Dodaj do ulubionych

Jakie są cechy osoby egocentrycznej?

12.06.18, 10:26
Czy można przezwyciężyć egocentryzm?
I co to jest to egocentryczne zaburzenie osobowości?

--
www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk

inspiracjemoje.blogspot.com/
Edytor zaawansowany
  • maly.jasio 12.06.18, 13:21
    zyje na wlasny koszt i nie zawraca soba d... innym.

w koncu Swiat jest dla nas, a nie my dla Swiata.

• leda16 12.06.18, 22:27
    Nie ma "egocentrycznych zaburzeń osobowości", ponieważ egocentryzm jest tylko postawą wobec siebie i otaczającego nas świata.

--
    www.pmiska.pl
  • ada_ww 12.06.18, 22:41
    leda16 napisała:

> Nie ma "egocentrycznych zaburzeń osobowości", ponieważ egocentryzm jest tylko p
    > ostawą wobec siebie i otaczającego nas świata.

Sa Leda, znow wkleje linka, bo jestem zbyt zmeczona, zeby mi sie chcialo inaczej.
    leda16 napisała:

To sie nazywa cognitive egocentrism, ale jest to zaburzenie
    www.seconddraft.org/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=95
  • herakles-one 13.06.18, 07:16
    Nie, Leda Ma rację ! Zaburzenia egocentryczne nie są zaburzeniami osobowości, chociaż egocentryzm tez może występować w tych zaburzeniach.

Jakie są cechy egocentryzmu? Patrz tutaj:www.nerwice.objawy.net/Objawy+egocentryzmu
  • ada_ww 13.06.18, 07:43
    Kazdy kraj ma wlasne klasyfikacje Herakles, tu gdzie zyje i mieszkam jest i nazywa sie to: Narcistische persoonlijkheidsstoornis (NPS). Ja bazuje bardziej na informacjach z uniwersytetu Erasmusa, niz z Jagiellonki.
  • ada_ww 13.06.18, 07:44
    Egocentrische personlikheidstornis mialam na mysli
  • herakles-one 13.06.18, 10:10
    To jak się w końcu nazywa to zaburzenie o którym piszesz? Bo piszesz o dwóch różnych.
    Narcystyczne zaburzenie osobowości , które wymieniasz jest w klasyfikacji zaburzeń osobowości. Natomiast zaburzenie egocentryczne jest zaburzeniem psychicznym, lecz nie zaburzeniem osobowości- chociaż stanowi bazę dla niektórych zaburzeń osobowości np. dla osobowości paranoicznej, która w bardzo dużym stopniu stosuje mechanizmy projekcyjne i innych.

Ja znam tylko dwie obowiązujące klasyfikacje ,w których zaburzenia psychiczne podzielono i opisano :

DSM-V (Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders) stworzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne – APA.
    ICD-10 Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych International Statistic Classification of Diseases and Related Problems) opracowanej przez WHO (Światową organizację Zdrowia)
  • ada_ww 13.06.18, 11:40
    Zle mi sie wkleilo, zdarza sie. Ty podajesz sie na WHO, a depresje klasyfikujesz jako zaburzenie, a ta wg klasyfikacji Swiatowej Organizacji Zdrowia jest choroba. Jednak my tu popelniamy jeden wielki blad, zarowno ja, Ty, jak i Leda. Skupiamy sie na tabelkach, teoretycznych klasyfikacjach, zamiast koncentrowac sie na konkretnym temacie dyskusji. Niedawno mialam warsztaty na temat egocentryzmu, ktory moze byc zwykla postawa, zazwyczaj roszczeniowa, jak i zaburzeniem, gdy jednostka wykorzystujac np. swoje stanowisko nie przebiera w srodkach, by ludzi zmuszac do przybrania tej jednostki mentalnosci, to jest ta roznica miedzy zwykla postawa zyciowa, a zaburzeniem. Podam Ci przyklad, jest jedno miejsce, do ktorego ludzie pchaja sie drzwiami i oknami, przede wszystkim Polacy z zagranicznymi papierkami, z wszechpolska mentalnoscia, nie tyle jednostki zaburzone egocentrycznie, co juz aspolecznie. Ci, co siedza tam dluzej za strategie obrali sobie nie tyle przyjmowanie tam tych, ktorzy chca (a jest ich bardzo wielu), lecz na probach zmuszania tych, ktorzy tam nie chcieliby nigdy sie znalezc. Uzywaja naprawde parszywych technik i skonczy sie to prawdopodobnie tym, ze w te ich wioske albo rakieta trafi, albo po rusku wyburza ten ich przybytek od strony kanalu. Tak juz tych Polakow tam nienawidza i tej mentalnosci, do ktorej probuja naginac innych.
  • herakles-one 13.06.18, 13:57
    No pewnie, że jest chorobą. A Ty uważasz, że choroba nie jest zaburzeniem zdrowia psychicznego czy fizycznego ?
  • ada_ww 13.06.18, 14:04
    Odpowiadasz na:

herakles-one napisał:

> No pewnie, że jest chorobą. A Ty uważasz, że choroba nie jest zaburzeniem zdro
    > wia psychicznego czy fizycznego ?

Oczywiscie, ze tak. Na przebieg choroby sklada sie caly szereg zaburzen psychosomatycznych. Ja tylko zauwazylam, ze my niczym studenci bawimy sie w spory na temat taberarycznych klasyfikacji, zamiast trzymac sie tematu, a te lata kazdy tu z nas ma juz za soba:)

• herakles-one 13.06.18, 15:00
    No bardzo przepraszam, ale to Ty się bawisz w te spory i próbujesz mi udowodnić, że głupoty piszę- zamiast przyznać, że pewnie pomyliłaś określenie: zaburzenie psychiczne z zaburzeniami osobowości lub też korzystałaś z mało wiarygodnego źródła.
  • ada_ww 13.06.18, 15:07
    Mozliwe, ze tak, ale czy uwazasz, ze np. artykuly z Uniwersytetu Jagiellonskiego w tym wielkim, przecudownym Krakowie sa wyrocznia?
    Zarowno ja, jak i Ty moze popelnilismy bledy klasyfikacyjne, Ty co do depresji, ja co do egocentyzmu i co? Jaki ma sens dalsza dyskusja na ten temat.
  • leda16 13.06.18, 20:06
    ada_ww napisała:
    > Zarowno ja, jak i Ty moze popelnilismy bledy klasyfikacyjne, Ty co do depresji,
    > ja co do egocentyzmu i co? Jaki ma sens dalsza dyskusja na ten temat.

Masz rację, ale ja się tylko wyzłośliwiam w Jego kierunku :)

--
    www.pmiska.pl
  • leda16 13.06.18, 20:04
    herakles-one napisał:

> No pewnie, że jest chorobą.

Depresja? Przekornie powiem, że nie zawsze a za przykład podam organiczne zaburzenia nastroju, białaczkę, nadczynność tarczycy i in. gdzie depresja może być objawem towarzyszącym chorobie somatycznej.

--
    www.pmiska.pl
  • herakles-one 13.06.18, 22:16
    Oj widzę, że musicie udowodnić za wszelką cenę, nawet za cenę ośmieszenia się, że jesteście ekspertkami.

A ja jestem Heraklesem i wiem, że błędu nie popełniłem.

Z tym, co Ada napisałaś nawet mi się nie chce dyskutować, bo nie mam z czym.
    Natomiast to , co Leda napisałaś :
    "Depresja? Przekornie powiem, że nie zawsze a za przykład podam organiczne zaburzenia nastroju, białaczkę, nadczynność tarczycy i in. gdzie depresja może być objawem towarzyszącym chorobie somatycznej."

Termin "organiczne zaburzenia psychiczne " był dawniej używany do określania zaburzeń psychicznych, których przyczyną była choroba somatyczna lub działanie substancji chemicznych. Taka klasyfikacja mogła mylnie wskazywać na to, że pozostałe zaburzenia psychiczne ( pierwotne) nie mają tła organicznego. Już w IV wydaniu DSM to zostało zmienione i te zaburzenia zostały włączone do innych zaburzeń o podobnej syndromologii. Na przykład zaburzenia afektywne na podłożu organicznym, klasyfikowane w DSM- III-R w grupie organicznych zaburzeń psychicznych, są obecnie klasyfikowane jako zaburzenia afektywne spowodowane chorobą somatyczną i w DSM-IV znajdują się one w grupie chorób afektywnych.

Proponuję zakończyć tę dyskusję, a jeśli się nie zgadzacie z tym, to piszcie do autorów klasyfikacji DSM. Ja nie chcę być niegrzeczny i staram się odpowiadać na Wasze zastrzeżenia, ale ile można?

• leda16 13.06.18, 19:59
    herakles-one napisał:
    > Ja znam tylko dwie obowiązujące klasyfikacje ,w których zaburzenia psychiczne p
    > odzielono i opisano :
    >
    > DSM-V (Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders) stworzonej przez Am
    > erykańskie Towarzystwo Psychiatryczne – APA.
    > ICD-10 Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych
    > International Statistic Classification of Diseases and Related Problems) opraco
    > wanej przez WHO (Światową organizację Zdrowia)

Znasz prawidłowo, natomiast ciekawa jestem, w której plasujesz tzw. "zaburzenie egocentryczne"? W drugiej na pewno nie a co do pierwszej, owszem, do egzaminu specjalistycznego trzeba ją znać, ale w codziennym użyciu funkcjonuje jednak ICD. Nawiasem mówiąc, w obu tych klasyfikacjach nie ma innych zaburzeń niż psychiczne.

--
    www.pmiska.pl
  • leda16 13.06.18, 12:01
    ada_ww napisała:
    > Sa Leda, znow wkleje linka, bo jestem zbyt zmeczona, zeby mi sie chcialo inacze
    > j.
    > To sie nazywa cognitive egocentrism, ale jest to zaburzenie
    > www.seconddraft.org/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=95

Że gdzieś tam jakiś anglojęzyczny pismak coś sobie wymyślił, nie znaczy , że taki wymysł wchodzi w skład obowiązującej w ICD nozologii.

--
    www.pmiska.pl
  • ada_ww 13.06.18, 13:28
    Trzymajac sie tabelek Leda owszem, masz racje, jednak ci "anglojezyczni pismacy"tez ja majac mowiac o zaburzeniu. Majac parszywe dni powiem Ci, ze jest ich wrecz za duzo, a jednym z takich przykladow moze byc moj eks, ktorego nienawidze nawet nie powiem, ze jak psa, bo zwierzeta lubie i zgrzeszylabym tymi slowami. Jest ten idiota wlasnie w taki egocentryczny, wrecz aspoleczny sposob zaburzony. Wydaje sie imbecylowi, ze wszystkich do wszystkiego moze zmusic ta nedzna zalosna polaczyna (nawet nie uzyje slowa Polak, bo obraze Polakow). Przybral wor z juty i postawe utopijna do tego stopnia, ze nawet porzadnie nie wymyje tej durnej, imbecylnej geby, tylko przeciera brudna szmata z zimna woda to stare, zgrzybiale, oblesne, cuchnace scierwo. I taki zaburzony psychicznie egocentryk powie, ze to ja zazdrosna jestem. O co? Nawet nie powiem o kogo? O kawalek brudnego, zaburzonego egocentrycznie i megalomansko smierdzacego cielska? Jak tylko to cos widze to mam od razu odruch wymiotny i mam ochote napluc w ta imbecyslka gebe, a nie cokolwiek miec z tym czyms wspolnego. Ale nie... ten egocentryczny zaburzony psychol "mysli", ze caly swiat kreci sie wokol jego przyglupiej, niedomytej, swiecacej sie z brudu geby. Sory za prywate podlaczona do tematu egocentryzmu.
  • mona.blue 13.06.18, 14:48
    Popatrz Ada, to mamy podobne doświadczenia. Mój ex też był w sposób antyspołeczny zaburzony, nie wiem zresztą tak do końca, bo nikt go nie diagnozował poza mną, może 'tylko' egoistyczny i despotyczny.
    Natomiast moja matka jest egocentryczką, czasem ciężko z nią rozmawiać, bo tylko nawija o sobie, a nie interesuje jej, co druga strona ma do powiedzenia. Ojciec za to despotyczny. To tak na marginesie do dyskusji o DDD, i do Ledy stwierdzeń, że rodzice to tacy idealni są.

--

• ada_ww 13.06.18, 15:00
    Ja tam specjalnie na rodzicow i na dom rodzinny nie moge narzekac, chociaz istnialy podobienstwa z tym, co piszesz o swoich. Tak naprawde to ciesze sie, ze wyroslam w takim, a nie innym domu, chociaz tez rodzicow idealami nazwac nie moge. Niestety problem jest nadal z tym chorym psychicznie, egocentrycznie zaburzonym psychopata. Zostawilam to, jak tylko dzieci zostaly samodzielne, chociaz tak naprawde nie laczylo mnie z nim nic juz duzo wczesniej. I tak znajduje sobie za kazdym razem inna, ktora manipuluje, zeby mi umilac zywot. Poprzenia jego partnerka kopnela go w dupe, nie miala ochoty na dokuczanie mi i zabawe w jego idiotyzmy. Ostatnio znalazl sobie kolejna, ta jest wyjatkowo nawiedzona i wyjatkowo wczuwa sie w role, podobnie jak on w dupe wolalaby sobie wlosyc ostatnia zlotowke, zamiast kupic sobie na sniadanie swieza bulke. Mialam ostatnio tak czas umilony, ze zaczely mi krazyc mysli samobojcze i wizyta u psychiatry po antydepresanty. Na szczescie jakos sobie dalam rade, albo ktos mi pomogl, o czym nie wiedzialam, bo troche oboje usiedli na tylkach.
  • mona.blue 13.06.18, 18:27
    To współczuję, z psychopata ciężko wygrać. A dlaczego on chce tak Ci dokuczać?

--

• ada_ww 13.06.18, 21:42
    mona.blue napisała:

> To współczuję, z psychopata ciężko wygrać. A dlaczego on chce tak Ci dokuczać?

Piszesz w jednym zdaniu, ze to psychopata, a w kolejnym pytasz dlaczego chce dokuczac. To pytanie retoryczne. Dzis jednak przechodzilam obok jednej knajpy gdy bylam w centum i zobaczylam w takim czerwonym stroju roboczym, jakim jezdzil w zeszlym roku latem koparka po osiedlu, gdzie mieszkam. Chlopaki pewnie go dorwali i wrzucili go na kilka godzin do wanny, albo musial pol dnia stac pod prysznicem i sie wyszorowac. Pewnie tak, jak robia to w psychiatryku dla takich z permanentna hydrofobia. Przechodzilam i oczom nie wierzylam, roboczy kombinezon byl czysty, wymyta geba i wymyty leb.
  • mona.blue 13.06.18, 22:10
    Po prostu zdziwiłam się, że chce dokuczać, bo to ex, ma pewnie swoje zycie, po co miałby zatruwać twoje, nawet jeżeli jest psychopatą. Mój ex dał mi po rozwodzie spokoj, prawie przestał sie czepiac, chociaż mamy kontakt ze względu na dzieci. Ale do tej pory zdarzają mi się sny, a właściwie koszmary z nim zwiazane, z trauma jaka przeszłam.

--

• ada_ww 13.06.18, 22:17
    Byl czas, ze mi zupelnie nie przeszkadzal, nawet jak trzeba bylo byc w tym samym miejscu bylam dla niego grzeczna i uprzejma. Nie zywilam zadnych uczuc, ani pozytywnych, ani negatywnych, generalnie zwisal mi i powiewal. Ale wtedy to byla inna sytuacja, a on byl w zwiazku z inna kobieta. Ta kobieta jednak zbyt dlugo nie wytrzymala i kopnela go w zad, bo miala dosc zachowan autystycznych i nie tylko. Znalazl sobie nastepna, ktora ma podobne do niego hobby i zaczelo sie. Mam nadzieje, ze im to szybko ukroca.
  • herakles-one 13.06.18, 10:25
    Czy można przezwyciężyć egocentryzm ? Można, ale najpierw trzeba mieć tego świadomość, że się jest egocentrykiem, a do tego wniosku raczej egocentryk sam nie dojdzie.
  • leda16 13.06.18, 12:03
    herakles-one napisał:
    najpierw trzeba mieć tego świa
    > domość, że się jest egocentrykiem, a do tego wniosku raczej egocentryk sam nie
    > dojdzie.

A nawet jak mu ktoś powie, to tylko się obrazi.

--
    www.pmiska.pl
  • mona.blue 13.06.18, 10:36
    m.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/egocentryk-jakie-ma-cechy-i-jak-z-nim-postepowac-egocentryk-egoista_45673.html

Tu znalazłam odpowiedź :)

A co do egocentrycznego zaburzenia osobowości to gdzieś się na to natknęłam, poszukam linka.

--

• leda16 13.06.18, 13:28
    Więc będziesz wywlekać z internetowego śmietnika każde gówienko, które zdefekuje jakiś pismak i obwąchiwać?

--
    www.pmiska.pl
  • mona.blue 13.06.18, 14:07
    leda16 napisała:

> Więc będziesz wywlekać z internetowego śmietnika każde gówienko, które zdefekuj
    > e jakiś pismak i obwąchiwać?
    >
    A tobie co do tego? I te wyrafinowane porównania, pełna kultura.

--

• mona.blue 13.06.18, 16:19
    Poza tym całkiem sensowny ten artykuł.

--

• mona.blue 15.06.18, 22:20
    Kupilam właśnie Poradnik psychologiczny Polityki, gdzie jednym z głównych tematów są zagadnienia związane z ego m.in. egocentryzm, egoizm, narcyzm, roszczenowosc. Zapowiada się ciekawa lektura :)

--

• kod_matrixa 21.06.18, 22:58
    Może egocentryzm?
  • maly.jasio 22.06.18, 01:51
    jezeli zyje sie na wlasny koszt - to wara od egocenrykow.

kazdy ma prawo nim byc.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.