31.07.12, 19:17
heroicznej walki młodych ludzi,żołnierzy AK,szarych szeregów w obronie
Warszawy,w obronie ludzkiej godności,w obronie Polskości.
Godzina W - 17.00 dnia 01.08.1944

Pamiętajmy...
Baczyński,Gajcy i inni mniej znani polegli w słusznej sprawie.
Przekaz powinien być ciągły,aby nasza młodzież rozumiała ,
szanowała tragiczne losy Powstania Warszawskiego.
Jestem za pokazywaniem rekonstrukcji tych zdarzeń,aby owe wydarzenia
otworzyły umysły w naszych "szybkich czasach".

--
forum.gazeta.pl/forum/f,207963,Szanujmy_wspomnienia.html
Edytor zaawansowany
  • lvova 31.07.12, 19:32
    27 grudnia 1918 r wybuchło Powstanie Wielkopolskie,jedyny zryw powstańczy zakończony sukcesem. Czy kiedyś doczekamy czasów by Powstanie Wielkopolski,a także Powstania Śląskie były w równym stopniu czczone,świętowane i pamiętane jak Powstanie Warszawskie?

Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy nigdy nie otrzymali należnego im hołdu. Przed IIWŚ nie starczyło czasu,w czasie wojny gnębili ich niemieccy okupańci,Powstańcy ginęli masowo w hitlerowskich obozach,garstka tych którzy przeżyli nie byli też pupilami komuny,a gdy nastała wolna Polska nie było ich prawie wcale. Czekam czasów gdy i o tych powstaniach będzie tak głośno,rocznice wybuchu będą tak samo hucznie obchodzone jak 1 sierpnia.
    --
    http://gify.magazynek.org/pictures/Flagi/Flagi%20O/Olimpijskie/Olimpijskie%2003.gif

Bez Granic
  • lidka449 31.07.12, 19:51
    może to już bardziej odległe czasy i pamięć słabsza.
    a tak w ogóle jeszcze kilkanaście lat i historia będzie tematem dla wybranych.
    --
  • lvova 31.07.12, 20:20
    jest prostsze wytłumaczenie,kilka tysięcy żyjących powstańców plus ich rodziny równa się całkiem spora ilośc głosów w wyborach,ot i cała filozofia.
    --
    http://gify.magazynek.org/pictures/Flagi/Flagi%20O/Olimpijskie/Olimpijskie%2003.gif

Bez Granic
  • zetka50 31.07.12, 22:33
    nie wszyscy lubią historię, ja byłam cienka w szkole, te daty we łbie nie chciały się zapamiętać i ściagałam na sprawdzianach big_grin
    --
    http://s10.rimg.info/47377e61c994de54df33270795128f64.gif
  • skuter44 01.08.12, 13:15
    Dyskusja o innych powstaniach , w tym Wielkopolskim i Sląskich jest bardzo zasadna.
    Ja narażę się. Zadam podstawowe pytanie (mało kto go zadaje a już mało kto chętnie i mądrze na nie odpowiada).
    Jaki był jakiś logiczny i militarny sens wywołania beznadziejnego zrywu powstańczego mieszkańców Warszawy i doprowadzenia do śmierci 170 tys. osób, w tym 16 tys. żołnierzy ?

Nie pytam o cel polityczny. Cele polityczne nie powinny być realizowane kosztem życia tysięcy ludzi.
  • lidka449 01.08.12, 13:38
    trudno jednoznacznie odpowiedzieć ,aby nie narazić sie na śmieszność;
    w czasach głebokiego komunizmu była cisza w eterze o żołnierzach AK, o powstaniu w-wskim
    wiadomo było to bardzo niewygodne.
    czy teraz temat zbytni rozdmuchany ?
    nie wiem ...
    --
  • skuter44 01.08.12, 13:48
    Zdania ankietowanych ponad 2 tys. czytelników GW są podzielone. Oto wynik sondy.

Czy 1 sierpnia zatrzymasz się na 1 minutę o godz. 17, by upamiętnić wybuch Powstania Warszawskiego i wszystkich, którzy w nim zginęli?

42%
    Nie, to była nasza klęska (935)

34%
    Tak, to był wielki zryw Polaków (758)

15%
    Nie obchodzę rocznic (328)

9%
    Nie wiem, co zrobię (208)

Liczba oddanych głosów: 2229

Więcej... wyborcza.pl/0,0.html#ixzz22IHtpmT5
  • lvova 01.08.12, 13:53
    Hm,no nie wiem,bo jak sięgam pamięcią to jakoś w szkole uczono o PW i przypominano rocznicę wybuchu,była tez spora literatura,sporo tez filmów "Kanał""Eroica""Kolumbowie"Godzina W""Urodziny młodego Warszawiaka""Dzień czwarty" tyle z głowy.Mówiono o Szarych Szeregach,harcerze robili swoje "akcje" więc było.

--

Bez Granic
  • lidka449 01.08.12, 19:09
    owszem w wąskim zakresie przekazywano nam pewne treści,
    które były wygodne dla ówczesnych władz,
    dopiero po 1989 temat został otwarty na nowo.
    czy ktoś, wspominał o biernej i wrogiej postawie sojuszniczej
    armii ze wschodu - nie to by było niepolitycznie.
    zakłamania,błedny przekaz to błędne koło
    czy w serialu "Polskie drogi" poruszono wątek o powstańcach w-wskich,
    o AK nie ,lepiej było uśmiercić głównych bohaterów
    wszystkie wymienione przez Ciebie tytuły filmów znam.
    jak każdy zresztą.
    pokazana :walka,patriotyzm,bohaterstwo,tragizm,beznadzieja ...
    to tylko pół prawdy tej wygodnej.

--
  • lidka449 01.08.12, 19:27
    jak dotrzeć z historią do młodego pokolenia,aby jednocześnie
    nie "zadeptać" wartości, a jednocześnie pokazać w nowej formie
    jestem za link poniżej :
    www.google.pl/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DWIAkH2qaGss&rct=j&sa=X&ei=CGYZUJngJsyKswak1oGwCg&ved=0CFYQuAIwAg&q=lao+cze+piosenki+z+powstania+warszewskiego&usg=AFQjCNF0Xmapw73VNcVEnpn8tAnrspxnOw&cad=rja
    --
  • wirujacypunkt 01.08.12, 19:39
    Piękne, chwytająca za serce i obu już nikt, nigdy nie musiał z kostuchą grać o życie z powodu wojen i powstań.
  • lidka449 01.08.12, 19:56
    tak mnie też porywa za serce .
    --
  • lidka449 01.08.12, 20:10
    słyszałam coś nie coś o tym zespole,Jurek Owsiak o nim opowiadał
    inny czas,inne bity ale może właśnie o to chodzi
    oby tylko z szacunkiem do minionego i bez komercji.
    --
  • wirujacypunkt 31.07.12, 20:18
    Mam ogromny szacunek i podziw dla Powstanców Warszawski. Z zapartym tchem czytałam książki wspomnieniowe, napisane przez byłych powstańców. Załasza ksiązka opowiadająca historię Batalonu Parasol, była dla mnie prawdziwym przeżyciem, ale w miarę jak poznawałam historie Powstania Warszawskiego, a zwłaszcza genezę powstania i stosunek niektórych przywodców do ówczesnych realiów, zweryfikiwałam niektóre swoje poglądy na Powstanie Warszawskie.
    Jedno jednak pozostało niezmiennie takie samo. Szacunek dla młodych ludzi, którzy niemal golymi rękomi, walczyli z Niemcami.
    Wspominasz zapomniane powstania, które dla nas Polaków, powinny być tak samo ważne, jak Powstanie Warszawskie.
    Z tej racji, ze mieszkam na Śląsku przez cała swoje życie (nie jestem rodowitą Ślązaczką), Powstania Śląskie są mi szczególnie bliskie.
    Starałam się w miarę swoich możliwości, dowiedzieć się mozliwie dużo o historii rodzin, uczestników Powstań Sląskich.
    Ludzie Ci w większości przypadków przeżyli prawdziwą gehennę. Na podstawie wielu hostorii, można napisać powieść sensacujną.
    Ludzie Ci byli gnębienie w czasie wojny przez Niemców, po wojnie patrzano na nich podejrzliwie, traktowano jak Niemców. Po wkroczeniu Rosjan na Śląsk, kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków zastało wywiezionych do pracy w kopalniach. Właściwie tak do końca nie jest wiadomu ilu Ślązaków wywieziono. Różne źródła podają, różne liczby.
    Wróciło po latach bardzo niewielu.
    Rządy upominają się o Katyń i słusznie. Nigdy jednak nie słyszałam, żeby ktoś upomniał się o Ślązaków zamęczonych w Rosji.
    Dzisiaj stara się nawet umniejszyć rangę Powstan Sląskich.
    Miało być o Powstaniu Warszawskim, a ja rozpisałam się o Powstaniach Śląskich, mam jednak nadzieję, że z tego powodu nie nakrzyczycie na mnie za bardzo.
  • lvova 31.07.12, 20:29
    Dokładnie tak jest jak napisałaś,Powstańcy Warszawscy chcą uchodzic za jedynych patriotów i chcą by wszyscy uważali że tylko oni są prawdziwymi bohaterami,nie chcę im tego odbierac a ujmowac ich zasług,ale są tez i inni i o nich należy pamiętac,bo niby dlaczego ma byc tak,że Powstanie wielkopolski czy Śląskie spycha się do rangi wydarzenia,lokalnego,regionalnego,a Powstanie warszawski do rangi narodowej.
    --

Bez Granic
  • lidka449 31.07.12, 20:51
    o polityce mądrzyć się nie będę.(polityka,religia to tematy,które staram się unikać)
    faktem,że Powst.W-wskie jest bardziej nagłośnione.
    natomiast o Powstaniach Sląskich niewiele ,
    Kazimierz Kutz w filmie "Sól ziemi czarnej" poruszył trochę tematykę ...
    to za mało,aby uświadamiać.

--
  • lidka449 31.07.12, 20:32
    nie skądże dobrze,że o tym piszesz.
    --
  • wirujacypunkt 31.07.12, 21:17
    Wszystkie powstania, jakie przewalily się przez nasz kraj, to wynik działań politycznycha, ale ja staram się patrzeć na te wszystkie wydarzenia, jak na kawał historii mojej, naszej Ojczyzny.
    Staram sie być obiektywna w swoich ocenach. Staram się, ale nie wiem,czy mi się udaje ?
    Pisząc o wszystkich powstaniach, niestety nie da się uniknąć odniesień polityczych. Jedno z drugi jest ściśle powiązane.
    Cieszę sie, ze nie macie pretensji o to, że tak rozpisalam się o Powstaniach Śląskich.
  • lvova 31.07.12, 21:19
    A mnie cholernie boli,bom wnuk powstańca wielkopolskiego,te nierówne traktowanie .
    --

Bez Granic
  • lidka449 31.07.12, 21:27
    to patriotyzm w Tobie w genach,ja wiem tylko,ze moi dziadkowie
    walczyli podczas II wojny ...
    --
  • wirujacypunkt 31.07.12, 21:47
    lvova napisał:

> A mnie cholernie boli,bom wnuk powstańca wielkopolskiego,te nierówne traktowani
    > e .

Rozumiem i nie dziwię się, ze to boli, ale skoro Twój dziadek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, znajdź ludzi podobnie myślących i czujących, powalczcie o pamięć, bo warto.
    Zyczę powodzenia w działaniu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka