• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

lęk przed publicznym wystąpieniem

• 20.10.11, 11:33
    Paralizujący lęk, jesli juz muszę wystąpić na zajęciach na studiach to czuje w głowie zawirowania, zupełną pustkę, nie potrafię się opanować, wszystko zapominam i wydukuje coś z ledwością . Bardzo szybko sie denerwuje. Poza tym wszystko ze mna w porzadku: miałam udane dziecinstwo, mam udanych przyjaciol, mam udanego chłopaka. I chociaz wiem, ze przeciez grupa mnie zna, ze tam siedzi jedna i druga koleznka to cała drżę przed takim wystąpieniem drze w dosłownym znaczenie kolana, rece mi sie trzesa, dygotam jak osika. Co ciekawe w zeszłym roku miałam mnostwo wystapien publicznych i jeden, drugi raz sie bałam, a potem juz było w porzadku przedstawiałam cos z usmiechem na ustach więc przełamałam się, teraz znowu była przerwa i znowu sie bardzo boję. Najbardziej boję się moze nie własnych prezentowanych prac, chociaz to tez ale boje sie kiedy ktoś niezapowiedziabnie bierze mnie na srodek i kaze w jednej chwili coś własnego, kreatywnego wymyślić to lęk mnie wtedy paralizuje. Nie jestem człowiekiem otwartym ale tez zamknieta nie jestem, kims takim po srodku. Lubie rozmawiac z ludzmi ale w mniejszym towarzystwie. Czy mogę jakoś pokonać strach? skad to się bierze? moze sa jakies ksiazki na ten temat?
    Edytor zaawansowany
    • 20.10.11, 13:38
      ma ktoś jakieś pomysły? jak zwalczyć ten lek?
      • 25.10.11, 22:10
        akurat w tym wypadku stawialbym/wyjatkowo/ na behawioryzm ,tj male i icoraz wieksze proby mowienia publicznego-od grupek 2-3 osobowych do coraz wiekszych,od krotkich ale spokojnych wypowiedzi do coraz dluższych,małymi kroczkami:)
    • 25.10.11, 11:50
      Na nieśmiałość cierpi (tak, to choroba) w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi. To paradoks że w świecie w którym dobrem najwyższej wagi jest otwartość pewność i przebojowość nieśmiałość robi taką "karierę". Ale jest na to dobre uzasadnienie: nie wszyscy po prostu są w stanie poddać się presji, nie maja też takiej siły przebicia jak inni otaczający ich ludzie a widząc że nie dadzą rady przedostać się przez głosy innych po prostu się wycofują. Przełamanie tego lęku wymaga ogromnej pracy, ale się opłaci. Musisz się przełamać, ale zacznij od drobnostek. Np poćwicz wystąpienie przed mniejszą grupą znajomych osób, nie zmuszaj się do wystąpień, ale jeśli już to robisz postaraj się przygotować perfekcyjnie. Często jest tak że paraliżuje nas strach przed tym że nie będziemy czegoś wiedzieć (na studiach to bardzo częste). Przygotuj sobie też kilka formułek na wypadek pytań na które nie znasz odpowiedzi. Nie daj się zaskoczyć i pewnie odpowiedz: np: "W tej chwili nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie, ale sprawdzę i z pewnością wam to przekażę", możesz też pomyśleć nad jakimś zabawnym zwrotem jeśli występujesz przed znaną Ci grupą np: "no toś mnie zaskoczył tym pytaniem:)". jeśli uda Ci się sprawić, że choć kilka osób się zaśmieje od razu nerwy się uspokoją i będzie Ci łatwiej.
      Musisz zdać sobie sprawę, że nie musisz wiedzieć wszystkiego, grunt, żeby dobrze to przekazać innym. Gdy odpowiadasz np na egzaminie, staraj się równomiernie oddychać, wiedz że nie wymaga się od Ciebie odpowiedzi natychmiast, możesz mieć chwilę na zastanowienie się i wykorzystaj ja na kilka wdechów i skupienie się na wybranych myślach.
      Może ten artykuł Ci choć trochę pomoże: gosc.psychospace.pl/strefa_wiedzy/1/67/
      Polecam też książkę: "10 prostych sposobów na nieśmiałość" Martin M. Antony
      • 02.04.12, 18:08
        Niesmialosc nie jest choroba.
        Nie wmawiajmy sobie chorob.
        Sa ludzie niesmiali, ktorzy wiecej dobrego zrobili od tysiaca smialych.
        --
        Recenzja książki, która niebawem pojawi się, KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ, CZYLI MÓJ PEEREL: www.netkultura.pl/13551/zygmunt-zeligowski-wyliniala-potrzasajac-grzywa-stary-kon-sie-usmial/
    • 26.10.11, 18:02
      To czego czasami nie lubimy kochamy za jakis czas. Moze potzrebny ci trening? Trenuj sama w domu albo przed kims zaufanym to pomaga.

Poza tym tam na sali siedzi masa osiolkow, niestey a ty jedyna jestes ktos...chocby takie nadmuchane mtyslenia pomaga...

Ale pamietaj za jakis czas bedziesz uwielbiac te publiczne wystapienia...
      --
      Hipnoza regresyjna
      • 26.10.11, 18:41
        dzięki:)wszystkie rady wziełam sobie do serca:)
      • 02.04.12, 18:09
        O na przyklad.

--
        Recenzja książki, która niebawem pojawi się, KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ, CZYLI MÓJ PEEREL: www.netkultura.pl/13551/zygmunt-zeligowski-wyliniala-potrzasajac-grzywa-stary-kon-sie-usmial/
    • 27.10.11, 12:01
      musisz iśc na kurs. tam cie otwarcie ocenią. zobaczysz się na video. dostaniesz rady, poćwiczysz i zejdzie z ciebie ten diabeł. ja tez tak miałem.
    • 22.03.12, 13:42
      forum.gazeta.pl/forum/w,49183,96750910,96750910,jak_radzic_sobie_z_trema.html
      forum.gazeta.pl/forum/w,210,116663956,116663956,Jak_opanowac_strach_przed_wyst_publicznymi_.html
      forum.gazeta.pl/forum/w,99,22739687,22810057,Re_mam_lek_przed_wypowiadaniem_sie_w_wiekszej_gr.html
      forum.gazeta.pl/forum/w,16,75862000,75862000,moja_mega_fobia_.html
      forum.gazeta.pl/forum/w,210,3897603,,A_JA_SIE_BOJE_PUBLICZNYCH_WYSTAPIEN_.html?v=2
      --
      Każda kobieta uważa się za niezastąpioną, choć sądzi,
      że sama mogłaby zastąpić bez trudu każdą inną. Pitigrilli
    • 23.03.12, 17:07
      wiem o czym mowisz,
      specjalnie sie zglaszam zeby sie sprawdzic
      i zeby to przezwyciezyc jak jest okazja publicznego wystapienia
      ale to jest dla mnie tortura i masakra
      po prostu zaczynam sie trzasc
      staram sie ale nie potrafie tego kontrolowac
      moze wlasnie dlatego ze sie staram zyskac kontrole nad soba
      jest gorzej, nie potrafie tego opanowac
      nie wiem o co w tym chodzi
      jakies pierwotne instynkty czy co, nie wiem
      --
      "Był czas mrusztławy, ślibkie skrątwy
      Na wałzach wiercząc świrypły,
      A mizgłe do cna borogłatwy
      I zdomne świszczury zgrzypły."
    • 23.03.12, 18:38
      zrób z tego walor :-) dzien dobry panstwu, dziś miałam wam zaprezentować to i to, ale niestety prezenter zemdlał.
      i kontynuuj, jakbyś ten fakt, że zamdlał miała za sobą. Staraj się wytłumaczyć jak najlepiej problem przedstawiony w prezentacji, skup się na nim, reszta i tak jest ważna ale nie tak ważna, poza tym publika zapomni w pół godziny, o czym mówiłaś. Bez urazy, ale to nie jest dla nich ważne w żadnym aspekcie ich życia.
    • 24.03.12, 23:27
      Idz do lekarza niech wypisze ci lek na to. Nazwy nie pamietam...Pomaga natychmiast.
      --

Uwaga: Ascendent w Skorpionie!
    • 02.04.12, 16:02
      efektywnie, to świetnie trafiłeś!

Jeżeli sen z powiek spędza Ci, któryś z poniższych problemów:

- fobia
      - lęk przed wystąpieniami publicznymi
      - silne negatywne emocje
      - depresja
      - nieśmiałość, czy brak pewności siebie
      - kompleksy
      - nawykowe lub kompulsywne zachowania, jak jedzenie słodyczy, obgryzanie paznokci, czy inne
      - silny stres
      - poczucie winy

lub towarzyszy Tobie inny problem, albo jest obszar, w którym chciałbyś / -abyś lepiej funkcjonować - skorzystaj z wielkiej okazji DARMOWEJ SESJI zmiany osobistej.

Wypełnij formularz, który znajdziesz tutaj: www.nafnaf.pl/formularz.doc i prześlij go na adres: projektzmiana@nafnaf.pl

*Sesje prowadzone są przez doświadczonych coachów, psychologów i terapeutów.
      ** Klient nie ponosi żadnych kosztów.
      *** Sesje nagrywane są na kamery, a Klient podpisuje zgodę na wykorzystanie zebranego materiału audio i video.
      **** Ze względu na duże zainteresowanie oraz możliwość wzięcia udziału w projekcie przez ograniczoną liczbę osób zastrzegamy, że skontaktujemy się z wybranymi osobami, które zostaną zaproszone do udziału w przedsięwzięciu.

Zespół Grande Cru sp. z o.o.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.