Dodaj do ulubionych

Intuicja lepsza niz rozum

11.03.13, 11:21
Wlasnie slucham trojki i jest wywiad z psychologiem, dosc ciekawie gosc gada. Mowi o tym, ze czlowiek operuje racjonalnym rozumem swiadomym i intuicyjnym podswiadomym. Czasem moga one byc w konflikcie, wtedy nastepuje sabotaz albo cierpienie.
Kiedys tez o czyms posodbym slyszalem, robiono test, ludzie mieli kupic samochod. Jednym dano na zastanowienie sie 10 sekund powiedzmy, a innym 10 minut. Po 2 miesiacach zapytano ich o satysfakcje z zakupu i okazalo sie co? ze ci, co zastanawiali sie 10 sekund byli bardziej zadowoleni.
Moze intuicja to nie taka zla rzecz i warto jej ufac? taka byla konkluzja wywiadu w radio.
Obserwuj wątek
    • mona.blue Re: Intuicja lepsza niz rozum 11.03.13, 14:39
      Na rekolekcjach ignacjańskich też mówią, że ważne jest "pocieszenie" związane z myśleniem o danym wyborze, czyli takie intuicyjne uczucie, które się z nim wiąże.
      Podobnie mówiła ostatnio "moja" pani psychoterapeutka o dokonywaniu wyborów - że trzeba skupić się na swoim splocie słonecznym, bo tam najintensywniej odczuwamy nasze uczucia i zobaczyć, czy mamy w związku w jakimś wyborem uczucie ciepła, lekkości czy przeciwnie - spięcie, niechęć.

--
      inspiracjemoje.blogspot.com/ - problematyka uzależnień
      monikaprzemoc.blox.pl/2012/12/Czym-jest-przemoc.html - przemoc domowa
      • leda16 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 22:19
        mona.blue napisała:
        > Podobnie mówiła ostatnio "moja" pani psychoterapeutka o dokonywaniu wyborów - ż
        > e trzeba skupić się na swoim splocie słonecznym, bo tam najintensywniej odczuwa
        > my nasze uczucia i zobaczyć, czy mamy w związku w jakimś wyborem uczucie ciepła
        > , lekkości czy przeciwnie - spięcie, niechęć.

O rany, dawno się tak nie ubawiłam :))))))))))))))). Wynika z tego, że każdą bździnę ludzie kupią.

--
        Bóg zadba o moje miejsce na parkingu.
    • to.niemozliwe Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 08:50
      Zgadza się, podejmowanie decyzji nie jest procesem rozumowym i racjonalnym, chyb, że ktoś się tego nauczy i będzie praktykował. Ale i tak zacznie w pewnym momencie "uciekać" w intuicję, która jest w istocie zakumulowanym doświadczeniem, które tworzy się na skutek powtarzalnych schematów. Świadome działanie ituicyjne się lepiej sprawdz, kiedy mamy do czyienia z sytuacją, która jest odzwierciedleniem tego, przez co już przechodziliśmy, lub proces ten mamy głęboko zinternalizowany. Myslenie logiczne - bardziej męczące, wymagające wysiłku, powstrzymania się z osądem, zebrania przesłanek i faktów - lepiej sprawdza się wtedy, gdy mamy do czynienia z nowym, nieznanym obszarem i musimy najpierw utworzyć sobie w mózgu połaczenia, asocjacje z tym, co jużznamy. Żeby unkinąć fałszywych połączeń, można ten proces spowalniać.
      Jest jeszcze inne podejście - autotrening intuicyjno-logiczny. Otóż - wsłuchujesz sie najpierw w swoją intuicję, a nastepnie weryfikujesz, przed podjęciem decyzji, czy obiektywne fakty potwierdzają przypuszczenia, czy im przeczą. Przy czym jest to metoda dla osób, które zarządzają swoim naturalnym procesem racjonalizacji 'post factum". Czyli mówiąc inaczej - mają pratykę w zamykaniu pętli decyzyjnych.
      --
      Mow do ludzi tak, aby twoje slowa ich wzbogacaly,
      sluchaj tak, by odnalezli w tobie zrozumienie.
      • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 09:09
        Ale moze tez sie zdarzyc, ze jesli nasze doswiadczenia sa negatywne, to intuicja poprowadzi zle? Czy tez intuicja dziala niezaleznie od negatywnych doswiadczen, a te raczej wplywaja na swiadome dzialanie? Z mojego doswiadczenia wynika chyba bardziej to, ze moje 'traumy' raczej dotknely mojej swiadomosci, a nie intuicji, z reguly jak przeanalizuje swoje bledy czy porazki to postepowalem wbrew swojej intuicji, a kierowany strachem, wyobraznia, analizami.
        Czyli jednak mam w sobie jakis zdrowy rdzen, ktory o mnie dba? I moze kazdy czlowiek tak ma, ze ta intuicja to jest wlasnie taki mechanizm przystosowawczo- ochronnym a dopiero na tym nabudowane jest cale filozofowanie, ktore nazywamy swiadomym wyborem?
        A gdzies pomiedzy sa emocje.
        Mozna uzyc obu zasobow, tzn nie zdawac sie tylko na intuicje, ale miec swiadomosc co ona mowi, a nastepnie krytycznie- ale w otwarty i przyjazny sposob- przefiltrowac to przez rozum.
        • to.niemozliwe Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 11:07
          Trzeba by sobie dobrze odpowiedzieć czym jest intuicja, skąd się bierze i czy jest modyfikowalna? Są teorie, że mamy w sobie ten "zdrowy rdzeń", a nawet, że jesteśmy w stanie się samouleczać, coś na wzór gojenia się ran fizycznych. Na pewno mamy dwa "mózgi", czy też instynkty - ten gadzi instynkt przetrwania, i to jest "intuicja żywotności". Ucieczka, walka, wola przetrwania w ekstremalnych, zagrażajacych sytuacjach. Ale także "intiucja społeczna" - doświadczenie własne, obserwowane, także wyczytane.
          Wolę mysleć o sobie, że mam intuicję, tak, jak rozum, wolę, ręce, włosy, oddech. Że to jest mną, we mnie i jednocześnie definiuje mnie, jako sumę będacą w efekcie czymś więcej nić jedynie zbiortem poszczególnych składników, i paradoksalnie bez którego z nich też nadal jestem sobą. :-)
          --
          Mow do ludzi tak, aby twoje slowa ich wzbogacaly,
          sluchaj tak, by odnalezli w tobie zrozumienie.
          • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 09.04.13, 13:23
            Moze trzy poziomy: intuicja, podswiadomosc, swiadomosc. Intuicja bylabny czyms innym niz podswiadomosc. Czyms wezszym. aLbo inaczej- bylaby podswiadomoscia odarta z nakazow i zakazow.
            Intuicja bylaby tym 'zdrowym' a podswiadomosc- niekoniecznie.

Czesto przeciez jest tak, ze jak mamy podjac jakas decyzje, mamy nie jeden a wiecej 'intuicyjnych' impulsow. Widze kwiaty przy drodze, intuicja mowi 'chce je', podswiadomosc za chwile dodaje 'ale moze przyniosa ci nieszczescie' a rozum kalkuluje.

• leda16 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 22:25
        to.niemozliwe napisał:

> Zgadza się, podejmowanie decyzji nie jest procesem rozumowym i racjonalnym,

To znaczy, że Twój zawód, praca, małżeństwo, ojcostwo, proces wychowywania dziecka, realizowanie planów, słowem dziesiątki najważniejszych wyborów życiowych i setki tysięcy drobniejszych, nie były świadome i przemyślane? To Ty Kolego w księdze Guinessa powinieneś się znaleźć :).

--
    • 1lapaz Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 09:04
      O tym podejmowaniu decyzji jeszcze przyszło mi coś do głowy. Ciekawy paradoks związany z ludzmi, którzy nie potrafią podejmować decyzji, tylko czekają, aż jakiś problem, czy sytuacja sama się rozwiąże. Miałam i właściwie, niestety ciągle mam kontakt z takimi ludzmi. Trzeba ich jakoś podejść, żeby wreszcie się zdecydowali i zawsze w 100% ta decyzja jest oparta na zasadzie przeciwienstwa. Czyli zrobią coś wprost przeciwnego do rady, wskazówki.
      Jeszcze druga sprawa, że takie osoby uwielbiają doradzać innym co powinni, a czego nie robić. Może dlatego ponieważ oceniają innych sowją miarą i myślą, ze sami sie nie zdecydują.
      Przykładów mnóstwo, np moja mama, która nie wie co kupić sobie do ubrania i ciągle pyta o zdanie, czy dobrze w czymś wygląda i sama w końcu nie wie, idzie do sklepu i kupuje ubrania mojej córce. Teściowa, która nie gotuje, właściwie całe życie robi schabowego z ziemniakami, dzwoni, zeby doradzić co mam zrobić na obiad itd.. itp..
      • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 09:13
        Co do czucia w ciele to tak, tez mi sie wydaje, ze fizjologia daje sygnaly, kiedy postepujemy wbrew intuicji. Moze istotnie podswiadomosc jest 'madrzejsza', a na pewno bardziej przyjazna?

A co do tego schematu, gdzie ktos kto nie umie podejmowac decyzji zarazem ochoczo doradza innym- moze to byc i taka projekcja, ze ktos jest tez niezdecydowany- ale moze byc cos jeszcze innego. Latwiej komus doradzac, bo nie ponosi sie odpowiedzialnosci samemu. 'Swoje' Decyzje sa trudne do podjecia, bo wiaze sie z nimi konsekwencja, a innym mozna doradzac bez ryzyka, eksperymentowac do woli, a jak sie zrobi balagan nie daj bog to siup do swojej nory i nic nie wiem nic nie widzialem:)
        • 1lapaz Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 09:28
          Czyli osoby nie potrafiące podjąć decyzji są pozbawione intuicji. Nie wypracowały jej. Bo gdyby pojawił się jakiś sygnał od takowej, początkowa myśl, zrób tak i tak to byłby jakiś zalążek, zasiane ziarenko, a jeśli zupełny brak decyzji to znaczy, ze tego procesu początkowego nie było.
          To jest fajny punkt wyjscia do rozmyślań jak wpłynąć na odbiorcę, żeby zrobił pierwszy krok, poszedł w jakimś kierunku wyzwalając pozytywną reakcję intuicji.
          • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.03.13, 10:19
            No nie wiem, czy mozna w ogole nie miec tego impulsu? No chyba ze chodzi o cos skomplikowanego, kiedy nie rozumiem pytania :'wolsz porsche s23gtf czy ferrari XZ 340'?

Tak sie zastanawiam, bo czasem nie mozna sie zdecydowac, ale to chyba wewnetrzna walka, a niebrak intuicji. Ostatnio ktos mnie zapytal, czy wole zespol X czy Y i tak naprawde nie moge zdecydowac, ale to dlatego, ze jesli jest jakis impuls to jes przykryty dziesiatkami zmiennych.

Moze ludzie ktorzy maja problem z decyzjami albo zbyt wiele zmiennych analizuja, albo tez nie potrafia wybrac miedzy silnym impulsem intuicji i rownie silnym rozumowym. Kupic te buty czy nie? Mam do wyplaty 10 dni i tylko 500 zlotych, a buty kosztuja 300, no kurcze, co zrobic:)
        • e.kn Re: Intuicja lepsza niz rozum 09.04.13, 11:17
          Ja myślę, że doradzanie innym może być po prostu łatwiejsze niż podejmowanie decyzji własnych, ponieważ z zewnątrz zazwyczaj jest się bardziej obiektywnym. Bo nie wchodzą w grę różne emocje, jak np. lęk przed podjęciem złej decyzji, które potrafią nieźle namieszać.
          • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 09.04.13, 13:26
            e.kn napisał(a):

> Ja myślę, że doradzanie innym może być po prostu łatwiejsze niż podejmowanie de
            > cyzji własnych, ponieważ z zewnątrz zazwyczaj jest się bardziej obiektywnym. Bo
            > nie wchodzą w grę różne emocje, jak np. lęk przed podjęciem złej decyzji, któr
            > e potrafią nieźle namieszać.

Tez tak moze byc, chociaz inne osoby nie maja dostepu do naszej intuicji i kieruja sie wlasna hierarchia wartosci. Subiektywnie moga doradzac dobrze, ale dla nas nie do konca. Najlepiej jest chyba skonsultowac inne osoby ale decyzje podjac samemu. Jak intuicja i inne osoby mowia 'zrob' a umysl sie buntuje, to zrob. Jak intuicja i inni mowia 'nie rob' to nie rob. Jak intuicja mowi zrob a inni mowia nie rob- to sie zastanow, a jak inni mowia zrob a intuicja mowi nie rob to zrezygnuj.
    • malenka230 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 01:29
      Ja czytam książkę „Siła nawyku” Charlesa Dunhigga. Autor udowadnia, że jesteśmy niewolnikami nawyków, a intuicja nie ma tu nic do rzeczy. Robimy to co nam każe nawyk. Człowiek traci pamięć i zapomina o najbliższych, ale nie zapomina o swoich nawykach. Jeśli sypia zawsze po lewej stronie łóżka, zawsze będzie się dobre czul jedynie po tej stronie.
      • kropidlo5 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 09:43
        malenka230 napisał(a):

> Ja czytam książkę „Siła nawyku” Charlesa Dunhigga. Autor udowadnia,
        > że jesteśmy niewolnikami nawyków, a intuicja nie ma tu nic do rzeczy. Robimy t
        > o co nam każe nawyk. Człowiek traci pamięć i zapomina o najbliższych, ale nie z
        > apomina o swoich nawykach. Jeśli sypia zawsze po lewej stronie łóżka, zawsze bę
        > dzie się dobre czul jedynie po tej stronie.

Nie wiem, czy to to samo. W zderzeniu np z sytuacja nowa nie mozemy zdac sie na nawyk do konca (zakup samochodu, wybor miejsca na wakacje). Jechac do Meksyku czy Brazylii- i tutaj 'serce' moze mi podpowiadac jedno, a rozum drugie.
    • seth.destructor Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 02:03
      Hmm, a cóż to jest ta intuicja? Jak czytam te opisy, to wynika z nich, że jest to jakiś rodzaj schizofrenii, kiedy ludzie robią coś, a sami nie wiedzą, dlaczego.
      --
      Momencik, ja powiem, wtedy będziecie gwizdać. Nie pozwolę siebie przekrzyczeć - Henryka Krzywonos-Strycharska
    • clarissa3 test 12.04.13, 22:08
      www.humanmetrics.com/
      tu sobie sprawdz jak ty masz (young typology) - bo kazdy inaczej odbiera bodzce i je przetwarza... jak zreszta widac golym okiem;))
    • l_witch_l Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 22:25
      Czasem moga one byc w konflikcie, wtedy nastepuje sabotaz albo cierpienie.

Slyszalam ta teorie w zwiazku z wyborem ...partnera na zycie...:=)
      Ale nie wierze w nia do konca...

Mysle ze rozum rozwija intuicje i vice versa, wznosi myslenie na szczyty. Wtedy sie mowi ze ktos ma dobrego nosa do spraw...np, zakupu samochodu...
    • leda16 Re: Intuicja lepsza niz rozum 12.04.13, 22:30
      kropidlo5 napisał:

> Kiedys tez o czyms posodbym slyszalem, robiono test, ludzie mieli kupic samocho
      > d. Jednym dano na zastanowienie sie 10 sekund powiedzmy, a innym 10 minut. Po 2
      > miesiacach zapytano ich o satysfakcje z zakupu i okazalo sie co? ze ci, co za
      > stanawiali sie 10 sekund byli bardziej zadowoleni.

No, no, nawet kobiecie 10 minut nie starczy na decyzję o kupnie nowej kiecki a ci błyskawicznie wydali kilkanaście tys.$ na coś, o czym nie mieli pojęcia? Chyba, że były to pieniądze testujących ;).

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka