Dodaj do ulubionych

Terapia czyli efekt placebo

11.06.18, 13:30
Nie pomoże, ale... może zaszkodzić.

Oczywiście to uogólnienie. Prawda jest taka, że psychologia na tym polu ma bardzo niską efektywność (efekt placebo). W dodatku psychologia ma poważny problem personalny - przyciąga jednostki bardzo przeciętne pod względem inteligencji. Ma to poważne skutki dla całej branży. Jednostki średnio inteligentne nie tylko nie będą miały problemy natury merytorycznej (analiza‚ logika itp.) ale także natury emocjonalnej. Gdyby przebadać IQ studentów psychologii, to nie wiem czy 10% z nich nadawałoby się do wykonywania tego zawodu. Bardzo często to tabuny zwykłych humanistów, którzy z logicznym myśleniem mają tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem. Dobre chęci to stanowczo za mało.
Edytor zaawansowany
  • milamala 14.06.18, 14:24
    Cos sie tak uwzial. Jak sam masz przynajmniej 100IQ to zdajesz sobie sprawe, ze piszesz glupoty. Mnie terapia pomogla. czy to placebo. Nosz, nawet jak placebo, jesli skuteczne to i tak sie ciesze. Niech mnie tak kazdy lekarz z kazdego problemu zdrowotnego efektem placebo wyleczy.
  • kod_matrixa 14.06.18, 14:50
    No to po co Ci terapia. Wystarczy pościskać talizman w ręku i też pomoże. W dodatku kasy i czasu zaoszczędzić.
  • milamala 14.06.18, 15:27
    kod_matrixa napisał(a):

> No to po co Ci terapia. Wystarczy pościskać talizman w ręku i też pomoże. W dod
    > atku kasy i czasu zaoszczędzić.

No wlasnie nic nie pomoglo, dopiero terapia jak ja okreslasz"placebo" okazala sie skuteczna
  • kod_matrixa 14.06.18, 15:29
    No cóż, może Twoje placebo polegało na tym że musiałeś zapłacić... :-))
  • milamala 14.06.18, 16:52
    kod_matrixa napisał(a):

> No cóż, może Twoje placebo polegało na tym że musiałeś zapłacić... :-))

Nie zaplacilam ani centa. Korzystam z niepolskiej choc panstwowej sluzby zdrowia.
  • kod_matrixa 14.06.18, 17:31
    To fajnie. A nie lepiej z kumpelą pogadać? Chyba że nie masz tam znajomych.
  • mona.blue 14.06.18, 16:54
    kod_matrixa napisał(a):

> No cóż, może Twoje placebo polegało na tym że musiałeś zapłacić... :-))

Próbowałeś tego 'placebo'. Czy opierasz się jedynia na Witkowskim? A znasz takie powiedzenie: 'Jedna jaskółka wiosny nie czyni'?

I ludzie mają rozsądek i na ogół węża w kieszeni, jakby im terapia nie pomagała, toby za nią nie chcieli płacić.

--
    www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk

inspiracjemoje.blogspot.com/
  • kod_matrixa 14.06.18, 17:33
    Dlatego do wróżek też nie chodzą. ;-))
  • mona.blue 14.06.18, 16:51
    milamala napisała:

> Cos sie tak uwzial. Jak sam masz przynajmniej 100IQ to zdajesz sobie sprawe, ze
    > piszesz glupoty. Mnie terapia pomogla. czy to placebo. Nosz, nawet jak placebo
    > , jesli skuteczne to i tak sie ciesze. Niech mnie tak kazdy lekarz z kazdego pr
    > oblemu zdrowotnego efektem placebo wyleczy.

Mi tez pomogła, i to nie jedna, ale kilka, w kilku sytuacjach życiowych. Były skuteczne, jedna pozwoliła dorosnąć, druga wydostać sie z toksycznego związku, trzecia uregulować relacje z rodzicami. I jestem pewna, że to nie efekt placebo, tylko praca moja i terapeutów to spowodowała.

--
    www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk

inspiracjemoje.blogspot.com/
  • milamala 14.06.18, 16:54
    mona.blue napisała:

cyt. "I jestem pewna, że to nie efekt placebo,
    > tylko praca moja i terapeutów to spowodowała"

Ja tez w moim przypadku wykluczam placebo, chocby dlatego, ze na poczatku bylam bardzo sceptyczna, dopiero w trakcie oczy mi sie otwieraly ze zdumienia.
  • kod_matrixa 14.06.18, 17:39
    świetnie, mieście się obie w granicach błędu statystycznego pomiaru efektywności terapii.
  • jess358 14.06.18, 21:20
    Myślę, że wynik terapii zależy w dużej mierze od lekarza. Ja dobrego psychologa znalazłam na ranking.abczdrowie.pl/s/Psycholog

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.