Dodaj do ulubionych

Test Rorschacha - kolejny pseudonaukowy bełkot

26.07.18, 07:51
Na podstawie tego "testu" (plansze z atramentowymi plamami) wielu rodzicom odebrano dzieci. "Test" został opracowany przez Szwajcara w 1921 r.

Gdyby zdarzyło Wam się go rozwiązywać nie mówcie że te plamy z czymkolwiek Wam się kojarzą (!)

Więcej na temat tego badziewia napiszę wkrótce.
Edytor zaawansowany
 • leda16 26.07.18, 10:31
  Nie wyważaj drzwi otwartych. W Polsce nikt już go w wymiarze sprawiedliwości do diagnostyki nie stosuje.

  --
  www.pmiska.pl
 • kod_matrixa 26.07.18, 12:26
  Podaję tylko przykład "naukowych" narzędzi stosowanych od prawie wieku na Zachodzie i w Polsce przez psychologię (!)

  Jak myślisz, ile jest jeszcze takich podobnych "naukowych" narzędzi w użyciu przez tę dziedzinę, znając jej "profesjonalizm"?
 • kod_matrixa 26.07.18, 16:34
  Artykuł pochodzi z 2012 r. Sądzisz, że ta dziedzina skłonna jest do jakichkolwiek refleksji, że o reformowaniu się nie wspomnę...?

  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1524681,2,co-pan-tu-widzi---testy-psychologiczne-do-kosza.read
 • leda16 26.07.18, 18:36
  Żadna reforma nie będzie miała miejsca, jeśli nikomu się nie opłaci. Do reformy potrzebne są pieniądze i ludzie . Żadna "dziedzina" sama się nie zreformuje. Stworzenie narzędzia psychometrycznego o wymaganych przez naukę parametrach trwa kilkanaście lat. Państwo nie da na to pieniędzy a za darmochę nikt normalny pracował nie będzie. Zresztą najlepszym narzędziem diagnostycznym dla każdego psychologa jest krytyczne podejście do zasobów wiedzy zgromadzonej w jego własnej głowie. Zgadzam się z tym, co powiedziała Winiewska, że psycholog stosując jakikolwiek test, powinien wcześniej perfekcyjnie poznać jego wady i ograniczenia. Można napisać, że z braku lepszych narzędzi diagnostycznych psychologowie stosują to, co mają, a nie mają prawie nic, jednak w polskim ustawodawstwie to nie psycholog, ale wyłącznie sędzia jest najwyższym biegłym. A jeżeli tenże sąd na podstawie opinii biegłego psychologa odbiera ojcu władzę rodzicielską bo...nie narysował jabłek na drzewie (test R. Kocha), to nie test, ale ten sędzia powinien trafić do kosza, gdyż lepsze wyrokowanie zapewni odpowiednio ustawiony program komputerowy. Wszyscy w krytyce metod projekcyjnych odwołują się do T.Witkowskiego, jednak palma pierwszeństwa ewidentnie należy się temu bezimiennemu ojcu, który wkur....y wyrokiem poleciał do prasy i ośmieszył metody projekcyjne w całej Polsce. Wracając do tematu - póki sądy będą za takie opinie płaciły i to dobrze, póty psychologowie będą ich używali, bo czemu nie? Jeśli mówimy o reformie sądownictwa, to nigdy nie będzie ona rzetelna bez gruntownej reformy zasad powoływania i orzekania biegłych psychologów. Na razie w takich sprawach jak władza rodzicielska, molestowanie seksualne nieletnich, wiarygodność zeznań nieletnich świadków, orzekanie o ważności testamentów, itp. trup ściele się gęsto a od 70-ciu lat nadal obowiązuje zasada "o wyrokach się nie dyskutuje". O opiniach biegłych psychologów też. Choćby zawierały ewidentne brednie, są praktycznie nie do obalenia, ponieważ w rozumieniu kpk opinia alternatywna nie jest traktowana jako dowód w sprawie. Na tej podstawie jest ona z reguły przez sędziego oddalana.

  --
  www.pmiska.pl
 • kod_matrixa 27.07.18, 06:42
  O to właśnie chodzi - nie dość, że ta dziedzina nie ma prawie nic wspólnego z rzetelną nauką to jest jeszcze szkodliwa. Jasne jest też to że zmiany powinny przyjść z zewnątrz.

  Tylko wytłumacz to takiemu statystycznemu tłumokowi, który wszystko co mu nakładziono na studiach łopatą łyka ten cały shot jak gęś kluski.
 • leda16 27.07.18, 10:34
  Napisałam już przecież - "statystyczny tłumok" czyli psycholog kliniczny/psychoterapeuta nie będzie podcinał gałęzi, na której siedzi. Ileś tam kasy wywalił na specjalizację, certyfikat, więc przymusimy kogo się da, żeby nam się ta kasa zwróciła. Na tym Forum stado darmowych naganiaczy siedzi, a kto ma inne zdanie, to wróg. Parę razy widziałam, jak same sądy na swoich najsłabszych ofiarach - nastolatkach, samotnych matkach, zbędną psychoterapię wymuszały restrykcjami grożąc. Ofiara idzie, bo wyroku Wysokiego Swądu olać nie może, psychoterapeuci ochoczo trzepią kasę i tak się interes kręci. Teraz słyszę od znajomych, że przed rozwodem swąd obowiązkową mediację małżonkom zleca, płatną oczywiście, otwierasz lodówkę a stamtąd...psychol(og )wyskakuje!

  --
  www.pmiska.pl
 • kod_matrixa 27.07.18, 18:51
  Dlatego ratujmy kogo się da przed tymi pomyleńcami.
 • leda16 27.07.18, 21:10
  Dziecko, rączki na kołderkę, zamiast kapucyna trzepać :) Jak chcesz przed swądami ludzi ratować?

  --
  www.pmiska.pl
 • kod_matrixa 28.07.18, 19:52
  Czy Ty aby nie za bardzo pobudzona erotycznie jesteś?

  Nie martw się o walkę z sądami. W niej również biorę udział. A efekty tego mojego udziału (oczywiście rozumianego jako cagiełka w całym murze) są widoczne już w tej chwili, m in w SN.
 • leda16 29.07.18, 12:04
  kod_matrixa napisał(a):

  > Czy Ty aby nie za bardzo pobudzona erotycznie jesteś?

  To Ty pleciesz jak dzieciuch. Z władzą nie da się walczyć.
  --
  www.pmiska.pl
 • kod_matrixa 29.07.18, 14:07
  No jasne, położyć (głupoty) się tylko i pieprzyć jak Herakles.
 • kod_matrixa 29.07.18, 14:07
  pieprzyć głupoty*
 • kod_matrixa 27.07.18, 10:20
  A zapewniam Cię że będzie łykać bo mierne zdolności poznawcze nie pozwolą mu na głębszą refleksję i myślenie krytyczne. Takie jednostki mają większe naturalne skłonności do poszukiwania autorytetów niż prawdy.
 • kod_matrixa 27.07.18, 10:22
  Żywotność testu Rorschacha jest jednym z wielu na to dowodów.
 • 0rtensja 27.09.18, 13:08
  Ten test i owszem jest stary, ale zazwyczaj uzywany z wieloma innymi, gdzie jest albo negowany albo wrecz wzmacniany.
  Uwazam podobnie, ze jest dziwny w swojej calej wymowie, wszak bierze wszystkich testujacych pod jedna pozioma i pania salowa, i wybitnego artyste, czy recydywiste...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.