym Ci wizyte.

Sklepy ze starociami, antykami, uzywana odzieza dobrej jakosci (kurtki skorzane itp.), markowymi okularami vintage znajdziesz w Centro Storico, glownie przy Via Costantinopoli i Via Salvator Rosa.

Z kolei targ Antignano w Vomero pelen jest stoisk z uzywana odzieza, chustami, apaszkami, torebkami itp. Widze tam codziennie tlumy dziewczyn i kobiet w kazdym wieku i roznych narodowosci. Jesli ktos ma w sobie spore poklady cierpliwosci i duzo szczescia to w stertach ubran i torebek mozna znalezc prawdziwe perelki vintage za 1-2 euro.

Wiele sklepow ze starociami kazdego typu znajduje sie tez pod Wezuwiuszem w centrum Ercolano.

> Serdecznie Cię pozdrawiam, dziękuję za pomoc i za Twój blog. Jesteś nieoceniona

Bardzo mi milo, dziekuje :)

--
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 12.06.15, 12:58
    Shilaa, czy targ Antignano to to samo co bazar, do którego wysiada się na stacji Medaglia? Czy Antignano też jest czynny od wtorku do soboty w tych samych godzinach?
    Powiedz jeszcze, proszę, czy w mojej okolicy będą jakieś sklepy z takim prawdziwym włoskim makaronem (nie z supermarketu), ktory mogłabym np. komuś przywieźć bez wstydu?
  • shilaa 12.06.15, 20:20
    Targ Antignano znajduje sie za placem Medaglie d'Oro i za placem Degli Artisti. Jedna czesc to stoiska z odzieza, butami, owocami, warzywami itd., druga to wlasciwie same owoce, warzywa, ryby itp. Obie czesci sa czynne codziennie od wczesnych godzin rannych do ok. 14:00, czesc stoisk z warzywami takze po poludniu. W przypadku deszczu znacznie krocej. Najmniej stoisk i najmniejszy ruch jest w poniedzialek, najwiecej stoisk i ludzi znajdziesz w piatek i sobote.
    Jesli chodzi o makaron to ten "artigianale" (od malych producentow) znajdziesz w wiekszosci malych sklepow i w wielu supermarketach. I nieprawda jest, ze ten z supermarketu jest gorszy czy wstydem byloby go podarowac - raz, ze supermarkety maja na ogol ten sam makaron, co salumerie, a dwa, ze najlepszy makaron to De Cecco, ktory znajdziesz prawie wszedzie i jest to marka komercyjna.
    --
  • Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 12.06.15, 21:18
    To świetnie z tym makaronem, że nie będzie to żadnym problemem i że się nie wygłupię z takim podarunkiem.
    Shilaa, czy wobec tego, co napisalaś, czy aby udać się na ten targ Antignano nalezy wysiąśc na stacji Medaglie?

Mam jeszcze do Ciebie takie pytanie - czy będąc na lotnisku o godz. 21.00 bedziemy mieli możliwośc skorzystania z autobusu jadącego do miasta? Czy ten autobus dojedzie na Garibaldi (będziemy w hotelu Ideal)? Czy może jdnak lepiej wziąc taksówkę? Co o tym sądzisz?
  • shilaa 13.06.15, 11:11
    Tak, wysiadz na stacji Medaglie d'Oro.
    Powinnas sie jeszcze zalapac na autobus z lotniska, ktorym dojedziesz bezposrednio na Piazza Garibaldi. Ja bym wybrala taxi z wygodnictwa i z uwagi na godzine ;-)
    --
  • anthonyb 10.10.14, 23:26
    Polecam wybrac sie tu
    www.mcarthurglen.com/it/la-reggia-designer-outlet/it/
    Lub Np tu
    www.vulcanobuono.it/il-centro/dove-siamo
    Niestety w kwestii uzywanych rzeczy nie moge pomoc, bo ich nie kupuje.

--
    kuchnia pod wulkanem
    kuchnia pod wulkanem
  • drakaina 16.11.14, 11:27
    Chyva nikt jeszcze nie wrzucił Museo San Martino - na wzgórzu poniżej zamku Sant'Elmo, moim skromnym zdaniem ciekawsze od samego zamku, ale trzeba nieco cierpliwości, żeby je całe zwiedzić, bo większość kolekcji jest dostępna tylko z przewodnikiem o "określonych" (formalnie, bo w praktyce różnie to bywa) godzinach. O zwiedzenie tej, która mnie interesowała, musiałam się nieźle naupominać, ale w końcu się udało.

Jeśl chodzi o restauracje w pobliżu miejsca zamieszkana, to polecam pizzerię (nazwę zapomniałam) na Corso Garibaldi u wylotu ulicy Giuseppe Pica. (Skądinąd są na niej hotele sympatyczniejsze niż na samym Piazza Garibaldi, no i spokój większy, mimo że dzielnica ta sama).

A siarkowy wulkan w Pozzuoli nazywa się Solfatara, a nie Pozzuoli. Jest cudowny. W okolicy warto zobaczyć ruiny Bajów, jednego z najważniejszych starożytnych kurortów, oraz Piscina Mirabile w Miseno (ogromna rzymska cysterna), oraz Cumae i Lacus Avernus.

--
    Scribere necesse est
    Wariacje operowe
    Antiquitates
  • Gość: Castellano89 IP: *.free.aero2.net.pl 17.05.15, 08:21
    Napoli Termini i deptak.
    Fantastyczni złodzieje.
    Radziłbym trzymać plecak (o ile korzystasz) z przodu, kasę również.
    Ci magicy czynią cuda.
    Nigdzie indziej takich nie uświadczyłem naocznie.

• Gość: baska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 19.05.15, 18:33
    W takim razie lepiej nosić przy sobie gotówkę rozłożoną w kilku miejscach czy lepiej korzystać z karty i nie pokazywać pieniędzy?
  • shilaa 20.05.15, 01:42
    Napoli Termini i deptak.

Chyba zapomniales przecinka...

W takim razie lepiej nosić przy sobie gotówkę rozłożoną w kilku miejscach czy lepiej korzystać z karty i nie pokazywać pieniędzy?

Najlepiej nosic maly portfelik z monetami i portfel z banknotami, powiedzmy o sumie kilkudziesieciu euro. Z karty korzystaj jak najmniej, z Visa jest duzo problemow (z Mastercard nie), wiekszosc malych sklepow nie ma terminali, z kolei wyplacanie z bankomatow w wielu miejscach jest malo bezpieczne.
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka